ελληνική μουσική
    1073 online   ·  210.851 μέλη

    Παιδιά πως σας φάνηκε ο Αγγελακάς;

    tasosstav
    26.10.2005, 21:54
    Εγω αγόρασα το cd μόλις σήμερα και το βρήκα αρκετά ενδιαφέρον.
    Για όσους δεν το ξέρουν ο Γιάννης Αγγελάκας έβγαλε καινούργιο διπλό cd παρέα
    με τους Επισκέπτες.Ο ήχος του είναι πολύ διαφορετικός και τα πνευστά κάνουν
    την εμφάνισή τους σχεδόν παντού.Σε σχέση με το cd που έβγαλε πριν λίγους μήνες (ανάσες των λύκων) ένα έχω να πω :Το τελευταίο cd είναι άσπρο με συνδυασμό ζωντανών χρωμάτων και το προτελευταίο μαύρο με συνδυασμό γρίζων αποχρώσεων.Και η διαφορά αυτή φυσικά ,δεν έμεινε μόνο στο εξώφυλλο αλλά και στο υλικό.Εδώ οι επισκέπτες φαίνεται πως έκαναν τη διαφορά διαμορφώνοντας ένα πιο φωτεινό περιβάλλον για τις ερμηνείες του Αγγελάκα που νομίζω πως είναι καθηλωτικές.
    melanie1325
    27.10.2005, 01:37
    Εμένα μου άρεσε πάρα μα πάρα πολυ!!!
    Fans των Τρυπών -κ όχι μόνο- σπεύσατε να το ακούσετε!
    Και οι "Ανάσες Των Λύκων" μ'άρεσαν, ήταν όμως ένα ιδιαίτερο ακούσμα και όχι για κάθε ώρα της μέρας (κατά τη γνώμη μου)...
    Ο καινούργιος όμως είναι εκπληκτικός!
    jorge
    27.10.2005, 01:48
    (μετακινήθηκε στη σωστή κατηγορία)
    CARNIVORUS
    27.10.2005, 12:52
    Το καινούριο του με τους Επισκέπτες δεν το έχω ακούσει...
    Πότε βγήκε...!?Απο ποιά εταιρεία και με τι κοστολόγιο αν θυμάσαι Τασο...!?
    Πήγε κανένας άλλος στη Ρεματιά Χαλανδρίου να τον δει Live...?
    Μια εμφάνιση που θα θυμάμαι για καιρό. Ο κόσμος που βρέθηκε εκεί είχε το αίσθημα της δικαίωσης μέσα του και συμπεριφέρθηκε Α.Ψ.Ο.Γ.Α κατά την διάρκεια του Live (κάτι που δεν συμβαίνει τα τελευταία χρόνια, σε σχεδόν όλες τις ζωντανές εμφανίσεις που έτυχε να είμαι μέσα) αφού "έπρεπε" να το έχει ψάξει για να το δει, μιας ΚΑΙ τα έντυπα ΚΑΙ το ραδιόφωνο σίγησαν, και παρόλο που το "Οι ανάσες των λύκων" έχει κυκλοφορήσει από τον Απρίλιο (!!!).
    Καταπληκτικός δίσκος...!!!!! Ας μου επιτραπεί να πω ότι Monumental-ίζει..!!!
    Απίστευτη η ερμηνεία/ απαγγελία, σε τραγούδια που ανοίγονται άλλοτε σε ρεμπέτικους δρόμους (!!!) και άλλοτε στο γνήσιο Ροκ φονταμενταλισμό που διέπει τους δημιουργούς τους, που σε συνδυασμό με τους Coti K, Χρήστος Χαρμπίλας και Τίτος Καργιωτάκης να τα διαστρεβλώνουν ακόμα περισσότερο κατά το δοκούν και να τα ενισχύουν ρυθμικά, δείχνουν ότι το πείραμα /συνεργασία των Γιάννη Αγγελάκα / Νίκο Βελιώτη δεν έτυχε...ΠΕΤΥΧΕ!
    Διαβάστε, αν την πετύχετε, συνέντευξη που έδωσε στο περιοδικό SONIK στο τεύχος Νοεμβρίου και συμφωνείστε ή διαφωνήστε με τον “μεγαλύτερο αντί-star της Ελληνικής πραγματικότητας”. Προσωπικά δεν βρήκα τον εαυτό μου να διαφωνεί με τίποτα από τα λεγόμενα, και ενώ αυτό κανονικά θα με έβαζε σε μια διαδικασία “ψυλλιάσματος” για παροχή σκέψης, στην περίπτωση του Γιάννη δεν μπορώ παρά να χαμογελάσω νοσταλγικά σχεδόν και να περιμένω μέχρι να μου δώσει την επόμενη στιχουργική σφαλιάρα που βοηθάει το αίμα να κυλάει ζωντανό στις φλέβες μου και το μυαλό να οξυγονώνεται, παράγοντας σκέψεις και πόθους πνευματικής αντίστασης στο βούρκο…
    “…Φύγε, διάολε, από μπροστά μου γιατί μου κρύβεις το Θεό…”

    Άντε και ένα μπυράκι για τους νοσταλγούς του ελληνόφωνου Ροκ που πεισματικά, και σε αντίθεση με την άποψη του μεγαλύτερου όγκου του αγοραστικού κοινού και των εταιρειών Χασάπηδων, δεν λέει να πεθάνει...!!!
    melanie1325
    27.10.2005, 13:53
    Quote:

    Το μέλος CARNIVORUS στις 27-10-2005 στις 12:52 έγραψε:

    Το καινούριο του με τους Επισκέπτες δεν το έχω ακούσει...
    Πότε βγήκε...!?Απο ποιά εταιρεία και με τι κοστολόγιο αν θυμάσαι Τασο...!?
    Πήγε κανένας άλλος στη Ρεματιά Χαλανδρίου να τον δει Live...?
    Μια εμφάνιση που θα θυμάμαι για καιρό. Ο κόσμος που βρέθηκε εκεί είχε το αίσθημα της δικαίωσης μέσα του και συμπεριφέρθηκε Α.Ψ.Ο.Γ.Α κατά την διάρκεια του Live (κάτι που δεν συμβαίνει τα τελευταία χρόνια, σε σχεδόν όλες τις ζωντανές εμφανίσεις που έτυχε να είμαι μέσα) αφού "έπρεπε" να το έχει ψάξει για να το δει, μιας ΚΑΙ τα έντυπα ΚΑΙ το ραδιόφωνο σίγησαν, και παρόλο που το "Οι ανάσες των λύκων" έχει κυκλοφορήσει από τον Απρίλιο (!!!).
    Καταπληκτικός δίσκος...!!!!! Ας μου επιτραπεί να πω ότι Monumental-ίζει..!!!
    Απίστευτη η ερμηνεία/ απαγγελία, σε τραγούδια που ανοίγονται άλλοτε σε ρεμπέτικους δρόμους (!!!) και άλλοτε στο γνήσιο Ροκ φονταμενταλισμό που διέπει τους δημιουργούς τους, που σε συνδυασμό με τους Coti K, Χρήστος Χαρμπίλας και Τίτος Καργιωτάκης να τα διαστρεβλώνουν ακόμα περισσότερο κατά το δοκούν και να τα ενισχύουν ρυθμικά, δείχνουν ότι το πείραμα /συνεργασία των Γιάννη Αγγελάκα / Νίκο Βελιώτη δεν έτυχε...ΠΕΤΥΧΕ!
    Διαβάστε, αν την πετύχετε, συνέντευξη που έδωσε στο περιοδικό SONIK στο τεύχος Νοεμβρίου και συμφωνείστε ή διαφωνήστε με τον “μεγαλύτερο αντί-star της Ελληνικής πραγματικότητας”. Προσωπικά δεν βρήκα τον εαυτό μου να διαφωνεί με τίποτα από τα λεγόμενα, και ενώ αυτό κανονικά θα με έβαζε σε μια διαδικασία “ψυλλιάσματος” για παροχή σκέψης, στην περίπτωση του Γιάννη δεν μπορώ παρά να χαμογελάσω νοσταλγικά σχεδόν και να περιμένω μέχρι να μου δώσει την επόμενη στιχουργική σφαλιάρα που βοηθάει το αίμα να κυλάει ζωντανό στις φλέβες μου και το μυαλό να οξυγονώνεται, παράγοντας σκέψεις και πόθους πνευματικής αντίστασης στο βούρκο…
    “…Φύγε, διάολε, από μπροστά μου γιατί μου κρύβεις το Θεό…”

    Άντε και ένα μπυράκι για τους νοσταλγούς του ελληνόφωνου Ροκ που πεισματικά, και σε αντίθεση με την άποψη του μεγαλύτερου όγκου του αγοραστικού κοινού και των εταιρειών Χασάπηδων, δεν λέει να πεθάνει...!!!





    Το καινούργιο cd κυκλοφόρησε πριν μια βδομάδα, είναι διπλό και κάνει περίπου 20 ευρώ (ανάλογα από που θα το αγοράσεις). Ξαναλέω πως είναι καταπληκτικό! Ακούστε το!!!

    Στη ρεματιά ήμουν κ εγώ και τον ευχαριστήθηκα...και αυτόν και τον Βελιώτη και τους υπόλοιπους! Πολύ ατμοσφαιρική κ θεατρική παράσταση, πραγματικά άξιζε!!!

    Sofia
    27.10.2005, 14:14
    Γιάννης Αγγελάκας
    Από 'δω και πάνω (All Together Now)


    1. ?
    2. Σιγά μην κλάψω
    3. Άγρια των άστρων μουσική
    4. Παροιμίες από τον Κρόνο
    5. Μέσα μου ο αέρας που φυσά
    6. Επισκέπτες
    7. Η αγάπη ορμάει μπροστά
    8. Αιρετικό
    9. Καλά που έγινα σπουδαίος και τρανός
    10. Πάει
    11. Από 'δω και πάνω
    12. Ω! δεσποινίς μου ουτοπία

    cd2 : 1. Μέσα μου ο αέρας που φυσά (απ' την Κρήτη), 2. Σιγά μην κλάψω [dub mix], 3. Μίμης, 4. Η αγάπη ορμάει μπροστά [dance mix], 5. Παιδική χαρά, 6. Άγρια των άστρων μουσική [star noise mix], 7. Κρητική κουζίνα 1, 8. Μέσα μου ο αέρας που φυσά [techno mix], 9. Ο ναύτης με το κατσαβίδι, 10. Από 'δω και πάνω [duble mix], 11. Κρητική κουζίνα 2, 12. Πάει [π - mix], 13. [κρυφό κομμάτι + φωνές]


    Το ρεμπέτικο ασκέρι μαζεύτηκε στο σπίτι του Γιάννη, στο Royal Alzheimer Hall της All Together Now στην Επανομή. Χρήστος Χαρμπίλας, Ντίνος Σαδίκης, Πάνος Ρώσσης, Στέφανος Λαζαρίνος, Γιάννης Μαρίνος, Γιώργος Αβραμίδης, Νίκος Βελιώτης, Φώτης Σιώτας, Δημήτρης Μπασλάμ, Βασίλης Μπαχαρίδης, Κωστής Μακρυγιαννάκης, Νίκος Αϊβαζίδης, Πάνος Τόλιος, Τίτος Καργιωτάκης, Παλιοί και νέοι φίλοι, μουσικοί και διασκεδαστές της χαλαρής κι ανέμελης παρέας, βάλαν τις πενιές, τις δοξαριές, τους χτύπους, τις εκπνοές, τις φωνές και τα σκέρτσα τους.

    Στο πρώτο σιντί ακούμε κάτι που μοιάζει με ενιαίο έργο αλλά και ταυτόχρονα διασπάται πολλάκις από τις αλλαγές ηθμών και ρυθμών, ακόμη και μέσα στο ίδιο τραγούδι - κομμάτι ή όπως αλλιώς το προτιμάτε. Ο Γιάννης προσπαθεί να πάει παρακάτω - από δω και πέρα, από δω και κάτω, από δω και πάνω. Κινείται προς όλες τις κατευθύνσεις, ψάχνεται στην παράδοση, στους νέους ήχους, στα μιούζικαλ, στους αμανέδες, στα ψηφία και στα μπήτια. Στα παράφωνα και εύηχα, στα ροκ και στα ρολ.

    Η ηχώ του ρεμπέτικου συμβάλλει δημιουργικά με τις άλλες ηχούς, του δημοτικού και παραδοσιακού, του έθνικ, του έντεχνου, του πανηγυριού. Απόηχοι σκληρότερων εποχών και ρυθμών κρυσταλλιάζουν και στοιχειώνουν αρκετές από τις στιχουργίες του και τον τρόπο που απαγγέλλονται. Άλλοτε με ιδιόμορφο θράσος και ευθεία επίθεση κι άλλοτε πάλι με κατασταλαγμένη σοφία. Κάποια τ' ακούσαμε στο live με τον Βελίωτη. Κάποια άλλα μοιάζουν σαν μισοπαρατημένα ελεγεία. Κάπου φαίνεται και το χεράκι του Σαδίκη. Ένα-δυο θα μπορούσαν να είναι και στο "γέλιο των πολλών". Υπάρχει όμως και μια φυγόκεντρος δύναμη. Πότε πλησιάζει το ύφος του και πότε απομακρύνεται προς άλλα - όχι απάτητα - μονοπάτια.

    Στο δεύτερο σύμπακτο δίσκο, τη λεγόμενη άλλη πλευρά, αρχίζουν οι πειραματισμοί και τα πειράγματα. Παραλλάσσουν, μεταλλάσσουν και μιξάρουν εκ περιτροπής οι Ψαρογιώργης Ξυλούρης, Νίκος Βελιώτης, Στέφανος Λαζαρίνος - Βασίλης Μπαχαρίδης, Γιώργος Χριστιανάκης - Χρήστος Χαρμπίλας, Ντίνος Σαδίκης, Γιάννης - Τίτος - Φώτης - Λάμπρος - Ναύτης, Dani Joss και Coti K. Σχεδόν άπασες οι νέες δημιουργικές δυνάμεις του τόπου. Κι εδώ πιστεύω πως ευφραίνεται κι η ψυχούλα του πιο απαιτητικού και εναλλακτικού ακροατή.

    Πιστεύω πως δεν απογοητεύει κανέναν αυτή η νέα διπλή κατάθεση του, πρώην ροκ και πάντα ρεμπελορεμπέτη, θρύλου που μας εξομολογείται πως "Καλά που έγινα σπουδαίος και τρανός" γαιτί αλλιώς... Πιστεύω ακόμη πως κινείται προς καλή κατεύθυνση κι ας κυνηγάει που και που κάποια φαντάσματα. Το ίδιο πρεσβεύουν και τα μαύρα ανθρωπάκια που στήνουνε χορό στο οπισθόφυλλο κι ανεβαίνουν με αισιοδοξία τη σκάλα στο έσω πολύπτυχο. Ακόμα και η υφέρπουσα βαριά ατμόσφαιρα απαλύνεται από τη φλόγα της αγάπης κι από χρώματα φλούο πράσινα, γαλάζια, πορτοκαλιά και κόκκινα.

    Κι εκείνη η περίεργη αναφορά για "την υποστήριξη του ιδρύματος Προστασίας του Παλιού Ανθρώπου (έτος ιδρύσεως 2059)" μου φαίνεται αρκετά ιλαροκωμική. Δε βρίσκετε; Κι όσο για τις "ανάσες των λύκων" εκεί θα έβαζα 9, αν το βαθμολογούσα. Αλλά μάλλον είμαι αρκετά βιτσιόζος στα ακούσματά μου οπότε μη με συνερίζεστε.

    Κώστας Γ. Καρδερίνης
    www.mic.gr


    XeniaRodo
    08.12.2005, 12:55
    Bρε Sofia αυτά τα σχόλια τώρα τι τα έβαλες?

    Κώστας Γ. Καρδερίνης όλο αρλούμπες μπλα μπλα και θεωρίες....

    Aς λέει ότι θέλει, ο δίσκος αυτός είναι από τις καλύτερες δουλειες που έχουν υπάρξει τα τελευταία χρόνια στην Eλληνική δισκογραφία.

    Oι ενορχηστρώσεις σκίζουν και σε παρασέρνουν χωρίς να σε ρωτήσουν.

    Aξίζει να το αγοράσετε και να ξεφύγετε από τον Mπαμπαλοκοτσιροχατζιγιαννισμό που μας περιβάλλει...

    OYΣT!
    andreas_f330
    08.12.2005, 14:11
    πες τα ρε ξενια.....
    κατ' εμε καλυτερος δισκος της χρονιας και απ'τους καλυτερους της πενταετιας..

    γει σου ρε γιαννη παλικαρι που σ'ασπρισαν τα μαλλια..