ελληνική μουσική
    620 online   ·  210.872 μέλη

    Εκτος εκπαιδευσης οι αποφοιτοι Μουσικων Σπουδων

    chopin1978
    04.11.2005, 15:48
    Συμφωνα με δημοσιευμα σε τοπικη εφημεριδα στο Ηρακλειο της Κρητης, ο προεδρος της ΟΛΜΕ υποστηριζει οτι του χρονου πρεπει να διοριστουν μονο οι μουσικοι αποφοιτοι ΩΔΕΙΩΝ. Και σας ρωτω..εμεις ως μουσικολογοι τι πρεπει να κάνουμε? Να διδασκουμε σε ωδεία? Ποιες γνωσεις διαθετουν ολοι αυτοι που εχουν τελειωσει ενα ωδειο και με πια παιδαγωγικη ΄μέθοδο θα διδάξουν?
    Ας σημειωθει οτι με τους ωδειακους προσωπικα δεν εχω τιποτα. Και εγω οπως και οι περισσοετροι Μουσικολογοι φανταζομαι εχουμε τελειωσει ενα ωδειο...αλλα βρε παιδια ας σοβαρευτουμε.
    Είναι δυνατον να διοριζονται οι ωδειακοι και να ειναι ωρομισθιοι οι μουσικολογοι?
    Ειπαμε...ειμαστε ενα τρελο κρατος ,αλλα οχι και ετσι. Στην τελικη, ας εκλειναν ολα τα τμηματα Μουσικων Σπουδων και ας ειχαμε μονο ωδεία, αν τετοια μουσικη εκπαιδευση θελαμε ως κρατος για τα σχολεια μας.
    Πραγματικα ειμαι εκτος εαυτου αυτες τις μερες και δεν ξερω πως να αντιδρασω. Γι'αυτο αναφερομαι σε εσας , που ισως σας ευαισθητοποιησω. Πολλοι μπορουν να κανουν πολλα, ενας ομως?
    Προς Θεου το ξαναλεω, δεν εχω τιποτα με τα παιδια που τελειωσαν ωδειο και μόνο. Απλως, φτανει πια τοση τρελα. Ας ειμαστε μια φορα δικαιοι στην ζωη μας.
    Ευχαριστω για την κατανοηση.
    katsaou
    04.11.2005, 15:57
    δώσε παραπάνω πληροφορίες

    το θέμα μεταξύ ωδειακών και μουσικολόγων, έχω και εγώ λίγο καιρό που το παρακολουθώ και εγώ θα πω ότι έχω πρόβλημα με τους ωδειακούς, μιας και βάζουν τους εαυτούς τους στην κατηγορία ΠΕ... και έχουν την τρελή απαίτηση του μόνιμου διορισμού.


    katsaou
    06.11.2005, 17:02
    πληροφορίες για αυτό το θέμα μπορείτε να πάρετε από 2 sites

    www.edra.gr
    www.peemde.gr
    jorge
    06.11.2005, 17:10
    Υπάρχει σχετική δημοσίευση στο e-Περιοδικό, ας μην έχουμε 2 ενεργές συζητήσεις για το ίδιο θέμα.