ελληνική μουσική
    882 online   ·  210.851 μέλη

    Τι σκέφτεστε στη θέα της φωτογραφίας?

    semplice
    17.11.2005, 16:20
    Εκεί που χτυπούσα μια πλούσια μακαρονάδα χθες το βράδυ, μαζί με την απαραίτητη Cο.. C..α βέβαια βρέθηκε μπροστά μου αυτή η φωτογραφία και είπα να σας την στείλω...


    Τα μικρά παιδιά.

    Αρλέτα

    Μουσική/Στίχοι: Αρλέτα

    Α
    Τα μικρά παιδιά, τα μικρά παιδιά
    Α Bm
    που κρατούνε στο χέρι τους
    A Bm
    σαν το ΜΗΛΟ το χάρτινο
    E A
    τις ελπίδες μας

    Τα μικρά παιδιά, τα μικρά παιδιά
    που μπερδεύουν τα λόγια τους
    που μιλούν με νοήματα
    στα παιχνίδια τους

    A Bm
    Μες σε κήπους και χώματα
    A E
    Με λουλούδια ή λάσπη
    A D
    Έναν κόσμο ζουν τα μικρά
    E A
    τον πιο όμορφο

    Τα μικρά παιδιά που κρατούνε...

    Ένα φύλλο ή μια μέλισσα
    Ένα τόπι ή μια βέργα
    γίνονται αυτοκίνητα, χαρά
    κόσμος, ζωή

    Τα μικρά παιδιά που κρατούνε...

    Δυο κουτιά σπίρτων γίνηκαν
    ο σταθμός και τα τρένα
    που μπορούνε να φτάσουνε
    ως την άκρη της γης

    Τα μικρά παιδιά που κρατούνε...








    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : semplice στις 23-11-2005 23:21 ]
    επισυναπτόμενα: Resize of Resize of ernesto.jpg 
    beatlus
    17.11.2005, 17:05
    Τα μικρά παιδιά που κρατούνε...

    Ενα βλέμμα κι ένα νάζι,
    το χαμόγελο ανθίζουν,
    στα κρυφά μας λόγια,
    ρίχνουν φως, σβήνει το μαράζι


    αυτό σκέφτομαι...
    sushivskebab
    17.11.2005, 17:16
    Βασικά εγώ, τελευταίως, δεν σκέπτομαι...το αποφεύγω ως ιδιαιτέρως επικίνδυνον για τη ψυχική μου υγεία. Κι αυτά τα "cogito ergo sum" (=σκέπτομαι άρα υπάρχω)του Descartes, εγώ τα ακούω βερεσέ....Επίσης, αν είχα επιλογή θα προτιμούσα να τη φωτογραφίσω τη ρημάδα τη θέα κι όχι να θεώμαι τη φωτογραφία, αν με πιαν'ς, συνάδιλφι...
    Σόρι κιόλας, είδα στο κουδουνι "φιλοσοφικές συζητήσεις" κι επειδή και εγώ έχω μία φίλη Σοφούλα -καλό κορίτσι λίγο άτυχη στους δεσμούς της, εκείνος ο Τάκης ο πολίστας μεγάλη ζημιά την έκανε, άσε που να σε τα λέω-, είπα να χτυπήσω...Πάντως, αν θα μπορούσα να εκφράσω προτίμηση, θα σε έλεγα να κανεις upload καμία φωτό με το George No Martini....κι ας μη κρατάει τον Τσε στα χέρια...Είναι από μονάχος του αρκούντωςι "ξεσηκωτικός" ήτοι επαναστατικός ...(Γιατί άλλωστε, και τον Clouney να δίνανε στα πιτσιρίκια και να τους έλεγαν ότι είναι κάποιος εξόχως σημαντικός, εκείνα και πάλι θα τον κρατούσανε με ευλάβεια...Για να παραφράσω το σαββοπουλικό στίχο "δεν ξέρω τι να παίξω στα παιδιά, έτσι κι αλλιώς τα ..χάφτουν όοολα".
    semplice
    17.11.2005, 17:40
    Quote:

    Το μέλος sushivskebab στις 17-11-2005 στις 17:16 έγραψε:

    ...Πάντως, αν θα μπορούσα να εκφράσω προτίμηση, θα σε έλεγα να κανεις upload καμία φωτό με το George No Martini....κι ας μη κρατάει τον Τσε στα χέρια...Είναι από μονάχος του αρκούντωςι "ξεσηκωτικός" ήτοι επαναστατικός ...





    Καλως ήρθες sushivskebab στη μουσική μας παρέα
    Το να βάλουμε όμως τον George No Martini η αντίστοιχα τη Monica Bellucci(πιο ξεσηκωτική θαρρώ)στο ΜΗ θα ήταν κάτι εύκολο και δυνατό...
    Ομως εγώ θα πρότεινα να γίνουμε πιο ρεαλιστές ,ειδικά απόψε τέτοια μέρα
    που είναι(...)

    "Να είστε ρεαλιστές!Να ζητάτε το αδύνατο"
    Ernesto Che Guevara



    SteliosG
    17.11.2005, 20:05
    Νομίζω ότι ο φίλος sushivskebab είναι ο πλέον ρεαλιστής σε αυτή τη φάση!!!
    alexia-vicky
    18.11.2005, 16:01
    Quote:

    Το μέλος SteliosG στις 17-11-2005 στις 20:05 έγραψε:

    Νομίζω ότι ο φίλος sushivskebab είναι ο πλέον ρεαλιστής σε αυτή τη φάση!!!




    συμφωνω απολυτα!!!δυστυχως ή ευτυχως...
    mariaaa
    18.11.2005, 17:26
    SOrry κιολας αλλα θα επρεπε να συμφωνουμε "ευτυχως"! Εχουνε χρονια να προβληματιστουν μπροστα τους...Τι καταλαβαινουμε εμεις που μεγαλωσαμε?

    Αντε, στην υγεια τους!
    Kerato
    22.11.2005, 00:30
    Με κάνατε και γέλασα πάλι ρε παιδιά...
    Μόνο που κόψατε τη φόρα στο μέλος που ξεκίνησε αυτό το τόπικ...Κρίμα δεν είναι?
    (χαχα...ακόμα γελάω...)
    Τέλος πάντων ήταν γλυκό από μέρους του φίλου / φίλης αλλά η αλήθεια είναι ότι ο στίχος λέει "...που κρατούνε στο χέρι τους σαν το ΜΥΛΟ το χάρτινο τις ελπίδες μας" και με τέτοιους δασκάλους, και γονείς αν πάμε ένα βήμα παραπέρα, είναι λίγο τρομακτικό για τις ελπίδες μας...Οι οποίες εν τέλει μύλος θα γίνουνε ούτως ή άλλως...
    Σας φιλώ...

    semplice
    23.11.2005, 23:13
    Θα μου επιτρέψετε δυο πράγματα μόνο.....

    1.Να σας πω πως και εγώ "γελασα" και εντός αλλά και εκτός
    εισαγωγικών με τα όσα γραφτηκαν.
    (οσοι διαβάσουν Προσεκτικά τα όσα λιγα γράφτηκαν θα καταλάβουν
    ποια πράγματα είναι για πραγματικά γέλια και ποια για γελια σε εισαγωγικα)

    2.Δεν ήθελα τίποτα άλλο να θίξω με τη φωτογραφία παρά μόνο το θέμα της
    Κούβας και των παιδιών της .Οι ελπιδες για τις οποίες μιλάει και το τραγούδι,
    είναι οι ελπιδες να μείνουν ΖΩΝΤΑΝΕΣ στη μνήμη της ανθρωπότητας μεγαλες στιγμές όπως αυτές ,που στην προκειμένη περίπτωση ο Ernesto Che Guevara χάρισε.(ναι αυτός ειναι στη φωτογραφία,δεν ειναι ο Ρουβας)

    ΚΑΝΕΙΣ όμως δεν το κατάλαβε όπως φαινεται ΕΚΤΟΣ από τον φίλο beatlus.
    Ελάχιστοι μάλιστα ασχολήθηκαν στις 17/11/2005 με το Πολυτεχνείο εκείνη τη μέρα και όσοι πηγαν να ασχοληθούν βγήκαν ξενέρωτοι.

    Αυτά τα ολίγα......Καλο σας βράδυ.


    Υ.Γ1 Με την εισαγωγή που έκανα γραφοντας για μακαρονάδα κλπ στην αρχή του topic νομίζω αυτοσαρκαστηκα επαρκως(= δεν το παιζω ιδεολόγος επαναστάτης)

    Υ.Γ2 Η "λαθος" διόρθωση στο στίχο έγινε εσκεμμένα(έβαλα τη λεξη με κεφαλαία) ,έτσι για να καταλάβουν κάποιοι τι ΕΧΕΙσημασία και τι ΔΕΝ έχει.Λυπάμαι γιατί δεν μπορώ να αναφέρω (για ευνόητους λόγους)το nickname του φίλου που βρήκε το πιο σημαντικό από όλα και ασχολήθηκε επισταμένως με το γεγονός πως έκανα λάθος και έγραψα "μήλο" αντί για "μύλο".
    Τον ευχαριστώ όμως για τα καλά του λόγια.

    O Ηλιος φταίει που αργεί στα μάτια μας να φτάσει


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : semplice στις 23-11-2005 23:30 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : semplice στις 23-11-2005 23:51 ]
    sushivskebab
    24.11.2005, 01:40
    ...Μωρέ σύντροφε, εμείς καταλάβαμε τι ήθελες να πεις...κάποιος άλλος όμως δεν κατάλαβε Χριστό (αν και λόγω ηλικίας και τεκμαιρόμενων γνώσεων θα όφειλε)
    Dj_kerveros
    24.11.2005, 17:30
    Quote:

    Το μέλος semplice στις 23-11-2005 στις 23:13 έγραψε:

    Θα μου επιτρέψετε δυο πράγματα μόνο.....

    1.Να σας πω πως και εγώ "γελασα" και εντός αλλά και εκτός
    εισαγωγικών με τα όσα γραφτηκαν.
    (οσοι διαβάσουν Προσεκτικά τα όσα λιγα γράφτηκαν θα καταλάβουν
    ποια πράγματα είναι για πραγματικά γέλια και ποια για γελια σε εισαγωγικα)

    2.Δεν ήθελα τίποτα άλλο να θίξω με τη φωτογραφία παρά μόνο το θέμα της
    Κούβας και των παιδιών της .Οι ελπιδες για τις οποίες μιλάει και το τραγούδι,
    είναι οι ελπιδες να μείνουν ΖΩΝΤΑΝΕΣ στη μνήμη της ανθρωπότητας μεγαλες στιγμές όπως αυτές ,που στην προκειμένη περίπτωση ο Ernesto Che Guevara χάρισε.(ναι αυτός ειναι στη φωτογραφία,δεν ειναι ο Ρουβας)

    ΚΑΝΕΙΣ όμως δεν το κατάλαβε όπως φαινεται ΕΚΤΟΣ από τον φίλο beatlus.
    Ελάχιστοι μάλιστα ασχολήθηκαν στις 17/11/2005 με το Πολυτεχνείο εκείνη τη μέρα και όσοι πηγαν να ασχοληθούν βγήκαν ξενέρωτοι.

    Αυτά τα ολίγα......Καλο σας βράδυ.


    Υ.Γ1 Με την εισαγωγή που έκανα γραφοντας για μακαρονάδα κλπ στην αρχή του topic νομίζω αυτοσαρκαστηκα επαρκως(= δεν το παιζω ιδεολόγος επαναστάτης)

    Υ.Γ2 Η "λαθος" διόρθωση στο στίχο έγινε εσκεμμένα(έβαλα τη λεξη με κεφαλαία) ,έτσι για να καταλάβουν κάποιοι τι ΕΧΕΙσημασία και τι ΔΕΝ έχει.Λυπάμαι γιατί δεν μπορώ να αναφέρω (για ευνόητους λόγους)το nickname του φίλου που βρήκε το πιο σημαντικό από όλα και ασχολήθηκε επισταμένως με το γεγονός πως έκανα λάθος και έγραψα "μήλο" αντί για "μύλο".
    Τον ευχαριστώ όμως για τα καλά του λόγια.

    O Ηλιος φταίει που αργεί στα μάτια μας να φτάσει


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : semplice στις 23-11-2005 23:30 ]
    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : semplice στις 23-11-2005 23:51 ]





    Σωστά τα λες!!!!!
    Η ουσία της φωτογραφίας είναι η ελπίδα που εμπνέει ο Che σε αυτά τα παιδιά και σε καθένα που ονειρεύεται ένα μέλλον διαφορετικό!!!
    Ουτοπία δεν ειναί να πιστεύεις ότι θα αλλάξει ο κόσμος αλλά ότι δεν πρόκειται να αλλάξει ποτέ!
    Συγνώμη αν ξέφυγα λίγο από το θέμα.
    Other_side
    30.12.2005, 23:35
    Λοιπόν τί σκέφτομαι εγώ...Ας ανοίξουμε ένα τόπικ με βάση την φωτογραφία που θα λέγεται: Ελλάδα και κομμουνισμός: η απόλυτη υποκρισία.

    Δεν ξέρω πόσοι απο εσάς έχουν πάει λίγο στη Κούβα να δούνε τα παιδάκια αυτά απο κοντά, που κρίνοντας απο το πόσο καθαρά είναι τα ρουχαλάκια τους, ή στημένη είναι η φωτογραφία -το πιο πιθανό- ή πρόκειται για παιδιά στρατιωτικών που μόνο ρομαντικοί κομμουνιστές δεν είναι.

    Τσε Γκεβάρα. Αν ήμουν ο Τσε πράγματι θα έβρισκα τον τρόπο να έρθω σε μια επαφή με τον κόσμο του σήμερα. Ένας άνθρωπος που χλευάζουμε ΔΙΑΡΚΩΣ σε πόστερ και κοντομάνικα και άλλα ιδεολογικά ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ που πουλάμε για ένα ΚΕΡΔΟΣ στο μοναστηράκι. Πως το 'παμε το τόπικ; Ελλάδα και κομμουνισμός: η απόλυτη υποκρισία. Διάβασε πρώτα τα κείμενα που έγραψε ο Τσε. Την βιογραφία του έστω. Το ημερολόγιο της μοτοσυκλέτας. Τις σημειώσεις απο τα ταξίδια που έκανε. Διάβασε και δες ποιός ήταν και αν άξιζε να σβήσει όσο ΗΛΗΘΙΑ έσβησε, αν άξιζε ο ανόητος θάνατος του, προδωμένος απο τους ίδιους ιθαγενείς που υπεράσπιζε στη ζούγκλα της Βολιβίας, αν άξιζε να γίνει αυτός ο άνθρωπος μια φωτογραφία να τη φορά όλο περηφάνια ο άλλος στη συγκέντρωση της ΚΝΕ.

    ΈΛΕΟΣ ξυπνήστε. Τα παιδάκια της φωτογραφίας δεν καταλαβαίνουν την σημασία της φωτογραφίας που τους πασάρανε πριν το φλας. Τα παιδάκια της φωτογραφίας πολύ πιθανά να μην γνώρισαν ποτέ εκείνα τα γειτονάκια που ένα καλοκαίρι πνίγηκαν στη θάλασσα αναζητώντας μια καλύτερη ζωή στην Αμερική. Και βέβαια φταίει η Αμερική εν μέρη. Αλλα και ο Φιντέλ ακόμα τη γυναίκα του που την λατρευε σε μια κλινική του Λος ¶τζελες την έστειλε για να εγχηρηστεί. Γιατί να μην έχουν τις ίδιες επιλογές οι άνθρωποι του λαού;

    Ελευθερία. Εκεί βρίσκεται η αλήθεια. Στην ελευθερία. Εκείνη που δυστηχώς δεν έχουν οι περισσότεροι απο εκείνους που ζούνε υπο συνθήκες που εκμεταλεύτηκαν τρίτοι με αφορμή έναν ρομαντικό Ερνέστο Τσε Γκεβάρα, μάταια δολοφονημένο.

    Αυτά σκέφτομαι στη θέα της φωτογραφίας.
    ZOI
    31.12.2005, 00:26
    εγω παντως σκεφτομαι τι ωραιος γκομενος που ειναι ο che..
    thank
    31.12.2005, 03:17
    τό θέμα "ανέσυρε" η other side απότι βλέπω... Το κακό ειναι πως πλέον "σκεφτομαι" δεν εμπνέομαι απο τη φωτογραφία. Μάλλον για τους λόγους που ανέφερε.και μάλλον προς την κετεύθυνση που ανέφερε επίσης. Δεν ξέρω άν έχει να κάνει με την υποκρισία και τον κομμουνισμό στην Ελλάδα, αλλα, με τη τη βιομηχανία μετατροπής οραμάτων σε εμπορεύσιμα προϊόντα. Δεν ειναι μόνο ο Τσε. Ειναι και πολλοί άλλοι εκτός και εντός Ελλάδας. Για τον ίδιο τον Τσε, και για το πως φέρεται η αριστερά αλλα και πολλές φορές η ίδια η κοινωνία στα οράματά της και σε εκείνους που τα υπηρέτησαν ή τα προκάλεσαν, ας μη το θίξουμε. Ενοχλεί.

    Για τη φωτογραφία, το στήσιμο της ... Μπορεί άραγε, ακόμα και ένας "καλός" σκοπός να εξυπηρετηθεί χρησιμοποιώντας τα ίδια μέσα με αυτά των εχθρών του και να μείνει αλώβητος ? στο συγκεκριμένο ... ισως (γράφω "ίσως", γιατι δεν ξέρουμε την ιστορία της φωτογραφίας) τα παιδάκια στήθηκαν ως "εναλλακτικά" και αθώα μανεκέν της αριστεράς και έκαναν άπειρες πρόβες για να πιάσει το χαμόγελό τους ... Οπως οταν διαφημίζονται οδοντόπαστες. .. "Δεν τρέχει τίποτα" ???? Δυστυχώς μάλλον κάτι τρέχει...

    τέλος πάντων .. έρχονται και μέρες πρωτοχρονιάς, τι δουλεια έχει ο κάθε Τσέ με αυτές ειναι άλλο θέμα .. Ουτε κι εγώ ξέρω γιατί θεώρησα σκόπιμο να σχολίασω τέτοιες μέρες. Ισως να έχει να κανει με τις εμπνευσεις των ανθρώπων που τις έχουν ανάγκη. Για κάθε Νεον Ετος. (Αντε να το κάνουμε καλό ...)
    Kerato
    02.01.2006, 13:46
    Quote:

    Το μέλος semplice στις 23-11-2005 στις 23:13 έγραψε:

    Θα μου επιτρέψετε δυο πράγματα μόνο.....

    1.Να σας πω πως και εγώ "γελασα" και εντός αλλά και εκτός
    εισαγωγικών με τα όσα γραφτηκαν.
    (οσοι διαβάσουν Προσεκτικά τα όσα λιγα γράφτηκαν θα καταλάβουν
    ποια πράγματα είναι για πραγματικά γέλια και ποια για γελια σε εισαγωγικα)

    2.Δεν ήθελα τίποτα άλλο να θίξω με τη φωτογραφία παρά μόνο το θέμα της
    Κούβας και των παιδιών της .Οι ελπιδες για τις οποίες μιλάει και το τραγούδι,
    είναι οι ελπιδες να μείνουν ΖΩΝΤΑΝΕΣ στη μνήμη της ανθρωπότητας μεγαλες στιγμές όπως αυτές ,που στην προκειμένη περίπτωση ο Ernesto Che Guevara χάρισε.(ναι αυτός ειναι στη φωτογραφία,δεν ειναι ο Ρουβας)

    ΚΑΝΕΙΣ όμως δεν το κατάλαβε όπως φαινεται ΕΚΤΟΣ από τον φίλο beatlus.
    Ελάχιστοι μάλιστα ασχολήθηκαν στις 17/11/2005 με το Πολυτεχνείο εκείνη τη μέρα και όσοι πηγαν να ασχοληθούν βγήκαν ξενέρωτοι.

    Αυτά τα ολίγα......Καλο σας βράδυ.


    Υ.Γ1 Με την εισαγωγή που έκανα γραφοντας για μακαρονάδα κλπ στην αρχή του topic νομίζω αυτοσαρκαστηκα επαρκως(= δεν το παιζω ιδεολόγος επαναστάτης)

    Υ.Γ2 Η "λαθος" διόρθωση στο στίχο έγινε εσκεμμένα(έβαλα τη λεξη με κεφαλαία) ,έτσι για να καταλάβουν κάποιοι τι ΕΧΕΙσημασία και τι ΔΕΝ έχει.Λυπάμαι γιατί δεν μπορώ να αναφέρω (για ευνόητους λόγους)το nickname του φίλου που βρήκε το πιο σημαντικό από όλα και ασχολήθηκε επισταμένως με το γεγονός πως έκανα λάθος και έγραψα "μήλο" αντί για "μύλο".
    Τον ευχαριστώ όμως για τα καλά του λόγια.

    O Ηλιος φταίει που αργεί στα μάτια μας να φτάσει


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : semplice στις 23-11-2005 23:30 ]
    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : semplice στις 23-11-2005 23:51 ]





    Η αλήθεια είναι πως σε κατάλαβα αγαπητέ ...και το πνεύμα του τόπικ που άνοιξες και τον αυτοσαρκασμό σου.
    Δεν κατάλαβα το εσκεμμένο λάθος σου, ομολογώ, αλλά μάλλον ούτε εσύ κατάλαβες το σχόλιό μου, το οποίο είχε απόλυτη σχέση με τη φωτογραφία και τη σκέψη που μου δημιουργήθηκε σε σχέση με το σωστό στίχο του τραγουδιού.
    Ένα άλλο που δεν κατάλαβα είναι γιατί δε μπορείς να αναφέρεις το νικ μου...
    κι ένα άλλο που δεν κατάλαβα είναι αν τελικά σε πείραξε ή όχι η παρέμβασή μου...
    Λυπάμαι αν σε στενοχώρησα κι εγώ και οι υπόλοιποι, εκτός από τον/την beatlus, αλλά δυστυχώς τα βιώματά μας σχετικά και με το Πολυτεχνείο και με άλλους αγώνες, τον εορτασμό τους, τη σημασία τους και την αντιμετώπισή τους από την πλειψηφία των ατόμων δεν αφήνουν σε όλους γλύκα...Μάλλον πίκρα θα έλεγα...
    Καλή χρονιά!
    StavmanR
    23.07.2007, 14:25
    Η αλήθεια είναι ότι το συγκεκριμένο τραγούδι είναι από τα αγαπημένα μου, τόσο σε κιθαριστικό παίξιμο, όσο και στο στίχο. Μας θυμίζει να επαγρυπνούμε στο βασικό μας στόχο που είναι να προετοιμάσουμε τα νέα παιδιά για ένα καλύτερο μέλλον, μέσα από την αβίαστη σκέψη. Μας θυμίζει την εικόνα του μικρού που ζωγραφίζει λουλουδάκια και 15 χρόνια αργότερα γαζώνει με ούζι τους συμμαθητές του στο σχολείο. Μας θυμίζει τα μικρά παιδιά που δεν έχουν να φάνε και δεν κατανοούν το γιατί. Τα ποιος, πως και γιατί και πότε που ρωτούν διαρκώς, που μας υπενθυμίζουν ότι τελικά μέσα στην παντογνωσία μας δεν γνωρίζουμε τί βρίσκεται δίπλα από τη μύτη μας. Μας θυμίζουν ότι ενώ εμείς φιλοσοφούμε για επαναστάσεις αλλά αυτά είναι ικανά να πέσουν μπροστά στο άρμα χωρίς δεύτερη σκέψη. Μας θυμίζουν τον εαυτό μας που ξεκίνησε με όνειρα και κατέληξε στο κυνικό ρεαλισμό, επειδή τα όνειρα δεν τρέφουν το σώμα...
    Η συγκεκριμένη φωτογραφία δε μου προκαλεί σχεδόν καμία διαφορετική αντίδραση από το βλέμμα του κάθε μικρού παιδιού, που προσπαθεί να κατανοήσει την αντιφατική συμπεριφορά των μεγάλων σε κάθε τους δραστηριότητα. Η ελπίδα στα μάτια τους είναι το καλύτερο όπλο που διαθέτει ο άνθρωπος στη μάχη με το χρόνο.
    edelweiss
    24.07.2007, 14:57
    Εγώ αυτό που σκέφτομαι είναι πως όλα τα παιδιά αυτά είτε μαύρα είτε λευκά, ξανθά ή μελαχροινά, αδύνατα χοντρά έχουνε το ίδιο πρότιπο!!! Τον CHE!!!!
    edelweiss
    24.07.2007, 14:59
    Παράθεση:

    Το μέλος mnk στις 24-07-2007 στις 07:45 έγραψε...

    Δεν ξερω αν το προσεξατε, αλλα μονο το ξανθουλι στη μεση χαμογελαει.
    Τα υπολοιπα μαλλον αγριεμενα μου φαινονται.

    Να γινω ρατσιστρια με τους ξανθους? Αναρωτιεμαι..

    Εξαιρουνται οι παροντες StavmanR



    Δεν ξέρω αν το πρόσεξες αλλά το ξανθό πήρε χαμπάρι πως το φωτογραφίζουν, ενώ τα άλλα απλά είναι αγριεμένα για άλλο λόγο... και πιστεύω πως κάτι θέλουν να περάσουν στον κόσμο :)