ελληνική μουσική
    784 online   ·  210.857 μέλη

    Ανθρώπινες σχέσεις σήμερα....

    tournovia
    25.11.2005, 14:01
    Καθημερινά, σχεδόν, συζητάμε για τις ανθρώπινες σχέσεις σήμερα. Και το συζητάμε τόσο συχνά γιατί μας απασχολεί μάλλον πολύ.
    Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι πως όλοι μας, αυτά τουλάχιστον ακούω εγώ, λέμε πως θέλουμε να μας φέρονται όμορφα, δίκαια, με αγάπη, να μας εκτιμούν και τα συναφή.
    Ακόμη περισσότερη εντύπωση μου κάνει το ότι τα θέλουμε όλα αυτά γιατί τα αξίζουμε, καθότι είμαστε κι εμείς ειλικρινείς και σωστοί.
    Πού χωλαίνει, λοιπόν, το πράγμα; Γιατί έχουμε τόσα προβλήματα στις σχέσεις μας με τους άλλους; Προβλήματα που ενίοτε μας κάνουν κακό, μας στενοχωρούν και μας απογοητεύουν. Γιατί, αν μη τι άλλο, όταν είμαστε σωστοί και θέλουμε τα σωστά, δεν μπορεί παρά να δημιουργούμε και να στηρίζουμε μια κοινωνία πολύ καλή και βέβαια σχέσεις ζωντανές και γερές.

    ageras
    25.11.2005, 14:27
    Οι ανθρώπινες σχέσεις είναι πλέον επιστήμη.Δεν φτάνει μόνο να είμαστε σωστοί και ειλικρινείς.Άλλωστε πολλές φορές η ειλικρίνεια είναι αυτή που μας στεναχωρει και χωλαίνει το θέμα ανθρωπίνων σχέσεων.Προσωπικά είμαι ειλικρινής άνθρωπος
    άλλα έχω συναντήσει πολλές περιπτωσεις που η ειλικρίνεια τους ήταν μια πολύ κακή εμπειρία γιατί έβγαλαν μέσω αυτής τον κακό τους εαυτό....
    Από την άλλη να μην ξεχνάμε οτι ζούμε σε μια κοινωνία όπου κυριαρχει η καχυποψία και το συμφέρον....και προσωπικά φοβάμαι μην μεταλλαχτώ σε κάτι το οποίο προς το παρόν το σιχαίνομαι:Μίζερος και "περίεργος".......
    Το θέμα είναι να είσαι κολλητός με τον εαυτό σου και την ψυχούλα σου και με τα χρόνια βρίσκεις τους κατάλληλους ανθρώπους να εμπιστευτείς...
    doritsa78
    25.11.2005, 20:51
    Quote:

    Το μέλος ageras στις 25-11-2005 στις 14:27 έγραψε:

    Οι ανθρώπινες σχέσεις είναι πλέον επιστήμη.Δεν φτάνει μόνο να είμαστε σωστοί και ειλικρινείς.Άλλωστε πολλές φορές η ειλικρίνεια είναι αυτή που μας στεναχωρει και χωλαίνει το θέμα ανθρωπίνων σχέσεων.Προσωπικά είμαι ειλικρινής άνθρωπος
    άλλα έχω συναντήσει πολλές περιπτωσεις που η ειλικρίνεια τους ήταν μια πολύ κακή εμπειρία γιατί έβγαλαν μέσω αυτής τον κακό τους εαυτό....
    Από την άλλη να μην ξεχνάμε οτι ζούμε σε μια κοινωνία όπου κυριαρχει η καχυποψία και το συμφέρον....και προσωπικά φοβάμαι μην μεταλλαχτώ σε κάτι το οποίο προς το παρόν το σιχαίνομαι:Μίζερος και "περίεργος".......
    Το θέμα είναι να είσαι κολλητός με τον εαυτό σου και την ψυχούλα σου και με τα χρόνια βρίσκεις τους κατάλληλους ανθρώπους να εμπιστευτείς...



    Ναι σωστα.Συμφωνω μαζι σου.Τωρα οι σχεσεις γινονται απο συμφερον οπως και οι γαμοι και οι δουλειες.Εμενα αυτο δεν μου αρεσει και θελω να το αποφυγω.Θελω ο αλλος να ειναι ειλικρινης και οχι ψευτικος,σιγανο ποταμακι.Σου ανοιγομαι και εσυ με πουλας,με κοροιδευεις.Πιστευω καποτε να βρω τον καταλληλο ανθρωπο.
    Red-Rose
    26.11.2005, 01:00
    Quote:

    Το μέλος ageras στις 25-11-2005 στις 14:27 έγραψε:

    Οι ανθρώπινες σχέσεις είναι πλέον επιστήμη.Δεν φτάνει μόνο να είμαστε σωστοί και ειλικρινείς.Άλλωστε πολλές φορές η ειλικρίνεια είναι αυτή που μας στεναχωρει και χωλαίνει το θέμα ανθρωπίνων σχέσεων.Προσωπικά είμαι ειλικρινής άνθρωπος
    άλλα έχω συναντήσει πολλές περιπτωσεις που η ειλικρίνεια τους ήταν μια πολύ κακή εμπειρία γιατί έβγαλαν μέσω αυτής τον κακό τους εαυτό....
    Από την άλλη να μην ξεχνάμε οτι ζούμε σε μια κοινωνία όπου κυριαρχει η καχυποψία και το συμφέρον....και προσωπικά φοβάμαι μην μεταλλαχτώ σε κάτι το οποίο προς το παρόν το σιχαίνομαι:Μίζερος και "περίεργος".......
    Το θέμα είναι να είσαι κολλητός με τον εαυτό σου και την ψυχούλα σου και με τα χρόνια βρίσκεις τους κατάλληλους ανθρώπους να εμπιστευτείς...





    έχεις απόλυτο δίκιο μανωλάκη... δυστυχώς δε φτάνει να είναι μόνο ο ένας ειλικρινής στις ανθρώπινες σχέσεις αυτό πρέπει να είναι αμοιβαίο... δυστυχώς όταν είσαι καλός με τους άλλους σε μαμάνε [συγγνώμη για τη λέξη αλλά δεν βρήκα κάποια κομψότερη να χρησιμοποιήσω...] αφού πρώτα εξυπηρετήσουν το συμφέρον τους... από τη μια χαίρομαι που δεν είμαι μια απ'αυτούς, απ'την άλλη θα ήθελα να είμαι λίγο εγωίστρια και να μπορώ να ξεπερνάω πιο ανώδυνα τέτοιες καταστάσεις...