ελληνική μουσική
    1043 online   ·  210.853 μέλη
    Anonymous
    01.07.2003, 11:40
    Psaxnw antartika tragoudia !
    Poios xerei "eimaste emeis Ellada ta paidia sou" ???
    Stoixoi ???
    Boitha me, sas parakalw !!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από:: jorge στις 01-07-2003 11:52 ]
    NoLogo
    01.07.2003, 18:25

    Ta antartika einai kati san ta dhmotika ... diaferoun apo ektelesh se ektelesh kai apo meros se meros...

    oi poio diadedomenes ekteleseis einai tou thodoraki me ton pandh kai tou mikroutsikou me thn dhmitriadh..... twra pws dyo tetoia terata ( me thn kalh enoia ) ths mousikhs kai tou agwna eginan ypourgoi ths ND kai tou PASOK antistoixa ...enas theos xerei... toulaxiston ta antartika tous einai akoma ena must listen ( polla einai poly kits alla thn douleia tous thn kanoun....)
    ama epimeneis gia stoixous xanamila mias kai sto grafeio den exw to cd.....
    Valandil
    01.07.2003, 19:01
    Υπάρχει το τραγούδι φίλε μου. Παρτιτούρες δυστυχώς δεν έχω (ακόμη) αλλά για τους στίχους μπορώ να σε βοηθήσω.
    KostasLadas
    01.07.2003, 22:14
    μμ... έχω βγάλει μόνος μου πολλά αντάρτικα, φίλε, όπως τα "Μαλλιά Σγουρά", το "Ήρωες", το "Μαύρα Κοράκια", το "ύμνος του ΕΑΜ", το "Παιδιά Σηκωθείτε" κ.α. Αυτό δεν θυμάμαι να το έχω βγάλει! Αλλά μπορώ να το βγάλω μέσα σε μια μέρα και να στο δώσω. Το κακό είναι ότι δεν έχω το χρόνο, γιατί είμαι μέσα σε εξεταστική. Πάντως μετά τις 11 Ιουλίου, ΣΙΓΟΥΡΑ θα ανεβάσω κάποιες παρτιτούρες αντάρτικων στο σάιτ, αν μπορείς να περιμένεις, θα ανεβάσω και το "Είμαστε εμείς Ελλάδα τα παιδιά σου" (θα το έχω βγάλει) !
    KostasLadas
    01.07.2003, 22:17
    Παρεμπιπτόντως, εσύ μπορείς να με βοηθήσεις να βρω παρτιτούρες Τζίμη Πανούση; (εκτός από το kithara.gr, όπου έχει 2 τραγούδια όλα κ' όλα)
    Valandil
    01.07.2003, 22:54
    Είμαστε 'μεις Ελλάδα τα παιδιά σου

    οργανωμένα σε πόλεις και χωριά

    και για εσένα και για τη λευτεριά σου
    δις
    θ'αγωνιστούμε όλοι με καρδιά

    *******

    Δε μας τρομάζουν των φασιστών τα βόλια

    ούτε τ'αμερικάνικα τα τανκς

    το 'χουμε γράψει βαθειά μες την καρδιά μας
    δις
    Λαοκρατία και όχι βασιλιά


    *******

    Έχουμε αρχηγούς μας παληκάρια

    που πολεμάνε μαζί μας σα θεριά

    Σαμαρηνιώτη, Σαράφη και ¶ρη
    δις
    θάνατος, θάνατος ή λευτεριά


    *******

    Είμαστε εμείς Αντάρτες λεοντάρια

    που πολεμάμε για ίδιο σκοπό

    Κι'έτσι μια μέρα όλοι μαζί θα πούμε
    δις
    θάνατος, θάνατος στο φασισμό!
    merson21r
    02.07.2003, 01:16
    Ego pantos exo arketa mp3 opote i me vriskeis meso MSN i sto Kazaa
    Tha ta poume syntrofoi
    Anonymous
    02.07.2003, 13:09
    Sas efharistw para poly gia th boithia sas !
    Xairomai para poli !
    fireroc
    12.12.2009, 16:42
    ωραιο τοπικ! αρχιζω! Στους καπετανέους του ΕΛΑΣ ( Σαν ατσάλινος τείχος ) Στίχοι: Μη διαθέσιμο Μουσική: Μη διαθέσιμο Πρώτη εκτέλεση: Πάνος Τζαβέλας σαν ατσάλινο τείχος που αλύγιστος ορμάει στα πεδία των τίμιων μαχών με αρχηγούς Σαμαρινιώτη, Καραγιώργη και Σαράφη που ναι οι μάνες του λαϊκού στρατού δίχως τανκς, αεροπλάνα μόνο όλμους πολυβόλα και ψυχή σαν του λαϊκού στρατού με καθοδήγηση λαμπρή του αρχηγού μας Βελουχιώτη ξεψυχάει ο αγκυλωτός του φασισμού να η ώρα μας ήρθε και σαν θύελλα ξεσπάει στον αγώνα η παγκόσμια εργατιά μια φωνή αντηχεί στον αέρα πέρα ως πέρα "μ' επανάσταση θα διώξουμε τη σκλαβιά" κι ο αγέρας που μουγκρίζει τη σημαία κυματίζει τη βαμμένη απ το αίμα του λαού κατακόκκινη τη νίκη μας αγγέλει του λαού μας με ένα "ζήτω" γύρω γύρω από παντού Ο Αρης κάνει πόλεμο (Του Μικρού Χωριού η μάχη Βαριαναστενάζουν τα βουνά, ο ήλιος σκοτεινιάζει Το δόλιο το μικρό χωριό και πάλι ανταριάζει Λαμποκοπούν χρυσά σπαθιά πέφτουν τουφέκια ανάρια Ο ‘Αρης κάνει πόλεμο με αντάρτες παλικάρια Ελα βρε άπιστε Ιταλέ, κοροιδο Μουσολίνι Να μετρηθούμε οι δυο μαζί να δεις το τι θα γένει Δεν έχεις γέρους και άρρωστους, μικρά παιδιά να σφάξεις Ούτε κορίτσια ντροπαλά ούτε χωριά να κάψεις Παπάδες για να τυρρανάς στη μέση στο παζάρι Εχεις μπροστά σου σήμερα, τον Καπετάνιο ‘Αρη Που γρήγορος σαν τον άνεμο σαν το γοργό το αγέρι φασίστες έσφαξε πολλούς με δίκοπο μαχαίρι Μαλλιά σγουρά, μαλλιά κοράκου χρώμα που ανέμιζε ο αγέρας στα ζερβά σας αγαπούσα πάντοτε και τώρα η δόλια μου καρδιά στενάζει και πονά. Πάει καιρός που έβγαινες στους δρόμους τη σκούφια φόραγες λεβέντικα στραβά και τα μαλλιά χυτά πάνω στους ώμους τ' ανέμιζε ο αγέρας στα ζερβά. Θά 'ρθουν καιροί, καιροί ευτυχισμένοι σκλάβοι δε θα 'ναι τότε οι λαοί θα ζούμε τότε πια αδελφωμένοι σε μια ελεύθερη ειρηνική ζωή. Εγώ Άη-Στράτη δε φοβάμαι είναι κι αυτή μια Ελληνική γωνιά τα μαύρα τα μαλλιά μας κι αν ασπρίσαν δε μας τρομάζει η βαρυχειμωνιά.
    fireroc
    12.12.2009, 18:30
    ωχ μου βγηκαν ενομενα ! τελος παντων! ας συνεχισω! Γιούπι για για Στίχοι: Μη διαθέσιμο Μουσική: Μη διαθέσιμο Πρώτη εκτέλεση: Πάνος Τζαβέλας Άλλες ερμηνείες: Λουκιανός Κηλαηδόνης Γιούπι για για γιούπι-γιούπι για γιούπι για για γιούπι-γιούπι για γιούπι για για γιούπι-γιούπι για για γιούπι-γιούπι για για γιούπι-γιούπι για. Τίνος είναι βρε γυναίκα τα παιδιά; (2) Το 'να μου φωνάζει "Σι" τ' άλλο μου φωνάζει "Για", τίνος είναι βρε γυναίκα τα παιδιά; (2) Το 'να είναι του Γερμαναρά, τ' άλλο είναι του Μακαρονά και το τρίτο είναι το δικό μας γαμώ το κέρατό μας αγάπη μου γλυκιά. Και το τρίτο είναι το δικό μας γαμώ το κέρατό μας αγάπη μου γλυκιά. Γιούπι για για γιούπι-γιούπι για γιούπι για για γιούπι-γιούπι για γιούπι για για γιούπι-γιούπι για για γιούπι-γιούπι για για γιούπι-γιούπι για. Τα κορίτσια που 'χαν πρώτα Γερμανούς (2) τώρα έχουν Εγγλεζάκια με κοντά παντελονάκια κι από πίσω ένα σύνταγμα Ινδούς. (2) Γιούπι για για γιούπι-γιούπι για γιούπι για για γιούπι-γιούπι για γιούπι για για γιούπι-γιούπι για για γιούπι-γιούπι για για γιούπι-γιούπι για. Εμείς τον θέλουμε παιδιά τον βασιλιά(2) να τον πάμε στο Παγκράτι να πουλάει Ριζοσπάστη κι ό,τι άλλο διατάξει ο ΕΛΑΣ.(2) Γιούπι για για γιούπι-γιούπι για γιούπι για για γιούπι-γιούπι για γιούπι για για γιούπι-γιούπι για για γιούπι-γιούπι για για γιούπι-γιούπι για.