ελληνική μουσική
    1073 online   ·  210.851 μέλη

    παύλος σιδηρόπουλος

    kalouka
    06.12.2005, 09:38
    1990 σαν σήμερα έφυγε ο δισέγγονος του ζορμπά ο ανηψιός της Έλλης Αλεξίου,ο απροσάρμοστος ο ασυμβίβαστος
    έχε γειά πρίγκηπα
    antonLOrd
    06.12.2005, 14:25
    Στην υγειά σου ρε Παυλάρα...
    Antonioz
    06.12.2005, 14:40
    Οπως ειπα κ χθες οσοι βρισκονται Θεσσαλονικη αποψε στις 21.00 στην αποθηκη του Μυλου ο 95.8 θα προβαλει μια συναυλια του Παυλου στο Μετρο που εγινε το '89,εισοδος ελευθερη αρκει να παρετε προσκλησεις απο τα γραφεια του σταθμου(Αγγελακη 6).. λογικα θα εχει κ στην εισοδο αν δεν εχουν εξαντληθει...
    nikod
    06.12.2005, 17:12
    ΜΕγάλε Παυλο, γεια χαρά!


    Nekros
    06.12.2005, 17:55
    Εγώ για τον κύριο Σηδιρόπουλο Παύλο μόνο ένα πράγμα έχω να πω:
    "...πες μας τι θα γίνει, αν κάποτε θ' αγγίξεις το κορμί σου
    και το 'βρεις τσακισμένο απ' τις πληγές
    Και γύρω σου κούκλες χλωμές ανίκανες ν' ακούσουν τη φωνή σου
    κι οι αλήθειες σου να σέρνονται στο πάτωμα γυμνές..."
    (αυτό το τραγούδησαν 2.000 περίπου άνθρωποι σαν επικείδιο την ημέρα της ταφής του...)

    Έχε γεια "μικρέ πρίγκιπα"! κάποια μέρα θα τα πούμε εκεί ψηλά με σένα...και με άλλους πολλούς...!

    Dj_kerveros
    06.12.2005, 19:55
    Σ' ευχαριστούμε ρε Παύλο, να 'σαι καλά εκεί πάνω!
    Στην υγειά σου

    ...Κάποτε θα 'ρθουν γνωστικοί
    λογάδες και γραμματικοί
    για να σε πείσουν
    Εχε το νου σου στο παιδί
    κλείσε την πόρτα με κλειδί
    θα σε πουλήσουν...

    ViPeR
    06.12.2005, 20:19
    ¶ντε και καλή τύχη μάγκες...
    kalouka
    07.12.2005, 10:42
    κρίμα γιατί αν και έχουμε γεμίσει μουσικούς σταθμούς νομίζω ότι δεν έγινε κανένα σοβαρό αφιέρωμα η δεν το πήρα εγώ χαμπάρι
    Antonioz
    07.12.2005, 11:26
    Για Αθηνα δε ξερω τι εγινε αλλα στη Θεσσαλονικη ο 95.8(της ετ3) προβαλε χθες το βιντεο απο τη συναυλια του Σιδηροπουλο στο Μετρο το '89, τα τραγουδια του οποιου βρισκονται στο "Χωρις μακιγιαζ"... Καταπληκτικη εμπειρια για τους Σιδηροπουλεους τουλαχιστον..
    -------------------------------
    βρ'ας ητανε τη μοιρα μου για λιγο να γελουσα...
    και του Χριστου τους πειρασμους εγω να τους περνουσα..
    vasiloukos
    09.12.2005, 02:06
    Παύλο να σαι καλά εκεί ψηλά! Αγέραστος, τεράστιος τι να πεις...
    Σε κάποια συνέντευξη ραδιοφωνική σε μια στιγμή στο τέλος του λέει ο παρουσιαστής: "Ως πότε θα συνεχιστεί αυτή η πορεία;" κι ο μέγας Παύλος με ισχυρή δόση ειρωνίας, αυτοσαρκασμού αλλά και... απόλυτη σοβαρότητα που πιστεύω έκρυβε πόνο μαζί και αγανάκτηση είπε: "Ως ότου με πάρουν 4 από το πάλκο!"

    Αυτός ήταν ο Παύλος... Δυστυχώς η πορεία του διεκόπη πολύ σύντομα μετά από αυτή τη συνέντευξη, μάλλον κι αυτός δεν το πολυπίστευε ότι θα ξεμπερδέψει τόσο εύκολα... Αντί "αντίου" τα τραγούδια του κι ένα συγκεκριμένα που φτάνει στον "επίλογο" - ένα μήνυμα για μας και για σας:

    ["Εν Κατακλείδει"]

    "Και τώρα φ ί λ ο ι μου είναι αργά
    μια καληνύχτα στη μαμά
    και λίγη στάχτη στα μαλλιά
    καιρός να πούμε αντίο

    Σκέπασαν όλους τους νεκρούς
    με αρρωστιάρικους ψαλμούς
    κλόουν με σοβαρούς σκοπούς
    γυμνοί μέσα στο κρύο

    Κατα τ' άλλα ε σ ε ί ς
    που σαστε υγιείς και αξιοπρεπείς
    βοηθείστε μας και λίγο

    Δώστε μας π ν ο ή
    στέγη και τροφή
    μια ιδέα στεγανή
    που να μην μπάζει κρύο

    Πουλάμε σώμα και ψυχή
    δώστε μας λίγη προσοχή...

    Πέρνουμε σβάρνα τους γιατρούς
    αδύνατοι μπροστά στους δυνατούς
    και συναντάμε ξέμπαρκους καιρούς
    που χάσανε το πλοίο

    Κατά τ' άλλα Ε Σ Ε Ι Σ..."

    Παύλο σ' ευχαριστούμε... Σ' αγαπάμε μας ακούς;
    Ania
    23.01.2006, 15:56
    eimai sigouri oti kapou ekei psila pou vrisketai tha paizei kithara kai tha tragoudaei parea me ton Asimo kai tha pernane kala...ante kai kali tyxh re magka...
    antonLOrd
    23.01.2006, 20:54
    Ο Πάυλος είναι από τους καλλιτέχνες που με έχουν επηρεάσει πάρα πολύ.. Δικό του τραγούδι (R'n'R στο κρεβάτι) τραγούδησα για πρώτη φορά μπροστά σε κόσμο.. Έχω μαζέψει όλους τους δίσκους του.. Μου 'χει κάνει συντροφιά αμέτρητες ώρες και σίγουρα θα τον ακούω σε όλη μου την ζωή...
    GaTZoS
    24.01.2006, 05:04
    το μονο που εχω να πω πανω στο θεμα ,και δεν ειναι δηλωση αλλα προτροπη. για να μαθενουν οι καινουργοι και να θυμουνται οι παλιοι ειναι να ψαξετε και να βρειτε το "day after day" του παβλου.οσοι δεν το χουν ακουσει θα με θυμηθουν, ελπιζω.
    κριμα που τα καλητερα πεδια τα παραγωνιζουμε μεχρι απελπισιας σ'αυτη τη κολοκοινονια.........
    και τωρα φιλοι μου ειναι αργα,
    μια καληνυχτα στη μαμα,
    και λιγη σταχτι στα μαλια,
    καιρος να πουμε αντιο,..........να να να να να

    βοηθυστε μασ και λιγο.......................

    στον μοναδικο

    Anthos
    06.02.2006, 08:14
    Το Σάββατο μου έστειλαν ένα sms για μια εκπομπή για τον Παύλο. Δεν το πρόλαβα αλλά από ότι ανακάλυψα, ήταν "Η μηχανή του χρόνου" του ALPHA νομίζω που παίρνουμε και εμείς κάτω μέσω ΡΙΚ. Το είδε κανείς???
    antonLOrd
    06.02.2006, 14:24
    Είχα δει μια εκπομπή για το ελληνικό ροκ(έλεγε και για τον Παύλο πολλά... ), αλλά πριν από καιρό..Για αυτό το Σάββατο δεν άκουσα τίποτα...