ελληνική μουσική
    702 online   ·  210.851 μέλη
    kalouka
    08.12.2005, 08:13
    1980 σαν σήμερα σε ηλικία 40 ετών πέθανε ο Τζων Γουίνστον Λένον.
    Γεννήθηκε στο Λίβερπουλ πέθανε στη Νεα Υόρκη και στο μεταξύ
    κατέκτησε όλο τον κόσμο
    kalouka
    08.12.2005, 09:21
    η αναγγελία της δολοφονίας του με στεναχώρησε καθότι οπαδός του και αυτο που θυμάμαι είναι ότι πήρα τον δίσκο του (πριν απο μερικές ημέρες τον είχα αγοράσει)τον άκουσα και για αρκετές ημέρες μάζευα τα αποκόματα των εφημερίδων και των περιοδικών με την είδηση.Απο τότε τα έχω μαζεμένα μεσα στο εσώφυλλο του saved fish.
    beatlus
    08.12.2005, 15:49
    Είχα μείνει άναυδος... αν και μικρό παιδί ακόμη τότε. Ηταν το πρώτο πολιτικο-κοινωνικό γεγονός που με άγγιξε και δεν κατάφερα ποτέ να το βγάλω από μέσα μου... Ο Τζον Λέννον είναι ο αγαπημένος μου καλλιτέχνης από τη μη ελληνική μουσική (αν και ο συγκεκριμένος δεν ήταν μόνο μουσικός) σκηνή και με επηρέασε καθοριστικά σε κρίσιμα στάδια της ζωής μου. Τον ευχαριστώ για όλα, αλλά κυρίως για τα μυστικά και υπόγεια μηνύματα γεμάτα ανθρωπιά που μας πέρασε! Εσείς παιδιά πώς αισθάνεστε για τη σημερινή επέτειο των 25 χρόνων από τη δολοφονία του Λέννον?
    Αγαπημένα σας τραγούδια?
    Προσωπικά... Imagine, Watching the Wheels, Instant Karma, Working glass hero, Give peace a chance, Bring on the Lucie... ας σταματήσω εδώ γιατί θα γράφω για ωρες...
    nefos
    08.12.2005, 18:42
    @ Εγώ το θεωρώ κρίμα αυτό που παραθέτω παρακάτω . . .



    Η Γιόκο που τα ελέγχει όλα

    25 χρόνια συμπληρώνονται σήμερα από την ημέρα που δολοφονήθηκε στη Νέα Υόρκη ο Τζον Λέννον, που εθεωρείτο από πολλούς η ψυχή του θρυλικού συγκροτήματος των Μπητλς. Η χήρα του, Γιόκο Ονο, είναι ο άνθρωπος ο οποίος από την ημέρα του θανάτου του διαχειρίζεται αποκλειστικά κάθε θέμα που έχει να κάνει με τις πωλήσεις και κυκλοφορίες δίσκων, καθώς και για την καθ' οιονδήποτε τρόπο εκμετάλλευση του ονόματός του για εμπορικούς σκοπούς. Το αμερικανικό περιοδικό Forbes εκτιμά ότι το «Ιδρυμα Λέννον», στο οποίο πηγαίνουν όλα τα λεφτά από κάθε εμπορική δραστηριότητα, εισπράττει κάθε χρόνο ένα ποσό γύρω στα 22 εκατομμύρια δολάρια. Το μεγαλύτερο μέρος αυτής της είσπραξης είναι από τις πωλήσεις δίσκων. Η Γιόκο Ονο έχει επίσης δώσει την έγκρισή της για πώληση αντικειμένων, όπως γυαλιά όμοια με εκείνα που φορούσε ο άνδρας της, μικρά πορσελάνινα φιγουρίνια, πιάτα, ρολόγια, φόρμες γυμναστικής και φορμίτσες για μικρά παιδιά. Πολλοί είναι εκείνοι που την κατηγορούν ότι με τη μανία της να περνάνε όλα από το δικό της χέρι και να μη συμβουλεύεται κανέναν για το πώς να χειριστεί το όνομα του Λέννον, τελικά του κάνει πολύ κακό. Είναι απαράδεκτο, λένε, να έχει πουλήσει στην εταιρεία Nike τη λέξη «Imagine», τίτλο ενός εκ των πιο σπουδαίων τραγουδιών του Λέννον, για να το βάζει στις σόλες των αθλητικών της παπουτσιών. Πάντως, τα περισσότερα χρήματα που εισπράττονται από το «Ιδρυμα Λέννον», του οποίου είναι πρόεδρος η Γιόκο Ονο, διατίθενται για φιλανθρωπικούς σκοπούς.

    enet- 08/12/2005
    Orfeus
    08.12.2005, 19:56
    Τον ευχαριστώ που ήταν μαζί μας!!!!

    Τραγούδια:
    In my life, A day in the life, Strawberry fields forever, I want you...
    God, Mother, Imagine, Bring on the Lucie, Watching the wheels...


    jorge
    08.12.2005, 20:01
    22.39 σήμερα, πρώτη σελίδα MusicHeaven... Εις αναμονή...
    TomTraubert
    08.12.2005, 22:42
    Όλοι όσοι ζούσαν τότε, θυμούνται που βρίσκονταν και τι έκαναν την ώρα που άκουσαν την αναγγελία του θανάτου του. Τέτοια ακτινοβολία εξέπεμπε ο ήλιος του.

    Limitless, undying love
    which shines around me like a million suns
    it calls me on and on
    Across the Universe

    ...Nothing's gonna change my world...

    R.I.P. John Winston Ono Lennon...
    Leia_Organa
    09.12.2005, 14:31
    σίγουρα ήταν μία μεγάλη απώλεια για τον χόρο της μουσικής και της τέχνης.....

    αν και πολλές φορές ένα τραγικό τέλος τείνει έναν ήδη εν ζωή μύθο να τον ανυψώσει στα ουράνια και να τον υπερτιμήσει
    kalouka
    09.12.2005, 17:04
    αξίζει το αφιέρωμα του κόσμος 93,6 με πολλές συνεντεύξεις και σχόλια
    iris-the-black
    30.12.2005, 12:44
    Λοιπόν τυχαία στις 8 του μηνός πέτυχα στην ΕΤ1 γιατί δεν βλέπω πολύ τηλεόραση, ένα αφιέρωμα στον Λέννον.Δεν ξέρετε πώς ένιωσα όταν είδα το βίντεο με την περιγραφή του θανάτου του....Σαν να ήμουν παιδί στην εποχή του..Κατάλαβα την τεράστια απώλεια, το άδικο ενώ είχε τόσα προσφέρει και την "κληρονομιά" που μας άφησε...Χιλιάδες νότες συνδιασμένες αρμονικά για να δώσουν τόσα μυνήματα στα γλυκά τραγούδια του...Τρανό παράδειγμα το "Imagine"..Aυτά.
    Fler
    04.02.2006, 14:12
    Είναι παράξενο..Όταν αυτός άφηνε τη γη εγω δεν είχα καν γεννηθεί...Κι όμως η επιρροή του πάνω μου είναι τεράστια..Για μένα ήταν και θα είναι ένας υπέροχος και μοναδικός άνθρωπος που ταρακούνησε τον κόσμο με τη μουσική του, τους στίχους του και την πολύπλευρη προσωπικότητά του κι ας έφυγε νωρις..

    Κομμάτια του που ξεχωρίζω είναι: jealous guy, Julia, mother, power to the people, working class hero και αν αρχίσω δε θα τελειώσω ποτέ..
    mariaaa
    05.02.2006, 15:11
    Quote:

    Το μέλος Fler στις 04-02-2006 στις 14:12 έγραψε:

    Είναι παράξενο..Όταν αυτός άφηνε τη γη εγω δεν είχα καν γεννηθεί...Κι όμως η επιρροή του πάνω μου είναι τεράστια..Για μένα ήταν και θα είναι ένας υπέροχος και μοναδικός άνθρωπος που ταρακούνησε τον κόσμο με τη μουσική του, τους στίχους του και την πολύπλευρη προσωπικότητά του κι ας έφυγε νωρις..






    Θα συμφωνησω μαζι σου!

    Oσο φευγω,γυριζω....


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : mariaaa στις 05-02-2006 15:14 ]