ελληνική μουσική
    673 online   ·  210.857 μέλη

    Φωνή και ψυχολογία.

    Alanon
    29.12.2005, 18:02
    Καλησπέρα.Τράγουδάω περίπου 2 χρόνια επαγγελματικά και αν και κάνω μαθήματα φωνητικής εδω και πέντε χρόνια παρατήρησα πως τεχνικές και λοιπά παραμερίζονται όταν προκείπτουν ''ψυχολογικές διαταραχές''.Σας έχει σειμβεί?
    Floyd
    29.12.2005, 22:02
    Κοίτα όταν είναι προς το καλύτερο δεν νομίζω να ενοχλούν αλλά επειδή τις περισσότερες φορές είναι προς το χειρότερο...
    Νομίζω ότι λίγο πολύ έχει συμβεί σε όλους όσους τραγουδούν
    Amelie
    29.12.2005, 22:21
    Όταν έχεις καλλιτεχνική φύση νομίζω πως αναπόφευκτα ανακατεύεσαι και λίγο με ψυχολογικές αναζητήσεις...Θα μου πεις και ποιανού δεν του λείπει κάποια βίδα στις μέρες μας?
    nikos_music
    30.12.2005, 02:49
    Είναι λίγο ακραίο αυτό που θα πω αλλά η κακή ψυχολογία ενός τραγουδιστή όταν συνδιάζεται με χρήση της φωνής κάθε βράδυ οδηγεί στην καταστροφή της φωνής.
    Πολλοί μεγάλοι τραγουδιστές "έχασαν" την φωνή τους από έντονες ψυχολογικές καταστάσεις που συνδιάστηκαν με έντονο φόρτο εργασίας.
    Η φωνη για να λειτουργήσει σωστά χρειάζεται πάνω από όλα καλό νευρικό σύστημα.
    Γι αυτό όταν αγχωνόμαστε όσοι τραγουδάμε περιορίζετε σε κάποιο βαθμό η δυνατότητα μας χωρίς να συντρέχει κάποιο άλλο αίτιο π.χ κρυολόγημα,κόπωση κλπ
    Φανταστείτε να είναι κάποιος σε τέτοια ψυχολογική κατάσταση που να επιβαρύνει ακόμη πιο πολύ την φωνή του
    Γι αυτό όταν οι συνθήκες εργασίας το επιτρέπουν θα ήταν καλό να αποφεύεται το τραγούδι σε άσχημες ψυχολογικές καταστάσεις ή αν αυτό δεν είναι εφικτό να μην γίνεται για μεγάλο χρονικό διάστημα.
    ageras
    30.12.2005, 11:58
    Θα συμφωνήσω με τον Νίκο.Είναι αλήθεια ότι όταν δεν αισθανόμαστε καλά και η ψυχολογία μας είναι στο ναδίρ πιέζουμε τον εαυτό μας να παράγει τις νότες που πρέπει αλλά χωρίς αποτέλεσμα με συνέπεια να ζορίζουμε με άσχημο τρόπο τις φωνητικές μας χορδές και εν συνεχεία να τις καταστρέφουμε σιγά,σιγά.
    Γι'αυτό καλό είναι στην δουλειά μα αφήνουμε στην άκρη όλα μας τα προβλήματα και να προσπαθούμε να ήμαστε καλά.
    Floyd
    30.12.2005, 13:44
    Εντάξει ρε παιδιά αλλά όταν είσαι συναισθηματικά φορτισμένος δεν νομίζω ότι θα πεις ότι δεν θα τραγουδίσεις... Δεν μπορώ να φανταστώ τον Πασχαλίδη να βγαίνει στη σκηνή και να λέει "κοιτάξετε δεν μπορώ να τραγουδίσω επειδή είμαι συναισθηματικά φορτισμένος". Ειδικά για τραγούδια που γράφτηκαν για συγκεκριμένους σκοπούς (π.χ χωρισμοι...) αν έχεις περάσει ένα περιπου τα ίδια νομίζω θα σου βγει και στο τραγούδι... Τώρα το να επηρεαστεί η φωνή σου μόνιμα είναι κάτι που συμβαίνει αλλά όχι σε υπερβολικό βαθμο
    ageras
    30.12.2005, 14:12
    Quote:

    Το μέλος Floyd στις 30-12-2005 στις 13:44 έγραψε:

    Εντάξει ρε παιδιά αλλά όταν είσαι συναισθηματικά φορτισμένος δεν νομίζω ότι θα πεις ότι δεν θα τραγουδίσεις... Δεν μπορώ να φανταστώ τον Πασχαλίδη να βγαίνει στη σκηνή και να λέει "κοιτάξετε δεν μπορώ να τραγουδίσω επειδή είμαι συναισθηματικά φορτισμένος". Ειδικά για τραγούδια που γράφτηκαν για συγκεκριμένους σκοπούς (π.χ χωρισμοι...) αν έχεις περάσει ένα περιπου τα ίδια νομίζω θα σου βγει και στο τραγούδι... Τώρα το να επηρεαστεί η φωνή σου μόνιμα είναι κάτι που συμβαίνει αλλά όχι σε υπερβολικό βαθμο




    Δεν είπα να μην τραγουδήσεις και οπωσδήποτε συμφωνώ μαζί σου οτι τα τραγούδια γράφονται για συγκεκριμένο σκοπό.Απλά είπα ότι είναι καλό να αφήνει κανείς τα προβλήματα του πίσω όταν πάει να τραγουδήσει.
    Floyd
    31.12.2005, 01:02
    Συμφωνώ αλλά νομίζω ότι υπάρζουν φορές που δεν αφηνονται
    nikos_music
    31.12.2005, 05:21
    Quote:

    Το μέλος Floyd στις 30-12-2005 στις 13:44 έγραψε:

    Εντάξει ρε παιδιά αλλά όταν είσαι συναισθηματικά φορτισμένος δεν νομίζω ότι θα πεις ότι δεν θα τραγουδίσεις... Δεν μπορώ να φανταστώ τον Πασχαλίδη να βγαίνει στη σκηνή και να λέει "κοιτάξετε δεν μπορώ να τραγουδίσω επειδή είμαι συναισθηματικά φορτισμένος". Ειδικά για τραγούδια που γράφτηκαν για συγκεκριμένους σκοπούς (π.χ χωρισμοι...) αν έχεις περάσει ένα περιπου τα ίδια νομίζω θα σου βγει και στο τραγούδι... Τώρα το να επηρεαστεί η φωνή σου μόνιμα είναι κάτι που συμβαίνει αλλά όχι σε υπερβολικό βαθμο





    Δεν μίλησα για μια ή δυο βραδιές αλλά για μια πιο μακρόχρονη κατάσταση
    Η καλή ερμηνέια ενός θλιμένου τραγουδιού δεν είναι κανόνας πως προτάσει μια παρόμοια ψυχολογική διάθεση
    Τεχνικά πάντως ο τραγουδιστής ερμηνεύει άψογα όταν βρίσκεται στη καλύτερη δυνατή ψυχολική διάθεση έτσι ώστε μπαίνοντας στον "ρόλο" του κάθε τραγουδιού να υιοθετεί την ανάλογη διάθεση χωρίς ψεγάδια και "παραφωνίες".
    XeniaRodo
    31.12.2005, 10:26
    Έχω ακούσει από κάποιους ότι όταν δεν είναι καλά συναισθηματικά τραγουδούν καλύτερα... E, εμένα δε μου βγαίνει.

    Προσωπικά όταν δεν είμαι στα καλά μου δύσκολα αφήνω στην άκρη τις άσχημες σκέψεις. Ξέρω ότι δεν είναι καλό αλλά έτσι είμαι, δεν μπορώ να το αλλάξω...
    Floyd
    31.12.2005, 16:06
    Quote:

    Το μέλος XeniaRodo στις 31-12-2005 στις 10:26 έγραψε:

    Έχω ακούσει από κάποιους ότι όταν δεν είναι καλά συναισθηματικά τραγουδούν καλύτερα...




    Για να είμαι ειλικρινής και εγώ αυτή την εντύπωση είχα. Μπορεί να είναι επειδή ευαισθητοποιούνται περισσότερο απο άλλες φορές
    konstadina
    04.03.2006, 17:45
    εγω παντως καταλαβα απολυτα τι εννοεις, γιατι εχω μια παρομοια εμπειρια.σαφως και το να πασχει καποιος απο καποια ψυχικη διαταραχη (και δεν εννοω το να εισαι τρελλος η να σου εχει στρειψει καποια βιδα)δεν βοηθαει μονο στο να μην ερμηνεψεις σωστα το τραγουδι αλλα γενικοτερα σε βγαζει εκτος καθημερινοτητας.ποσο μαλλον στο τραγουδι που απαιτει να εχεις το νου σου συνεχως για να εφαρμοσεις την καταλληλη τεχνικη στον σωστο χρονο.Αυτο που ευχομαι εγω απο καρδιας ειναι οτιδηποτε σου συμβαινει, εσενα η σε οποιονδηποτε δικο σου(επειδη δεν διευκρινιζεις αν το προβλημα αφορα εσενα), να ξεπεραστει γρηγορα!και πιστεψε με γινεται!με την καταλληλη φαρμακευτικη αγωγη, την βοηθεια ενος ψυχολογου και μεγαλη θεληση, γινεται!και μετα παρε το μικρωφωνο και σκιστους!!!
    creativeburst
    04.03.2006, 23:15
    Η φωνή άλλοτε έχει χαρούμενη χροιά και άλλοτε λυπητερή...πηγάζει από μέσα μας και είναι η αντανάκλαση της ψυχολογίας μας. Ένας καθρέφτης συναισθημάτων που αντί να μας δείχνει μια εικόνα, ένα είδωλο, μας δείχνει το εσωτερικό του..κι όλα αυτά με το άκουσμα της φωνής μας...
    kall_pet
    07.03.2006, 10:13
    Μπορούμε να ελέγξουμε τα συναισθήματά μας ανάλογα με το τι απαιτεί κάθε τραγούδι!!!
    Δεν έχει ιδιαίτερη σημασία , ή τουλάχιστον δεν πρέπει να έχει, το πως είμαστε την εκάστοτε στιγμή.......ο κόσμος πρέπει να πάρει αυτό που ήρθε να δεί.Δεν τον ενδιαφέρει αν εσύ είσαι σούπερ..ή νιώθεις χάλια..
    Επιβάλεται να γίνεις ένα με τη μουσική και το στοίχο!

    Θα έλεγε κανείς πως κάτι τέτοιο είναι σκληρό..τι εννοώ ? Κλασσική η ερώτηση "μα πως μπορείς να τραγουδίσεις αφού σου έτυχε αυτό..."
    Και λέω εγώ......."αφού κάθε τραγούδι επιιβάλλεται να το νιώσεις,δεν θα μπορείς παρά κάθε στιγμή που τραγουδάς να ταξιδεύεις στην χαρά στη λύπη στην πονηριά ..όπου σε πάει το τραγούδι!!!
    Και αυτό είναι και η μαγεία του τραγουδιού!!! Όταν τραγουδάς είσαι μόνο εκεί!!! Σαν ένα είδος γιόγκα !

    Μην ξεχνάμε πως οι ολοκληρωμένες σπουδές τραγουδιού εμπεριέχουν τουλάχιστον δύο χρόνια ηθοποιίας! Πράγμα που σε βοηθάει άμεσα στο να μάθεις να "παίζεις" το ρόλο κάθε τραγουδιού! Να αισθάνεσαι το στοίχο....να αποκτάς θλιμένη χροιά....χαρούμενη χροιά.....κλπ

    Είναι λοιπόν στο χέρι μας ελέγξουμε τα συναισθήματά μας!!!


    XeniaRodo
    06.07.2006, 14:38
    Δεν νομίζω ότι τα μαθήματα υποκριτικής είναι απαράιτητα. Άμα το 'χεις το' χεις... παρ' όλα αυτά σε κάποιον που δεν το' χει καθόλου κακό δεν θα κάνουν....
    elpis27
    06.07.2006, 18:29
    Το μέλος kall_pet στις 07-03-2006 στις 10:13 έγραψε...
    Παράθεση:

    Μπορούμε να ελέγξουμε τα συναισθήματά μας ανάλογα με το τι απαιτεί κάθε τραγούδι!!!
    Δεν έχει ιδιαίτερη σημασία , ή τουλάχιστον δεν πρέπει να έχει, το πως είμαστε την εκάστοτε στιγμή.......ο κόσμος πρέπει να πάρει αυτό που ήρθε να δεί.Δεν τον ενδιαφέρει αν εσύ είσαι σούπερ..ή νιώθεις χάλια..
    Επιβάλεται να γίνεις ένα με τη μουσική και το στοίχο!

    Θα έλεγε κανείς πως κάτι τέτοιο είναι σκληρό..τι εννοώ ? Κλασσική η ερώτηση "μα πως μπορείς να τραγουδίσεις αφού σου έτυχε αυτό..."
    Και λέω εγώ......."αφού κάθε τραγούδι επιιβάλλεται να το νιώσεις,δεν θα μπορείς παρά κάθε στιγμή που τραγουδάς να ταξιδεύεις στην χαρά στη λύπη στην πονηριά ..όπου σε πάει το τραγούδι!!!
    Και αυτό είναι και η μαγεία του τραγουδιού!!! Όταν τραγουδάς είσαι μόνο εκεί!!! Σαν ένα είδος γιόγκα !

    Μην ξεχνάμε πως οι ολοκληρωμένες σπουδές τραγουδιού εμπεριέχουν τουλάχιστον δύο χρόνια ηθοποιίας! Πράγμα που σε βοηθάει άμεσα στο να μάθεις να "παίζεις" το ρόλο κάθε τραγουδιού! Να αισθάνεσαι το στοίχο....να αποκτάς θλιμένη χροιά....χαρούμενη χροιά.....κλπ

    Είναι λοιπόν στο χέρι μας ελέγξουμε τα συναισθήματά μας!!!






    Θα συμφωνήσω απόλυτα καθότι κάτι που λέω πάντα στους μαθητές μου και το άκουσα κι εγώ από τον δικό μου καθηγητή είναι ότι ο τραγουδιστής είναι μουσικός και ταυτόχρονα ηθοποιός. Και δεν ισχύει μόνο για την όπερα που εκ των πραγμάτων πρέπει να "παίζεις" αλλά για όλα τα είδη της μουσικής. Χρείαζεται να δώσεις χρώμα στις λέξεις που προφέρεις μαζί με τις νότες να δείξεις το συναίσθημα στη χροιά σου, στο πρόσωπό σου στη στάση του σώματός σου.
    Σίγουρα χρειάζεται και να το έχεις αλλά αυτό ισχύει γενικά για την τέχνη...
    Τώρα όσον αφορά την ψυχολογία σαφέστατα επηρεάζει αφού κάθε κακή σκέψη και συναίθημα επηρεάζει το σώμα μας.
    Ο τραγουδιστής χρειάζεται να μάθει να έχει κάποιο μίνιμουμ απόδοσης σε δύκολες προσωπικές του καταστάσεις τέτοιο ώστε και τεχνικά να είναι άρτιος αλλά και οπτικά να μην δείχνει ότι κάτι του συμβαίνει. Έτσι ξεχωρίζει ο πραγματικός επαγγελματίας.
    Πάντως μαθήματα συναφή με το τραγούδι όπως υποκριτική και χορός όντως βοηθούν και ολοκληρώνουν έναν τραγουδιστή.



    train
    10.03.2007, 18:53
    Παράθεση:

    Το μέλος Alanon στις 29-12-2005 στις 18:02 έγραψε...

    Καλησπέρα.Τράγουδάω περίπου 2 χρόνια επαγγελματικά και αν και κάνω μαθήματα φωνητικής εδω και πέντε χρόνια παρατήρησα πως τεχνικές και λοιπά παραμερίζονται όταν προκείπτουν ''ψυχολογικές διαταραχές''.Σας έχει σειμβεί?




    αν έχεις γνώσεις τις φωνητικής δεν έχεις λόγο να έχεις ανασφάλειες για την τεχνική, όλα αυτά έχουν "γράψει" μέσα σου, οπότε μην αγχώνεσε. Τρακ έχουν όλοι εκτός και μιλάμε για μεγάλα ψώνια. Αγάπησε την φωνή σου και τον εαυτό σου, σε κάποιους είμαστε αρεστοί και σε κάποιους όχι, το ζητούμενο είναι να τα έχουμε καλά με τον εαυτό μας και όχι πως θα ικανοποιήσουμε τους πάντες! Δεν πιστευω ότι υπάρχουν υγιείς χωρίς ψυχολογικές μεταπτώσεις, ,ανθρωποι ήμαστε όχι ρομπότ! Να λες τραγούδια που αγαπάς και σε εκφράζουν, μην φοβάσαι τα συναισθηματα σου, να τα αποδέχεσαι όλα και την χαρά και την λύπη και τον φόβο κλπ. πιστεύω ότι όταν δεχόμαστε όλα μας τα συναισθήματα, καλά και κακά έτσι βρίσκουμε την ισοροπία με τον εαυτό μας.

    ΜΗΝ ΑΠΟΦΕΥΓΕΙΣ ΤΙΠΟΤΕ (και ειδικά την σκηνή που μάλον αγαπάς)

    φιλικά
    train
    pkamno
    11.03.2007, 13:11
    Ολα ειναι θεμα ψυχολογιας μαλλον!!!!Αν δεν εισαι καλα ψυχολογικα πως να τραγουδησεις?
    sakisarabatzis
    10.08.2007, 18:11
    Η Ψυχολογια ειναι το Α και το Ω στο κεφαλαιο ΦΩΝΗΤΙΚΗ ΜΟΥΣΙΚΗ. Τα ηχητικα εγκεφαλικα κυταρα οταν ειναι πεσμενη η Ψυχολογια του ανθρωπου δεν υπακουουν και ετσι δεν βγαίνει η Φωνη. Γι αυτο τον καλλιτεχνη η Μουσικη τον θελει οταν βγαινει στη σκηνη δυνατο.Εχουμε πολλα παραδειγματα πολλων καλλιτεχνων που ενω ηταν στο διαλλειμα του προγραμματος τους εμαθαν για αρωστια η τροχαιο η ακομη και θανατο καποιου δικου τους ανθρωπου αυτοί συνεχισαν ακομη και κωμωδία να παιζουν αν ηταν σε θεατρο με το ιδιο κεφι και ζωντανια. Η ΤΕΧΝΗ ΘΕΛΕΙ ΤΟ ΕΚΑΤΟ ΤΟΙΣ ΕΚΑΤΟ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΗ ΤΟΝ ΘΕΛΕΙ ΔΙΚΟ ΤΗΣ....{f.shubert]
    sakisarabatzis
    05.10.2007, 21:38
    Η ψυχολογία παιζει βαρυσύμαντο και πρωταρχικο ρόλο στη φωνητική τοποθέτηση,χροια,δυναμη κλπ Οταν η ψυχολογία του ατόμου ειναι πεσμένη τα εγκεφαλικα ηχητικά κύτταρα δεν ανταποκρίνονται με αποτέλεσμα και φωνητικά να ειμαστε σε κακή κατάσταση.