ελληνική μουσική
    862 online   ·  210.851 μέλη

    Οι παλιές αγάπες πάνε στον παράδεισο και τα συναφή..

    dmantzou
    06.01.2006, 18:09
    Ξέρατε πως το βιβλίο στο οποίο βασίστηκαν οι στίχοι του
    πασίγνωστου ομώνυμου τραγουδιού των Πυξ Λαξ,το έχει γράψει
    η Μάρω Βαμβουνάκη;
    Καταπληκτικό το βιβλίο κι εξίσου καταπληκτική η συγγραφέας..
    Προσωπικά,η αγαπημένη μου..Έχει διαβάσει κανείς;
    Θα χαρώ ν'ακούσω γνώμες..

    (Η Μ.Βαμβουνάκη είναι καρδιακή φίλη του Λουδοβίκου των Ανωγείων,
    το έχουν δηλώσει..Μάλιστα,είχα διαβάσει πως το καλοκαίρι θα ανέβαζαν
    στην Επίδαυρο μια παράσταση μαζί..-Γράφει και θεατρικά..Το όνομα της
    παράστασης ομως,μου διαφεύγει..)

    Ακούω..


    ageras
    06.01.2006, 20:47
    Προσωπικά το ήξερα και είχα διαβάσει το βιβλίο όταν υπηρετούσα το 1996.
    Αρκετά αξιόλογο το συγκεκριμένο βιβλίο.Αλλά κανα δυο άλλα που ξεκίνησα να διαβάζω δεν μ'αφησαν ικανοποιημένο.
    Sofia
    06.01.2006, 21:21
    Είναι φορές που είναι πολύ δύσκολο, εως ακατόρθωτο, να περιγράψει κανείς το τι αισθάνεται σε μια δεδομένη στιγμή, το τι περνά απο το μυαλό του, το τι περνά απο την καρδιά του. Είναι πάλι τέτοια η ανακούφιση και η χαρά όταν όλο αυτό που νιώθεις το βλέπεις τυπωμένο, το έχεις στα χέρια σου και το ξεφυλλίζεις. Σαν κάποιος να μπορεσε να διαβάσει τις σκέψεις σου, να καταλάβε τι κρυβεις στην ψυχή σου και να βρήκε τις σωστές λέξεις, τον έναν και μοναδικο, τον κατάλληλο και τον πιο όμορφο τρόπο για να τα περιγραψει!
    Εχω διαβάσει σχεδόν όλα τα βιβλία της Μάρως Βαμβουνάκη, εκτός απο τα θεατρικά και τα δύο τελευταία της (Όχι άλλη αναβολή,Μιχάλη - 2004 , Τα Πράγματα που ζουν απ' το χαμό - 2005). Κάθε φορά βρίσκω μέσα τους κι ένα κομμάτι του εαυτού μου. Βρισκω τα λογια που παλεύω να βγάλω απο μέσα μου μα δε μπορω. Την ευχαριστώ που τόσες φορές μου χάρησε τον τρόπο να πω καποια πράγματα! Ελπίζω να συνεχίσει για πολλά χρόνια ακόμη να γράφει και να μας χαρίζει τα μικρά της διαμαντάκια, τους θησαυρούς της ψυχής της!
    andreas_f330
    06.01.2006, 21:38
    αγαπημενο το βιβλιο που΄'χει γραψει..."η μοναξια ειναι απο χωμα"..
    εξαιρετικη....και για οσους δε γνωριζουν εχει γραψει εξ ολοκληρου τους στιχους ενος δισκου με μουσικη ενος συνθετη που μου διαφευγει το ονομα του και στο οποοιο συμμετεχουν σωκρατης μαλαμας,βασιλης παπακωνσταντινου,βασιλης καζουλλης..
    dmantzou
    06.01.2006, 21:42
    Μανώλη ποια άλλα διάβασες;
    Σαφώς δεν είναι όλα ίσης αξίας..

    Σοφία..Είναι σαν να μίλησες μέσα από'μένα..
    Με 'Τα πράγματα που ζουν απ'το χαμό' δεν συγκλονίστηκα..
    Το 'Όχι αλλη αναβολή Μιχάλη' ιδιαίτερα συγκινιτικό..
    Μα κανένα σαν το 'Η μοναξιά είναι από χώμα..
    Τό'χω δηλώσει πως έναν τοίχο μου θα γεμίσω με
    τις σελίδες του..
    Ούτε εγώ έχω διαβάσει θεατρικά..
    Τι λες για το 'Τα κλειστά μάτια';
    andreas_f330
    06.01.2006, 21:42
    Quote:

    Το μέλος Sofia στις 06-01-2006 στις 21:21 έγραψε:

    Είναι φορές που είναι πολύ δύσκολο, εως ακατόρθωτο, να περιγράψει κανείς το τι αισθάνεται σε μια δεδομένη στιγμή, το τι περνά απο το μυαλό του, το τι περνά απο την καρδιά του. Είναι πάλι τέτοια η ανακούφιση και η χαρά όταν όλο αυτό που νιώθεις το βλέπεις τυπωμένο, το έχεις στα χέρια σου και το ξεφυλλίζεις. Σαν κάποιος να μπορεσε να διαβάσει τις σκέψεις σου, να καταλάβε τι κρυβεις στην ψυχή σου και να βρήκε τις σωστές λέξεις, τον έναν και μοναδικο, τον κατάλληλο και τον πιο όμορφο τρόπο για να τα περιγραψει!
    Κάθε φορά βρίσκω μέσα τους κι ένα κομμάτι του εαυτού μου. Βρισκω τα λογια που παλεύω να βγάλω απο μέσα μου μα δε μπορω. Την ευχαριστώ που τόσες φορές μου χάρησε τον τρόπο να πω καποια πράγματα! Ελπίζω να συνεχίσει για πολλά χρόνια ακόμη να γράφει και να μας χαρίζει τα μικρά της διαμαντάκια, τους θησαυρούς της ψυχής της!




    dmantzou
    06.01.2006, 21:44
    Αντρέα δεν ήξερα τίποτα για το δίσκο!
    andreas_f330
    06.01.2006, 21:49
    Quote:

    Το μέλος dmantzou στις 06-01-2006 στις 21:42 έγραψε:

    Μα κανένα σαν το 'Η μοναξιά είναι από χώμα..
    Τό'χω δηλώσει πως έναν τοίχο μου θα γεμίσω με
    τις σελίδες του..





    δεσποινα μπορει και να το διαβασα πανω απο 15 φορες α'το σεπτεμβρη που επεσε τυχαια στα χερια μου....δε βρισκω λογια!
    οσο για το δισκο αυριο θα σας πω περισσοτερα που θα τον αγορασω
    ageras
    06.01.2006, 21:58
    έχω διαβάσει το κραταιά αγάπη το οποίο ποτέ δεν το τελείωσα,καθώς και το χρόνια πολλά γλυκειά μου.Πάντως όπως και να'χει είναι αναμφισβήτητα μια χαρισματική συγγραφέας.
    Sofia
    06.01.2006, 22:01
    Το ΄Η Μοναξιά ειναι απο χώμα΄ έχει και στη δική μου την καρδιά ιδιαίτερη θεση. Ισως ειναι και το καλυτερο που έχει γράψει, το πιο εσωτερικό, το πιο βαθύ (επιφυλασσομαι βέβαια γιατι οπως είπα δεν έχω διαβάσει τα 2 τελευταια ακόμη..).
    Ξεχωρίζω ακόμη την ' Κραταιά αγάπη' και το 'Με βελούδινα βήματα ο χρόνος'

    Αντρέα, περιμένω κι εγώ περισσότερες πληροφορίες για το cd, δεν το ήξερα!
    vouliakis
    06.01.2006, 23:34
    Είναι το cd Ο έρωτας της πόλης με μια κιθάρα. Συνθέτης, ο Τάκης Βούης.
    Συμμετέχουν: Βασίλης Παπακωνσταντίνου, Σωκράτης Μάλαμας, Βασίλης Καζούλης.
    Κιθάρα: Γιάννης Γιακουμάκης.





    Για την ...ιστορία, να πούμε πως ο Τάκης ο Βούης (και ο Βασίλης Καζούλης) είναι από τη Ρόδο. Η Μάρω Βαμβουνάκη, από το 1972 και για έντεκα χρόνια έζησε στη Ρόδο, όπου εργάστηκε ως συμβολαιογράφος.









    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : vouliakis στις 06-01-2006 23:46 ]
    Sofia
    07.01.2006, 00:25
    Παναγιώτη...Thanks
    vouliakis
    07.01.2006, 00:35
    Να' σαι καλά, Σοφία.
    Πραγματικά, μ' εντυπωσίασε κι εμένα το cd, όταν μου το έδωσε ο Τάκης ο Βούης σε μια συνάντησή μας στην Κω. (Ήταν νομίζω το 2001;...)




    andreas_f330
    07.01.2006, 08:26

    wildgirl
    19.12.2007, 18:49
    Παράθεση:

    Το μέλος dmantzou στις 06-01-2006 στις 21:42 έγραψε...

    Μανώλη ποια άλλα διάβασες;
    Σαφώς δεν είναι όλα ίσης αξίας..

    Σοφία..Είναι σαν να μίλησες μέσα από'μένα..
    Με 'Τα πράγματα που ζουν απ'το χαμό' δεν συγκλονίστηκα..
    Το 'Όχι αλλη αναβολή Μιχάλη' ιδιαίτερα συγκινιτικό..
    Μα κανένα σαν το 'Η μοναξιά είναι από χώμα..
    Τό'χω δηλώσει πως έναν τοίχο μου θα γεμίσω με
    τις σελίδες του..
    Ούτε εγώ έχω διαβάσει θεατρικά..
    Τι λες για το 'Τα κλειστά μάτια';



    Αν και εχουν περασει σχεδον 2 χρονια... Επεσα πανω σε αυτο το θεμα μεσα απο μια αναζητηση στο Google... Και κοιτα να δεις κατι συμπτωσεις!