ελληνική μουσική
    682 online   ·  210.886 μέλη

    Αραβικά κρουστά

    rakata
    10.01.2006, 10:22
    Χαιρετώ τους φίλους κρουστούς...

    σχετικά με μεθόδους για παραδοσιακά κρουστά και ειδικότερα για νταραμπόυκα θα ήθελα να προτείνω μερικά βιβλία και DVD που έχουν αρκετό ενδιαφέρον.

    Στην Ελλάδα μέχρι σήμερα έχουν εκδοθεί μέχρι σήμερα απ 'ότι ξέρω 3 βιβλία για παραδοσιακά κρουστά. Σίγουρα το καλύτερο είναι αυτό του Κούρτη κατά την άποψη μου.

    Υπάρχουν δύο πολύ καλά βιβλία για darabuka:

    - το πρώτο είναι ενός γάλλου του P. Vigreux, ίσως μια από τις καλύτερες δουλειές που υπάρχουν πάνω σε κρουστά γενικότερα, 185 σελίδες, πολύ ωραία κείμενα και εξηγήσεις, παρουσίαση και ανάπτυξη αραβικών ρυθμών, κλπ να φανταστεί κανείς ότι το βιβλίο αυτόι είχει εκδοθεί το 1985... Το ατού του συγκεκριμένου βιβλίου είναι ότι παρουσιάζει την αυθεντική τεχνική, το ύφος και τη θέση της νταραμπούκας στην αραβική μουσική από το Μαρόκο μέχρι και το Ιρακ... το μειονέκτημα... είναι στα γαλλικά... το βιβλίο αυτό το βρίσκει κανείς εύκολα από το amazon. fr

    - το δεύτερο βιβλίο είναι επίσης πολύ καλό και αποτελείται από 2 τόμους, είναι του Elie Faquieh και διδάσκεται στο εθνικό ωδείο της Βυρητού... μιλάμε για 2 τόμους, κάπου 400 σελίδες... και 6 έτη σπουδών... υπάρχει το ανάλογο βιβλίο και για ρεκ...
    Το βιβλίο αυτό είναι στα αραβικά αλλά αξίζει πάρα πολύ, προέρχεται από την ίδια την πηγή.

    - τέλος ένα συμπαθητικό DVD/VHS από τον Yinon Muallem "Arabic Percussion", με βασική τεχνική για αραβικά κρουστά, πολύ καλή δουλειά ειδικά για αρχάριους πιστεύω αλλά και όσους θέλουν να γνωρίσουν καλύτερο το παραδοσιακό "γλυκό" αραβικό παίξιμο.

    Βέβαια βιβλία και DVD θα βρείτε άλλα πολλά (π.χ Darbuka Method του τούρκου B. Gocmez ή ενός δανού, κλπ) αλλά νομίζω ότι τα παραπάνω είναι τα καλύτερα.

    Καλή μελέτη...
    Γιάννης.
    XeniaRodo
    10.01.2006, 13:41
    Eυχαριστούμε πολύ Γιάννη

    καλώς ήρθες
    jorge
    10.01.2006, 14:10
    Ξένια άρχισες και κρουστά ;
    XeniaRodo
    10.01.2006, 15:04
    Aγαπητέ Jorge εάν θυμάσαι από το συγκλονιστικό και ατελείωτο βιογραφικό μου το οποίο εσύ ο ίδιος έχεις δημοσιεύσει έχω ασχοληθεί και με τα κρουστά...
    antreas_dr
    10.01.2006, 15:52
    Ο Χριστός και η Παναγία!
    Τι είναι όλα αυτά τα βιβλία....... Σκιάχτικα!!
    jorge
    10.01.2006, 16:04
    Quote:

    Το μέλος XeniaRodo στις 10-01-2006 στις 15:04 έγραψε:

    Aγαπητέ Jorge εάν θυμάσαι από το συγκλονιστικό και ατελείωτο βιογραφικό μου το οποίο εσύ ο ίδιος έχεις δημοσιεύσει έχω ασχοληθεί και με τα κρουστά...




    Άλλη φορά θα διαβάζω όλο το μάθημα μου Άλλη φορά θα διαβάζω όλο το μάθημα μου Άλλη φορά θα διαβάζω όλο το μάθημα μου Άλλη φορά θα διαβάζω όλο το μάθημα μου Άλλη φορά θα διαβάζω όλο το μάθημα μου Άλλη φορά θα διαβάζω όλο το μάθημα μου Άλλη φορά θα διαβάζω όλο το μάθημα μου Άλλη φορά θα διαβάζω όλο το μάθημα μου Άλλη φορά θα διαβάζω όλο το μάθημα μου Άλλη φορά θα διαβάζω όλο το μάθημα μου Άλλη φορά θα διαβάζω όλο το μάθημα μου Άλλη φορά θα διαβάζω όλο το μάθημα μου Άλλη φορά θα διαβάζω όλο το μάθημα μου


    ageras
    10.01.2006, 16:05
    Quote:

    Το μέλος jorge στις 10-01-2006 στις 16:04 έγραψε:

    Quote:

    Το μέλος XeniaRodo στις 10-01-2006 στις 15:04 έγραψε:
    [i]
    Aγαπητέ Jorge εάν θυμάσαι από το συγκλονιστικό και ατελείωτο βιογραφικό μου το οποίο εσύ ο ίδιος έχεις δημοσιεύσει έχω ασχοληθεί και με τα κρουστά...




    Άλλη φορά θα διαβάζω όλο το μάθημα μου Άλλη φορά θα διαβάζω όλο το μάθημα μου Άλλη φορά θα διαβάζω όλο το μάθημα μου Άλλη φορά θα διαβάζω όλο το μάθημα μου Άλλη φορά θα διαβάζω όλο το μάθημα μου Άλλη φορά θα διαβάζω όλο το μάθημα μου Άλλη φορά θα διαβάζω όλο το μάθημα μου Άλλη φορά θα διαβάζω όλο το μάθημα μου Άλλη φορά θα διαβάζω όλο το μάθημα μου Άλλη φορά θα διαβάζω όλο το μάθημα μου Άλλη φορά θα διαβάζω όλο το μάθημα μου Άλλη φορά θα διαβάζω όλο το μάθημα μου Άλλη φορά θα διαβάζω όλο το μάθημα μου



    [/I]


    ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ
    XeniaRodo
    10.01.2006, 16:32
    Quote:

    Το μέλος ageras στις 10-01-2006 στις 16:05 έγραψε:

    Quote:

    Το μέλος jorge στις 10-01-2006 στις 16:04 έγραψε:
    [i]
    Quote:

    Το μέλος XeniaRodo στις 10-01-2006 στις 15:04 έγραψε:
    [i]
    Aγαπητέ Jorge εάν θυμάσαι από το συγκλονιστικό και ατελείωτο βιογραφικό μου το οποίο εσύ ο ίδιος έχεις δημοσιεύσει έχω ασχοληθεί και με τα κρουστά...




    Άλλη φορά θα διαβάζω όλο το μάθημα μου Άλλη φορά θα διαβάζω όλο το μάθημα μου Άλλη φορά θα διαβάζω όλο το μάθημα μου Άλλη φορά θα διαβάζω όλο το μάθημα μου Άλλη φορά θα διαβάζω όλο το μάθημα μου Άλλη φορά θα διαβάζω όλο το μάθημα μου Άλλη φορά θα διαβάζω όλο το μάθημα μου Άλλη φορά θα διαβάζω όλο το μάθημα μου Άλλη φορά θα διαβάζω όλο το μάθημα μου Άλλη φορά θα διαβάζω όλο το μάθημα μου Άλλη φορά θα διαβάζω όλο το μάθημα μου Άλλη φορά θα διαβάζω όλο το μάθημα μου Άλλη φορά θα διαβάζω όλο το μάθημα μου



    [/I]


    ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

    [/I]




    συμφωνώ με τον Ageras
    darbukaboy
    05.11.2007, 21:31
    Σιγουρα αυτα τα βιβλια θ'αξιζουν τρελα.Ειδικα το ενα που διδασκεται και στο ωδειο της Βυρηττου θα ειναι ''φευγα''.Αντε να δουμε εμεις οι κρουστοι μηπως φτασουμε εστω στο ελαχιστο τη δεξιοτεχνια των αραβων κρουστων.
    manos_p
    06.11.2007, 20:52

    File Darbuka boy den tha elega oti mporei emeis pote na ftasoume tous arabes sta krousta...
    opws autoi den mporoun na mas ftasoun stin Pontiaki i kritiki lura,den mporoun na mas ftasoun sto klarino kai opws episeis tous nisiwtes sto Violin kai sto Laouto...

    kai min ksexname....ekastos stin mousiki koultoura tou kai oi arabes sta krousta tous...
    darbukaboy
    07.11.2007, 00:46
    Συμφωνω και επαυξανω αδερφε.Αυτοι οι τυποι ειναι για να τους ακους και να προσπαθεις(πολλες φορες χωρις αποτελεσμα)να παρεις στοιχεια απ'αυτους.

    αν θες να μαθεις που θα πας και να σωθεις γυρευεις
    παιδι να γινεις ματια μου στο μυθο να πιστευεις,στο μυθο να πιστευεις

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : darbukaboy στις 07-11-2007 00:46 ]