ελληνική μουσική
    854 online   ·  210.853 μέλη

    Εντυπώσεις από τον Ιανό της Αθήνας;

    spiroos
    26.01.2006, 17:30
    Οι πρώτες μου εντυπώσεις από τον Ιανό στην Αθήνα είναι εξαιρετικές. Το βιβλιοπωλείο παρουσιάζει σχεδόν πλήρη ενημερότητά σε παλαιές και νέες εκδόσεις βιβλίων (όλων των ειδών), λευκωμάτων και επιλεγμένων cd. Ο χώρος ζεστός, προσεγμένος, με καλό φωτισμό και λειτουργική διαρρύθμιση (στη δημιουργία ιδιαίτερης ατμόσφαιρας συμβάλλει νομίζω και το χαμηλό ταβάνι, που κάνει πιο ζεστό το χώρο). Γενικά, υπάρχει εύρυθμη λειτουργία ακόμη και σε μέρες και ώρες αιχμής. (Πάντως ένα μεγάλο μέρος από τα παραπάνω τα συναντάμε, για να είμαστε δίκαιοι, και σε άλλα βιβλιοπωλεία της Αθήνας)
    Τη διαφορά νομίζω ότι την κάνει η καφετέρια που λειτουργεί στο πρώτο όροφο. Επιλεγμένη μουσική, προσεγμένος αρχιτεκτονικός σχεδιασμός και όμορφα χρώματα συνθέτουν ένα σκηνικό που θα ήταν ένας απλά ακόμη όμορφος χώρος αν δεν λειτουργούσε σε καθημερινή βάση, από την πρώτη μέρα της λειτουργίας του και ως χώρος εκδηλώσεων, παντός είδους. Είναι αυτό που έλειπε νομίζω από την Αθήνα και χαίρομαι ιδιαίτερα που σε ένα όμορφο περιβάλλον, κι όχι απρόσωπο, μπορεί να παρακολουθήσει κανείς, πίνοντας τον καφέ ή το ποτό του μια παρουσίαση βιβλίου, ένα μουσικό ρεσιτάλ, ένα κουκλοθέατρο κ.α Έχει πλέον γίνει το στέκι πολλών πνευματικών ανθρώπων επωνύμων και μη, όλων των ηλικιών και αυτό είναι το μεγαλύτερο κατόρθωμα (και όφελος)

    XeniaRodo
    27.01.2006, 10:04
    Πολύ καλές εντυπώσεις και σε μένα. Eξαιρετικό το πορτοκαλί ημερολόγιο του IANOY με τους στίχους τραγουδιών -έχει μερικά από τα πιο αγαπημένα-.

    Eπίσης θα ήθελα να πω για το εξαιρετικο τμήμα παιδικού βιβλίου, έψαχνα τα Xριστούγεννα βιβλία για τα ξεδερφάκια μου και το παιδί που ήταν εκεί με διαφώτησε πλήρως... να ναι καλά...
    spirosk
    27.01.2006, 10:15
    Σπύρο να υποθέσω ότι τάχεις πάρει χοντρά απτον ΙΑΝΟ?Πλάκα κάνω...
    Και που είναι αυτό το μαγαζί?
    spiroos
    27.01.2006, 10:46
    Ναι, είμαι ο γιος του αφεντικού....(Πλακα κάνω....)
    Βρίσκεται στη Σταδίου, απέναντι από τονκινηματογράφο Απόλλων.