ελληνική μουσική
    842 online   ·  210.886 μέλη

    PICK-UP για Δίσκους βινυλίου 78 στροφών

    chrisgiann
    17.02.2006, 17:43
    Αγαπητοί φίλοι, Πρόσφατα απέκτησα μερικές δεκάδες δίσκους βινυλίου 78 στροφών πλήν όμως το πικ-απ που διαθέτω (Β&Ο) δεν παίζει 78 στροφές. Παίζει μόνο 45 και 33 στροφών. Απο που μπορώ να προμηθευτώ ενα τέτοιο πικ-απ? καινούργιο ή ελαφρώς μεταχειρισμένο? Επειδή μένω Θεσ/νίκη θα το εκτιμούσα εάν μου προτείνατε πωλητές από την πόλη μου η τίς γυρω περιοχές τουλάχιστον. Ευχαριστώ. Χρήστος chrisgiann@yahoo.com

    vouliakis
    18.02.2006, 00:07
    Μια οικονομική -και πολύ συμπαθητική- λύση είναι το Handy Trax της Vestax:
    Φορητό σύστημα, που περιλαμβάνει:
    -pick-up με επιλογέα 33 1/3, 45, 78 rpm pitch
    -stereo line in και μικτή με cross fader.
    -Line out για σύνδεση σε home audio, DJ mixer, p.a. system
    -ενσωματωμένο ηχείο με ρύθμιση tone
    -βαλιτσάκι μεταφοράς.
    -Λειτουργεί και με μπαταρίες.

    Λιανική τιμή: 157,00 € και αντιπρόσωπος στην Ελλάδα το Bon Studio





    chrisgiann
    19.02.2006, 12:00
    Αγαπητέ μου Συντονιστή vouliakis
    Σ'ευχαριστώ ιδιαίτερα για την αστραπιαία απάντησή σου. Αυτό θα πεί συντονιστής!
    Με την ευκαιρία μήπως γνωρίζεις εαν μπορώ με αυτό το πικάπ να γράψω όλους τους δίσκους που εχω μέσα στο PC μου και στην συνέχεια να τους αντιγράψω σε CD's? Ποιό πρόγραμμα αντιγραφής θα μου πρότεινες? Yπάρχει κάποιο δωρεάν?
    Εάν έχεις υπ'όψιν σου και κάποιο άλλο pick up, ελαφρώς καλύτερο (μέχρι 250 €) θα σού ήμουν υπόχρεως.Χρήστος chrisgiann@yahoo.com

    vouliakis
    19.02.2006, 13:50
    Χρήστο, μπορείς να ψάξεις για κάποιο πικάπ όπως το Thorens TD 190-1


    Δωρεάν προγραμματάκι: Audacity.

    Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.


    chrisgiann
    24.02.2006, 22:04
    Αγαπητέ vouliakis
    Σ'ευχαριστώ και για την δεύτερη πρότασή σου. Θα τα ψάξω στα μαγαζιά της θεσ/νίκης (εκτός εαν γνωρίζεις κάποιο συγκεκριμένο κατάστημα που τα πουλά)
    Tα δύο αυτά pickup συνδέονται με ενισχυτή και Υπολογιστή, ώστε να αντιγράψω τους δίσκους μου των 78 στροφών μέσα στο PC μου?
    Ευχαριστώ, Χρήστος
    vouliakis
    24.02.2006, 23:35
    To Thorens, θα το βρεις στα καλά καταστήματα hi fi.
    Η σύνδεση με το pc είναι εφικτή. Αρκεί η κάρτα ήχου σου να διαθέτει είσοδο (line in). Στο κατάστημα, σίγουρα θα υπάρχει κάποιος τεχνικός να σου εξηγήσει τον τρόπο.





    chrisgiann
    25.02.2006, 00:15
    Vouliakis,
    Kαι ξανα-ευχαριστώ. Αποδεικνύεται έμπρακτα οτι το Musicheaven είναι ενα από τα αρτιότερα sites στο Web, από όλες τις απόψεις (και ειδικά λόγω συντονιστών).
    Τα ξαναλέμε! Ευχαριστώ
    Χρήστος