ελληνική μουσική
    663 online   ·  210.857 μέλη
    SIABLE
    14.09.2003, 01:20
    Καλησπέρα ρε παιδιά θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κανένας που ασχολείται με ηχοληψία studio να μου προτινει κανένα βιβλίο ή κανένα τρόπο μέσω Ίντερνετ να μαθω παραπάνω γιατι αυτά που ξέρω είναι... μονο τα βασικά.
    gate
    16.09.2003, 17:39
    Αρκετές πληροφορίες για την ηχοληψία και για σχετικά θέματα μπορείς να πάρεις από τα εξής:

    1. Δημήτρη Δώδη "Ηχοληψία, η δημιουργία με τη σύγχρονη τεχνολογία", εκδ. Ίων, 1995
    2. Περίδη Αντώνη, "Ηλεκτρακουστική"
    3. Χαδελλή, "Ήχος - Μουσική - Τεχνολογία"
    4. Τζαμαλούκα Γεωργίου, "Κονσόλες και Ροή Σήματος: Μίκτες Ηχοληπτικών Εφαρμογών - Βασική ορολογία Ηχοληψίας"
    5 Τζαμαλούκα Γεωργίου, "Ήχος και ¶νθρωπος: Ακουστική Φυσιολογία - Ψυχοακουστική - Στερεοφωνία"
    6 Τζαμαλούκα Γεωργίου, "Δυναμικοί Επεξεργαστές"

    Αν σε ενδιαφέρει και η ξενόγλωσση βιβλιογραφία, ψάξε τα:
    1. Robert E. Runstein - David Miles Huber, "Modern recording techniques"
    2. John M. Woram, "The recording Studio Handbook"
    3 F. Alton Everest, "The Master Hanbook of Acoustics"


    Βέβαια μην περιμένεις να κατανοήσεις τα πάντα για την ηχοληψία από τα βιβλία. Αυτό για να γίνει, χρειάζεται διδασκαλία κοντά σε κάποιον έμπειρο, όπως φαντάζομαι θα έχεις καταλάβει. Μπορουν πάντως σίγουρα να σε βάλουν λίγο στο κλίμα.., εφόσον ενδιαφέρεσαι..

    Ένα site επίσης που μπορεί να σε ενδιαφέρει και το οποίο παραθέτει πλούσια κατηγορία links είναι το:

    www.inaudio.gr

    Ενώ έχουν δημοσιευθεί και κάποια σχετικά άρθρα εισαγωγής στην ηχοληψία στη διεύθυνση :

    www.kybernografoi.gr
    SIABLE
    17.09.2003, 00:14
    Ευχαριστώ πολύ gate τώρα μόλις τελειώσει η εξεταστική θα πάρω να διαβάσω το πρώτο γιατί έχω ακούσει και από άλλους. Καλά σίγουρα με τα βιβλία δεν γίνεται τίποτα αλλά δυστυχώς αν δεν έχεις γνωριμίες με ανθρώπους που έχουν studio δύσκολα τα πράγματα. Τέλοσπαντων θα το ψάξω το θέμα σε ευχαριστώ πάντως...
    antonys
    08.04.2005, 15:57


    Ανδρεας Παπαχριστου ---Περι μουσικης και ηχοληψιας

    απο τον μουσικο οικο Φιλλιπος Νακας .
    Κατα την αποψη μου ενα καλο βιβλιο ...

    Hastaroth
    08.04.2005, 22:55
    Quote:

    Το μέλος gate στις 16-09-2003 στις 17:39 έγραψε:


    Ενώ έχουν δημοσιευθεί και κάποια σχετικά άρθρα εισαγωγής στην ηχοληψία στη διεύθυνση :

    www.kybernografoi.gr




    ...τά οποία είχε γράψει ο υποφαινόμενος,όταν είχε την επιμέλεια τής μουσικής στήλης "ΜΟΥΣΙΚΟ ΔΙΚΤΥΟ" (καί γιά ένα "φεγγάρι" τήν αρχισυνταξία) τού εν λόγω cyber-magazine,στά πρώτα του "τεύχη"....

    Δυστυχώς,η διακοπή τής συνεργασίας μου μέ το εν λόγω site,άφησε αυτή την σειρά άρθρων "στά κρύα τού (ιντερνετικού) λουτρού"....

    Τί μού θύμισες τώρα,Νεκταρία !











    "και στο τρελλάδικο με τον ζουρλομανδύα
    θα παίζω τάβλι με τον Μάρξ και τον Φειδία"


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: Hastaroth on 08-04-2005 22:58 ]


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: Hastaroth on 08-04-2005 23:07 ]
    vouliakis
    10.04.2005, 20:59
    SIABLE, ρίξε και μια ματιά εδώ...
    Πρόκειται για την ιστοσελίδα του sae college, στα αγγλικά. Πιστεύω ότι θα σε καλύψει αρκετά.
    Dizzy
    15.04.2005, 11:05
    Quote:

    Το μέλος gate στις 16-09-2003 στις 17:39 έγραψε:

    1. Robert E. Runstein - David Miles Huber, "Modern recording techniques"
    2. John M. Woram, "The recording Studio Handbook"




    Τα ελληνικά βιβλία είναι απλά κακές μεταφράσεις ξένων! Από τα βιβλία που γράφτηκαν, για ηχοληψία και μόνο γιατί για ακουστική πας σε άλλα μονοπάτια στα οποία 5 - 6 είναι τα ΜΕΓΑΛΑ ονόματα, μόνο τα παραπάνω αξίζουν.
    Dizzy
    15.04.2005, 11:10
    Όπως επίσης και η ηλεκτρακουστική είναι άλλο μονοπάτι.....

    Αν σε ενδιαφέρει η ηχοληψία θα ήταν καλό να ψάξεις, απέξω απέξω, όχι πολύ βαθιά, δεν είναι απαραίτητο, το θέμα της οργανολογίας.
    Laviq27
    06.05.2005, 12:36
    Θα ήθελα να προσθέσω τα εξής:

    1. Ralph Jones & Gary Davis, Sound Reinforcement Handbook, Yamaha

    2. Tom Misner, Practical Studio Techniques, SAE (πωλείται μόνο από την SAE)

    Πάντως, να ξέρεις ότι όσο διάβασμα και να κάνεις από μόνος σου δεν θα φτάσεις εκεί που θα σε φτάσει μια καλή σχολή ηχοληψίας. Γιατί από μόνος σου δεν μπορείς να κρίνεις αν αυτό που ακούς είναι καλό, κακό ή χειρότερα...μέτριο! Και μιλάω από προσωπική μου πείρα, όπου ασχολιόμουν με την ηχοληψία για αρκετά χρόνια, αλλά μόνο αφότου πήγα σε σχολή έμαθα να "ΑΚΟΥΩ".

    Πάντως οι σχολές προσφέρουν γνώσεις, αλλά από δουλειά μην περιμένεις και πολλά πράγματα μετα, είναι ένα πολύ δύσκολο επάγγελμα στην Ελλάδα.

    Τώρα, αν ακόμη θες να μάθεις μόνο για το δικό σου home studio, και πάλι η σχολή είναι απαραίτητη κατά την γνώμη μου.

    Oh!!!...και ετοιμάσου να ρίξεις ΧΡΗΜΑ αν σκοπεύεις να φτιάξεις home studio...και ποδαρόδρομο!!! (θα μπορούσα να είχα 1-2 αυτοκίνητα ως τώρα...)

    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: Laviq27 on 06-05-2005 12:42 ]
    Dizzy
    12.05.2005, 11:31
    Quote:

    Το μέλος Laviq27 στις 06-05-2005 στις 12:36 έγραψε:

    2. Tom Misner, Practical Studio Techniques, SAE (πωλείται μόνο από την SAE)






    Αλήθεια γιατί; Μήπως είναι καθηγητής στην σχολή αυτή ο συγγραφέας;
    Laviq27
    12.05.2005, 15:46
    Χεχε...οχι Dizzy...ο Tom Misner είναι ο ιδρυτής της SAE!

    Αυτό όμως δεν μειώνει ούτε στο ελάχιστο την αξία του συγκεκριμένου βιβλίου καθώς το θεωρώ ίσως το καλύτερο βιβλίο που ανταποκρίνεται στην έννοια του "Handbook".
    Dizzy
    12.05.2005, 16:51
    Το βιβλίο μπορεί να 'ναι καλό...

    Όμως συνήθως τα βιβλία - σημείωσεις που έχουν οι καθηγητές σε πολλα ιδρύματα δεν πουλιούνται σε βιβλιοπωλία. ¶ρα ΄το οτι δεν πουλιέται δεν ανεβάζει και την αξία του επίσης.
    asmodeus
    01.11.2005, 02:27
    Ο TOM MISNER ΕΙΝΑΙ Ο ΙΔΡΥΤΗΣ ΤΟΥ SCHOOL OF AUDIO ENGINEER (SAE) ΜΕ ΠΡΩΤΗ ΣΧΟΛΗ ΣΤΟ BYRON BAY (ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ). ΠΑΝΤΟΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΑΠΟ ΟΣΟ ΞΕΡΩ ΑΥΤΟ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ.
    giwrgos77
    14.02.2009, 03:14

    Καλησπέρα,

      πολυ καλο το φορουμ .θα ηθελα να ρωτήσω κάτι για την συνδεσμολογία μιασ κάρτασ ήχου και μιασ κονσόλασ.

      είμαι στο σωστό θέμα?και αν όχο που πρέπει να πάω για να έχω απάντηση??

    ευχαριστώ.


    darbukaboy
    14.02.2009, 11:26

    Γιωργο θα ηταν καλο να ψαξεις στο κομματι του forum για μουσικους και ηχοληπτες και ειτε ν'ανοιξεις ενα καινουργιο post με την απορια σου ειτε να βρεις καποιο παλαιοτερο θεμα το οποιο να σχετιζεται με το δικο σου και να προσθεσεις την απορια σου.


    giwrgos77
    14.02.2009, 13:56

    Παράθεση:

    Το μέλος darbukaboy στις 14-02-2009 στις 11:26 έγραψε...

    Γιωργο θα ηταν καλο να ψαξεις στο κομματι του forum για μουσικους και ηχοληπτες και ειτε ν'ανοιξεις ενα καινουργιο post με την απορια σου ειτε να βρεις καποιο παλαιοτερο θεμα το οποιο να σχετιζεται με το δικο σου και να προσθεσεις την απορια σου.



    ΟΚ.Σε ευχαριστώ!Smile


    tago
    15.02.2009, 21:40

    Παράθεση:

    Το μέλος SIABLE στις 14-09-2003 στις 01:20 έγραψε...

    Καλησπέρα ρε παιδιά θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κανένας που ασχολείται με ηχοληψία studio να μου προτινει κανένα βιβλίο ή κανένα τρόπο μέσω Ίντερνετ να μαθω παραπάνω γιατι αυτά που ξέρω είναι... μονο τα βασικά.

     

    Το ενδεχόμενο να το σπουδάσεις κάποια στιγμή έστω και σε ένα κέντρο ελευθέρων σπουδών το έχεις σκεφτεί?


    tomicmta
    04.03.2009, 18:45

    Παράθεση:

    Το μέλος antonys στις 08-04-2005 στις 15:57 έγραψε...



    Ανδρεας Παπαχριστου ---Περι μουσικης και ηχοληψιας

    απο τον μουσικο οικο Φιλλιπος Νακας .
    Κατα την αποψη μου ενα καλο βιβλιο ...


    Εάν δεν είσαι 'ψημένος' με την ορολογία των βιβλίων μουσικής τεχνολογίας το βιβλίο που προτείνει ο φίλος είναι ένα απο τα ευκολότερα στο διάβασμα και αρκετά ευχάριστο.. οτι πρέπει για μία καλη αρχή..


    marakiasteraki
    01.05.2009, 07:53

    Παράθεση:

    Το μέλος tago στις 15-02-2009 στις 21:40 έγραψε...

    Παράθεση:



    Το μέλος SIABLE στις 14-09-2003 στις 01:20 έγραψε...

    Καλησπέρα ρε παιδιά θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κανένας που ασχολείται με ηχοληψία studio να μου προτινει κανένα βιβλίο ή κανένα τρόπο μέσω Ίντερνετ να μαθω παραπάνω γιατι αυτά που ξέρω είναι... μονο τα βασικά.

     

    Το ενδεχόμενο να το σπουδάσεις κάποια στιγμή έστω και σε ένα κέντρο ελευθέρων σπουδών το έχεις σκεφτεί?



    Κι εγώ αυτό θα έλεγα...Καλά και άγια τα βιβλία και το περιεχόμενο τους σε διάφορα θέματα, αλλά δεν νομίζω να είναι σε θέση να σε διδάξουν τόσο καλά όσο ένας έμπειρος και καταρτισμένος άνθρωπος στο χώρο του ήχου...


    pa___
    07.05.2009, 02:03

    Παράθεση:

    Το μέλος Dizzy στις 12-05-2005 στις 11:31 έγραψε...

    Quote:

    Το μέλος Laviq27 στις 06-05-2005 στις 12:36 έγραψε:

    2. Tom Misner, Practical Studio Techniques, SAE (πωλείται μόνο από την SAE)






    Αλήθεια γιατί; Μήπως είναι καθηγητής στην σχολή αυτή ο συγγραφέας;

     

    To συγκεκριμένο βιβλίο δεν νομίζω να το βρεις εκτός της σχολής. Επίσης το βιβλίο είναι αρκετά εισαγωγικό στο τομέα της ηχοληψίας. Λέει κάποια πολύ βασικά με αλλά αρκετά επιφανειακά πράγματα. Και είναι εξολοκλήρου γραμμένο στα αγγλικά.