ελληνική μουσική
    706 online   ·  210.869 μέλη

    Mp3 αντί CD:Εξέλιξη ή πειρατεία;

    AlmaNegra
    09.05.2006, 02:44
    Εσείς πως ακούτε μουσική στο σπίτι σας; Με CD ή βινίλο (για τους παλιούς) που αγοράσατε από κατάστημα ή έχετε τραγούδια με μορφή mp3? Πως βρίσκετε την κατάσταση που επικρατεί με τις μεν δισκογραφικές να μάχονται με όλες τους τις δυνάμεις να χρεώνουν όλες τις μορφές διακίνησης μουσικής και τους δε μουσικόφιλους-πελάτες να παραπονιούνται για τις υπερβολικές οικονομικές τους απαιτήσεις;
    anastasisk
    09.05.2006, 03:19
    Ακούω με τ'αυτιά (και με ακουστικά) μου και με όλα όσα ανέφερες....Είμαι υπέρ της πειρατείας (αν κι αγοράζω 3 δίσκους τουλάχιστον κάθε βδομάδα) και "κατεβάζω" άλλο τόσο...Το προβλημά μου είναι οι τιμές τους (πολύ μεγάλη ιστορία,αν βρω το κουράγιο να γράψω εδώ την άποψη μου,καλώς (συγνώμη ε?)) βεβαίως βεβαίως αλλά δε μασάω...συνεχίζω...Είναι ΠΑΘΟΣ η συλλογή-ακοή μουσικής με οποιονδήποτε τρόπο!Οπότε ...... Εσύ δεν είπες τελικά πως την ακούς?Τη.......μουσική

    Με συγχωρείς αν δεν σε κάλυψα......
    AlmaNegra
    09.05.2006, 03:29
    Έχω πάρα πολλά mp3 αλλά και μερικά CD. Ο μόνος λόγος που αγοράζω CD είναι οι συνθέτες και οι δημιουργοί οι οποίοι είναι οι μοναδικοί πιστεύω που έχουν το δικαίωμα να παραπονιούνται. Αν και το τραγούδι δεν είναι "ιδιοκτησία"
    κάποιου, κι ας είναι αυτός που το έγραψε!
    Κατα τ' άλλα...πειρατής της Καραϊβικής!


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : AlmaNegra στις 09-05-2006 13:20 ]