ελληνική μουσική
    702 online   ·  210.851 μέλη

    6ο Φεστιβάλ Ευρωπαικής τζαζ!!

    AcidFairy
    23.05.2006, 20:45
    Επιτέλους έφτασε η ώρα του επόμενου Φεστιβαλ 31 Μαίου με 4 Ιουνίου στο γκαζι (τεχνόπολις) η αλήθεια είναι ότι δεν έχω καταφέρει να δω τα προηγούμενα 5 αλλά φαίνεται αρκετά πολύ ενδιαφέρον από διάφορα ονόματα που διάβασα..είσοδος ελεύθερη ( από τις λίγες φορές που μπορούμε ν ακούσουμε live τζαζ λίγο φθηνά! ) Για να δούμε τι θα δούμε...

    maroulaki_321
    25.05.2006, 01:00
    Για 5 συνεχή βράδυα στην Τεχνόπολη, από Τετάρτη 31/5 έως και Κυριακή 4/6, η τζαζ, στις ευρωπαϊκές της διαστάσεις, μας χαρίζει μοναδικές στιγμές. Αυτή τη φορά, μαζί μας είναι ο θρύλος που φέρει το όνομα Enrico Rava - αλλά και άλλοι έμπειροι Eυρωπαίοι τζάζμεν μαζί με πολλά νέα πρόσωπα και ταλέντα.
    Μπάντες από 18 ευρωπαϊκές χώρες θα δώσουν το παρόν στην Τεχνόπολη στο Γκάζι.

    Η έναρξη (31/5, 21:30) θα γίνει από τη δική μας Jazz Upstairs Big Band με τη συμμετοχή της Εύης Σιαμαντά, που θα παρουσιάσει πρωτότυπες συνθέσεις και διασκευές κλασικών θεμάτων της σύγχρονης τζαζ. Θα ακολουθήσει το Bernando Sassetti Trio από την Πορτογαλία.

    Την Τετάρτη 1η Ιουνίου (21:30) θα εμφανιστούν οι Teacher's Groove από την Εσθονία, οι Virtual J@jj Reality από την Πολωνία και οι Gramski' Beat από τη Δανία.

    Ακολουθούν, την Πέμπτη 2 Ιουνίου (21:30), οι Pacora Trio από τη Σλοβακία, οι Greg Lamy Quartet από το Λουξεμβούργο, καθώς και το Takis Barberis Group, η μπάντα του Τάκη Μπαρμπέρη που θα παίξει συνθέσεις από την τελευταία του δουλειά «Porto Kayio».

    Στη συνέχεια, την Παρασκευή 3 Ιουνίου (20:00) θα εμφανιστούν οι Σλοβένοι Vlado Kreslin & Mati Bogovi, οι Daniel Karlsson & Pan Pan από τη Σουηδία, οι Eric Vloeimans & Harmen Fraanje Duo από την Ολλανδία και το Kvalda Quartet από τη Φινλανδία.

    Το Σάββατο 4 Ιουνίου (20:00) οι παραστάσεις αρχίζουν με το Labutis Jazz Quartet από τη Λιθουανία και τη σκυτάλη θα πάρουν οι Ιταλοί Giovanni Pallombo Acoustic Trio. Ακολουθούν οι David Doruzka Trio από την Τσεχία και η μπάντα της Ουγγαρίας Slabolcs Olah Quartet.

    Τέλος, την Κυριακή 5 Ιουνίου (21:00) θα εμφανιστούν οι Javier Vercher, το τρίο Jef Neve Trio από το Βέλγιο και τέλος οι L' Hijaz' Car από τη Γαλλία.

    Σύμφωνα με δημοσίευμα της Ελευθεροτυπίας, η είσοδος για το κοινό θα είναι ελεύθερη.
    anastasisk
    25.05.2006, 05:05
    Έτυχε και ήμουν τις προηγούμενες 3 φορές και μπορώ να πω πως μου άρεσε αρκετά...Συνιστώ (αν έχεις παρέα που γουστάρει λίγο χύμα,πράγμα που δεν είχα εγω γιατι πήγαινα μόνος μου) να κάτσεις στο γκαζονάκι και να πάρεις μαζί σου "πραμάτια" απο το σπίτι σου (οχι κεφτεδάκια και τέτοια χαχαχαχα εννοώ κρασάκι,μπυρίτσα ή οτι άλλο τραβάει η ψυχούλα σου) και ν'ακούσεις αυτές τις μουσικές που τόσο μας αρέσουν και που σπάνια μας δίνετε η ευκαιρία να της ακούσουμε live ή έστω και δωρεάν αλλά και κατ'αυτόν τον " ελεύθερο " τρόπο.Σου εύχομαι να περάσεις καλά και θα ήθελα όταν μπορέσεις να γράψεις εντυπώσεις

    .
    AcidFairy
    25.05.2006, 16:05
    Quote:

    Το μέλος anastasisk στις 25-05-2006 στις 05:05 έγραψε:

    Έτυχε και ήμουν τις προηγούμενες 3 φορές και μπορώ να πω πως μου άρεσε αρκετά...Συνιστώ (αν έχεις παρέα που γουστάρει λίγο χύμα,πράγμα που δεν είχα εγω γιατι πήγαινα μόνος μου) να κάτσεις στο γκαζονάκι και να πάρεις μαζί σου "πραμάτια" απο το σπίτι σου (οχι κεφτεδάκια και τέτοια χαχαχαχα εννοώ κρασάκι,μπυρίτσα ή οτι άλλο τραβάει η ψυχούλα σου) και ν'ακούσεις αυτές τις μουσικές που τόσο μας αρέσουν και που σπάνια μας δίνετε η ευκαιρία να της ακούσουμε live ή έστω και δωρεάν αλλά και κατ'αυτόν τον " ελεύθερο " τρόπο.Σου εύχομαι να περάσεις καλά και θα ήθελα όταν μπορέσεις να γράψεις εντυπώσεις

    .





    επιβεβαίωσες τις υποψίες μου και αυτό είναι πολύ καλο σήμαδι ;) Σίγουρα θα γράψω εντυπώσεις μου. Δεν είχα ιδέα γι αυτό το Φεστιβάλ και είναι καλό να γίνονται τέτοιου είδους εκδηλώσεις, να προωθηθεί λίγο η τζαζ....!
    anastasisk
    25.05.2006, 17:54
    Δεν ξέρω αν επιβεβαίωσα καμμία υποψία σου..οσον αφορά τις μουσικές που 8α παίχτουν εκεί κλπ κλπ..το θέμα είναι και τί jazz ακούς,πώς την κατανοείς εσύ η ίδια και πώς αισθάνεσε με αυτήν και ... και ..... και ....Τώρα όσον αφορά την jazz,είναι ελεύθερη και κινείται


    antreas_dr
    31.05.2006, 15:59
    Aυτή τη φορά δε τη ξαναπατάω....

    Θα πάρω μαζί μου και καρεκλάκι.... δεν τη μπορώ την ορθοστασία τόσες ώρες...
    nefos
    31.05.2006, 21:58
    Τζαζ χωρίς σύνορα


    Μελωδίες από την Αυστρία και φλαμένκο από την Ισπανία, ρομαντικοί αυτοσχεδιασμοί από την Πολωνία και τζαζ μπερδεμένη με τη βραζιλιάνικη μουσική. Από σήμερα μέχρι την Κυριακή 4 Ιουνίου στην Τεχνόπολη του Δήμου Αθηναίων στο Γκάζι θα συγκεντρωθούν μουσικοί από δεκατέσσερις χώρες στο 6ο Ευρωπαϊκό Φεστιβάλ της Τζαζ. Ολες οι συναυλίες θα ξεκινούν από τις 21.00 και η είσοδος για το κοινό είναι ελεύθερη.



    Λητώ Βογιατζόγλου

    Ετσι σήμερα το Φεστιβάλ ξεκινάει με τη σύγχρονη τζαζ των Αυστριακών «Falb Fiction» και θα συνεχίσουν οι «Victor Toth Tercett», το κουαρτέτο του Ούγγρου σαξοφωνίστα Βίκτορ Τοθ που έχει τιμηθεί και με Γκράμι.

    Ενώ αύριο θα ανέβει στη σκηνή το κουαρτέτο του Ισπανού κιθαρίστα Νονό Γκαρθία, οι «Nono Garcia Flamenco-Jazz Quartet», που μπλέκει την τζαζ με την παράδοση του φλαμένγκο. Και θα ακολουθήσουν οι «Gerge Lamy Quartet», η μπάντα του Αμερικανού κιθαρίστα Γκρεγκ Λέιμι από το Λουξεμβούργο και ο Ιταλός τρομπετίστας Ενρίκο Ράβα με την μπάντα του.


    Πέντρο Μορέιρα

    Την Παρασκευή οι συναυλίες ξεκινούν με το τρίο των Πολωνών «Wlodec Pawlic Trio», ακολουθεί ο Βραζιλιάνος πιανίστας Τόμας Κλάουζεν με το δικό του «Thomas Clauzen Brazil Trio» από τη Δανία και ο πιανίστας της σύγχρονης τζαζ Φαμπιάν Καλερντάλ από τη Σουηδία με την μπάντα του «Fabian Kallerdahl Galore».


    Τζόαν Σιλντς

    Το Σάββατο η βραδιά αρχίζει με την τραγουδίστρια Τζόαν Σιλντς που θα τη συνοδεύσει ο πιανίστας Τζέρμαν Λέμα από την Ιρλανδία και συνεχίζεται με τον Πορτογάλο σαξοφωνίστα Πέντρο Μορέιρα και την μπάντα του και την πιανίστρια Αμίνα Φιγκαρόβα από την Ολλανδία.

    Και το Φεστιβάλ θα κλείσει την Κυριακή με την εμφάνιση του κουαρτέτου «Didier Labbe Quartet» από τη Γαλλία και της ελληνικής τζαζ ορχήστρας της Λητώς Βογιατζόγλου.

    enet- 31/05/2006
    piterpiano
    02.06.2006, 03:27
    πηγε κανεις σας σημερα? πηγα και ηταν ενα γκρουπ βορειων(αγγλικη προφορα ειχαν) και ενα ιταλικο.

    πολλοι καλοι παιχτες αν και οι ηχοληπτες δεν ηταν ανταξιοι της τεχνικης των μουσικων

    απο κοσμο μεγαλος πανικος διαφορων στρωματων απο γραβατακηδες μεχρι πανκια ειδα.

    ισχυει το πικ νικ και η καταποση μπυρας που διαβασα παραπανω,
    εντυπωσεις θετικες
    dorios
    02.06.2006, 06:21
    Μια έκπληξη μας φύλαξε για το τέλος του προγράμματος του ο Nono Garcia τραγούδησε στα Ελληνικά τους στοίχους αγκινάρα με τ' αγκάθια ένας από τους μουσικούς του καθώς το υπόλοιπο γκρουπ τον συνόδευε σε φλαμένκο και τζαζ ρυθμό
    Δεν κατάφερα να καταλάβω τους υπόλοιπους στοίχους που μάλλον ήταν δανεισμένοι από κάποιο παραδοσιακό ελληνικό τραγούδι, (τουλάχιστον αυτό μου θύμισαν εμένα).

    Κατά τ'αλλα ο Nono Garcia ήταν εκπληκτικός και μαζί με τον Αntonio Serrano στη
    φυσαρμόνικα, τον Norman Hogue στο τρομπόνι και τον Guillermo McGuill στα κρουστά κατάφεραν να μας ταξιδέψουν στην φλαμέγκο και τζαζ μουσική.

    Ακολουθεί το βιογραφικό του γκρουπ του Nono Garcia όπως είναι γραμμένο στο πρόγραμμα του 6ου ευρωπαϊκού φεστιβάλ τζαζ


    ο Nono Garcia είναι από τους μουσικούς που ασχολούνται συστηματικά και επίμονα με τη σύμμειξη των ιδιωμάτων του φλαμέγκο και της τζαζ στην Ισπανία. Κιθαρίστας επιδέξιος και μουσικός με φρέσκες ιδέες, έπαιζε με το διάσημο γκρουπ Vaya ConDios ως τη στιγμή που αποφάσισε να δημιουργήσει το δικό του συγκρότημα για να εξελίξει τη μουσική του με έναν μοντέρνο και δημιουργικό τρόπο. Το 2002 οι κριτικοί μουσικής τον βράβευσαν για την πρωτοτυπία του στην προσέγγιση του νέου φλαμένκο-πράγμα που γίνεται με τη σύμμειξη ηχορυθμιών της τζαζ, μπλουζ αλλά και βραζιλιάνικης ή άλλης λάτιν μουσικής. Μαζί του ο Nono Garcia έχει πάντα τον Antonio Serrano, έναν δεξιοτέχνη της φυσαρμόνικας, που χρησιμοποιεί με πρωτότυπο τρόπο αυτό το όργανο στο φλαμένκο-ή στην προερχόμενη από το φλαμένκο μουσική- και ο οποίος συνεργαζόταν με τα γκρουπ του διάσημου Paco De Lucia. Ο τρομπονίστας Norman Hogue που είναι Αμερικανός, έχει παίξει με μεγάλους μουσικούς της τζαζ ή της λάτιν, όπως ο Lionel Hampton ή ο Tito Puente.Σε ένα ταξίδι του στην Ισπανία, με το γκρουπ του Ray Barretto, αποφάσισε να εγκατασταθεί εκεί, γιατί το μουσικό κλίμα του ταίριαζε καλύτερα! Τέλος το κουαρτέτο του Nono Garcia συμπληρώνεται από τον Guillermo McGuill στα κρουστά, ο οποίος είναι μετρ στο φλαμένκο, αλλά και συνθέτης χορευτικών κομματιών αυτού του είδους, καθώς και συνεργάτης του Αμερικανού σαξοφωνίστα Dave Liebman...

    Ακολούθησε το Greg Lamy Quartet από το Λουξεμβούργο αλλά δεν παρακολούθησα όλο το πρόγραμμα τους

    dorios
    05.06.2006, 03:38
    Τελευταία μέρα χθες για το 6ο φεστιβάλ Ευρωπαϊκής τζαζ που έκλεισε με την Ελληνική συμμετοχή.
    Η βραδιά ξεκίνησε με τους Didier Labbe quartet από την Γαλλία με τον Didier Labbe στα σαξόφωνα και φλάουτο, τον Didier Dulieus στο ακορντεόν, τον Laurent Guitton στο τούμπα και τον εκπληκτικό Eric Boccalini που έκλεψε την παράσταση με ένα εντυπωσιακό σόλο στα κρουστά.
    Ακολούθησε το Βέλγιο με τον Phil Abraham στο τρομπόνι και στα φωνητικά, τον Michel Herr στο πιάνο, τον Jean-Louis Rassinfosse στο μπάσo και τον Stiphane Galland στα ντραμς.
    Η Λητώ Βογιατζόγλου στο πιάνο ο Γιάννης Παπαναστασίου στο σαξόφωνο, ο Πέτρος Βαρθακούρης στο μπάσο και ο Νίκος Σιδιροκαστρίδης στα ντραμς έκλεισαν με τις καλύτερες τζαζ συνθέσεις την βραδιά και ταυτόχρονα το 6ο φεστιβάλ Ευρωπαϊκής τζαζ.
    Και του χρόνου!



    AcidFairy
    07.06.2006, 17:00
    Εφτασε η ώρα για τις εντυπώσεις!!!!! Λοιπόν μπορώ να πω ότι ήταν πολύ αξιόλογο φεστιβάλ, με πολλά είδη τζαζ (λογικό αυτό βέβαια) και αρκετά 'έξυπνα θεματάκια'.
    Από την άλλη βέβαια ως ταπεινή αρχάρια μουσικός ακόμα, μπορώ να πω ότι δεν εντόπισα κανέναν απίστευτο μουσικό...Το ε΄πίπεδο ήταν πολύ υψηλο, αλλά οχι άπιαστο. Θα μου πείτε παίξανε πολύ λίγη ώρα (πιεσμένα) ο καθένας (μετά τις 12 ενοχλούσε την πυκνοκατοικημένη περιοχί η τζαζ :P , όχι ενταξει έπρεπε να υπάρξει κάποιο όριο, αλλιώς οι Ιταλοί πχ ακόμα θα σολάρανε :P )
    Ήταν πολύ ωραία και μακάρι να συνεχίσει το Φεστιβάλ να γίνεται, γιατίχρειαζόμαστε επειγότνως φεστιβάλ τζαζ μιας και το half note, guru κλπ είναι πολύ ακριβά για μια φορά τη βδομάδα ;) Αυτά προς το παρον ;)
    dorios
    07.06.2006, 17:35
    Το μέλος AcidFairy στις 07-06-2006 στις 17:00 έγραψε...
    Παράθεση:

    Εφτασε η ώρα για τις εντυπώσεις!!!!! Λοιπόν μπορώ να πω ότι ήταν πολύ αξιόλογο φεστιβάλ, με πολλά είδη τζαζ (λογικό αυτό βέβαια) και αρκετά 'έξυπνα θεματάκια'.
    Από την άλλη βέβαια ως ταπεινή αρχάρια μουσικός ακόμα, μπορώ να πω ότι δεν εντόπισα κανέναν απίστευτο μουσικό...Το ε΄πίπεδο ήταν πολύ υψηλο, αλλά οχι άπιαστο. Θα μου πείτε παίξανε πολύ λίγη ώρα (πιεσμένα) ο καθένας (μετά τις 12 ενοχλούσε την πυκνοκατοικημένη περιοχί η τζαζ :P , όχι ενταξει έπρεπε να υπάρξει κάποιο όριο, αλλιώς οι Ιταλοί πχ ακόμα θα σολάρανε :P )
    Ήταν πολύ ωραία και μακάρι να συνεχίσει το Φεστιβάλ να γίνεται, γιατίχρειαζόμαστε επειγότνως φεστιβάλ τζαζ μιας και το half note, guru κλπ είναι πολύ ακριβά για μια φορά τη βδομάδα ;) Αυτά προς το παρον ;)



    Τους Ιταλούς τελικά δεν τους είδα. Έφυγα πριν ξεκινήσουν να παίζουν. Η παρέα μου δεν άντεξε, τους είπα ότι θα τραγουδήσει στο τέλος η Καλομοίρα, ένα ψεματάκι για να μείνουν μέχρι το τέλος, αλλά δεν με πίστεψαν και φύγαμε.
    Γράψε αν θέλεις για την εμφάνιση τους. Εγώ πάντως εντυπωσιάστηκα από τον Nono Garcia στην αρχή. Αλλά απ'οσους είδα μου άρεσε περισσότερο η συμμετοχή της Ελλάδας ήταν κοντά στα ακούσματα τζαζ που έχω.

    KAKOFONIKS
    07.06.2006, 18:25
    Σας ακο΄θω και ζουλεύω μακάρι να ήμουν Αθήνα ωστε να ερχόμουν?
    AcidFairy
    16.06.2006, 16:23
    Αργησα λίγο ν απαντήσω :) Λοιπόν μου άρεσε η Δανία, ο drummer της, που μάλλον περισσότερο κρουστός ήταν παρα τυμπανιστής, οι ιταλοί ήταν πολύ καλοί, φαινόταν βέβαια ότι είχαν μεγάλη ιδέα για τον εαυτό τους, αφού το πρόγραμμα αποτελούταν μόνο από σόλο :P , οι γαλλοι είχαν ενδιαφέρον αν και ο τυμπανιστής τους δεν με ενθουσίασε, το Βέλγιο είχε ωραία παρουσία, αρκετά επιβλητική. Γενικώς σχεδόν όλοι οι πιανίστες με εντυπωσίασαν...εχμ..αυτά θυμάμαι. Πέρασε και καιρόσ :P
    incomplete_angel
    08.05.2007, 00:57
    Βρε παιδιά κανένα νέο για το φετινό?????