ελληνική μουσική
    1032 online   ·  210.856 μέλη

    ΚΑ΄ Δελφικοί Αγώνες Ποίησης

    yokor
    27.05.2006, 22:41
    Στις 3 και 4 Ιουνίου θα συμμετέχω στους Δελφικούς Αγώνες Ποίησης, που διοργανώνει ο Πανελλήνια Ένωση Λογοτεχνών. Είχα στείλει την συμμετοχή μου πριν περίπου ένα μήνα και προχθές με ειδοποίησαν ότι προκρίθηκε και ,μαζί με άλλα 30 περίπου άτομα, θα συμμετέχω σε μία ειδική εκδήλωση, όπου θα απαγγείλουμε τα ποιήματά μας.

    Μήπως κανείς από την περιοχή γνωρίζει να μου πει λεπτομέρειες σχετικά με το τί ακριβώς γίνεται σ΄ αυτή την εκδήλωση; Επειδή είναι η πρώτη φορά που χρειάζεται να απαγγείλω μπροστά σε κοινό, έχω αρκετό άγχος.

    Υπάρχει κανείς άλλος που να συμμετείχε στον Διαγωνισμό;

    (Jorge, τελικά αποφάσισα να το ανοίξω το θέμα, μήπως βρω καμιά άκρη...)
    tzoy
    27.05.2006, 22:55
    δημοσιεύτηκε στο musicheaven αυτός ο διαγωνισμός ποίησης και εγώ δεν το έμαθα???

    αν το ήξερα θα είχα στέιλει κι εγώ τη συμμετοχη μου...

    καλή επιτυχία σε όσους έλαβαν μέρος!
    yokor
    27.05.2006, 23:09
    Όχι, δεν δημοσιεύτηκε στο musicheaven, tzoy μου. Δημοσιεύτηκε σε λογοτεχνικές σελίδες. Εγώ, προσωπικά, πληροφορίες για τους λογοτεχνικούς διαγωνισμούς παίρνω από την σελίδα του ηλεκτρονικού περιοδικού lexima. Αν θέλεις, μπορώ να σε ενημερώνω για την εξέλιξη των διαγωνισμών που γνωρίζω.

    yokor
    05.06.2006, 15:18
    Χθες ολοκληρώθηκαν στο Δημαρχείο Δελφών οι ΚΑ΄ Δελφικοί Αγώνες Ποίησης.

    Από τα 150 ποιήματα που συμμετείχαν, προκρίθηκαν τα 35. Ποιητές από όλοι την Ελλάδα, όλων των ηλικιών, συγκεντρωθήκαμε το βράδυ του Σαββάτου σε έναν ειδικό χώρο, όπου είχαμε την χαρά να γνωριστούμε μεταξύ μας υπό τους ήχους του πιάνου. Την Κυριακή στις 10 το πρωί αρχίσανε οι απαγγελίες των 35 ποιημάτων. Δόθηκε 1 πρώτο βραβείο, 3 δεύτερα, 1 τρίτο και 3 έπαινοι.

    Παρά τα μικρό(και μεγαλό...)λαθάκια που διαπίστωσα, είμαι πολύ χαρούμενη που συμμετείχα στην εκδήλωση αυτή. Όσοι ασχολείστε με την ποίηση, αξίζει πραγματικά του χρόνου, να συμμετέχετε στους Ποιητικούς αυτούς Αγώνες, που είναι μία αναβίωση των Πυθικών Αγώνων που γίνονταν κατά την αρχαιότητα.

    Ραντεβού λοιπόν του χρόνου στους ΚΒ΄ Δελφικούς Αγώνες Ποίησης!
    pytheas
    13.06.2006, 21:46
    Αγαπητή φίλη ήμουν κι εγώ ένας από τους διακριθέντες στους Δελφικούς Αγώνες ποίησης (με έπαινο) αλλά πέρα από τη δική μου επιτυχία θέλω να σου επισημάνω κάτι. Πέρα από οποιαδήποτε διάκριση, αυτό που μας έμεινε ήταν η άψογη διοργάνωση και το υπέροχο κλίμα μεταξύ των διαγωνιζομένων. Κάναμε νέους φίλους, διασκεδάσαμε, επισκεφτήκαμε τους Αρχαιολογικούς χώρους και γενικά περάσαμε ένα αξέχαστο διήμερο. Την τελευταία ημέρα όλοι λέγαμε πως δεν μας ένοιαζε αν θα φεύγαμε με κάποιο βραβείο γιατί το μεγαλύτερο βραβείο ήταν η γνωριμία μας. Καλή συνέχεια λοιπόν στον κόσμο της ποίησης και ο χρόνος θα δώσει σε όλους τις ευκαιρίες που του αναλογούν.
    yokor
    14.06.2006, 14:40
    Αγαπητέ Αλέξανδρε, κατ΄ αρχήν συγχαρητήρια για τον έπαινο και, κυρίως, για το όμορφό σου ποίημα που μας χάρισες!

    Εγώ είμαι η Γιώτα από Φλώρινα, είχα το ποιήμα "Η ποιήσις, το καταφύγιο που φθονούμε" και ήταν η πρώτη φορά που συμμετείχα στους αγώνες, αλλά και η πρώτη φορά που απήγγειλα μπροστά σε κόσμο. Συνήθως προτιμώ να γράφω μόνο!Βραβείο δεν πήρα, αλλά για μένα μεγαλύτερο βραβείο από την παρουσία μου εκεί δεν θα μπορούσε να υπάρξει!

    Αυτό που πραγματικά μου έμεινε-όπως και σε όλους- ήταν οι όμορφοι άνθρωποι που γνώρισα και τα όμορφα ποιήματα που άκουσα.Η διοργάνωση ήταν πάρα πολύ καλή, αν και κάποιες παραλειψούλες υπήρξανε.Μπροστά όμως στην σπουδαία εμπειρία που ζήσαμε, νομίζω πως αυτά παραγράφονται "έλαφρά τη καρδία".

    Κάτι που θα ήθελα να προτείνω στην ΠΕΛ είναι κάποια στιγμή, αν είναι εφικτό, να εκδώσει τα διακριθέντα ποιήματα, έστω μόνο για όσους συμμετείχαν και να καλύψουμε κι εμείς μέρος των εξόδων αν χρειαστεί. Είναι κρίμα τόσο ωραία ποιήματα, να μην τα έχουμε στην διάθεσή μας...




    pytheas
    14.06.2006, 15:31
    Αγαπητή Γιώτα σε θυμάμαι πολύ καλά, όπως και το ωραίο ποίημά σου. Μάλιστα ήσουν και συμφοιτήτρια με την κόρη αν θυμάμαι καλά της κυρίας Σπιτά(;) Σίγουρα μπορεί να υπήρξαν και κάποιες παραλήψεις και σίγουρα αυτές πάντα θα υπάρχουν. Όπως για παράδειγμα τα όποια κριτήρια βαθμολόγησης μεταξύ κάποιων ήδη καταξιωμένων λογοτεχνών και κάποιων νέων όπως εμάς δημιουργών. Όμως το παρήγορο είναι ότι είμαστε ακόμα στην αρχή και με την πάροδο του χρόνου θα αποδείξουμε αν η γραφή μας έχει κάτι πραγματικά καλό να προσφέρει. Πιστεύω επίσης ότι εμείς οι νέοι δεν είμαστε τόσο ανταγωνιστικοί όσο οι μεγαλύτεροι, ίσως γαιτί δεν νιώθουμε το χρόνο να μας πιέζει. Χαρακτηριστικό παράδειγμα είναι ότι κάποιος που δεν διακρίθηκε, θεώρησε σκόπιμο να επιστρέψει στην ΠΕΛ το αναμνηστικό του δίπλωμα! Τη στιγμή μάλιστα που όλο το διήμερο έπλεκε το εγκόμιο της ΠΕΛ και της αδιάβλητης επιτροπής τους! Τώρα θεωρεί τον εαυτό του αδικημένο! Πολλά θα δουν ακόμη τα μάτια μας......
    yokor
    14.06.2006, 17:25
    Δεν ήξερα ότι συνέβησαν και τέτοια...Κρίμα...

    Όταν γράφω κάτι, το γράφω-όπως και οι περισσότεροι- γιατί εκείνη τη στιγμή έτσι νιώθω και έτσι εκφράζομαι.Το τελευταίο που σκέφτομαι είναι κάποιος διαγωνισμός ή κάποιο βραβείο.Ο λόγος που συμμετέχω στους διαγωνισμούς είναι απλά για την χαρά της συμμετοχής και για να γνωρίσω, να έρθω σε επαφή και να επικοινωνήσω με ανθρώπους που έχουν τα ίδια ενδιαφέροντα με μένα.Βέβαια, αν έρθει ένα βραβείο, θα το δεχτώ με χαρά(έχω πάρει στο παρελθόν α΄βραβείο συμβολικής ποίησης), αλλά ΠΟΤΕ δεν είναι ο σκοπός μου αυτός.

    Ευτυχώς, όπως λες και συ, οι νέοι άνθρωποι δεν είναι τόσο ανταγωνιστικοί.Δυστυχώς όμως σπάνια δίνεται βήμα σ΄ αυτούς. Γι΄αυτό ήταν διπλή η χαρά μου που εσύ και μία νεαρή κοπέλα πήρατε βραβείο!!Βέβαια και κάποια νέα παιδιά, με πολύ καλά ποίηματα αδικήθηκαν, το βραβείο όμως για όλους αυτούς είναι η γραφή τους, που -όντως- μόνο ο χρόνος θα δείξει πόσο πολύ αξίζει...

    Θα θελα πάντως πολύ να διαβάσω ή να... ακούσω κι άλλα σου ποιήματα!Πως μπορώ να βρω την ποιητική σου συλλογή;Επίσης, αν σου είναι εύκολο, στείλε μου με ΠΜ ή στο yokor@in.gr το ποίημα σου.Θα θελα πολύ, μετά την πολύ καλή απαγγελία σου, να το διαβάσω κιόλας!

    Καλή επιτυχία σε ό, τι κάνεις και χαίρομαι πολύ που σε γνώρισα, έστω και από αυτήν εδώ τη σελίδα!

    (Όσο για το... συμφοιτήτρια, καλά θυμάσαι,όχι όμως με την κόρη της κυρίας Σπιτά, αλλά της αντιδημάρχου Δελφών.Σπούδαζε Βαλκανικών Σπουδών στην Φλώρινα, όταν εγώ ήμουν στο Νηπιαγωγών.)


    pytheas
    18.06.2006, 18:24
    Αγαπητή Γιώτα σου έχω στείλει στο προσωπικό e-mail σου κάποιες σημειώσεις μου καθώς και το ποίημά μου. Αύριο περιμένουμε τα αποτελέσματα του διαγωνισμού του "Παρνασσού" και έχω κάποια αγωνία γιατί είναι πολύ υψηλό το επίπεδο και γενικά πολύ δύσκολα τα πράγματα.... Αν θέλεις πληροφορίες για διαγωνισμούς που δεν κοινοποιούνται μέσω διαδικτύου θα σε ενημερώνω εν καιρώ...
    tzoy
    18.06.2006, 19:01
    Το μέλος yokor στις 27-05-2006 στις 23:09 έγραψε...
    Παράθεση:

    Όχι, δεν δημοσιεύτηκε στο musicheaven, tzoy μου. Δημοσιεύτηκε σε λογοτεχνικές σελίδες. Εγώ, προσωπικά, πληροφορίες για τους λογοτεχνικούς διαγωνισμούς παίρνω από την σελίδα του ηλεκτρονικού περιοδικού lexima. Αν θέλεις, μπορώ να σε ενημερώνω για την εξέλιξη των διαγωνισμών που γνωρίζω.




    αν θα μπορούσες να το κάνεις αυτό το τελευταίο.. θα σου ήμουν ευγνώμων.. :)
    yokor
    18.06.2006, 20:43
    Με μεγάλη μου χαρά, tzoy μου!!Προς το παρόν δεν γίνεται κάποιος διαγωνισμός. Αν μάθω κάτι, θα σου πω αμέσως!
    yokor
    19.06.2006, 18:50
    Το μέλος pytheas στις 18-06-2006 στις 18:24 έγραψε...
    Παράθεση:

    Αγαπητή Γιώτα σου έχω στείλει στο προσωπικό e-mail σου κάποιες σημειώσεις μου καθώς και το ποίημά μου. Αύριο περιμένουμε τα αποτελέσματα του διαγωνισμού του "Παρνασσού" και έχω κάποια αγωνία γιατί είναι πολύ υψηλό το επίπεδο και γενικά πολύ δύσκολα τα πράγματα.... Αν θέλεις πληροφορίες για διαγωνισμούς που δεν κοινοποιούνται μέσω διαδικτύου θα σε ενημερώνω εν καιρώ...



    Γεια σου Αλέξανδρε!Σ΄ ευχαριστώ πολύ για τις σημειώσεις και το ποιήμα, δεν ήρθαν ακόμη, αλλά ελπίζω να τα πάρω σύντομα!Χαίρομαι πολύ που μου τα έστειλες!

    Τελικά με τον διαγωνισμό του "Παρνασσού" τι έγινε;Πως τα πήγες;

    Αν σου είναι εύκολο, ναι, να μου λες για τους διαγωνισμούς που θα μαθαίνεις!

    Σ΄ευχαριστώ πολύ για όλα!
    pytheas
    21.06.2006, 00:05
    Γιώτα καλησπέρα, μόλις τελείωσε ο αγώνας και βρήκα ευκαιρία να γράψω κάτι. Σήμερα πήρα τα αποτελέσματα του Παρνασσού που τελικά ήταν πράγματι πολύ δύσκολος. Στον πεζό λόγο έδωσαν μόνο ένα Β' βραβείο για ένα μυθιστόρημα και έναν έπαινο για ένα διήγημα! Για τις ποιητικές συλλογές ένα Β' βραβείο και τέσσερις αν θυμάμαι καλά επαίνους. Εγώ είχα στείλει ένα διήγημα αλλά φυσικά με τέτοιο ποσοστό δυσκολίας μάλλον έχουμε πολλά ψωμιά να φάμε ακόμα..... Τι έγινε με το μύνημά μου; Το πήρες τελικά; Αν όχι να σου το ξαναστείλω.
    yokor
    21.06.2006, 13:55
    Γεια σου Αλέξανδρε!Δυστυχώς δεν πήρα ακόμα το μήνυμά σου(μπες στο προφίλ σου, στα προσωπικά μηνύματα, σου έχω στείλει λεπτομέρειες)...Αν σου είναι εύκολο, ξαναστείλτο. Ανυπομονώ!

    Όσο για τον διαγωνισμό, πραγματικά "αυστηρά"τα πράγματα, αλλά το ξαναείπαμε:βραβείο για όλους εμάς που ασχολούμαστε με την συγγραφή είναι ήδη τα γραπτά μας, που μας βοηθάνε να εκφραζόμαστε, να βγάζουμε κρυμμένα συναισθήματα και σκέψεις και μέσα απ΄αυτήν την διαδικασία να λυτρωνόμαστε εν τέλει και να απαλλασσόμαστε-έστω και για λίγο-απ΄ ό, τι μας βασανίζει...
    pytheas
    21.06.2006, 21:58
    Γιώτα καλησπερα. Επειδή δεν είμαι ακόμα πολύ εξοικειωμένος με το όλο σύστημα του Music heaven συγχώρεσέ με για τα όποια λάθη μου. Διάβασα το ΠΜ που έστειλες και σ' ευχαριστώ πολύ όμως είμαι κι εγώ μέσα στο Ανθολόγιο του Μαλλιάρη οπότε και δεν χρειάζεται να μου το στείλεις. Ευχαριστώ πάντως.... Σου έχω στείλει ξανά το ίδιο μήνυμα αλλα αυτή τη φορά σαν ΠΜ του music heaven. Ελπίζω τώρα να το διαβάσεις.
    yokor
    21.06.2006, 22:10
    Αλέξανδρε, γεια σου και σ΄ευχαριστώ πολύ(μόλις διάβασα το ΠΜ που μου έστειλες και το πραγματικά υπέροχο ποιήμα σου)!Μη νομίζεις, κι εγώ δεν είμαι εξοικειωμένη με την σελίδα ακόμα, και γενικά με το Ίντερνετ.Για...περισσότερα, σου στέλνω ΠΜ,μην απασχολούμε και τους υπόλοιπους με τα δικά μας!
    pytheas
    26.06.2006, 02:05
    Γιώτα γειά σου, αυτή την εβδομάδα θα έχω άδεια οπότε και θα σου ταχυδρομήσω το βιβλίο μου. Και φυσικά δεν τίθεται θέμα να μου το επιστρέψεις....Είπαμε έβγαλα λίγα αντίτυπα αλλά όχι κι έτσι! Έχω τουλάχιστον άλλα 200! Καλή εβδομάδα στη δουλειά και καλή υπομονή με τις μεγάλες ζέστες που θα ακολουθήσουν...
    KimwnAvgerinos
    14.06.2010, 15:40

    έγιναν και φέτος οι αγώνες! Ωραίοι!


    -----------------
    "Λάμνοντας ανάλαφρα ανάμεσα σε σιωπηλές ελπίδες σ'αναζητώ σε μνήμες κι όνειρα με την εικόνα σου ν'αγγελίζει στην αντιφεγγιά, όπως τότε που τα λαγνοφόρα μάτια σου σκορπούσαν ηλιανθούς στο προδωμένο πέλαγο..."

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : KimwnAvgerinos στις 14-06-2010 15:41 ]