ελληνική μουσική
    811 online   ·  210.853 μέλη

    26ο Συμπόσιο ποίησης στην Πάτρα

    yokor
    30.05.2006, 17:24
    Στις 29/6 (και ως τις 2/7) ξεκινά τις εργασίες του το 26ο Συμπόσιο Ποιήσης στην Πάτρα. Το θέμα του Συμποσίου είναι "Ποίηση και έρωτας". Δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να σας ενδιαφέρει ένα τέτοιο θέμα, επειδή όμως έχω διαπιστώσει πως η ποίηση ανήκει στα ενδιαφέροντα πολλών μελών του site και ο έρωτας είναι αναπόσπαστο κομμάτι στις ζωές όλων μας, θέλησα να σας το γνωστοποιήσω.
    Το Συμπόσιο απευθύνεται σε ποιητές, άλλα και σε φίλους της ποίησης, που θα έχουν την ευκαιρία να γνωριστούν και να ανταλλάξουν τις απόψεις τους.
    Aiolos_m
    30.05.2006, 21:51
    Ορίστε ρε!
    Που παραπονιέστε οτι δεν γίνονται πολιτιστικά events με ποιότητα....
    yokor
    30.05.2006, 22:23
    Έχει ένα περίπου χρόνο που ασχολούμαι λίγο πιο συστηματικά με θέματα Τέχνης, και κυρίως με την ποίηση, και έχω διαπιστώσει πως γίνονται κατά καιρούς πολλές αξιόλογες εκδηλώσεις. Αρκεί κανείς να ψάχνει λίγο παραπάνω και να μην αρκείται στο εύπεπτο και το φτηνό που μας κατακλύζει...
    Για όποιον ενδιαφέρεται για το Συμπόσιο, σε λίγο καιρό θα έχω στα χέρια μου και το ακριβές πρόγραμμα.
    spiroos
    31.05.2006, 11:12
    Το συγκεκριμένο συμπόσιο-θεσμός είναι πράγματι μια πολύ σημαντική εκδήλωση/. Όποιος ενδιαφέρεται για περισσότερα www.poetrysymposium.gr.
    Απλά επειδή το έχω παρακολουθήσει τα τελευταία 2 χρόνια:Ας βοηθήσουμε και με τη συμμετοχή μας τα νέα άτομα ώστε να βγει από τη ναφθαλίνη και τη γεροντίστική νοοτροπία του και πραγματικά να αποτελέσει χώρο πνευματικότητας και όχι απλώς φιλολογικά νωθρά και βαρετά πρωινα-απογεύματα με εγωιστές διανούμενους που αλληλοσυγκρούονται λεκτικά, χωρίς ουσία. (προσωπικές εμπειρίες-απόψεις).
    yokor
    31.05.2006, 13:48
    Σπύρο, εγώ παρακολούθησα πέρυσι για πρώτη φορά το Συμπόσιο.Ασφαλώς και υπήρχαν πράγματα που μου άρεσαν και άλλα που με απογοήτευσαν. Παρόλ΄ αυτά χάρηκα που συνάντησα και γνώρισα ανθρώπους που ασχολούνται με την ποίηση, σε μία εποχή που, όπως ξαναέγραψα, κατακλύζεται από το εύπεπτο και το φτηνό .
    Έχεις δίκιο πως το Συμπόσιο πρέπει να εκσυγχρονιστεί λίγο. Και νομίζω πως ήδη γίνονται κάποιες προσπάθειες και ένα "άνοιγμα" στους νέους ανθρώπους από όλη την Έλλαδα. Ελπίζω να καταφέρω να πάω και φέτος και η πλειοψηφία των εντυπώσεών μου να είναι θετική!
    spiroos
    14.06.2006, 00:13
    ΕΙΚΟΣΤΟ ΕΚΤΟ ΣΥΜΠΟΣΙΟ ΠΟΙΗΣΗΣ

    ΠΟΙΗΣΗ ΚΑΙ ΕΡΩΤΑΣ

    Πάτρα 29 Ιουνίου ― 2 Ιουλίου 2006
    Συνεδριακό και Πολιτιστικό Κέντρο
    Πανεπιστημίου Πατρών

    ΠΕΜΠΤΗ
    Απόγευμα, 18.00

    Πρόεδροι: Κώστας Κρεμμύδας, Σωκράτης Λ. Σκαρτσής

    • Παρουσίαση Ανθολογίας του Διαγωνισμού Ποίησης του Εικοστού Πέμπτου Συμποσίου Ποίησης: Απαγγελία από ποιητές του Διαγωνισμού.
    • Παρουσίαση Ανθολογίας Επτανησιακής Ποίησης: Διονύσης Σέρρας, Τηλέμαχος Καραβίας, Δημήτρης Κονιδάρης, Γεώργιος Ν. Μοσχόπουλος, Γιώργος Κεντρωτής, Ξενοφών Βερύκιος, Σπύρος Χ. Μπογδάνος
    • Επικοινωνία με συνεργάτες του Συμποσίου κατά περιοχές


    ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Πρωί, 9.00

    Πρόεδροι: Χρήστος Χατζηθεοδώρου, Πρύτανης Πανεπιστημίου Πατρών – Λύντια Στεφάνου

    ΕΙΣΗΓΗΣΕΙΣ
    • Φώτης Τερζάκης (δοκιμιογράφος, ποιητής): Η ερωτική μεταφορά στη μυστική ποίηση.
    • Σάββας Μιχαήλ (γιατρός, δοκιμιογράφος): Ευρυδίκη, Βεατρίκη, Σουλαμίτις.
    • Έρη Σταυροπούλου (αναπληρώτρια καθηγήτρια Πανεπιστημίου Αθηνών): Μέλι υπό την γλώτταν σου.
    • Πέπη Ρηγοπούλου (καθηγήτρια Πανεπιστημίου Αθηνών, ιστορικός τέχνης): Το άγραφον όνομα και η γραφή.
    ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ
    • Μαρία Υψηλάντη (ποιήτρια, λέκτορας Πανεπιστημίου Κύπρου): Pervigilium Veneris.
    • Κλαίρη Παπαπαύλου (ιστορικός Απωανατολικής Τέχνης και Πολιτισμού): Το ερωτικό στοιχείο στην ιαπωνική ποίηση.
    • Σωτήρης Βαρνάβας (καθηγητής Πανεπιστημίου Πατρών, ποιητής): Η κυπριακή ερωτική ποίηση του 16ου αιώνα. Πετραρχική ποίηση.
    • Συζήτηση – Παρεμβάσεις

    Απόγευμα, 18.00

    Πρόεδροι: Σάββας Μιχαήλ – Ξενοφών Βερύκιος

    ΕΙΣΗΓΗΣΕΙΣ
    • Μενέλαος Χριστόπουλος (αναπληρωτής καθηγητής Πανεπιστημίου Πατρών): Η θεά του έρωτα και οι επικοί και λυρικοί έρωτές της.
    • Massimo Peri (καθηγητής Πανεπιστημίου της Padova): Οι σγουραφιές με αίμα στον Ερωτόκριτο.
    • Δημήτρης Κατσαγάνης: Να ιδείς την κόρη π’ αγαπάς / κι ολημερίτσα τραγουδάς.
    ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ
    • Μάνος Τσιλιμίδης (δημοσιογράφος, συγγραφέας): Τα ερωτικά τροπάρια του άγιου Μάγκα – Η γυναίκα στο τραγούδι του Μάρκου Βαμβακάρη.
    • Κώστας Μυλωνάς (συνθέτης, συγγραφέας): Ο έρωτας στο ελαφρό και το έντεχνο-λαϊκό τραγούδι.
    • Έρση Σωτηροπούλου (ποιήτρια, πεζογράφος): e. e. cummings.
    • Γιώργης-Βύρων Δάβος (δημοσιογράφος, κριτικός Τέχνης και Λογοτεχνίας): Κοσμική έκσταση και υπαρξιακή μέθη: Ο έρωτας στην ποίηση των Μπήτνικς.
    • Συζήτηση – Παρεμβάσεις

    ΣΑΒΒΑΤΟ
    Πρωί, 9.00

    Πρόεδροι: Κώστας Στεργιόπουλος, ποιητής, κριτικός λογοτεχνίας, ομότιμος καθηγητής Πανεπιστημίου Ιωαννίνων – Αλέξης Λυκουργιώτης

    ΕΙΣΗΓΗΣΕΙΣ
    • Κώστας Κρεμμύδας: Ο έρωτας στην υπερρεαλιστική ποίηση.
    • Ιωσήφ Βεντούρας (ποιητής): Η ποίηση για το ιδεόπλαστον του έρωτα.
    • Γιώργος Βέλτσος (καθηγητής Παντείου Πανεπιστημίου, συγγραφέας, ποιητής): poθtes maudits: Οι παραβάτες.
    ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ
    • Λύντια Στεφάνου: Ο «Κρητικός» του Σολωμού.
    • Αντώνης Σακελλαρίου (τ. επίκουρος καθηγητής Πανεπιστημίου Πατρών): «Διονύσου πλους»: Αλεξάνδρου Ραγκαβή κομψός κλασικισμός.
    • Θανάσης Νάκας (καθηγητής Πανεπιστημίου Αθηνών): Η ερωτική ποίηση του Κωστή Παλαμά.
    ΕΙΣΗΓΗΣΗ
    • Ανδρέας Μπελεζίνης: Τα ερωτικά επιγράμματα της Παλατινής. Η Ανθολόγηση μιας ανθολογίας.
    • Συζήτηση – Παρεμβάσεις

    Σάββατο
    Απόγευμα, 18.00

    Πρόεδροι: Δημήτρης Χαρίτος – Δημήτρης Κατσαγάνης


    ΚΡΙΤΙΚΟΙ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΟΥΝ ΠΟΙΗΤΕΣ
    • Ξένη Σκαρτσή: Θανάσης Κωσταβάρας
    • Λύντια Στεφάνου: Ξένη Σκαρτσή
    • Δημήτρης Κατσαγάνης: Γιώργος Βέλτσος
    • Χρίστος Ρουμελιωτάκης: Τάσος Γαλάτης
    • Αλέξανδρος Αραμπατζής: Χρίστος Ρουμελιώτακης
    • Κώστας Κουτσουρέλης: Νίκος Αντωνάτος
    • Ανδρέας Μπελεζίνης: Μαρία Τοπάλη
    • Γιώργος Πρεβεδουράκης: Βάκης Λοϊζίδης
    • Σταύρος Σταυρίδης: Βασίλης Γιαννακάς
    • Δημήτρης Χαρίτος: Γιώργος Κασαπίδης
    • Σ. Λ. Σκαρτσής: Σωτήρης Βαρνάβας, Κώστας Κρεμμύδας

    ΚΥΡΙΑΚΗ
    Πρωί, 9.00

    Πρόεδροι: Πέπη Ρηγοπούλου – Έρη Σταυροπούλου

    ΕΙΣΗΓΗΣΕΙΣ
    • Δούκας Καπάνταης (ποιητής): Το κυνικό στοιχείο στην ερωτική βρετανική ποίηση.
    • Έλενα Νούσια (φιλόλογος, λογοτέχνης): Έρωτας και μυστήριο στη γερμανική ποίηση: Από τον ρομαντισμό του Novalis στον εξπρεσιονισμό του Georg Trakl.
    • Σ. Λ. Σκαρτσής: Ο έρωτας της ποίησης
    ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ
    • Χρίστος Αλεξίου: Ο ερωτικός λόγος του Άγγελου Σικελιανού.
    • Κώστας Στεργιόπουλος: «Όλα είναι ωραία…», ένα ατιτλοφόρητο ποίημα της Πολυδούρη.
    • Χάρης Ε. Ράπτης (υποψήφιος διδάκτωρ τμ. Επικοινωνίας, Μέσων και Πολιτισμού Παντείου Πανεπιστημίου): Ο «Ερωτικός λόγος» του Γιώργου Σεφέρη.
    • Συζήτηση – Παρεμβάσεις


    ΟΡΓΑΝΩΤΙΚΗ ΕΠΙΤΡΟΠΗ

    • Χρήστος Χατζηθεοδώρου, Πρύτανης Πανεπιστημίου Πατρών
    • Σωκράτης Λ. Σκαρτσής, ποιητής, ομότιμος καθηγητής Πανεπιστημίου Πατρών
    • Λύντια Στεφάνου, ποιήτρια, κριτικός
    • Ξενοφών Βερύκιος, ποιητής, καθηγητής Πανεπιστημίου Πατρών
    • Αλέξης Λυκουργιώτης, καθηγητής Πανεπιστημίου Πατρών
    • Δημήτρης Κατσαγάνης, ποιητής, κριτικός
    • Κώστας Κρεμμύδας, ποιητής, διδάκτωρ, εκδότης περιοδικού «Μανδραγόρας»
    • Ξένη Σκαρτσή, δρ φιλολογίας
    • Δημήτρης Χαρίτος, ποιητής, κινηματογραφικός κριτικός

    Επίτιμα Μέλη:
    • Μ. Γ. Μερακλής, κριτικός, ομότιμος καθηγητής Πανεπιστημίου Αθηνών
    • Ανδρέας Μπελεζίνης, φιλόλογος, κριτικός λογοτεχνίας

    yokor
    14.06.2006, 14:14
    Πριν λίγο πήρα και γω το πρόγραμμα στα χέρια μου.Το πρόγραμμα της Πέμπτης και κάποιες από τις εισηγήσεις νομίζω είναι αρκετά ενδιαφέροντα...
    rouli726
    14.06.2006, 14:25
    Το μέλος Aiolos_m στις 30-05-2006 στις 21:51 έγραψε...
    Παράθεση:

    Ορίστε ρε!
    Που παραπονιέστε οτι δεν γίνονται πολιτιστικά events με ποιότητα....



    αυτο ελειπε κοτζαμ "πολιτιστικη πρωτευουσα της ευρωπης" ειναι φετος η πατρα.
    η αληθεια ειναι πως εχει πολυ καλο προγραμμα και σε σχεση με τα γραμματ και τις τεχνες γενικοτερα!!ελατε ολοι πατρα παιδια!!!!
    yokor
    07.07.2006, 14:22
    Πήγε κανείς τελικά;Εγώ δυστυχώς δεν μπόρεσα να πάω...