ελληνική μουσική
    673 online   ·  210.851 μέλη
    stuff
    04.06.2006, 23:24
    "Εχω βαρεθει τα τραγουδια τσιχλοφουσκες",ειπε ο Yann Tiersen,που ερχεται στην Ελλαδα για
    δυο συναυλιες.
    Εγινε γνωστος σε ολον τον κοσμο μεσα απο την μουσικη που εγραψε για την ταινια "AMELIE".
    Πειραματιζεται,επαναπροσδιοριζεται και αφηνεται στο παθος του για την μουσικη.
    Οι παρακατω σειρες ειναι αποσπασμα απο συνεντευξη του σε εφημεριδα.<<

    -Πως ξεκινησατε να γραφετε μουσικη;
    Να σας πω την αληθεια,δεν θυμαμαι πως αρχισαν ολα.Αισθανομαι σαν να εγραφα απο παντα μουσικη.
    Τα παιδικα μου χρονια ηταν μεσα στην μουσικη και ηταν απολυτως σαφες σε μενα και στους γυρω μου τι θα γινομουν οταν μεγαλωνα.

    -Τι θεωρειτε οτι λειπει απο την παγκοσμια μουσικη σκηνη;
    Δεν θεωρω οτι λειπει αλλα οτι περισσευει το mainstream.Εχω βαρεθει να ακουω τραγουδια τσιχλοφουσκες και δεν ακουω και τοσο συχνα πια ιδιαιτερες μουσικες.Αν και θεωρω οτι στην
    Ευρωπη τα πραγματα ειναι καπως καλυτερα απ'οτι στην Αμερικη.

    -Σε καθε δουλεια σας κανετε εναν επαναπροσδιορισμο.Λογω αυτου ειναι καπως δυσκολο να σας κατατασσει σε καποιο ειδος μουσικης.Εσεις πως χαρακτηριζετε την μουσικη σας;
    Η μουσικη μου ειναι τα παντα.Δεν θελω να την βαλω σε ορια.Ο καθενας ας την βαλει στο κουτακι που θελει.Αν καποιος την ακουσει τυχαια και συγκινηθει ή αισθανθει κατι,αυτο για μενα ειναι τα παντα.Οι προσδιορισμοι ειναι για τους κριτικους κι εγω ειμαι μουσικος.

    -Ο τιτλος του τελευταιου σας αλμπουμ μιλα για επαναπροσδιορισμο."Retrouvailles":Αυτοι που χανονται και ξαναβρισκονται.Αυτο μπορει να ειναι απο προσωπα,συναισθηματα,βιβλιο,χαρτακι ή καποιο αντεικιμενο.Ειναι λοιπον,η μουσικη μια μικρογραφια της ζωης;
    Μα η μουσικη ειναι η ιδια ζωη.Η μουσικη βρισκεται διπλα μας και μεσα μας σε καθε στιγμη της ζωης μας,ειτε σαν μελωδια που στριφογυριζει μεσα στο μυαλο μας ειτε σαν ενα τραγουδι που ακουμε τυχαια στο ραδιοφωνο.

    -Ακουτε μουσικη;
    Σε περιοδους που γραφω ειμαι απομονωμενος και δεν ακουω.Αλλα αυτο εχει να κανει με την διαδικασια της παραγωγης.Ακουω μουσικη στα παντα.Στα φυλλα των δεντρων,στους ηχους των
    αυτοκινητων,στις μηχανες των εργοστασιων.Ακομα και την ωρα που κοιμαμαι,νομιζω οτι η φυση
    παιζει μουσικη για να με νανουρισει.

    -Ποια ειναι η αγαπημενη σας στιγμη σ'ενα 24ωρο;
    Το φως του πρωινου χωρις δευτερη σκεψη.

    -Ποια φωνη σας συγκλονιζει με τις ερμηνειες της;
    Η Lis Fraser που ειναι για μενα συγκλονιστικη.

    -Τι ηταν αυτο που κατα την γνωμη σας εκανε την Αμελι αγαπητη στο κοινο;
    Αν ρωτησετε 5 διαφορετικους ανθρωπους,θα σας πουν 5 διαφορετικες αποψεις.Μαλλον ηταν
    μια συμπραξη εμπνευσμενων καλλιτεχνων.

    -Ποια ηταν η μεγαλυτερη δυσκολια που ειχατε μεχρι τωρα;
    Καμμια φορα η δυσπιστια των ανθρωπων μ'ενοχλει.Αλλα περασμενα ξεχασμενα.Προτιμω να θυμαμαι την θετικη πλευρα των πραγματων.>>

    Σιγουρα ενας απο τους πιο ταλαντουχους συνθετες που εχει να δειξει η Ευρωπη σημερα........



    επισυναπτόμενα: Yann Tiersen.jpg 
    CHE
    10.06.2006, 14:38

    Το κοινό τον γνώρισε μέσω της μουσικής που έγραψε για την αριστουργηματική ταινία του Ζαν-Πιερ Ζενέ «Αμελί» το 2001.
    O Yann Tiersen, από τους σημαντικότερους Ευρωπαίους συνθέτες, άξιος διάδοχος της αισθητικής των Nino Rota, Nicola Piovani, Eric Satie έχει επηρεαστεί από τα σημαντικότερα κινήματα της σύγχρονης μουσικής μουσικής και έχει δημιουργήσει μια απολύτως προσωπική γραφή.
    Ερχεται στην Ελλάδα για δύο «λυρικές» συναυλίες στη Μονή Λαζαριστών (13 Ιουνίου) και στο θέατρο του Λυκαβηττού (14 Ιουνίου).
    Υστερα από εξαιρετικές δουλειές, όπως είναι τα «Absente» και «C' Etait Ici», ο Tiersen έχει τώρα ετοιμάσει το πιο ώριμο άλμπουμ της καριέρας του.


    Με έναν πιο ροκ προσανατολισμό και νέες αναγνώσεις στις αγαπημένες μελωδίες του έρχεται να μας εντυπωσιάσει για μια ακόμη φορά.
    Στην περιοδεία του «Retrouvailles tour» ο ίδιος βρίσκεται πάνω στην σκηνή τραγουδώντας και παίζοντας με τον δικό του μοναδικό τρόπο κιθάρα και βιολί, ενώ η μπάντα που τον συνοδεύει αποτελείται από έναν μπασίστα, έναν ντράμμερ, έναν κιθαρίστα.
    Την ορχήστρα συμπληρώνει το Martenot's wave, ένα όργανο προάγγελος του συνθεσάιζερ το οποίο χρησιμοποιείται σπάνια.


    Δεν είναι μόνο οι επιρροές από το γαλλικό chanson, τη μουσική του δρόμου, τα βαλς, την κλασική, τους μεσογειακούς ήχους και τους μινιμαλιστές που διαμορφώνουν το τελικό αποτέλεσμα αυτή τη φορά, αλλά και οι εξαιρετικά σημαντικές συνεργασίες του -την Ελίζαμπεθ Φρέιζερ των Cocteau Twins, την Τζέιν Μπίρκιν, τον Στιούαρτ Σταπλς των Tindersticks, αλλά και με τους Ντομινίκ A και Κριστόφ Μιοσέκ. H ευαισθησία σε όλο της το μεγαλείο.


    Πηγή: Καθημερινή 10/6/2006
    stuff
    10.06.2006, 16:12
    Περισσοτερες πληροφοριες θα βρειτε
    εδω

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : stuff στις 10-06-2006 18:37 ]
    maroulaki_321
    10.06.2006, 16:32
    Το προηγούμενο link με βγάζει σε μια σελίδα Christmas in Athens


    Επίσημη ιστοσελίδα



    Προγραμματισμένες Συναυλίες

    Enjoy!
    stuff
    10.06.2006, 18:34
    Sorry.........!!!!!!!!!Λαθος..........
    vilma
    10.06.2006, 21:16
    Tha paei kanenas sti synavlia? Hthela toso poly na paw alla dystyxws tha eimai ektos elladas.

    An paei kanenas tha ithela entypwseis pls :)


    spery
    11.06.2006, 19:26
    Bonsoir,παίδες !! Ξέρει κανείς να μου πει αν ισχύουν φοιτητικά εισιτήρια για την συναυλία του Yann;;; Και γενικά,τι τιμές παίζουν... Merci!!!
    ageras
    11.06.2006, 19:35
    Ο Yann Tiersen θα παίξει στις 14/6 στο θέατρο Λυκαβηττού γύρω στις 21.30 και το εισητήριο κοστίζει 35 ευρώ.Δεν αναφέρει τίποτα για φοιτητικό...
    maroulaki_321
    11.06.2006, 19:37
    Τσούζει λιγάκι το εισητήριο....
    Πόσο: 35 € /Ticket house /Metropolis /www.i-ticket.gr

    Πηγή: in.gr

    spery
    11.06.2006, 19:53
    Oυπς..όντως,τσούζει Με τόσες συναυλίες που γίνονται φέτος,να δω πού θα βρω τόσα euros για να πάω σε όσες θέλω! Να έρθετε οπωσδήποτε πάντως,στο φεστιβάλ του Βύρωνα..Το πρόγραμμα είναι σούπερ !!
    ageras
    11.06.2006, 19:55
    Παιδιά μην ξεχνάτε οτι κάνοντας κλικ στην Ατζέντα του site θα βρείτε συνολικά τις επερχόμενες συναυλίες στην Ελλάδα.
    Για να σας διευκολύνω....κλικ!!!!



    spery
    11.06.2006, 20:03
    Thanks για την πληροφορία,agera! Κι αν μάθετε τίποτα για συναυλίες της Ε.Βιτάλη, ενημερώστε αμέσως,pleeeeeeease !!!!!!!!1
    KIT_KAT
    14.06.2006, 11:34
    Η χθεσινή συναυλία της Θεσσαλονίκης ακυρώθηκε λόγω βροχής... ελπίζουμε εκεί στην Αθήνα σήμερα να είστε πιο τυχεροί...
    xristos
    14.06.2006, 12:18
    Αν συμβεί κάτι ανάλογο, θα πέσω σε κατάθλιψη...! Κανονικά όμως! Θα δέχομαι επισκέψεις στη Βίλλα Γαλήνη! Ελπίζω να πάνε όλα καλά και να έχω φωτογραφίες αύριο...
    Amelie
    14.06.2006, 15:00
    Μια φίλη μου με έχει πρήξει να ανεβούμε στα βραχάκια του Λυκαβηττού να ακούσουμε Αμελί μιας και δεν έχει μία για εισιτήριο!
    ageras
    14.06.2006, 15:02
    Το μέλος Amelie στις 14-06-2006 στις 15:00 έγραψε...
    Παράθεση:

    Μια φίλη μου με έχει πρήξει να ανεβούμε στα βραχάκια του Λυκαβηττού να ακούσουμε Αμελί μιας και δεν έχει μία για εισιτήριο!


    Ε,κανε της το χατήρι βρε κι εσύ!!!!!Τίμης ένεκεν στο nickname σου!!!!!

    Πάντως πέρα από την πλάκα αξίζει τον κόπο να πας.Πιστεύω πως (αν γίνει η συναυλία και δεν βρέξει) πως θα είναι μια υπέροχη μουσική βραδιά!!!
    Θα πήγαινα αλλά δυστυχώς έχω δουλεια....


    xristos
    15.06.2006, 12:36
    Ευτυχώς δεν έβρεξε και την γλύτωσα τη Βίλλα Γαλήνη. Να 2 φωτογραφίες...





    και τα υπόλοιπα εδώ...

    ...θα χάσω είχα πει, μα κερδίζω.
    http://knightsnight.blogspot.com/

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : xristos στις 15-06-2006 12:37 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : xristos στις 15-06-2006 14:52 ]


    ageras
    15.06.2006, 12:38
    Ευχαριστούμε πολύ,πολύ Χρήστο!!!


    koini_maria
    15.06.2006, 13:38
    Ευχαριστούμε πααααααααααάρα πολύ Χρηστάκη μας !!!..
    Εγώ δεν κατάφερα , τελικά , να αποσπάσω ''ντοκουμέντα'' από την χθεσινή βραδιά !

    Μα καλά ; Δεν ήταν θεϊκά , εχθές ...
    Εγώ ακόμα λικνίζομαι σκεπτόμενη το ''La valse d' Amelie'' !....
    christos-reg
    15.06.2006, 13:42
    Σχετικά με τη συναυλία της Θεσσαλονίκης, η ενημέρωση για την επιστροφή των χρημάτων, θα γίνει από το παρακάτω site:

    http://www.monilazariston.gr/active~mode~el%7B00455387-e48d-45f0-a181-573db31599fa%7DView.html