ελληνική μουσική
    663 online   ·  210.857 μέλη

    Αγορά synth - βοήθεια

    12plus
    11.06.2006, 20:49
    Λοιπόν, παίζω αρκετά χρόνια αρμόνιο και έφτασε μάλλον η ώρα να αγοράσω ένα πιο σοβαρό όργανο από αυτά που έπαιζα ως τώρα. (PSR-350 κ κάποια άλλα παλιότερα.) Ουσιαστικά έχω κατασταλλάξει στο ότι θέλω να αγοράσω κάποιο synthesizer της κατηγορίας των 2000ευρώ, βλέπε Motif ES, Triton Extreme, k2661 & Fantom X6. Λόγω των προτιμήσεων μου σε ήχους (soft ήχοι, ακουστικά όργανα, πιάνα, strings κλπ) είμαι μάλλον ανάμεσα στο Motif ES και το K2661, αν και μέχρι τώρα μόνον στο Motif και το Extreme μου έχει δοθεί η ευκαιρία να παίξω. Και αυτό διότι από ότι κατάλαβα το Extreme είναι πχ επικεντρωμένο περισσότερο σε ηλεκτρονικούς ήχους, ιδιαίτερα επιθετικούς κλπ που όχι ότι με δυσαρεστούν αλλά δε σκοπεύω να τους χρησιμοποιώ μακροπρόθεσμα αλλά μόνον ορισμένες φορές... Επιπρόσθετα το κλαβιέ του μου φάνηκε απογοητευτικά σκληρό... Ουσιαστικά δεν μπορώ να έχω ιδιαίτερη αποψή για το Kurzweil αφού δεν έχω παίξει σε αυτό, ωστόσο από όσα έχω ακούσει φαίνεται πως έχει πολύ ποιοτικά χαρακτηριστικά, το καλύτερο κλαβιέ της κατηγορίας του, πλούσιους ακουστικούς ήχους κλπ... Ωστόσο η πολυφωνία των 48 φωνών με προβληματίζει αρκετά μιας και δε θέλω να δώσω 2000 ευρώ για ένα όργανο που όταν παίξω με strings και sustain θα ''μπουκώσει'' και θα με απογοητεύσει έστω και για εκείνη τη στιγμή... Δεν το ξέρω αλλά στα αλήθεια θεωρείτε ότι δε θα καταλάβω διαφορά σε μία τέτοια περίπτωση ανάμεσα στη 128άρα πολυφωνία του Motif (ή του Extreme) και την 48άρα του k2661? Προλαμβάνω όσους θα απαντήσουν να δω ο ίδιος όλα τα όργανα και να αποφασίσω μόνος μου μιας και αυτό είναι κάτι που ούτως ή άλλως προτίθεμαι να κάνω. Αυτό που θα ήθελα είναι μία βοήθεια από ανθρώπους που γνωρίζουν σχετικά με τα όργανα αυτά (πχ κατόχους) και μπορούν να μου δώσουν ενδιαφέρουσες πληροφορίες σχετικά με αυτά ή με παραμέτρους που δεν έχω σκεφτεί/φανταστεί όσον αφορά στην αγορά του οργάνου (πχ συνδεσιμότητες, δυνατότητες επέκτασης, service κλπ)
    Υ.Γ. Τι γνωρίζετε για το Roland? Μπορώ να το βρώ κάπου στην Αθήνα για να το δοκιμάσω?
    Ευχαριστώ προκαταβολικά!!! Ιδιαίτερα. Για να διαβάσει και μόνον κάποιος όλο αυτό το ποστ είναι άξιος συγχαρητηρίων...
    ageras
    11.06.2006, 21:15
    Φίλε 12plus αν και γενικώς με τα πληκτροφόρα όργανα δεν τα πάω κι πολύ καλά,αλλά έψαξα κάποια πράγματα.
    Δες εδώ και εδώ
    Νομίζω πως αν πας στην αντιπροσωπεία της Roland στην Αθήνα (210.3303579)θα μπορέσεις να το δοκιμάσεις

    piterpiano
    12.06.2006, 03:06
    mister to roland tha to dokimaseis sthn ethnikh amyna,200 metrta meta to stathmo tou metro iparxei antiprospweia roland-boss.

    proswpika exw dokimasei kai ta tessera organa, an den epairna to triton studio pou pira tha eparina kurzweil. ise sigouros oti to k2661 kanei mono 2 xiliarika?
    pantws k to yamaha exei zestous ixous an kai ime korgakias.'

    to extreme ontws den exei to kalitero klavie,an kai h lampa tou zestainei ixous opows organs k strings..

    kalh tyxh pantws.

    panagiwths

    ageras
    12.06.2006, 10:54
    θα αναφέρω μερικές ενδεικτικές τιμές 12plus για να ξέρεις πως θα κινηθείς.
    KURZWEILL K2661: 2.849,00EUR (1980.00 EUR) (από γερμανικό site)
    TRITON EXTREME 61: 2.320,00 € (2080.00 EUR) (από γερμανικό site)
    YAMAHA Motif ES 6: 1699.00 EUR (από γερμανικό site)
    ROLAND FANTOM X6: 1.959,00EUR

    Λοιπόν νομίζω πς σε συμφέρει να το πάρεις από έξω (αφου πρώτα το δοκιμάσεις εδώ).
    Τα έξοδα μεταφοράς δεν είναι πολλά.


    12plus
    12.06.2006, 11:18
    Το ξέρω Αγέρα, ειδικά αν μιλάμε για το ίδιο γερμανικό site που δεν κατονομάζουμε για προφανείς λόγους, τα έξοδα αποστολής ανέρχονται γύρω στα 20ευρώ. Με τις εγγυήσεις όμως και τα service, τι γίνεται? Θα έχω την ίδια αντιμετώπιση αν το αγοράσω από Ελλάδα ή από Γερμανία? (Από εκεί λέω ότι το Kurzweil κοστίζει 2000ευρώ)
    ageras
    12.06.2006, 12:01
    Αν αναλογιστείς ότι κερδίσεις γύρω στα 900 ευρώ...νομίζω πως σε συμφέρει να το πάρεις από εκεί.Τώρα για το service του,δεν ξέρω.Πάντως αν ήμουν στην θέση σου θα το αγόραζα από εκεί και τα service του θα τα έκανα εδώ.Έτσι κι αλλιώς και αρκετά χρήματα να δώσω για service δεν νομίζω να καλύψω την διαφορα .Βέβαια θα έχει εγγύηση το οργανο κι απο εκεί!!

    Δεν θέλω να σε προβληματίσω,απλά να σε βοηθήσω!!

    12plus
    12.06.2006, 15:15
    Το ξέρω, ίσα ίσα και εγώ σκέφτομαι πολύ σοβαρά την αγορά από εξωτερικό. (Άλλωστε εφόσον η αγορά θα είναι από την Ευρωπαϊκή Ένωση, οι αντιπροσωπίες θα οφείλουν να με αντιμετωπίσουν επί ίσοις όροις...) Τώρα το θέμα είναι πρώτα το ''τι'' και μετά βρίσκουμε το ''πώς''...
    assasinos
    13.06.2006, 05:16
    Είναι σημαντικότατο το να μάθεις πληροφορίες από κανένα που να έχει ήδη αναζητήσει service από τις ελληνικές αντιπροσωπίες....
    12plus
    13.06.2006, 10:13
    Αυτό περιμένω...
    piterpiano
    15.06.2006, 03:00
    Παναγιωτη παρε το extreme,χτες πηγα αρμονιοτσαρκα στην αθηνα και τα μελετησα τα συνθια που λες


    το μοτιφ ανεβηκε πολυ στην υποληψη μου,ειδικα τα πιανα του και το τατς του βαρυκεντρισμενου.

    το kurzweill εχασε ποντους για μενα εκτος αν θες να παιζεις πολυ με τα organs.
    Εχει Live χειρισμο των drawbars,percussion,rotary και vibrato,πραγμα θετικο αλλα μονο για hammondakides.
    το extreme εχει πολλους ηχους αλλα δεν εχει την ζεστασια του Motif.

    Προτεινω motif,Οσο για τΗν roland την προτιμω για μαδερ κιμποντς και ηλεκτρικα πιανα..

    την γνωστη γερμανικη ιστοσελιδα εμπιστευσου την ειναι πολυ φτηνοτερα!!



    varnaviskos
    20.06.2006, 14:58
    ROLAND FANTOM X6.kalo giro sta 2.000 kai nomizw oti 8a einai kalh epilogh gia sena

    12plus
    26.06.2006, 11:15
    Ρε παιδιά πήγα Αθήνα , ψάχτηκα, τα είδα όλα (πλην του Fusion) και είμαι ανάμεσα στο Motif και το Fantom...
    Είμαι πολύ dazed and confused...
    piterpiano
    27.06.2006, 03:37
    motif panoooooooooooooooooooooo