ελληνική μουσική
    784 online   ·  210.857 μέλη

    IRC Chat! Τέλος η ταλαιπωρία (;)

    jorge
    18.11.2003, 16:06
    Ξέρω πως πολλοί από μας εδώ και αρκετούς μήνες ταλαιπωρηθήκαμε με τα διάφορα Chats του MusicHeaven... Άλλα κολάγανε, άλλα ήταν αργά, άλλα έβγαζαν όσα είχαν πει οι προηγούμενοι (Big Brother κι έτσι)...

    Οι δοκιμές αυτές όμως είχαν και τα θετικά τους. Χάρη στο feedback σας και στις παρατηρήσεις σας, καταλήξαμε στη χρήση ενός Java applet, το οποίο συνδέεται στον IRC server του in.gr. Εκεί φτιάξαμε και δικό μας κανάλι με το όνομα #MusicHeaven.

    Τα καλά του συγκεκριμένου Chat:

    1. Είναι πολύ γρήγορο
    2. Δεν φορτώνει τον server μας
    3. Στο κανάλι μπορεί να μπει κάποιος είτε από το site, είτε με το mIRC
    4. Έχει private chat
    5. Έχει όλα τα καλά του IRC
    6. Γίνεται αυτόματη σύνδεση με nickname αυτό που έχετε στο MusicHeaven.
    7. Αν είμαστε πάνω από 4 άτομα, τότε εμφανιζόμαστε και στη λίστα καναλιών του in.gr, στην ιστοσελίδα του.

    Τα άσχημα:
    1. Δεν παίζει αν υπάρχει firewall που έχει κόψει το port 6667 (πχ αν είστε σε εταιρία που έχει firewall, πιθανόν να μη συνδέεστε. Ευκαιρία να δουλέψετε λοιπόν!)
    2. Αν κάποιος έχει κάνει register το nickname σας στον IRC server, τότε αναγκάζεστε και βάζετε κάποιο άλλο (μόνο στο Chat).
    3. Δεν γίνεται να εμφανίζεται στην πρώτη σελίδα του MusicHeaven πόσοι χρήστες είναι στο κανάλι. Δοκιμάσαμε ένα s c r i p t για αυτό το σκοπό, πέτυχε, όμως προκαλούσε μεγάλη καθυστέρηση και στο MusicHeaven γενικότερα, αλλά και σε άλλα sites που βρίσκονται στον ίδιο server. Η εταιρία που μας φιλοξενεί λοιπόν μας προέτρεψε να το σταματήσουμε... Μην περιμένετε λοιπόν να δείτε λίστα με συνομιλητές, στην πρώτη σελίδα. Απλά κάντε κλικ στο Chat και θα... μας βρείτε :)

    Αυτό το topic έχει σαν σκοπό να κουβεντιάσουμε για αυτό το θέμα και να λυθούν απορίες μας για τις δυνατότητες του νέου μας Chat

    Ένα μεγάλο μπράβο στον athensmike για τη βοήθειά του στο στήσιμο του καναλιού μας...

    By the way, εμένα θα με βλέπετε στο Chat σαν "@MusicHeaven" και όχι σαν Jorge... Το @ μπροστά από κάποιο όνομα, σημαίνει οτι αυτός ο χρήστης είναι διαχειριστής του καναλιού... Επομένως αν δείτε απλά "MusicHeaven", δεν θα είμαι εγώ

    Όροι χρήσης Forum | Συχνές Ερωτήσεις
    Επισκευθείτε τους υποστηρικτές μας: RainHost

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από:: jorge στις 18-11-2003 16:10 ]
    rapsodos
    20.11.2003, 16:22
    Δυστυχώς φίλε jorge δεν μπορώ να μπω στο chat. Μου βγάζει το εξής μήνυμα. Startup error: java.lang.Error κλπ κλπ Δυστυχώς. Θα το'θελα πολύ αλλά... Έχει ο καιρός γυρίσματα όμως
    jorge
    20.11.2003, 16:26
    Κάτι θα κάνουμε να το λύσουμε το πρόβλημα... Τι Windows έχεις;

    XP μήπως;
    rapsodos
    20.11.2003, 16:27
    Ναι, XP
    jorge
    20.11.2003, 16:44
    http://java.com/en/index.jsp

    Τα XP απ' ότι ξέρω νομίζω (εγώ έχω 98 και 2000) δεν έχουν ενσωματωμένη JAVA. Οπότε πρέπει να κατεβάσεις το Java Virtual Machine από το παραπάνω URL. Για να μη σε πάρω στο λαιμό μου όμως, καλό θα είναι να μας πει κάποιος που έχει XP και γνωρίζει για Java & συμβατότητα με XP...
    Vagabond
    21.11.2003, 00:32
    Καλό θα ήταν νομίζω να πούμε ότι μπορεί κανείς να συνδεθεί και μέσω του mirc που δεν τρέχει σε java (δεν ξέρω αν το λέω καλά ) Προσωπικά με διευκόλυνε, μια και ως Vagabond ήταν αδύνατο να συνδεθώ και έπρεπε συνεπώς να βρω καινούριο nick... στον server chat.in.gr, κανάλι #Musicheaven...
    jorge
    21.11.2003, 01:44
    Σωστό! Όποιος θέλει μπορεί να μπει και από mIRC, ρυθμίζοντάς το ως εξής:

    server: chat.in.gr
    port: 6667
    channel : #musicheaven
    yiannisyiannis
    21.11.2003, 09:14
    Καλημέρα, μετάνοιωσα την ώρα και τη στιγμή που άλλαξα τα 98, τα πιο επιτυχημένα windows κατά τη γνώμη μου. Τέλος πάντων, τα XP που φοράει τώρα ο Η/Υ μου έχουν java και δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα με το chat. Επειδή όμως τα XP κάνουν κάθε 3 και λίγο αυτόματο update, δεν ξέρω αν η java ήταν εξαρχής εγκατεστημένη, ή μπήκε αυτόματα με κάποιο update.
    jorge
    04.12.2003, 20:47
    Αλλάξαμε server στο chat κανάλι μας.

    - Αν μπαίνετε από το chat.musicheaven.gr δεν χρειάζεται να αλλάξετε τίποτα!

    - Αν μπαίνετε από το mIRC βάλτε κάποιον server του GRnet (global.irc.gr, dionisos.irc.gr, nana.irc.gr ή επιλέξτε κάποιον από αυτούς που θα βρείτε εδώ). Είναι πολύ απλό.

    Τα υπόλοιπα είναι ίδια (port: 6667 και κανάλι: #MusicHeaven)

    Οι servers του GRnet είναι πιο γρήγοροι και έχουν περισσότερο κόσμο (πχ τώρα έχουν 2500 users, έναντι 450 που είχε ο παλιός)

    Αφήστε όμως το Chat και ελάτε στη συνάντηση που αρχίζει σε 1 1/2 ωρίτσα...
    jorge
    19.12.2003, 12:07
    Πλέον, όσοι μπαίνουν στο Chat από το chat.musicheaven.gr, συνδέονται απευθείας σε 5 μουσικά κανάλια του GRnet. Ένα από αυτά είναι και του MusicHeaven.

    Αυτή η προσθήκη έγινε γιατί το δικό μας κανάλι δεν έχει πολύ κόσμο. Έτσι αν κάποιος μπαίνει και δεν βλέπει κανένα, πλέον δε χρειάζεται να βγει, καθώς μπορεί να κάνει chat στα υπόλοιπα μουσικά κανάλια που έχουν ανοίξει. Παίξτε λίγο με τα κουμπιά και τις λειτουργίες του Chat και γίνεται experts στο chat, αν δεν είστε ήδη
    jorge
    23.01.2004, 20:57
    Είχαμε παρα πολλά παράπονα από ανθρώπους που δεν μπορούσαν να μπουν στο IRC Chat. Και επειδή σας αγαπάμε
    φτιάξαμε ένα ακόμα chatroom στο οποίο μπορεί να μπει ο καθένας. Είναι απλό, δεν έχει ουτε Java, ουτε συνδέεται σε IRC servers. Το είχαμε δοκιμάσει και παλαιότερα.

    Λέγεται Μουσικό Καφενείο και μπορείτε να το επισκευθεστε από την πρώτη σελίδα δεξιά, κάτω από τους online χρήστες.


    Ελάτε τώρα για μια πρώτη εμπειρία!