ελληνική μουσική
    946 online   ·  210.856 μέλη

    Θεοδωράκης στην Απαγορευμένη Πόλη

    vouliakis
    16.06.2006, 14:11
    Με τη μουσική του Μίκη Θεοδωράκη θα πλημμυρίσει την ερχόμενη εβδομάδα η Απαγορευμένη Πόλη του Πεκίνου.

    Η ορχήστρα «Μίκης Θεοδωράκης», υπό τη διεύθυνση του μαέστρου Ηλία Βουδούρη, η Νένα Βενετσάνου, ο Νίκος Κουρουπάκης, ο τενόρος Ζάχος Τερζάκης και η σοπράνο Τζούλια Σουγλάκου θα συμπράξουν στη σκηνή του κινεζικού Μεγάρου Μουσικής με τη Συμφωνική Oρχήστρα του Πεκίνου και τη χορωδία της Εθνικής Όπερας της Κίνας.

    Θα ερμηνεύσουν μελοποιημένη ποίηση των Μανώλη Αναγνωστάκη (Όταν μιαν άνοιξη), Γιάννη Ρίτσου (Πού πέταξε τ' αγόρι μου), Ιάκωβου Καμπανέλλη (Άσμα ασμάτων), Κώστα Βίρβου (Κοιμήσου αγγελούδι μου), μελωδίες της Συμφωνιέτας, μουσική από τον ερωτικό χορό του «Ζορμπά», αλλά και άριες από όπερες (Αντιγόνη).

    «Δεν θα μπορούσα ποτέ να φανταστώ ότι η μουσική μου θα ακουγόταν στην Απαγορευμένη Πόλη και ότι ένα από τα μεγάλα είδωλα της ζωής μου, ο Μάο Τσε Τουνγκ, κάπου εκεί κοντά, έστω και νεκρός, θα ακούσει τους ήχους μιας μουσικής που γράφτηκε από έναν άνθρωπο που, αν και απειροελάχιστος μπροστά του, πάλεψε μαζί του για τα ίδια ακριβώς ιδανικά» εκμυστηρεύτηκε ο κορυφαίος μας συνθέτης, κατά την παρουσίαση της εκδήλωσης.

    Η συναυλία έχει τίτλο "Τα τραγούδια του έρωτα και της αγάπης" και, σύμφωνα με τα Νέα, θα πραγματοποιηθεί στο πλαίσιο της BITE 2006, της 3ης διεθνούς τουριστικής έκθεσης του Πεκίνου, στην οποία η Ελλάδα είναι τιμώμενη χώρα.

    Πηγή: news.in.gr

    nefos
    16.06.2006, 20:42


    @ Το αντίστοιχο άρθρο της ελευθεροτυπίας εδώ.