ελληνική μουσική
    873 online   ·  210.851 μέλη

    Αλλαγή κατεστημένου!!!

    alagi_katestimenou
    21.06.2006, 05:20
    Αφού είμαι καινούργιος σε αυτό το site θέλω να σας ρωτήσω όλους κάτι.
    Μπορούν να αλάξουν τα πράγματα πάνω στην μουσική,
    Μπορούν οι νέοι να αρχίσουν να ακούν ποιοτική μουσική?
    δεν ξέρω αμα τα καταφέρω αλλά θα συνεχίσω!!!

    Να είσαστε πάντα καλά και να λέτε,γράφετε,κάνετε αυτά που εσθάνεσται.


    ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΑΛΑΞΟΥΜΕ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΣΤΗΝ ΜΟΥΣΙΚΗ!!!
    ΠΑΝΤΑ ΘΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΤΑ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ.
    ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΟΛΕΜΙΣΟΘΜΕ ΟΧΙ ΝΑ ΑΜΥΝΘΟΥΜΕ.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : nefos στις 21-06-2006 06:31 ]


    jorge
    21.06.2006, 09:23
    (μετακινήθηκε στη σωστή κατηγορία)
    tolaruba
    21.06.2006, 10:12
    οι νεοι μπορουν να ακουν πιοτικη μουσικη αρκει να εχουν τα σωστα ερεθισματα.
    Οι περισσοτεροι νεοι επηρεαζονται απο τους συνομιλικους τους και ακουνε τη ΄΄φθηνη μουσικη''.Αυτο το ζω καθημερινα,στο σχολειο,ακομα και στο δρομο που οι οδηγοι εχουν τερμα τραγουδια-αν μπορουν να θεωρηθουν τραγουδια-χωρις ιχνος καλαισθησιας.Και το αστειο της υποθεσης ειναι οτι καμαρωνουν(και καλα κανουν τωρα που τα λεμε,γιατι χαμενοι βγαινουν αλλοι) και ειρωνευονται αλλους οι οποιοι
    ακουνε πραγματικη μουσικη.Ειπαμε ο καθενας ακουει οτι του κανει κεφι..Αν νιωθουν καλα με τον εαυτο τους,δε πεφτει σε κανεναν λογος
    uNick
    21.06.2006, 11:19
    Το μέλος alagi_katestimenou στις 21-06-2006 στις 05:20 έγραψε...
    Παράθεση:

    Μπορούν οι νέοι να αρχίσουν να ακούν ποιοτική μουσική?

    Την ποιότητα των μουσικών ακουσμάτων ο καθένας μας την αντιλαμβάνεται διαφορετικά... Όπως για εμένα είναι ποιοτική η μουσική πχ του Σαββόπουλου ή του Νταλάρα, για κάοπιον άλλο μπορεί ποιοτική να θεωρείται η Έφη Θώδη ή η Καίτη Γαρμπή!... Όλα σχετικά είναι, και δεν μπορείς να κρίνεις τα ακούσματα των άλλων, ούτε να έχεις την "απαίτηση" να πλησιάσουν οι άλλοι αυτό που εσύ θεωρείς ποιοτικό...

    Σίγουρα πάντως καλό θα ήταν να προβάλλονταν λίγο και κάποια ποιοτικά κομμάτια... αλλά αυτό είναι άλλη συζήτηση...
    jorge
    21.06.2006, 11:25
    Χμμμ... πολύ αμφιβάλλω αν αυτός που ακούει Γαρμπή ή Σαρμπέλ θα υποστηρίξει οτι ακούει ποιοτική μουσική... Είναι εις γνώση του οτι τέτοια μουσική είναι φθηνή, απλά δεν τον νοιάζει γιατί περνάει καλά.
    uNick
    21.06.2006, 11:50
    Μπορεί να το αντιλαμβανόμαστε εμείς έτσι... Ξέρω όμως ανθρώπους που θεωρούν την Γαρμπή ποιοτική... (Χχχμμμμμ.... Μάλλον πρέπει να αρχίσω να ανησυχώ για τις γνωριμίες μου...!)
    rouli726
    21.06.2006, 12:43
    Το μέλος alagi_katestimenou στις 21-06-2006 στις 05:20 έγραψε...
    Παράθεση:

    Αφού είμαι καινούργιος σε αυτό το site θέλω να σας ρωτήσω όλους κάτι.
    Μπορούν να αλάξουν τα πράγματα πάνω στην μουσική,
    Μπορούν οι νέοι να αρχίσουν να ακούν ποιοτική μουσική?
    δεν ξέρω αμα τα καταφέρω αλλά θα συνεχίσω!!!

    Να είσαστε πάντα καλά και να λέτε,γράφετε,κάνετε αυτά που εσθάνεσται.


    ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΑΛΑΞΟΥΜΕ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΣΤΗΝ ΜΟΥΣΙΚΗ!!!
    ΠΑΝΤΑ ΘΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΤΑ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ.
    ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΟΛΕΜΙΣΟΘΜΕ ΟΧΙ ΝΑ ΑΜΥΝΘΟΥΜΕ.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : nefos στις 21-06-2006 06:31 ]





    μην ειστε απολυτοι παιδια σε τπτ.τι θα πει να αρχισουν οι νεοι να ακουν ποιοτικη μουσικη??προσωπικα ξερω πολλους νεους που εχουν καλα μουσικα ερεθισματα..
    απο κει και περα μη ξεχναμε πως το "καλο" ή οχι,ακομα και στη μουσικη ειναι υποκειμενικο.ο καθενας μπορει να συνεχισει να ακουει οτι τον εκφραζει,και μεταξυ μας δε νομιζω πως υπαρχουν νεοι που εκφραζονται με το.."νινι'!!!
    Har--rY
    21.06.2006, 13:50
    Πιστεύω ότι η μουσική που ακούει ο καθένας δεν έχει να κάνει αποκλειστικά και μόνο με την παιδεία του αλλά, κάπου είχα ακούσει και το βρήκα απίστευτα ορθό, και με την σχέση την οποία έχει δημιουργήσει με αυτήν. Αν είναι δηλαδή διατεθειμένος, όπως και σε οποιαδήποτε άλλη σχέση, να πονέσει, να χαρεί, να κλάψει κλπ για αυτήν. Η διέξοδος που πολλές φορές βρίσκει ένας άνθρωπος στη μουσική είναι η αρχή της σχέσης... απο εκεί ξεκινάει το ψάξιμο...
    alagi_katestimenou
    21.06.2006, 14:53
    Μάλον τότε λάθος διατίπωση...ενοώ αν μπορούμε να βελτιωθούμε προς το καλό,να βγένουν συνέχεια νέοι άνθρωποι που θα έχουν όνειρα για την μουσική,που δεν θα σκέφτονται μόνο το χρήμα,αλλά ήμαρτον ρε παιδία ο σαρμπέλ δεν είναι ποιότητα όπως είπε και ο jorge.
    Πιστεύω ότι ένας άνθρωπος που ακούει μουσική ποιοτηκή το καταλαβαίνει μόνο αυτός.δηλαδή η ποιότητα δέν είναι κάπια αρχή στα πλαίσια μιάς ολόκληρης ζωής,η ποιότητα είναι μία κρίση του καθενός για τον τρόπο με τον οποίο μιλάει,σκέφτεται,ζωγραφίζει,γράφει και πολλά άλλα .εμείς απλά μπορούμε να κρίνουμε με βάση την προσωπική μας άποψη.όχι να κατακρίνουμε.το έχω αναφέρει ξανά.
    αυτά είχα να πώ.ευχαριστώ

    Υ.Γ Οσο για τις κατηγορίες και αυτά θα τα μάθω σιγά σιγά,συγνωμη.
    vilma
    21.06.2006, 20:24
    Καλως η κακως η λαικοποπ δεν προκειται να σταματησει να υπαρχει, για πολλους λογους κι αυτο ειναι μια αλλη μεγαλη κουβεντα. Αυτο που δεν καταλαβαινω ομως ειναι γιατι σωνει και καλα αυτος ο διαχωρισμος οχι τοσο μεταξυ ποιοιτικου και μη τραγουδιου οσο ποιοτικου και μη κοινου.

    Πολλοι γνωστοι μου, και αναμεσα τους κι εγω, και νομιζω οτι εκφραζω μια μεριδα των νεων, ακουμε πολυ 'ποιοτικη μουσικη' αλλα οταν παμε σε ενα κλαμπ, παρτυ κλπ θα ακουσουμε και Σαρμπελ και Βανδη και Βερτη χωρις ενοχες αν και η αληθεια ειναι οτι οταν ειμαι μονη μου δεν μπορω να τα αντεξω για πολυ...
    lovehim
    21.06.2006, 23:26
    Εγώ ποτέ δεν άκουσα αυτά τα λαικά κι έτσι, όμως άκουγα ποπ.....ενώ είχα πατέρα ροκά έφτασα 13 για να ακούσω ροκ και τώρα το έχω γυρίσει στη μεταλ και τα παλιά ροκ...Θέλω να πω ότι δεν έχει πάντα σχέση με το περιβάλλον και τα ερεθίσματα.Εγω ξεκίνησα να ακούω μέταλ σχεδόν τυχαία και τελικά η καλη μουσική είτε ροκ,μέταλ ή κπ έντεχνο κλπ με συνεπείρε.....Πρέπει ο κόσμος να ακούσει και να μάθει για την καλή μουσική και να βγάλει απ'το μυαλό του όλα αυτά τα "πρότυπα" κάποιων λαικών ανθρώπων
    Feggarenia261
    01.07.2006, 11:07
    Άκου, όσο και αν προσπαθείς δεν θα καταφέρεις να κάνεις έναν έφηβο ή έναν νέο που είναι καψούρης ή γενικα περνάει φάση να ακούσει κάτι που εμείς θεωρούμε (και είναι) ποιοτικό. Στη φάση που περνάει γουστάρει να ακούσει Σφακιανάκη, γουστάρει ν ακούσει Πάζη και όλους αυτους τέλοσπαντων... Μάυτα καψουρεύεται, με τα ίδια διασκεδάζει.. Απο τη στιγμη λοιπόν που αυτή η μουσική τον διασκεδάσει πως θα του αλλάξεις τα μυαλά? Μπορείς να του δώσεις 2-3 ποιοτικά CD ν ακούσει, θα τ'ακούσει, στο λέω εγώ, αλλα δεν θα σταματήσει ν'ακούει και αυτά που ακούει γιατί έτσι, δυστυχώς, έχει μάθει... Εμείς το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι να συνεχίσουμε να υποστηρίζουμε την ποιοτική μουσική που ακούμε και να την διαδίδουμε.. Και όπως μου πε κάποτε ένας φίλος:''Μουσική είναι αυτό που εκφράζει τον καθένα''

    bean
    01.07.2006, 11:18
    Η Μουσική είναι τόσο παλιά όσο και η Γλώσσα. Ουσιαστικά εξελίχθηκε παράλληλα με τον άνθρωπο. Όμως, ο έναρθρος λόγος, ποτέ δεν μπόρεσε να αποδώσει όλες τις αποχρώσεις των υποκειμενικών, προσωπικών, ανθρώπινων σκέψεων και συναισθημάτων. Γι' αυτό και ο άνθρωπος ανέπτυξε ένα άλλο ηχητικό μέσο για να εκδηλώνεται και να εκφράζεται: τον Μουσικό Λόγο. Όπως η Γλώσσα χρησιμεύει για την έκφραση των παραστάσεων, των εννοιών, για την ονομασία των πραγμάτων, έτσι, και η Μουσική, αποδεικνύεται μία απαραίτητη ανάγκη τής ζωής, διερμηνεύοντας την ανθρώπινη ύπαρξη σε όλες τις εκφάνσεις της.


    Όσο χρειάζεται κανείς να κατακτήσει ειδικές γνώσεις προκειμένου να μελετήσει, να αναλύσει και, κατ' επέκταση να κατανοήσει ένα μουσικό έργο, άλλο τόσο, το μόνο που χρειάζεται για να το απολαύσει, είναι να διαθέσει ορισμένο χρόνο για την ακρόασή του. Αυτό κάνει τη Μουσική, την πιο δημοφιλή μεταξύ των Τεχνών. Οποιοσδήποτε μπορεί να νιώσει συγκλονισμένος, ακούγοντας τη Συμφωνία της Χαράς τού Μπετόβεν, δίχως να απαιτείται η κατανόηση της αρχιτεκτονικής τού έργου. Η Μουσική δεν ανήκει στους "ειδικούς". Είναι πανανθρώπινη, παγκόσμια, διαχρονική πολιτισμική αξία. Το ίδιο ισχύει για τα μεγάλα πνευματικά έργα, που μας χάρισαν οι πιο προικισμένοι από τους δημιουργούς και τους ερμηνευτές της: ανήκουν στο σύνολο της ανθρωπότητας, στον κάθε ένα από εμάς, αποτελούν κληρονομιά μας. Κάθε άνθρωπος μπορεί να αναπτύξει το μουσικό του αισθητήριο. Αρκεί να στρέψει το ενδιαφέρον του. Να εμπιστευτεί τις αισθήσεις του. Να αφιερώσει λίγες ώρες για να ακούσει, συγκεντρωμένος, ό,τι πιο όμορφο δημιούργησε ο ανθρώπινος νους.


    http://el.wikipedia.org/wiki/Μουσική
    alagi_katestimenou
    01.07.2006, 20:14
    οκ
    Ευχαριστώ που δίχνεται ενδιαφέρον στο θέμα που έθεσα.
    μου αρέσει να πέρνω απόψεις και απο άλλους ανθρώπους.
    είμαι και στεναχωρημένος σήμερα που δεν πέρασα στο φεστηβάλ μουσικής στην Θεσσαλονίκη...
    δεν πηράζει ειπάρχουν πολλές ευκερίες στην ζωή μας...
    ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας...