ελληνική μουσική
    935 online   ·  210.853 μέλη

    Αξίζουν 20 ευρώ για ένα cd?

    DIM_033
    21.06.2006, 23:14
    Αξιζει καποιος να δωσει 20 ευρω για να αγορασει ενα δισκο απο καποιον καλλιτεχνη? Αγοραζετε πειρατικα cd? Εγω παντως θεωρω οτι τα περισσοτερα cd δεν αξιζουν τοσα λεφτα και γι αυτο πολλα τα παιρνω απο την ΠΕΙΡΑΤΟΑΓΟΡΑ........

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : nefos στις 21-06-2006 23:20 ]


    nefos
    21.06.2006, 23:23
    Pucca
    22.06.2006, 08:20
    Φαντάζομαι ότι ο προβληματισμός σου δεν έχει να κάνει τόσο με την πειρατεία και την "ηθική της" αλλά με το τι αντιπροσωπεύουν τα 20 ευρώ που πληρώνεις κάθε φορά που αγοράζεις ένα cd απο κάποιο δισκοπωλείο? Αυτό είναι κάτι που με έχει προβληματίσει και έμενα μπροστά στά ράφια με τις καινούργιες κυκλοφορείς όταν βλέπω Αποστολία Ζώη ακριβότερη κανά δύο ευρώ από Γαλάνη π.χ.
    Και ακόμα χειρότερα παίχτες από riality βλ. Γ. Χρήστου με κάτι άθλια εξώφυλλα με μια ξερή φωτο τον καλλίτεχνη (γιατί σε κοριτσάκια θα πουλήσουμε) να χτυπάνε τις ίδιες τιμές με δουλειές που κοσμουνται απο πινακές ή χαρακτικά βλ. Χατζηδάκι ή Θαλασσινό και πολλούς άλλους, και μου ανεβαίνει το αίμα στο κεφάλι. Τελικά τι πληρώνεις? Την αξία του καλλιτέχνη το packaging ή πόσα λεφτά θα πρέπει να επιστραφούν στις εταιρείες λόγο αυξημένων δαπανών προβολής.


    ΥΓ. Θετική εξαίρεση οι Ρόδες που κυκλοφόρησαν τη δουλειά τους η οποία ήταν και πολύ καλή κατά την προσωπική μου άποψη, και με καταπληκτικό εικαστικό μόνο με 13.50 ευρώ!!!
    mousikofilh
    22.06.2006, 10:20
    Eγώ νομίζω ότι ελάχιστοι καλλιτέχνες είναι αυτοί που αξίζουν
    να δώσεις 20 ευρώ για να αγοράσεις cd τους.Γι'αυτό και το ψάχνω πολύ
    πριν αγοράσω ένα cd.Φυσικά τους 4-5 αγαπημένους μου καλλιτεχνες,θα τους αγοράσω με ''κλειστά τα μάτια''.Πειρατικά cd εγώ προσωπικά δεν έχω αγοράσει ποτέ και ούτε έχω σκοπό να το κανω.Δεν χρειάζεται να πω το γιατί.
    Απλά να προσθέσω ότι πολλές φορές δεν σκοτώνει η πειρατεία(μόνο)την μουσική
    αλλά και οι δισκογραφικές εταιρίες συμβάλουν σε αυτό και σε πολύ μεγάλο βαθμό!

    alitissaNo16
    22.06.2006, 11:57
    εγώ πιστεύω πως αξίζει...είναι αλλιώς...βέβαια τα λεφτά είναι πολλά γι'αυτό τα αγοράζει ο πατέρας μου...
    εγώ αγοράζω και πειρατικά...αλλά τα περισσότερα πειρατικά είναι σκυλάδικα ή τα καινουρια μπιτάκια που δεν τα προτιμώ...
    mpatzinick
    22.06.2006, 13:05
    Το μέλος alitissaNo16 στις 22-06-2006 στις 11:57 έγραψε...
    Παράθεση:

    εγώ πιστεύω πως αξίζει...είναι αλλιώς...βέβαια τα λεφτά είναι πολλά γι'αυτό τα αγοράζει ο πατέρας μου...


    όταν αρχίσεις όμως να τα πληρώνεις εσύ θα καταλάβεις ότι τα 20 ευρώ είναι κλεψιά...αντιγραφές σιντι+κατεβασμα απο ιντερνετ για μια ζωη..ας βρουν αλλού κορόιδα οι δισκογραφικές... (το θυμωμένο εμοτικον είναι προς τισ δισκογραφικές εννοείτε , όχι προς εσένα )
    poison_girl
    22.06.2006, 13:45
    Μερικα cd αξιζει να τα αγορασεις αυθαιντικα ειναι αναλογα το cd
    tolaruba
    22.06.2006, 14:44
    αναλογα με το cd.για παραδειγμα δε θα εδινα ουτε 1 ευρω για να αγορασω ενα σιντι του ρουβα η του τσαλικη.Παντως η αξια της καλης μουσικης ειναι ανεκτιμητη.
    atrixospi8ikos
    22.06.2006, 14:48
    Το μέλος tolaruba στις 22-06-2006 στις 14:44 έγραψε...
    Παράθεση:

    αναλογα με το cd.για παραδειγμα δε θα εδινα ουτε 1 ευρω για να αγορασω ενα σιντι του ρουβα η του τσαλικη.Παντως η αξια της καλης μουσικης ειναι ανεκτιμητη.

    Akribws... pes ta re Basw....
    tzouv
    22.06.2006, 15:27
    Δηλαδη πως να γινετε η αξιολογηση της τιμης των δισκων?Να τα ακουν οι εταιριες και να βαζουν τιμη αναλογα με την ποιοτητα?πραγμα ακατορθωτο...
    Πειρατια σκοτωνει φυσικα την μουσικη αλλα και η μουσικη σκοτωνει την τσεπη μας ορισμενες φορες...Εγω προσωπικα σταματησα αν και δεν επαιρνα πολυ πειρατικα εδω και πολυ καιρο και απο αποψει ποιοτητας και αισθητικης και για πολλους λογος.Βεβαια τα cd ειναι πανακριβα και εγω οταν δεν με πολυ ενδιαφερει κατι τοσο πολυ μονο τοτε το αντιγραφο η το κατεβαζω.Βασικα ομως τα cd που περνω ειναι προσφορες γιατι ειναι πολυ παλια....Παντως λιγο ελεος με τις τιμες κατι πρεπει να γινει γιατι δεν βγαινουμε.....

    Υ.Γ. ξερει κανεις ποσο περιπου εχουν τα βινυλια αναλογικα με τα cd?
    mpatzinick
    22.06.2006, 15:52
    Το μέλος tzouv στις 22-06-2006 στις 15:27 έγραψε...
    Παράθεση:

    Πειρατια σκοτωνει φυσικα την μουσικη αλλα και η μουσικη σκοτωνει την τσεπη μας ορισμενες φορες...



    η πειρατεία δεν σκοτώνει καθόλου τη μουσική ΄...ίσα ίσα...
    uNick
    22.06.2006, 17:39
    Η πειρατία δεν σκοτώνει την μουσική, τις δισκογραφικές σκοτώνει...

    Ξέρω, ξέρω... Ναι, η μουσική ζημιώνεται από την πειρατία, αλλά για αυτό ευθύνονται οι δισκογραφικές. Οι δισκογραφικές που πληρώνουν ψίχουλα στους καλλιτέχνες, τους παραγωγούς, τους μουσικούς... Οι δισκογραφικές που έχουν πολύ μικρό κόστος προώθησης, διαφήμισης κλπ... Οι δισκογραφικές που τους κοστίζει σχεδόν 0 η παραγωγή 30,000 αντιτύπων ενός cd. Οι δισκογραφικές που ΑΙΣΧΡΟΚΕΡΔΟΥΝ εις βάρος καλλιτεχνών, συντελεστών και αγοραστών...

    Και εξηγώ το σκεπτικό μου:

    Αγοράζοντας νόμιμα τα τραγούδια ενός album μέσω internet και γράφοντάς τά σε ένα κενό cd, ο καθένας μας έχει τα εξής κόστη:
    - κόστος σύνδεσης στο site (μηνιαίο)
    - κόστος τραγουδιών (ανά τραγούδι)
    - κόστος κενού cd

    Αν τα παραπάνω αθροιστούν, το συνολικό κόστος (στην πράξη) δεν ξεπερνά σε καμία περίπτωση τα 5 ευρώ για ένα cd. Σε αυτά συμπεριλαμβάνονται τα πάντα, ακόμα και τα πνευματικά δικαιώματα για τους δημιουργούς και τους συντελεστές των τραγουδιών.

    Και φυσικά, τα 5 ευρώ είναι το κόστος για έναν ιδιώτη. Για την οποιαδήποτε δισκογραφική που μπορεί να εκμηδενίζει τα κόστη της με τον μεγάλο αριθμό αντιτύπων, το ίδιο cd μπορεί να κοστίζει και λιγότερο από 2 ευρώ.

    Τα υπόλοιπα 18 ευρώ λοιπόν είναι μια διαφορά που δεν δικαιολογείται, και απλώς πάει στις δισκογραφικές που πλουτίζουν εις βάρος μας...

    Όπως είπε και ο mpatzinick, "...τα 20 ευρώ είναι κλεψιά". Αν η τιμή πώλησης ενός cd ήταν περίπου στα 10 ευρώ (το αντίστοιχο των 13 δολλαρίων που κοστίζει ένα cd στις ΗΠΑ), τότε και οι πωλήσεις των δισκογραφικών θα ήταν πολύ περισσότερες, και μεγάλο κέρδος θα είχαν, και τα πνευματικά δικαιώματα των δημιουργών θα εξασφαλίζονταν, και φυσικά ο αγοραστής δεν θα είχε λόγο να ψάχνει έγχρωμους πλανόδιους πωλητές για να πάρει ένα αμφιβόλου ποιότητας παράνομο cd.


    Αυτά...
    KAKOFONIKS
    22.06.2006, 19:19
    Το μέλος uNick στις 22-06-2006 στις 17:39 έγραψε...
    Παράθεση:

    Η πειρατία δεν σκοτώνει την μουσική, τις δισκογραφικές σκοτώνει...

    Ξέρω, ξέρω... Ναι, η μουσική ζημιώνεται από την πειρατία, αλλά για αυτό ευθύνονται οι δισκογραφικές. Οι δισκογραφικές που πληρώνουν ψίχουλα στους καλλιτέχνες, τους παραγωγούς, τους μουσικούς... Οι δισκογραφικές που έχουν πολύ μικρό κόστος προώθησης, διαφήμισης κλπ... Οι δισκογραφικές που τους κοστίζει σχεδόν 0 η παραγωγή 30,000 αντιτύπων ενός cd. Οι δισκογραφικές που ΑΙΣΧΡΟΚΕΡΔΟΥΝ εις βάρος καλλιτεχνών, συντελεστών και αγοραστών...

    Και εξηγώ το σκεπτικό μου:

    Αγοράζοντας νόμιμα τα τραγούδια ενός album μέσω internet και γράφοντάς τά σε ένα κενό cd, ο καθένας μας έχει τα εξής κόστη:
    - κόστος σύνδεσης στο site (μηνιαίο)
    - κόστος τραγουδιών (ανά τραγούδι)
    - κόστος κενού cd

    Αν τα παραπάνω αθροιστούν, το συνολικό κόστος (στην πράξη) δεν ξεπερνά σε καμία περίπτωση τα 5 ευρώ για ένα cd. Σε αυτά συμπεριλαμβάνονται τα πάντα, ακόμα και τα πνευματικά δικαιώματα για τους δημιουργούς και τους συντελεστές των τραγουδιών.

    Και φυσικά, τα 5 ευρώ είναι το κόστος για έναν ιδιώτη. Για την οποιαδήποτε δισκογραφική που μπορεί να εκμηδενίζει τα κόστη της με τον μεγάλο αριθμό αντιτύπων, το ίδιο cd μπορεί να κοστίζει και λιγότερο από 2 ευρώ.

    Τα υπόλοιπα 18 ευρώ λοιπόν είναι μια διαφορά που δεν δικαιολογείται, και απλώς πάει στις δισκογραφικές που πλουτίζουν εις βάρος μας...

    Όπως είπε και ο mpatzinick, "...τα 20 ευρώ είναι κλεψιά". Αν η τιμή πώλησης ενός cd ήταν περίπου στα 10 ευρώ (το αντίστοιχο των 13 δολλαρίων που κοστίζει ένα cd στις ΗΠΑ), τότε και οι πωλήσεις των δισκογραφικών θα ήταν πολύ περισσότερες, και μεγάλο κέρδος θα είχαν, και τα πνευματικά δικαιώματα των δημιουργών θα εξασφαλίζονταν, και φυσικά ο αγοραστής δεν θα είχε λόγο να ψάχνει έγχρωμους πλανόδιους πωλητές για να πάρει ένα αμφιβόλου ποιότητας παράνομο cd.


    Αυτά...



    Καυστικός και ξεκάθαρος όπως πάντα . . .
    Pucca
    23.06.2006, 08:26
    Το μέλος uNick στις 22-06-2006 στις 17:39 έγραψε...
    Αγοράζοντας νόμιμα τα τραγούδια ενός album μέσω internet και γράφοντάς τά σε ένα κενό cd, ο καθένας μας έχει τα εξής κόστη:
    - κόστος σύνδεσης στο site (μηνιαίο)
    - κόστος τραγουδιών (ανά τραγούδι)
    - κόστος κενού cd

    Αν τα παραπάνω αθροιστούν, το συνολικό κόστος (στην πράξη) δεν ξεπερνά σε καμία περίπτωση τα 5 ευρώ για ένα cd. Σε αυτά συμπεριλαμβάνονται τα πάντα, ακόμα και τα πνευματικά δικαιώματα για τους δημιουργούς και τους συντελεστές των τραγουδιών.



    Έχεις απόλυτο δίκιο αλλά να μην ξεχνάμε και τους ανθρώπους που δουλέυουν γαι το διμιουργικό, τους φωτογράφους καθώς και τους ηχολήπτες. Όλοι αυτοί οι άνθρωποι αμοίβονται αναλογικά πάρα πολύ χαμηλά σε σχέση με την τελική τιμή που φτάνει να πωλείται το προϊόν της εργασίας τους.Και φτάνουμε σε καταστάσεις όπως αυτή που παρουσιάστηκε πριν λίγες μέρες σε εκπομπή, να εμφανίζονται σύλλογοι μουσικών και διμιουργών να στέλνουν εξώδικα σε καταστήματα πχ. κοσμηματοπωλεία και φούρνους επειδή παίζουν ραδιόφωνο και δεν αποδίδουν δικαιώματα...........
    Παράλογο.......................!


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Pucca στις 23-06-2006 08:28 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Pucca στις 23-06-2006 08:28 ]


    sindy-windy
    23.06.2006, 11:21
    Εξαρτάται, αν ήταν ένα cd που αξίζει γιατί οχι??Αλλά οχι δεν θα έδινα με τίποτα 20 ευρω για να πάρω τ κοκκίνου η καμία Νάνσυ για παράδειγμα!!
    uNick
    23.06.2006, 12:09
    Το μέλος Pucca στις 23-06-2006 στις 08:26 έγραψε...
    Παράθεση:

    ...να μην ξεχνάμε και τους ανθρώπους που δουλέυουν γαι το διμιουργικό, τους φωτογράφους καθώς και τους ηχολήπτες. Όλοι αυτοί οι άνθρωποι αμοίβονται αναλογικά πάρα πολύ χαμηλά σε σχέση με την τελική τιμή που φτάνει να πωλείται το προϊόν της εργασίας τους. Και φτάνουμε σε καταστάσεις όπως αυτή που παρουσιάστηκε πριν λίγες μέρες σε εκπομπή, να εμφανίζονται σύλλογοι μουσικών και διμιουργών να στέλνουν εξώδικα σε καταστήματα πχ. κοσμηματοπωλεία και φούρνους επειδή παίζουν ραδιόφωνο και δεν αποδίδουν δικαιώματα...........
    Παράλογο.......................!

    Αναφερόμενος σε συντελεστές εννοούσα όλους αυτούς που σχετίζονται με την παραγωγή ενός cd, ακόμα και τους φωτογράφους που φτιάχνουν τα εικαστικά, μέσα και έξω... Όλους τους συντελεστές.

    Όσο για την αναφορά σου στους συλλόγους μουσικών και στα εξώδικα, αυτή είναι άλλη συζήτηση...
    Pucca
    23.06.2006, 12:27
    Το μέλος uNick στις 23-06-2006 στις 12:09 έγραψε...

    Παράθεση:

    Αναφερόμενος σε συντελεστές εννοούσα όλους αυτούς που σχετίζονται με την παραγωγή ενός cd, ακόμα και τους φωτογράφους που φτιάχνουν τα εικαστικά, μέσα και έξω... Όλους τους συντελεστές.

    Όσο για την αναφορά σου στους συλλόγους μουσικών και στα εξώδικα, αυτή είναι άλλη συζήτηση...



    Σίγουρα είναι άλλη συζήτηση αλλά το ανέφερα ως φαινόμενο που προέκυψε απο το γεγονός οτι εμείς
    πληρώνουμε 20 ευρώ αλλά αυτοί υποστηρίζουν ότι δεν τους αποδίδουν τα δικαιώματα ως πρέπει και αναζητούν αλλούς τρόπους για να δικαιοθούν.Αυτο για το ένα σκέλος όσο για τους ανθρώπους που δουλεύουν για να βγεί 1 cd ξεχώρησα λίγο γραφίστες φωτογράφους κτλ. γιατι πληρώνονται εφ`απαξ
    δεν εισπράτουν δικαιώματα δηλαδη όπως οι διμιουργοί και τα χρήματα που τους αντιστοιχούν δεν δικαιολογουν τα 20 ευρώ. Το ερώτημα όπως το έθεσες νωρίτερα παραμένει πως καταντάει 1 cd να κοστιζει ποιος ξέρει πόσο τις % πανω από το κόστος παραγωγής του.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Pucca στις 23-06-2006 12:40 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 23-06-2006 14:09 ]


    Pucca
    23.06.2006, 12:42
    Αυτο το σχηματάκι απο πάνω πως έγινε? Jorge??? κάποιος???
    uNick
    23.06.2006, 13:34
    Κάνε κλικ στην "επεξεργασία" του προηγούμενου post σου και διόρθωσε τα quotes...
    uNick
    23.06.2006, 14:25
    Το μέλος Pucca στις 23-06-2006 στις 12:27 έγραψε...
    Παράθεση:

    ...Το ερώτημα όπως το έθεσες νωρίτερα παραμένει πως καταντάει 1 cd να κοστιζει ποιος ξέρει πόσο τις % πανω από το κόστος παραγωγής του.

    Ακριβώς γι' αυτόν τον λόγο μίλησα για αισχροκέρδεια...