ελληνική μουσική
    925 online   ·  210.853 μέλη
    qanun
    13.07.2006, 13:59

    Καλημερα παιδια. Θα ηθελα τη βοηθεια σας...Ξερει κανεις απο σας ποια τραγουδιστρια η ποιο ρεμπετικο-λαικο συγκροτημα της δεκαετιας του 1980 ειναι ενα τραγουδι που παει: ''Τωρα πια δε θα με ψαχνεις στ'αγρια χαραματα, τωρα πια δε θα γυρισω μ'ολα σου τα κλαματα''. το λεει η Σοφια Εμφιετζη? το λεει η ''Αθηναικη κομπανια''?? Ποιος το εχει πει επιτελους?? Ευχαριστω προκαταβολικα...
    vanesa
    13.07.2006, 14:07
    Υπαρχει ενα τραγουδι που λεει η σοφια εμφιετζη μαζι με την αθηναικη κοπανια λεγεται φταιω μαλλον αυτο λες δεν ειμαι σιγουρη
    ageras
    13.07.2006, 14:18
    Το τραγούδι το έχει γράψει (στίχους,μουσική) ο Χατζηδιάκος Δημήτρης,και το λέει η Αθηναϊκή κομπανία.
    Έχει ως τίτλο "Το άλμπουμ"



    Τους καημούς και τις αναμνήσεις όλες
    μέσα σ’ ένα άλμπουμ τα πέρασα
    Έτσι να θυμάμαι μαζί με σένα
    πόσο άσχημες μέρες πέρασα


    Τώρα φεύγω, θα με ψάχνεις
    τα άγρια χαράματα
    Τώρα πια δεν θα γυρίσω
    μ’ όλα σου τα κλάματα

    Δεν μπορώ ν’ ακολουθώ το δρόμο
    που μου δείχνει η μαύρη η μοίρα μου
    Δικαιολογίες, συγγνώμες και ψέμα
    έχουνε σκαλίσει την πείρα μου

    qanun
    20.07.2006, 09:57
    Ευχαριστω πολυ για την πληροφορια! Δυστυχως το τραγουδι αυτο μαλλον δεν υπαρχει πουθενα καθως τα cd της Αθηναικης Κομπανιας που επανεκδιδονται δεν περιεχουν τακτικη δισκογραφια του συγκροτηματος αλλα ενα best of και τη συμμετοχη τους στο soundtrack της παλιας σειρας "Το Μινορε της Αυγης''. Αν μπορουσε καποιος να μου το δωσει η να μου υποδειξει που αλλου θα μπορουσα να το βρω θα του ημουν ευγνωμων....
    MENNIKOS
    09.09.2008, 18:32

    Το τραγουδι που ψαχνεις το ερμηνευει οντως η Σοφια Εμφιετζή (Οπως λεει η vanesa) αλλα οταν συνεργαζοταν με την αθηναικη κομπανία. Βρισκεται στο δισκο "αγαπητε θειε τακη" της Αθηναικης Κομπανιας και ονομαζεται "σ`ενα αλμπουμ". Ελπίζω να βοηθησα.