ελληνική μουσική
    663 online   ·  210.857 μέλη

    τι γνωμη εχετε για το heavy metal?

    atrixospi8ikos
    15.07.2006, 20:23
    Mia gnwmi zitas?MONO POY 8EMATA POY AFOROYN TH MOYSIKI ANOIGOUME TOPIC STIS "MOYSIKES SIZITISEIS"!!! AMAN!!!!!
    Brokenchord
    18.07.2006, 22:38

    Υπάρχουν μερικά πράγματα σε αυτή τη μουσική τα οποία εκτιμώ ως μορφή τέχνης. Πιστεύω ότι κάποιοι ήχοι και κάποιες «πολυπλοκότητες» στις μελωδίες παρουσιάζουν ενδιαφέρον, αλλά πιστεύω επίσης ότι εκπέμπουν πολλή αρνητικότητα, είναι brutal. Αυτοί που γράφουν τέτοια μουσική αργά ή γρήγορα θα γίνουν τα ίδια σκατά (“become that shit” για την ακρίβεια) και αυτό είναι που θέλουν. Μερικοί βλέπεις νιώθουν ωραία όταν είναι δυστυχισμένοι. Σε μερικούς αρέσει το να νιώθουν «κακοί» και αρνητικοί σε όλα. Είναι εύκολο να το καταφέρεις αυτό, αλλά απ’ όσο γνωρίζω είναι και μια άσχημη παγίδα. Δε θέλω να νιώθω έτσι όταν ακούω μουσική. Θέλω να νιώθω «ανεβασμένος». Στα 20 μου περίπου συνήθιζα να γράφω πολύ σκοτεινή μουσική και πραγματικά με πονούσε. Συνειδητοποίησα ότι δε μπορούσα να ζήσω έτσι, δεν ήθελα αυτό το είδος ζωής. Άλλαξα, έτσι, τις θέσεις μου και τη μουσική που έγραφα κι έκανα το “Flex-Able”. To “Flex-Able” είναι ο πρώτος μου προσωπικός δίσκος και κάθε φορά που τον βάζω, ακούω έναν ευτυχισμένο άνθρωπο. Δεν κριτικάρω όλους αυτούς που ασχολούνται με το death metal, αλλά για μένα όλα αυτά δεν έχουν την ενέργεια που θα ήθελα στη ζωή μου. Ο καθένας έχει τη δυνατότητα να είναι σκοτεινός και όταν ακούς τέτοια μουσική είναι πολύ εύκολο να «πατήσεις κουμπιά» και να στρέψεις κάποιον σε μια συγκεκριμένη κατεύθυνση. Μπορείς έτσι να αλλάξεις τη ζωή του. Μπορείς να αποτελέσεις τεράστια επιρροή για κάποιον καθαρά από τη μουσική που δημιουργείς. Αυτό είναι πολύ μεγάλη ευθύνη και γι’ αυτό δε θέλω αυτό το αίμα στα χέρια μου. Αυτά που λέω βέβαια μπορεί να μην αρέσουν σε μερικούς, μιας και για πολλούς το είδος αυτό έχει ενέργεια. Από άνθρωπο σε άνθρωπο διαφέρει. Αυτό που ξέρω εγώ είναι απλά πώς κάνει εμένα να νιώθω.


    Αυτό ακριβώς !!!! Α ρε Steve για αυτό σε πάω με χίλια !!!!
    tolaruba
    19.07.2006, 10:33
    Brokenchord
    εισαι σωστος..αλλα στα 20 σου???
    ageras
    19.07.2006, 11:33
    (μετακινήθηκε στην σωστή κατηγορία)
    tzouv
    19.07.2006, 11:47
    Βασω μου τα λογια του Vai μεταφερει ο Φωτης.
    Η δικη μου αποψη ειναι οτι τα σωστα και καλα συγκροτηματα μεσα απο την μεταλ μουσικη τους εκφραζουν αυτα που θελουν.Βεβαια πολλες φορες αυτο ειναι ψευτικο και μονο για promotion αλλα εφοσον οταν ακους την μουσικη και γουσταρεις με αυτο που ακους δεν καθεσαι να το ψαξεις και πολυ απλα σ΄αρεσει.Ετσι κι αλλιως ενα εχεις εναν σταθερο και συγκροτημενο χαακτηρα τοτε δεν επηρεαζεσαι και πολυ
    Dude
    25.07.2006, 20:40
    Καλό είναι που χρησιμοποιήσατε τα λεγόμενα του Vai αλλά ολίγον εκτός θέματος.
    Τα λόγια αυτά αφορούν ένα συγκεκριμένο παρακλάδι του Metal το λεγόμενο και "Death". Το συγκεκριμένο αυτό κομμάτι του Metal δεν αντιπροσωπεύει όλο μουσικό φάσμα.Άλλωστε και ο ίδιος ο Vai έχει πολλά Heavy Metal κομμάτια στο δυναμικό του και οι συνεργασίες του με Heavy Metal κιθαρίστες είναι γνωστές..
    Οπότε νομίζω πως η συγκεκριμένη άποψη του ψιλόλιγνου Steve λίγο αφορά το θέμα μας..
    tatsis
    26.07.2006, 09:36
    Ego pisteyo oti etsi kai katsete OLOI eseis na asxolitheite me tin theiki mouski pou legete HEEEAAAVYY MEEETAAALLLLL tha deite k tha prosexete polla endiaferonta pragmata. Oso gia to death metal........ einai akoma kainourgio san eidos . Fantasteite to san tous black sabbath stin epoxi tous. To death metal exoterikeyei thimo kai giayto den aresei poli. Teleionontas tha po mono mia frasi pou eixe pei o CRONOS ton VENOM. : (we are just punks with long hair and we like what we are doing!!!!!) HAIL TO ALL MY METALHEEEEADS!!!!
    heartbreak-kid
    26.07.2006, 11:33
    Το μέλος tatsis στις 26-07-2006 στις 09:36 έγραψε...
    Παράθεση:

    Teleionontas tha po mono mia frasi pou eixe pei o CRONOS ton VENOM. : (we are just punks with long hair and we like what we are doing!!!!!) HAIL TO ALL MY METALHEEEEADS!!!!



    Από τότε που πρωτοχρησιμοποιήθηκε ο όρος heavy metal,έχουν ακουστή χιλιάδες πράγαματα και γραφικά σαν αυτα του Cronos και περισσότερο σοβαρά.Ακούστε την μουσική,ψαχτείτε κι αν σας αρέση ακούστε την.Αν όχι,ακούστε κάτι αλλο.Απλά,μια επισήμανσι.Όταν ψάξετε,προσέξτε και τις συνεργασίες που έχουν κάνει πολλά metal σχήματα με την λεγόμενη κλασσική μουσική ή άλλως με συμφωνικες από ολο τον κοσμο.Για ποιο λόγο γίνονται αυτές οι συνεργασίες?Μήπως υπάρχουν κοινά στοιχεία στις δυο μουσικές?Ας ασχοληθούμε λίγο παραπάνω με μια μουσική,που δεν αρχίζει και τελειώνει στην συμμετοχή των Lordi στην Eurovision(συμφωνα με τα ελληνικα καναλιά)
    tzouv
    26.07.2006, 12:33
    Παράθεση:

    Από τότε που πρωτοχρησιμοποιήθηκε ο όρος heavy metal,έχουν ακουστή χιλιάδες πράγαματα και γραφικά σαν αυτα του Cronos και περισσότερο σοβαρά.Ακούστε την μουσική,ψαχτείτε κι αν σας αρέση ακούστε την.Αν όχι,ακούστε κάτι αλλο.Απλά,μια επισήμανσι.Όταν ψάξετε,προσέξτε και τις συνεργασίες που έχουν κάνει πολλά metal σχήματα με την λεγόμενη κλασσική μουσική ή άλλως με συμφωνικες από ολο τον κοσμο.Για ποιο λόγο γίνονται αυτές οι συνεργασίες?Μήπως υπάρχουν κοινά στοιχεία στις δυο μουσικές?Ας ασχοληθούμε λίγο παραπάνω με μια μουσική,που δεν αρχίζει και τελειώνει στην συμμετοχή των Lordi στην Eurovision(συμφωνα με τα ελληνικα καναλιά)




    Συμφωνω απολυτα φιλε μου

    BURN YOUR RUBBER NOT YOUR SOUL

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 09-01-2007 14:52 ]


    maspa
    09.01.2007, 14:49
    Την χειρότερη...
    rory166
    09.01.2007, 14:54
    ειναι καλο για συγκεκριμενες στιγμες (οπως και ολα τα ειδη μουσικης,δεν ειπα και κατι σπουδαιο )
    Vangelis86
    09.01.2007, 15:38
    Παράθεση:

    Το μέλος heartbreak-kid στις 26-07-2006 στις 11:33 έγραψε...

    Απλά,μια επισήμανσι.Όταν ψάξετε,προσέξτε και τις συνεργασίες που έχουν κάνει πολλά metal σχήματα με την λεγόμενη κλασσική μουσική ή άλλως με συμφωνικες από ολο τον κοσμο.Για ποιο λόγο γίνονται αυτές οι συνεργασίες?Μήπως υπάρχουν κοινά στοιχεία στις δυο μουσικές?



    Βασικα δεν νομιζω οτι υπαρχουν περισσοτερα η λιγοτερα κοινα απο οσα υπαρχουν γενικα μεταξυ ολων των ειδων της μουσικης η μεταξυ αυτων και της συμφωνικής η ορχηστρικης μουσικης.Με μερικες μπαντες εδεσε με μερικες οχι. Επισης δεν ειναι αναγκη να παραλληλιζουμε το metal με καποιο ειδος μουσικης το οποιο ειναι σημαντικο η να το συγκρινουμε με καποιο αλλο για να αναδειξουμε τα καλα του στοιχεια.Αυτα που με χαλανε στο metal ειναι αρκετα αλλα εχουν να κανουν περισσοτερο με νοοτροπιες οπαδων και τυπου.Το καλο ειναι οτι εχει και σημερα ευφυεις και ειλικρινεις μουσικους και παρολο που κατα ενα μεγαλο μερος ειναι τα ιδια και τα ιδια εχει δωσει αρκετα.

    trooper_206
    09.01.2007, 19:44
    Προσωπικα, ειναι για εμενα οτι καλυτερο μπορω να ακουω στην ζωη μου.Πολλοι απο τοτε που αρχισα να ακουω Heavy (14) μου ελεγαν οτι μολις πας 24-25 θα σταματησεις να ακους τετοια μουσικη που ειναι απο την εποχη των 'δεινοσαυρων΄.Ε να, ακομα ακουω σαν τρελος,γιατι η ενεργεια που δινει ενα 'καθαρο' heavy κομματι το μονο που μπορει να μου δημιουργησει ειναι το καλυτερο συναισθημα που υπαρχει, και ειναι απροσδιοριστο, μπορει να το αποκαλεσει καθενας οπως θελει. Επισης αυτο που δεν αντεχω ειναι να ακουω αποψεις απο ατομα που εχουν ακουσει 4 τραγουδια απο heavy, και λενε οτι τους κατεβει.Εγω ποτε δεν εκατσα να επικρινω κανενα ειδος μουσικης οσο και αν αυτο δεν μου αρεσει, γιατι πολυ απλα σεβομαι αυτο που λεγεται δημιουργια και το κοινο το οποιο καθε μουσικη απευθυνεται.Τεσπα, παλι λεω, προσωπικα, η Heavy ειναι οτι καλυτερο εχει να επιδειξει η μεταλ σκηνη.
    spathasref
    09.01.2007, 21:41
    Το βρίσκω πολύ δύσκολο να καταφέρω να ακούσω συνεχόμενα δύο κομμάτια metal μουσικής...
    THEOFANIAG
    11.01.2007, 16:37
    Ego prosopika file moy den tha soy po thn gnomh moy sygkekrimena gia to heavy metal alla genika gia thn metal skhnh h opoia perilambanei shmantika onomata poy me to perasma toy xronoy egrapsan istoria sth moysikh skhnh!!!!to metal synhthos oloi to xaraktirizoyn os ena sklhro idos moysikhs tha se symboyleya na arxiseis na xtypas to kefali soy gia na katalabeis ti paei na pei porosh...tsita...poso mallon an katalabaineis toys stixoys kai na se ekfrazoyn kiolas!!!!
    To metal sth zoh enos gnhsioy metala einai tropos zohs kai oxi aplo akoysma!!!!
    ayta!!!!!!
    Amelie
    12.01.2007, 00:10
    Εμένα μ'αρέσει!Νομίζω ότι δε θα πάψει ποτέ να μ'αρέσει,γέρασα και μυαλό δεν έβαλα!
    prochatz
    12.01.2007, 00:22
    Εμένα δε μου αρέσει καθόλου.
    Έχω βρει πολλά αρνητικά και λίγα θετικά...
    Zefuros
    12.01.2007, 13:25
    Παράθεση:

    Το μέλος Amelie στις 12-01-2007 στις 00:10 έγραψε...

    Εμένα μ'αρέσει!Νομίζω ότι δε θα πάψει ποτέ να μ'αρέσει,γέρασα και μυαλό δεν έβαλα!



    Σιγά τα γηρατειά!


    IxNiLaTiS
    12.01.2007, 15:02
    Αν εξαιρέσω τους Iron Maiden,


    οι οποίοι είναι (ήταν) καταπληκτικοί,



    το Heavy Metal είναι η πιο μπουρούχα μουσική που άκουσα ποτέ μου.

    Athana
    12.01.2007, 16:01
    Για κάποιους (εγώ ας πούμε), οι οποίοι έτυχε να το ζήσουν και να το ακούσουν την περίοδο που εμφανίστηκε (να πούμε πολύ χοντρικά τέλη 70s - αρχές 80s), ίσως σημαίνει πάρα πολλά, για άλλους πάλι τίποτα...αλλά περί ορέξεως...

    Αν, για παράδειγμα, παίζεις ηλεκτρική κιθάρα και δεν έχεις ασχοληθεί με το είδος, μάλλον έχεις χάσει κάτι πολύ σημαντικό.

    Τι γνώμη έχεις για τις μπάμιες?