ελληνική μουσική
    985 online   ·  210.857 μέλη

    Προς Κύπριους για βοήθεια στους πρόσφυγες του πολέμου στον Λίβανο...

    Anthos
    22.07.2006, 16:50
    Παιδιά όπως βλέπουμε στις τηλεοράσεις μας αλλά και στις θάλλασες της Λάρνακας και της Λεμεσού, τα πλοία και οι πρόσφυγες πληθαίνουν με την μέρα. Ήδη κάποιες οργανώσεις κάνουν εκκλήσεις για υλικά αγαθά όπως πανιά, γάλα σε σκόνη ακόμη και παιχνίδια. Ας αφιερώσουμε λίγη ώρα από την ζωή μας και όπιος μπορεί λίγα χρήματα. Ότι μπορεί ο καθένας. Στην Λάρνακα όπως διάβασα στον Φιλελεύθερο τα υλικά μαζεύονται στα γραφεία της ΠΕΟ αλλά είμαι σίγουρος ότι θα αρχίσουν να μαζεύουν και αλλού.

    Νάστε καλά.
    Frida
    22.07.2006, 17:22
    σ' ευχαριστούμε για την πληροφόρηση. εγώ δεν ήξερα ότι μαζεύονται κάπου υλικά αγαθά. Ξέρεις πού μαζεύουν στη Λευκωσία? μακάρι να τους βοηθήσουμε όσο μπορούμε.
    Aiolos_m
    22.07.2006, 20:15
    Είμαι σίγουρος ότι οι Κύπριοι θα ανταποκριθούν στο έπακρον στο πρόβλημα των προσφύγων. Ας μην ξεχνάμε ότι η Κύπρος γνώρισε την προσφυγιά στο εσωτερικό της με τον χειρότερο τρόπο...
    Anthos
    24.07.2006, 07:42
    Κάνω copy/paste email που έλαβα...

    Αγαπητοί, έχω ενημερωθεί ότι όλες οι γυναικείες οργανώσεις στην Κύπρο έχουν αποφασίσει να στείλουν βοήθεια στο Λίβανο τώρα που ακόμα υπάρχει επικοινωνία μέσω των πλοίων που αναχωρούν από την Κύπρο προς το Λίβανο. Τα είδη που ζητούν να τους προσφέρουμε είναι : κουβέρτες σεντόνια κονσέρβες Η συγκέντρωση των αντικειμένων θα γίνει στο ισόγειο του κτιρίου της ΠΕΟ στην Λευκωσία (περιοχή Αγίου Αντωνίου). Παρακαλώ προωθήστε το μήνυμα και σε άλλους γνωστούς σας.

    Επίσης ψες έλαβα και sms που μιλούσε επίσης για υλικά αγαθά τα οποία θα συγκεντρωθούν στο Intercollege Λευκωσίας.
    neerie
    24.07.2006, 08:49
    Άκουσα κι εγώ ότι το Ευρωπαϊκό Κόμμα μαζεύει διάφορα αλλά δεν ξέρω λεπτομέρειες... Ένα τηλεφώνημα στο 22460033 ίσως βοηθήσει (εγώ δε μπόρεσα να επικοινωνήσω μαζί τους)

    Στο αεροδρόμιο Λάρνακας επίσης, όποιος τύχει να είναι εκεί κοντά, μπορεί να δώσει ότι προαιρείται (στο γραφείο της πολιτικής αεροπορίας)
    Anthos
    27.07.2006, 12:45
    Παιδιά στο πιο κάτω link είναι ένα pdf file από τους Γιατρούς Το Κόσμου (Κύπρου) για το σχετικό θέμα...Υπάρχουν και λογαριασμοί τραπεζών αλλά και αριθμοί της CYTA όπυ με ένα σμσ μπορείτε να προσφέρετε είτε 1 είτε 5 λίρες.

    Γιατροί του κόσμου

    Νάσται καλά
    neerie
    27.07.2006, 13:35
    Αύριο 05:00-09:00 το πρωί θα αφιχθούν πλοία με πρόσφυγες από το Λίβανο. Όσοι θέλουν και μπορούν να βοηθήσουν μπορούν να πάνε στο Λιμάνι της Λεμεσού.
    neerie
    31.07.2006, 15:04
    Το Παγκύπριο Συντονιστικό Συμβούλιο Εθελοντισμού (ΠΣΣΕ) έχει απευθύνει έκκληση στις εθελοντικές οργανώσεις μέλη του, για να ενισχύσουν τις διάφορες προσπάθειες που καταβάλλονται για εξυπηρέτηση και ανακούφιση των ανθρώπων που εγκαταλείπουν τον Λίβανο και καταφθάνουν στο νησί μας, θέτοντας τις υπηρεσίες, τα προγράμματα και τους εθελοντές τους στη διάθεση των αρμόδιων φορέων του κράτους.

    Επίσης τα Σώματα Εθελοντών που λειτουργούν με την ευθύνη των Επαρχιακών Συντονιστικών Συμβουλίων Εθελοντισμού (ΕΣΣΕ) οργανώνουν ομάδες εθελοντών για παροχή βοήθειας όπου χρειάζεται για την ανακούφιση των συνανθρώπων μας που αντιμετωπίζουν τις συνέπειες του φοβερού αυτού πολέμου.

    Όσοι ενδιαφέρονται να συμμετάσχουν στην πιο πάνω προσπάθεια παρακαλούνται να επικοινωνούν με το ΠΣΣΕ και τα ΕΣΣΕ στα ακόλουθα τηλέφωνα:


    ΠΣΣΕ 22-514786
    ΕΣΣΕ Λευκωσίας / Σώμα Εθελοντών 22-512602
    ΕΣΣΕ Λεμεσού / Σώμα Εθελοντών 25-737761
    ΕΣΣΕ Λάρνακας / Σώμα Εθελοντών 24-650525
    ΕΣΣΕ Πάφου / Σώμα Εθελοντών 26-953725


    ΔΙΟΙΚΟΥΣΑ ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΠΣΣΕ
    24 ΙΟΥΛΙΟΣ 2006




    movflower
    01.08.2006, 23:29
    molis eida stis eidhseis oti sth Leukwsia, sthn Plateia eleutherias tha mazeuontai eidh prwths anagkhs (plun rouxismou an akousa swsta) ws to savvato, 5 Augoustou.



    Marial
    03.08.2006, 12:41
    "Δεν ξεχνούμε" τον Λίβανο

    Χωρίς να βρίσκονται από πίσω τους κόμματα και οργανώσεις, μια ομάδα νέων της Λεμεσού αυθόρμητα οργάνωσε χθες βράδυ εκδήλωση διαμαρτυρίας στην Πλατεία Διοικητηρίου. Οι νέοι θυμήθηκαν την κυπριακή τραγωδία του '74 και τη συνδύασαν με το σημερινό έγκλημα του πολέμου στον Λίβανο. "Δεν μπορούμε να μην θυμόμαστε, αλλά δεν θέλουμε στην εποχή μας να επαναλαμβάνονται τα ίδια δεινά σε λαούς και χώρες", φώναξαν με όλη τη δύναμή τους προς κάθε κατεύθυνση. Ταυτόχρονα την ίδια ώρα, στον ίδιο χώρο του κέντρου της Λεμεσού, ομάδα "ενεργών πολιτών" διαμαρτυρόταν για την παρουσία του αμερικανικού αεροπλανοφόρου ZIMA 2, στο λιμάνι της Λεμεσού και για τις διευκολύνσεις που παρέχονται σ' ένα αμερικανικό πλοίο.

    .-Γ.Κ.

    Κωδικός άρθρου: 648499

    ΠΟΛΙΤΗΣ - 03/08/2006, Σελίδα: 23
    F_ANGEL
    03.08.2006, 20:06
    Εμείς έχουμε στείλει ήδη και τρόφιμα αλλά και ρούχα.Είναι απάνθρωπο αυτό που κάνουνε στο κόσμο.Πώς μπορούν να είναι τόσο σκληροί κάποιοι άνθρωποι?Πραγματικά είναι πολύ φρικτές οι σκηνές που βλέπεις να βγάζουν νεκρά παιδάκια από τα ερείπια.Ας βοηθήσουμε όπως μπορούμε όλοι μας.