ελληνική μουσική
    918 online   ·  210.856 μέλη

    Μουσικές Ταξιαρχίες

    atrixospi8ikos
    22.07.2006, 23:58




    Μουσικές Ταξιαρχίες




    Ένα Αυγουστιάτικο βράδυ του 1980 ο ιδιοκτήτης της παμπ "Skylab", στην Πλάκα, κάλεσε τον εικοσιεξάχρονο τότε Τζίμη Πανούση και την παρέα του για να παίξουν στο μαγαζί του. Τελικά έμειναν έναν ολόκληρο χρόνο, ξεκινώντας μια μουσική διαδρομή που ακροβατεί μεταξύ τέχνης και πρόκλησης. Οι Μουσικές Ταξιαρχίες δημιουργήθηκαν στα τέλη της δεκαετίας του 1970, πραγματοποίησαν πολλές συναυλίες και το 1980 κυκλοφόρησαν ανεξάρτητα σε κασέτα το Disco Tsoutsouni που περιείχε ηχογραφήσεις πριν το 1977. Τέσσερα τραγούδια από αυτά ξαναηχογραφήθηκαν για τον ομώνυμο δίσκο-ντεμπούτο τους Μουσικές Ταξιαρχίες που κυκλοφόρησε το 1982. Ακολούθησαν οι δίσκοι Αν η Γιαγιά μου είχε Ρουλεμάν (1984) και Hard Core (Ζωντανή ηχογράφηση, 1985). Στον επόμενο δίσκο Κάγκελα Παντού (1986) ο Πανούσης παρατάει το όνομα Μουσικές Ταξιαρχίες και αποδείχνει περίτρανα ότι είναι μια ομάδα μόνος του. Ο ίδιος ο Πανούσης δηλώνει σε συνέντευξή του ήδη από το 1984:

    "Δεν ξέρω πόσοι το έχουνε καταλάβει, οι Μουσικές Ταξιαρχίες είναι μια μπλόφα. Κάτι δηλαδή πήγαινε να γίνει, αλλά άμα δεν υπάρχει υποδομή δεν γίνεται τίποτα. Γίνανε προσπάθειες να λειτουργήσει το συγκρότημα και με άμεση δημοκρατία και με δημοκρατικό συγκεντρωτισμό χωρίς αποτέλεσμα. Αφού η μοναδική δουλειά που γίνεται συλλογικά είναι η ενορχήστρωση των τραγουδιών που γράφω εγώ που έχω την ευθύνη και για όλα τα υπόλοιπα, δεν μας έμενε παρά το σύστημα της αντιπροσωπευτικής δημοκρατίας, του ΚΥΝΟβουλευτισμού με όλα τα επακόλουθα π.χ. οι διαρροές. Να φεύγει δηλαδή κάποιος όπως έφυγε ο Μπουλούκος από το ΠΑΣΟΚ. Απ' την άλλη βέβαια δημιουργείται κι ένας υγιής θεατρικός πυρήνας άσχημων γυναικών με την επωνυμία "το θέατρο του κώλου". Βέβαια είναι ακόμα νωρίς για περισσότερες λεπτομέρειες." (Περιοδικό Ποπ & Ροκ #74, Απρίλιος 1984).
    Από το 1985 και μετά η σύνθεση αλλάζει σχεδόν σε κάθε δίσκο. Το μόνο σταθερό μέλος (πλην του Πανούση βέβαια) από την αρχή ως σήμερα είναι ο αειθαλής κιθαρίστας των Μουσικών Ταξιαρχιών Σπύρος Πάζιος.

    Οι Μουσικές Ταξιαρχίες υπήρξαν ένα από τα σημαντικότερα ροκ συγκροτήματα της δεκαετίας του 1980. Επηρέασαν αρκετούς νεοέλληνες καλλιτέχνες και διαμόρφωσαν σε σημαντικό βαθμό την ελληνική σκηνή. Η δημοτικότητά τους την περίοδο αυτή ήταν αρκετά μεγάλη. Σχεδόν σε όλες τις συλλογές που κυκλοφορούν σχετικά με το ροκ στην Ελλάδα των δεκαετιών '70-'80 περιέχεται κομμάτι τους.

    Βασική σύνθεση ήταν οι:
    - Τζίμης Πανούσης (φωνή, στίχοι μουσική)
    - Σπύρος Πάζιος (κιθάρες, συνθεσάιζερ, πλήκτρα, διάφορα)
    - Γιάννης Δρόλαπας (κιθάρα)
    - Βαγγέλης Βέκιος (τύμπανα, κρουστά)
    - Δημήτρης Δασκαλοθανάσης (μπάσο, πιάνο, φλάουτο)

    Συνεργάτες

    Εκτός αυτών υπήρξαν και συνεργάτες που έλαβαν έκτακτα μέρος στις ηχογραφήσεις αλλά "επίσημα" δεν ανήκαν στις Μουσικές Ταξιαρχίες:
    - Λίλη Αχλαδιώτη-Πανούση (φωνητικά) Disco Tsoutsouni
    - Γρηγόρης Ψαριανός (στίχοι) Μουσικές Ταξιαρχίες
    - Μάικ (σαξόφωνο) Αν η Γιαγιά μου είχε Ρουλεμάν
    - Ελενίτσα Καλατζοπούλου (κλαρίνο) Αν η Γιαγιά μου είχε Ρουλεμάν
    - Δεποινίς Φαίνη (φωνητικά) Κάγκελα Παντού
    - Λία Βίσση (φωνητικά) Χημεία και Τέρατα
    - Βασίλης Σαλέας (κλαρίνο) Δουλειές του Κεφαλιού, Vivere Pericolosamente
    - Γιάννης Μπιθικώτσης (μπουζούκι, τζουράς) Δουλειές του Κεφαλιού
    - Στέλιος Ζαχαρίου (κρουστά) Δουλειές του Κεφαλιού
    - Ελένη Λεγάκη (φωνητικά) Vivere Pericolosamente










    Πηγή:http://www.edu.uoc.gr/~math2172/panousis/mt/mt.htm

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : atrixospi8ikos στις 23-07-2006 13:01 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : atrixospi8ikos στις 25-07-2006 00:08 ]


    dver17
    23.07.2006, 00:25
    Οι Μουσικές Ταξιαρχίες και ο Πανούσης είναι ένα μεγάλο, τεράστιο κεφάλαιο! Λατρεύω τη δουλειά του Πανούση, τόσο με, όσο και χωρίς τις Μουσικές Ταξιαρχίες.

    Θα ήθελα να προσθέσω στα "έκτακτα" μέλη και τον Βάρνα ή Σβάρνα ή κάπως έτσι που έπαιζε σαξόφωνο στον 1ο δίσκο, καθώς και τη γυναικεία φωνή στο "Γιαγιά Πατίνι" που- αν δεν απατώμαι είναι η Μαντώ!
    Ο Δασκαλοθανάσης παίζει και στο "Ρομπέν των χαζών", 10 χρόνια μετά τον 1ο δίσκο.
    Ο Δρόλαπας συμμετέχει στους Αγάπανθος στο "Επιστροφή Στις Ρίζες" (1984, με Τρύφωνα, Χαρά Αργυροπούλου- κατ' εμέ η σπουδαιότερη γυναικεία φωνή της ελληνικής rock) και αργότερα παίζει στους Diesel.
    Θυμάμαι ακόμα τον Βέκιο να παίζει τύμπανα στα live του Νίκου Ζιώγαλα προ 6-7 ετών.
    Περιμένω (μάταια?) νέα ολοκληρωμένη δισκογραφική δουλειά του Τζιμάκου, εδώ και 13 χρόνια (από το Vivere Pericolosamente). Άντε ντεεεε!!!
    atrixospi8ikos
    23.07.2006, 14:03


    JaNick
    23.07.2006, 14:20
    Έχει κανείς κανα καλό κομμάτι τους να μου στείλει, γιατι άρχισα ψάχνω τώρα το ελληνικό ροκ....Αν ναι το e-mail μου είναι: nickf1maiden@yahoo.gr...

    Ευχαριστώ....!!!
    atrixospi8ikos
    25.07.2006, 14:28

    atrixospi8ikos
    27.07.2006, 15:30
    Το μέλος JaNick στις 23-07-2006 στις 14:20 έγραψε...
    Παράθεση:

    Έχει κανείς κανα καλό κομμάτι τους να μου στείλει, γιατι άρχισα ψάχνω τώρα το ελληνικό ροκ....Αν ναι το e-mail μου είναι: nickf1maiden@yahoo.gr...

    Ευχαριστώ....!!!

    Janick mporeis na katebaseis an 8es ena tradougi apo tis mousikes tajiarxies apo edw!
    tzouv
    27.07.2006, 15:57
    Ο πανουσης μαζι η χωρις τις μουσικες ταξιαρχες εχει προσφερει πολυ μεγαλο εργο στην ελληνικη και κυριως ροκ μουσικη...
    Πολλες φορες μπορει να μην μπορουμε να καταλαβουμε τους στιχους και το νοημα τους αλλα αυτος ο ανθρωπος ειναι πολυ μπροστα απο την εποχη του οπως φυσικα και ο Ασιμος γιαυτο σε κανενα δεν ειναι ευκολο να εμβαθυνει απολυτα μεσα στης σκεψεις τους....
    JaNick
    27.07.2006, 16:07
    Thanks Γιώργο...Αν μπορείς γράψε μερικά καλά τραγούδια τους στο forum για να τα κατεβάσω απο ένα φίλο μου που έχει ADSL...
    atrixospi8ikos
    27.07.2006, 16:34
    Katebase kai allo ena Souzana
    Hastaroth
    27.07.2006, 22:03
    Το μέλος dver17 στις 23-07-2006 στις 00:25 έγραψε...
    Παράθεση:

    Θα ήθελα να προσθέσω στα "έκτακτα" μέλη και τον Βάρνα ή Σβάρνα ή κάπως έτσι που έπαιζε σαξόφωνο στον 1ο δίσκο


    Πρόκειται γιά τον Βαγγέλη Σβάρνα που έπαιζε επίσης σαξόφωνο καί ηλεκτρική κιθάρα στίς εμφανίσεις στο Skylab.


    atrixospi8ikos
    30.07.2006, 15:03





    tolaruba
    02.08.2006, 10:33
    βρε το τζιμακο!!!τεσπα το σουζανα....απαιχτο!
    kalouka
    02.08.2006, 14:11
    Το μέλος tzouv στις 27-07-2006 στις 15:57 έγραψε...
    Παράθεση:

    Ο πανουσης μαζι η χωρις τις μουσικες ταξιαρχες εχει προσφερει πολυ μεγαλο εργο στην ελληνικη και κυριως ροκ μουσικη...
    Πολλες φορες μπορει να μην μπορουμε να καταλαβουμε τους στιχους και το νοημα τους αλλα αυτος ο ανθρωπος ειναι πολυ μπροστα απο την εποχη του οπως φυσικα και ο Ασιμος γιαυτο σε κανενα δεν ειναι ευκολο να εμβαθυνει απολυτα μεσα στης σκεψεις τους....



    καλά δεν είναι και έτσι τα πράγματα ο Τζιμάκος κάνει χαβαλέ και τον διασκεδάζει όσο για το Ασιμο δες το ανάλογο τοπικ θα βρείς ενδιαφέρουσες απόψεις

    dver17
    02.08.2006, 18:45
    Το μέλος Hastaroth στις 27-07-2006 στις 22:03 έγραψε...
    Παράθεση:

    Το μέλος dver17 στις 23-07-2006 στις 00:25 έγραψε...
    Παράθεση:

    Θα ήθελα να προσθέσω στα "έκτακτα" μέλη και τον Βάρνα ή Σβάρνα ή κάπως έτσι που έπαιζε σαξόφωνο στον 1ο δίσκο


    Πρόκειται γιά τον Βαγγέλη Σβάρνα που έπαιζε επίσης σαξόφωνο καί ηλεκτρική κιθάρα στίς εμφανίσεις στο Skylab.





    Ναι, σωστά. Δεν θυμόμουνα το όνομα ακριβώς. Να σημειώσω ακόμα πως και ο Άκης Περδίκης (τύμπανα) έχει περάσει από τις "Ταξιαρχίες", την εποχή του "Hard Core".
    sea_like_eyes
    18.07.2007, 01:47
    Στην ταινια ''ο δρακουλας τον Εξαρχιων''εμφανιζεται το group να παιζει Live...στο τραγουδι ''Για μια χουφτα δολαρια''χμμμ...ειναι που ειναι κομματαρα,στο Live τολμω να πω πως..ΤΑ ΣΠΑΝΕ..ο drummer ειδικα..τρομεροοοος..πραγματικα ''αλλου''!!!Ειχα καιρο να την δω την ταινια...
    fantasma
    18.07.2007, 10:16
    προκαταβολικά...

    τα ολομαυρα σου ματια μ εκαναν.... χιλια κομματια....




    και τη ..... σου λεεεώ......

    :)
    sea_like_eyes
    18.07.2007, 13:01
    Ο drummer εχει παίξει τύμπανα στον δίσκο των Πυξ-Λαξ "Ο Ηλιος Του Χειμώνα Με Μελαγχολεί" το 1993...Βαγγελης Βεκιος το ονομα του!Ο ανθρωπος πραγματικα τα σπαειιιιι...