ελληνική μουσική
    973 online   ·  210.856 μέλη

    Συναυλία Prince στην Αθήνα: 25 Σεπτεμβρίου

    CHE
    01.08.2006, 12:51

    Είναι πλέον επίσημο: ο Πρινς θα είναι στην Αθήνα για την πρώτη του ελληνική συναυλία στις 25 Σεπτεμβρίου.
    Μέσα στις επόμενες ημέρες ανακοινώνεται και ο χώρος που θα φιλοξενήσει το σόου του «Πρίγκιπα» στην περιοδεία για το πρόσφατο άλμπουμ του «3121».


    Ο Πρινς μπορεί μεν αυτές τις ημέρες να δίνει τροφή στην επικαιρότητα κυρίως με το διαζύγιό του από τη δεύτερη σύζυγό του, Μανουέλα, αλλά οι μουσικές του δραστηριότητες δεν περνούν στο περιθώριο.
    Τα τελευταία χρόνια έχει κάνει δυναμική επιστροφή στα πράγματα, στο φανκ, στη σόουλ, μπλουζ, ροκ και τζαζ -δοσμένα με τη δική του «συνταγή» πάντα-, σε δρόμους που άνοιξε πρώτος αυτός και πολλοί συνάδελφοί του ακολουθούν τώρα στον ρυθμό.
    Ο 48χρονος Πρινς είναι άλλωστε ο δημιουργός του περιβόητου «ήχου της Μινεάπολι» που συνεχίζει να εξελίσσεται στην παραγωγή νέας μουσικής.

    Ο ίδιος είναι συνθέτης και παραγωγός, παίζει όλα τα όργανα, έχει γράψει πάνω από χίλια τραγούδια και πολλά άλλα που έχει δώσει σε συναδέλφους του.
    Ως περφόρμερ επί σκηνής έχει δημιουργήσει σχολή, συνηθίζει να στήνει έναν ολόκληρο κόσμο μπροστά στο κοινό και να μετατρέπει το σόου σε ένα μεγάλο πάρτι.
    Έχει τη φήμη τού «δύσκολου» στις συνεργασίες και του πολύ αυστηρού σε θέματα της μουσικής του - διάσημη ήταν η κόντρα που είχε με τη δισκογραφική του εταιρεία σχετικά με το συμβόλαιό του, όταν έβγαινε στη σκηνή έχοντας γραμμένη τη λέξη «slave» (σκλάβος) στο μάγουλο.
    Άλλη διάσημη φάση του βίου και της πολιτείας του «Πρίγκιπα» ήταν όταν είχε καταργήσει το όνομά του και είχε διαλέξει ένα σύμβολο στη θέση του.
    Μετά έγινε ο «Καλλιτέχνης Που Ήταν Γνωστός Ως Πρινς» και μετά πάλι επέστρεψε στα σπουδαία, στην ανεξάντλητη μουσική του έμπνευση, στα άλμπουμ του, το «Musicology» (2003) και πρόσφατα το «3121» και βέβαια στη σκηνή για να φρεσκάρει, κοντά στα καινούργια, και τα κλασικά «When Doves Cry», «Kiss», «The Most Beautiful Girl In The World», «Little Red Corvette», «Cream», «Peach» και άλλα.


    Πηγή: Τα Νέα 1/8/2006
    XeniaRodo
    01.08.2006, 12:56
    OYAOY! Tι λες τώρα....

    νομίζω ότι εκεί πρέπει να πάω.....
    korgy
    01.08.2006, 15:40
    σντουυυυπ αμεσως σε τετοια γεγονοτα.....


    αυτά ειναι νέα!!
    antreas_dr
    01.08.2006, 15:50
    Αυτό δε πρέπει να το χάσουμε παιδιά!
    dimitrapan
    01.08.2006, 15:50
    Το μέλος XeniaRodo στις 01-08-2006 στις 12:56 έγραψε...
    Παράθεση:

    νομίζω ότι εκεί πρέπει να πάω.....



    Νομίζω ότι θα πάμε μαζί...
    heartbreak-kid
    01.08.2006, 18:25
    Έχω ακούσει τόσες φορές το purple rain από ελληνικές μπάντες live,που θα με έκανε έντυπωσι να το ακούσω και από τον ίδιο τον Prince ή symbol ή οπως θα τό λένε μέχρι να έρθη...Ελπίζζω μόνο να ειμαι αθήνα εκείνη την περίοδο για να παρίσταμαι
    Θυμάμαι να το τραγουδάμε μαζυ:
    I only wanted 2 see u bathing in the purple rain...
    incomplete_angel
    02.08.2006, 11:02
    Εννοείται ότι αξίζει να πάμε!!Αν κανονιστεί τίποτα μέσα..
    pastella
    02.08.2006, 11:05
    25 Σεπτεμβρη???

    Ρημαδα εξεταστική!
    Ρημαδιασμενο πτυχιο που πρεπει να παρω!!!

    Μου αρεσει πολυ ο Πρινς, τον θεωρω καλιιτεχνη, οχι μονο τραγουδιστη-τραγουδοποιο, τα τραγουδια του ειναι απο τα ακουσματα που σου κινουν την περιεργεια να ακουσεις, και εχει προσφερει σαν καλλιτεχνης. Ευτυχως υπαρχει και αυτος σημερα για να κανουμε ενα διαλειμα απο τη φαστ φουντ μουσικη....
    uNick
    02.08.2006, 18:02
    Το μέλος dimitrapan στις 01-08-2006 στις 15:50 έγραψε...
    Παράθεση:

    Το μέλος XeniaRodo στις 01-08-2006 στις 12:56 έγραψε...
    Παράθεση:

    νομίζω ότι εκεί πρέπει να πάω.....



    Νομίζω ότι θα πάμε μαζί...


    Νομίζω ότι...... θα σας συνοδεύσω!!!
    ageras
    05.08.2006, 05:08
    Στο Θέατρο του Λυκαβηττού ο Prince

    To Θέατρο του Λυκαβηττού θα είναι ο χώρος που θα υποδεχτεί τη μεγάλη συναυλία του Prince στην Αθήνα...

    Όπως γράφαμε και την Δευτέρα, λίγους μήνες μετά την κυκλοφορία του εξαιρετικού "3121", ο "Πρίγκηπας" έρχεται στην Αθήνα για μία συναυλία που υπόσχεται να μας κάνει να ξεχάσουμε οτιδήποτε έχουμε δει στον παρελθόν και πιθανότατα ό,τι θα δούμε και στο μέλλον...

    Η συναυλία του Prince θα πραγματοποιηθεί στις 25 Σεπτεμβρίου, ενώ τα τελευταία breaking news λένε πως ο χώρος που θα υποδεχτεί τον κορυφαίο μουσικό και τους χιλιάδες fans του είναι το Θέατρο του Λυκαβηττού!

    Πηγή:mad
    ageras
    09.08.2006, 12:21
    Τα μέχρι στιγμής δεδομένα λένε πως ο Prince έρχεται για πρώτη φορά στην Ελλάδα στις 25 Σεπτεμβρίου για μια μεγάλη συναυλία που, όπως γράφαμε και τις προηγούμενες μέρες, θα πραγματοποιηθεί στο Θέατρο του Λυκαβηττού...

    Την αρχική είδηση-έκπληξη όμως, έρχονται να "συμπληρώσουν" σημερινές πληροφορίες περί αναβολής ολόκληρης της ευρωπαικής περιοδείας του Prince (άρα λογικά και της συναυλίας του στην Ελλάδα), λόγω του ότι ο Πρίγκηπας δεν έχει ακόμα καταλήξει στη σύνθεση της μπάντας που θα τον πλαισιώνει στα live του.

    Ακόμα και αν αυτό τελικά συμβεί, υπάρχουν σοβαρές ενδείξεις ότι η συναυλία θα πραγματοποιηθεί κανονικά σε άλλη όμως ημερομηνία μέχρι το τέλος της χρονιάς.

    Τί θα γίνει τελικά..?

    Πηγή:mad
    XeniaRodo
    09.08.2006, 12:49
    Aμάν... τόσο δύσκολο είναι να καταλήξει σε 10 άτομα για τη μπάντα του? καλό βέβια αυτό γιατί δείχνει ότι ο άνθρωπος προσέχει τι κάνει...
    Pucca
    09.08.2006, 15:30
    Εχει πέσει γκαντεμοσπορος φέτος ή είναι ιδέα μου ????
    ageras
    21.08.2006, 16:25


    Η προ των διακοπών μας ανακοινωθείσα (κάπως πρόχειρα) συναυλία του Prince στην Ελλάδα δεν θα γίνει τελικά. Σας είχαμε πει πριν αρκετό καιρό για μια σύντομη ανακοίνωση του Family The Concerts και του Rock Management περί εμφάνισης του Prince στις 25 Σεπτεμβρίου, σε χώρο που δεν ήταν τότε ανακοινώσιμος.

    Όσο περνούσαν οι μέρες και περισσότερες λεπτομέρειες δεν γίνονταν γνωστές, τόσο αύξαναν τα e-mail αποριών που έφταναν στο mailbox μας και σχεδόν σε όλους από σας τις τελευταίες μέρες αναφέραμε την εκτίμησή μας, ότι πολύ δύσκολο να γίνει μια τόσο μεγάλη συναυλία σε τόσο κοντινή ημερομηνία και κάτω από αυτές τις συνθήκες.

    Επιπροσθέτως, η συναυλία αυτή είχε γίνει ήδη μεγάλο θέμα στα forums των fan του Prince, καθώς δεν είχε ανακοινωθεί ουδεμία συναυλία σε οποιοδήποτε μέρος του κόσμου, ούτε καν τα περί περιοδείας, με τους fans του παγκοσμίως να απορούν πως αυτό το προνόμιο μπορεί να το έχει μόνο η χώρα μας εδώ και αρκετές ημέρες (βλ. http://www.Prince.org/).

    Έτσι, εστάλη μόλις σε κάποια μέσα μια ανακοίνωση που αναφέρει ότι "αναβάλλεται επ’ αόριστον λόγω ακύρωσης μεγάλου μέρους του tour του στην ανατολική Ευρώπη", ενώ στο ίδιο e-mail αναφέρεται ότι η παραγωγή τελικά θα άνηκε στην On Stage υποστηριζόμενη από το Family The Concerts.

    Το όλο σκηνικό με την ελλιπή πληροφόρηση, με τα δημοσιεύματα απορίας στον Τύπο για το αν τελικά θα γίνει αυτό το μεγάλο live, με την ακύρωση της μοναδικής συναυλίας που ανακοινώθηκε από την υποτιθέμενη tour, μας γύρισε πίσω σε εποχές που μη confirmed εμφανίσεις ανακοινώνονταν με ενθουσιασμό εις βάρος τελικά του ενθουσιασμού των fans.

    Πηγή:avopolis
    antreas_dr
    21.08.2006, 16:47
    Το μέλος ageras στις 09-08-2006 στις 12:21 έγραψε...
    Παράθεση:


    Την αρχική είδηση-έκπληξη όμως, έρχονται να "συμπληρώσουν" σημερινές πληροφορίες περί αναβολής ολόκληρης της ευρωπαικής περιοδείας του Prince (άρα λογικά και της συναυλίας του στην Ελλάδα), λόγω του ότι ο Πρίγκηπας δεν έχει ακόμα καταλήξει στη σύνθεση της μπάντας που θα τον πλαισιώνει στα live του.
    Πηγή:mad




    Καλέ κύριε Prince μας. Να 'ερθω να παίξω εγώ!
    Δεν παίρνω πολλά......
    ageras
    21.08.2006, 17:04
    Το μέλος antreas_dr στις 21-08-2006 στις 16:47 έγραψε...
    Παράθεση:


    Καλέ κύριε Prince μας. Να 'ερθω να παίξω εγώ!
    Δεν παίρνω πολλά......


    Αν δεν έχει.."κο" το ταμπούρο σου δεν σε θέλει!!!!!!