ελληνική μουσική
    679 online   ·  210.851 μέλη

    Συνέντευξη των Archive (στο mad)

    ageras
    10.08.2006, 04:19
    Eνδιαφέρουσα συνέντευξη από ένα πολύ καλό συγκρότημα!!!


    Έχουν περάσει δύο χρόνια, από το προηγούμενο άλμπουμ σας. Τι συνέβη σε αυτό το διάστημα?

    Βασικά, είχαμε κάποια προσωπικά προβλήματα, τα οποία ευτυχώς ξεπεράσαμε και τώρα είναι όλα καλά. Ξεκινήσαμε να γράφουμε και αυτόν το δίσκο που μόλις βγήκε και η αλήθεια είναι ότι είχαμε το χρόνο για να επικεντρωθούμε σε αυτόν, καθώς ο προηγούμενος είχε γραφτεί πολύ γρήγορα.

    Πες μου για το νέο σας άλμπουμ!

    Θέλαμε να φτιάξουμε ένα δίσκο που θα μπορεί να επηρεάσει και να αγγίξει τον οποιονδήποτε. Μας βγήκε πολύ φυσικά και δε δυσκολευτήκαμε ιδιαίτερα.Και για να είμαι ειλικρινής είμαστε πολύ ευχαριστημένοι με το αποτέλεσμα.

    Τα τρία πρώτα σας άλμπουμ είχαν τελείως διαφορετικό στυλ μεταξύ τους. Όμως μετά το "You All Look The Same To Me" επειμένετε σε ένα συγκεκριμένο ύφος. Θα μείνετε σε αυτό ή σκοπεύευτε και πάλι να πειραματιστείτε με κάτι άλλο;

    Γενικά, μας αρέσει να πειραματιζόμαστε. Το ότι διατηρήσαμε ένα συγκεκριμένο στυλ έχει να κάνει με το γεγονός ότι μας άρεσε αρκετά και αυτό μας έβγαινε τη στιγμή που γράφαμε, αν θες και λόγω της ψυχολογία μας. Όμως, έχουμε ήδη ξεκινήσει να γράφουμε τον επόμενο δίσκο μας, ο οποίος δεν θα έχει καμία σχέση με όσα έχουμε κάνει ως τώρα. Έχει πολλές επιρροές από τους Beach Boys και θέλουμε να πειραματιστούμε πολύ με τις αρμονίες. Το καλό είναι ότι έχουμε πολύ χρόνο στη διάθεσή μας για πειραματισμούς. Θα είναι πάντως μεγάλη έκπληξη.

    Έχετε συνεργαστεί με αρκετούς τραγουδιστές, οι οποίοι δεν είναι πολύ γνωστοί στο ευρύ κοινό. Θα επιλέγατε, κάποια πιο γνωστή φωνή ή πιο mainstream σε κάποια επόμενη δουλειά σας;

    Μου αρέσουν πολύ οι φωνές των ανθρώπων που έχουμε συνεργαστεί ως τώρα. Όμως, δε θα ήθελα να συνεργαστώ με κάποιον γνωστό, γιατί απλά ο κόσμος ξέρει από πρίν τι να περιμένει από κάποιον ήδη γνωστό. Θεωρώ πως είναι πιο ωραίο να μπορείς να βγάλεις μια καινούργια φωνή. Είναι πιο αναπάντεχο για τον κόσμο και επίσης μας αρέσει να ανακαλύπτουμε νέες φωνές και νέους ανθρώπους.

    Αν όμως, θεωρητικά, έπρεπε να επιλέξεις , μια γνωστή φωνή, τότε ποιανού θα ήταν;

    Μμμμ, δύσκολη ερώτηση. Αν έπρεπε λοιπόν να διαλέξω, τότε θα επέλεγα τον John Lennon. Αυτόν μακάρι, να μπορούσα να τον φέρω πίσω στη ζωή και να τον έπειθα να τραγουδήσει ένα δικό μας κομμάτι. Αγαπώ πολύ τη φωνή του και περισσότερο το ύφος του.



    Πως νοιώθεις, που σε άλλες χώρες, όπως η Γαλλία ή η Ελλάδα, είσαστε πιο γνωστοί, απ' ότι στη δική σας χώρα, την Αγγλία.

    Βασικά, ο λόγος που δεν είμαστε τόσο γνωστοί στην Αγγλία είναι οτι μας ενδιαφέρει να έχουμε τις σωστές συμφωνίες και τους σωστούς ανθρώπους που θα συμπεριφερθούν στη δουλειά μας όπως πρέπει. Στην Αγγλία όλα γίνονται πολύ γρήγορα , όλα αλλάζουν συνέχεια, και οι μπάντες είναι αμέτρητες. Ήδη όμως, έχουμε κάνει αρκετά σημαντικά βήματα και εδώ και είναι καλύτερο για μας να γίνονται αργά και σωστά. Πάντως, είμαστε πολύ ευτυχείς που έχουμε πάει τόσο καλά σε άλλες χώρες. Είναι ευλογία και τρέλα παράλληλα.

    Έχετε και εσείς σελίδα στο myspace.com. Ποια η γνώμη σου γι αυτό;

    Το myspace.com είναι πολύ μεγάλο εργαλείο για όλα τα συγκροτήματα, καθώς κάθε καλλιτέχνης έχει την ευκαιρία να ακουστεί παντού σε όλο τον κόσμο. Από την άλλη, μπορούν να αναδειχθούν συγκροτήματα, βάση της γνώμης του κόσμου καθαρά και όχι μέσω συμφερόντων. Επίσης, είναι εργαλείο γιατί είναι μια δωρεάν διαφήμιση, ειδικά για μικρότερους καλλιτέχνες, που δεν έχουν την οικονομική ευχέρεια να προωθήσουν τη δουλειά τους. Και για μας είναι πολύ χρήσιμο φυσικά...καθώς το χρησιμοποιεί πλέον όλος ο μουσικός κόσμος.



    Έχετε φτιάξει μουσική για ταινία. Θα θέλατε να ξανακάνετε κάτι αντίστοιχο;

    Μα και βέβαια. Μας αρέσει πολύ αυτό και το απολαμβάνουμε. Μακάρι να είχαμε το χρόνο να κάναμε όσο πιο πολλά τέτοια projects μπορούσαμε. Βέβαια, είναι δύσκολο, γιατί είναι πολύ πιο χρονοβόρο. Μακάρι, να μπορούσαν να μας πληρώνουν για να κάναμε κάτι τέτοιο συνέχεια. Θα το θέλαμε πολύ πάντως, γιατί ταιριάζει έτσι και αλλιώς με το ύφος της μουσικής μας και «δουλεύει» απόλυτα για εμάς.

    Για ταινία ποιανού σκηνοθέτη θα θέλατε να γράψετε μουσική;

    Νομίζω ότι και εδώ, προτιμάμε να δουλεύουμε με νέους ανθρώπους. Μας αρέσει να ανακαλύπτουμε νέους δημιουργούς και παράλληλα να ανακαλύπτουν νέοι δημιουργοί εμάς. Υπάρχει περισσότερη ελευθερία και μεγαλύτερη δημιουργικότητα. Είναι μαγικό το να ενώνεις τις δυνάμεις σου με κάτι που τώρα ανακαλύπτεις.

    Τι ακούτε αυτή την εποχή;

    Μου άρεσε πάρα πολύ η τελευταία δουλειά των Sigur Ros. Πραγματικά σπουδαίος δίσκος. Επίσης, μου αρέσει η δουλειά των Gnarls Barkley. Ο Danger Mouse είναι φίλος, του αρέσει πολύ η μουσική μας και είμαστε πολύ χαρούμενοι που έφτιαξε ένα τόσο καλό δίσκο.



    Πηγή:mad
    beatlus
    10.08.2006, 15:50
    Βρέθηκα στη συναυλία των Archive στο στάδιο "Καραϊσκάκη"... Δεν είχα στρέψει ιδιαίτερα την προσοχή μου στην δουλειά τους παλιότερα και αυτή ήταν η πρώτη ουσιαστικά επαφή μου... Οφείλω να ομολογήσω πως εντυπωσιάστηκα...
    Πάρα πολύ γεμάτος και δουλεμένος ήχος, σπουδαίες ερμηνείες και πολλά τραγούδια από το καινούργιο τους cd, που δείχνουν πως βρίσκονται σε μία πολύ σημαντική και ώριμη δημιουργικά περίοδο...
    Ξεχώρισα το καταπληκτικό "Lights" -τον ίδιο τίτλο έχει και το cd- που ναι μεν η μεγάλη του διάρκεια, το κάνει... αντιραδιοφωνικό, αλλά έχω να πω πως είναι από τα καλύτερα που έχω ακούσει από το συγκεκριμένο είδος μουσικής τα τελευταία χρόνια. Μάλιστα, με μια μικρή υπερβολή, θα έλεγα ότι κατά στιγμές το "Lights"΄μου έφερε στο νου τον ήχο των Pink Floyd!
    Ενα συγκρότημα που αξίζει προσσοχής, ειλικρινά...!
    evonni
    10.08.2006, 22:56
    Δυστυχώς δεν κατάφερα να τους ακούσω live ακόμη, αλλά είναι αδύνατο να βγάλω από το μυαλό μου, την πρώτη στιγμή που άκουσα (εντελώς τυχαία) το Again...Έπαθα σοκ! Πολύ ''δυνατό'' κομμάτι. Και μόλις αγόρασα το cd ''You All Look The Same To Me'', κόλλησα με το ''Need'' (...κι ακόμη να ξεκολλήσω!)