ελληνική μουσική
    1013 online   ·  210.856 μέλη
    apostolopoulouefi
    20.12.2003, 18:18

    Με αφορμή τις μέρες των εορτών ,αλλά με σταθερή τη διαθεση να
    μεταφέρουμε την ανθρωπινη ζεστασιά και κύματα θετικής ενέργειας
    μεταξύ μας και προς τους άλλους ,
    μένα γλυκό χαμόγελο κι ένα τραγούδι ας ευχηθούμε.....μ'αισιοδοξία ε?

    ΕΙΡΗΝΗ ΚΑΙ ΣΥΝΕΣΗ ΣΤΟΝ ΠΛΑΝΗΤΗ
    ΥΓΕΙΑ ΚΑΙ ΕΥΗΜΕΡΙΑ ΣΤΗΝ ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑ
    ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΕΠΙΠΕΔΑ ΖΩΗΣ ΚΑΙ ΑΝΘΡΩΠΙΝΩΝ ΣΧΕΣΕΩΝ!

    ΝΑ ΑΓΑΠΑΜΕ ΛΙΓΟ ΠΙΟ ΠΟΛΥ!
    ΝΑ ΑΓΑΠΑΜΕ ΛΙΓΟ ΠΙΟ ΚΑΛΆ!

    ΝΑ ΥΠΕΡΑΣΠΙΖΟΜΑΣΤΕ ΤΙΣ ΑΝΘΡΩΠΙΝΕΣ ΑΞΙΕΣ ΚΑΙ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ!
    ΝΑ ΥΠΕΡΑΣΠΙΖΟΜΑΣΤΕ ΤΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΜΟΥΣΙΚΗΣ!

    ΝΑ ΧΑΙΡΟΜΑΣΤΕ ΠΑΝΤΑ ΤΗ ΖΩΗ ΚΑΙ ΤΙΣ ΚΑΛΕΣ ΤΗΣ ΣΤΙΓΜΕΣ!

    Ευχομαι οι ευχες μου να φτάσουν μέσα σας .....
    με κοκκινη κορδελα κι ενα χαμόγελο!
    εφη

    ΚΑΝΕ ΚΙ ΕΣΥ ΜΙΆ ΕΥΧΗ!!

    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: jorge on 24-12-2003 11:45 ]
    dleonardos
    20.12.2003, 22:16
    Υγεία πάνω απ' όλα και 2 ποτηράκια κρασάκι τη μέρα...
    gate
    21.12.2003, 00:41
    Η ευχή μου είναι:

    Ζεστές σαν τη φωτιά οι καρδιές μας
    να λιώνουν κάθε πάγο ανάμεσά μας

    Δροσερά σαν το νερό τα λόγια μας
    να ξεδιψούν τον κόσμο όλο...., όλους εμάς... που κατά βάθος, όποιοι και να΄μαστε, διψάμε για αγάπη...


    Αλλά και μια ειδική ευχή:

    Στο "νοικούρη" ...στον Jorge,
    που μας φιλοξενεί στον ζεστο αυτό χώρο του MuisicHeaven ...και μπορούμε να μιλάμε και να ανταλάσσουμε σήμερα ευχές...ένα στιχάκι (από παραδοσιακά θρακιώτικα κάλαντα) :

    "Όσ' άστρα έχει ο ουρανός και φύλλα τα δεντράκια
    τόσα καλά να δώσ΄Θεός, σ' αυτόν τον νοικοκύρη..."

    "Η ζωή χωρίς μουσική θα ήταν ένα σφάλμα..." Νίτσε

    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: gate on 21-12-2003 01:14 ]
    jorge
    22.12.2003, 11:01
    Μακάρι κάθε νοικοκύρης να ήταν τόσο τυχερός όσο εγώ, που έχω τέτοιους ανθρώπους γύρω μου και ειδικά τη Νεκταρία. Αλλά επειδή δεν είμαι καλός στα ... online κοπλιμέντα, σταματάω εδώ, τα υπόλοιπα από κοντά

    Η δική μου ευχή είναι το 2004 να προσπαθήσουμε να σεβόμαστε λίγο παραπάνω τους συνανθρώπους μας. Να μην τους κοροϊδεύουμε και να μη λέμε πράγματα πίσω από την πλάτη τους. Πρώτα να κάνουμε αυτοκριτική και μετά να κρίνουμε τους γύρω μας.
    rapsodos
    22.12.2003, 11:03
    Εύχομαι σε όλους , τον καινούργιο χρόνο, να μην χρειάζονται ευχές!
    jorge
    24.12.2003, 11:50
    Εύχομαι Καλά Χριστούγεννα σε όλους! Καλά να περάσετε όπου πάτε και να γυρίσετε καλά! Ας κάνουμε όλοι μια καλή πράξη αυτές τις μέρες και ας δώσουμε μια δεύτερη ευκαιρία στους εχθρούς μας!

    ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΜΕΛΗ ΤΗΣ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑΣ ΜΑΣ!
    yiannisyiannis
    24.12.2003, 13:01
    Φέτος δεν θα κάνω ευχές για αγάπη, ειρήνη κλπ. Όχι διότι τις θεωρώ επουσιώδεις, αλλά γιατί στον κόσμο που ζούμε, είναι μάλλον πολύ προχωρημένες. Θα ήθελα λοιπόν να κάνω δυο διαφορετικές ευχές, μια οικουμενική και μια σε πιο προσωπικό επίπεδο. Ταπεινά φρονώ, ότι αυτό που λείπει σήμερα περισσότερο από τον πλανήτη μας, είναι η δικαιοσύνη, η οποία αιχμαλωτίζεται και μεταμφιέζεται για να ικανοποιηθούν τα οικονομικά συμφέροντα των ισχυρών.

    Εύχομαι λοιπόν ένα κόσμο με περισσότερη δικαιοσύνη. Κι επειδή όταν κάποιος εύχεται, δεν απευθύνεται στον αέρα, αλλά κάπου συγκεκριμένα, σε κάποιο πρόσωπο ή οντότητα, ο Θεός ας βάλει το χέρι του.

    Εύχομαι ακόμη, ο καθένας μας προσωπικά να ετυμολογήσει τη λέξη Χριστούγεννα, για να κατανοήσει τι είναι αυτό που εορτάζουμε και που κάνει την ημέρα αυτή διαφορετική από όλες τις άλλες μέρες του έτους. Σίγουρα δεν είναι η οικογενειακή συνεύρεση, οι φωταγωγίες και οι κοσμικοί στολισμοί των οδών και των πλατειών. Αυτά θα μπορούσαν να οργανωθούν και να πραγματοποιηθούν οποιαδήποτε άλλη μέρα του χρόνου, όμως δεν θα ήταν Χριστούγεννα.

    Ας προβληματιστούμε λίγο λοιπόν…
    gate
    24.12.2003, 13:46
    Γιάννη, έχεις δείξει αρκετές φορές σε αυτόν το χώρο, πόσο αγαπάς τα πιστεύω σου, που τυχαίνει να είναι και πιστεύω μου αλλά και πολλών άλλων φαντάζομαι εδώ. Χωρίς φανατισμούς ή σκοπιμότητες, δίνεις πάντα την άλλη διάσταση στα θέματα, όχι για διδαχή ή υπόδειξη αλλά για προβληματισμό. Νομίζω ότι και τα τελευαταί σου λόγια, η τελευταία σου ευχή, αυτό δείχνει. Κάνεις καλά που μας προβληματίζεις. Τα φώτα, οι γιορτές και οι φωνές του κόσμου μας κάνουν συχνά να μη βλέπουμε τίποτα πίσω από τα πράγματα. Πριν προλάβουμε να ονομάσουμε τέτοιες γιορτές ως folklore παραμύθια, προσωπικά θα πρότεινα, όχι τόσο να διαβάσουμε...,αλλά να γνωρίσουμε, να δούμε, να ακούσουμε...να έρθουμε σε επαφή με ανθρώπους που πιστεύουν με όλη τους τη δύναμη σε αυτό που ονομάζουμε Θεό και να προσπαθήσουμε να μάθουμε από αυτούς, τι είναι αυτό που τους κάνει να έχουν αυτή τη δύναμη ψυχής και αυτή την πίστη, τι είναι αυτό που τους κάνει να πιστεύουν στο Θεό...Από τη δική μου εμπειρία, πιστεύω ότι μπορεί, με μια τέτοια επαφή, να ανακαλύψουμε πολλά που δεν ξέρουμε ...κυρίως για τον εαυτό μας.
    zappas
    24.12.2003, 14:11
    υγεια και μονο υγεια σε ολους!!!! ολα τα αλλα καλα και ασχημα θα υπαρχουν ετσι κι αλλιως!!!!!!!!!
    KIT_KAT
    01.01.2004, 22:14
    Τις θερμότερες ευχές να βρει ο καθένας το κομμάτι που λείπει από το παζλ της προσωπικής του ευτυχίας, ηρεμίας...

    Κατερίνα
    geoguitar
    01.01.2004, 22:38
    ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΜΟΥΣΙΚΗ ΚΑΙ ΠΑΝΩ ΑΠ' ΟΛΑ ΤΗΝ ΥΓΕΙΑ ΜΑΣ.
    elina
    01.01.2004, 23:00
    Eyxomai o kainourios xronos na ferei eytyxia kai xara se olwn ton kosmo!!!
    Kai akoma perissoteres epityxies!!!
    gate
    02.01.2004, 01:57
    "...Από μέλι γάλα
    να ΄ν του ονείρου μας η σκάλα πλατιά..."

    christosk
    06.01.2004, 15:34
    OTAN OI EYXEΣ ΤΕΛΕΙΩΝΟΥΝ, ΤΟΤΕ ΑΡΧΙΖΕΙ Η ΖΩΗ
    Η ΖΩΗ ΝΑ ΟΜΟΡΦΥΝΕΙ ΚΑΙ Ν'ΑΛΛΑΞΟΥΝ ΟΙ ΚΑΙΡΟΙ
    ΗΡΘΕ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΝΑ ΦΥΓΕΙ ΤΟΥ ΟΝΕΙΡΟΥ Η ΘΑΝΗ
    ΟΤΑΝ Τ'ΟΝΕΙΡΟ ΦΥΡΑΙΝΕΙ ,ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΛΟΙ ΖΩΝΤΑΝΟΙ.
    apostolopoulouefi
    09.01.2004, 16:47
    Ολα εδω συμβαινουν
    κι ολα γινονται ζωη
    μα η ζωη ειναι τεχνη
    εδω, ειναι τα χρωματα
    εδω, κι ο μουσαμας
    ζωγραφησε την .
    Εδω ειναι οι νοτες
    εδω κι οι ηχοι
    τραγουδησε!
    Kotsiraki
    11.01.2004, 02:04
    Εύχομαι αυτή η χρονιά να είναι δημιουργική ,με υγεία , ευτυχία, γεμάτη όμορφα και δυνατά συναισθήματα και, κυρίως, καλές μουσικές!
    anastasia27
    11.01.2004, 11:37
    Γλυκά μου τυροπιτάκια καλημέρα και καλή χρονιά!
    Μετά από σχεδόν 6μηνη αποχή μου από το site λόγω ...τεχνικών προβλημάτων, χάιρομαι ιδιέταιρα που γυρνάω και σας ξαναβρίσκω όλους εδώ.

    ΜΑΣ ΕΥΧΟΜΑΙ ΟΛΟΨΥΧΑ ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ, ΓΕΜΑΤΑ ΑΠΟ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΚΑΙ ΠΡΟΣΩΠΑ ΠΟΥ ΑΞΙΖΕΙ ΝΑ ΖΗΣΟΥΜΕ.
    jorge
    11.01.2004, 12:58
    Να και η μπουγατσούλα μας
    Καλώς μας ήρθες και πάλι Αναστασία