ελληνική μουσική
    935 online   ·  210.853 μέλη

    Φιλανθρωπική βραδιά για τους αστέγους

    ageras
    19.08.2006, 15:49
    ΦΙΛΑΝΘΡΩΠΙΚΗ βραδιά για τους αστέγους της Αθήνας έχουν διοργανώσει στο Ηρώδιο για τις 5 Σεπτεμβρίου «Η Εταιρεία Φίλων του Δημοτικού Θεάτρου Πειραιά», το «Ιδρυμα Αστέγων» και η «Νεολαία της Παναθηναϊκής».

    Συμμετέχουν οι Μάριος Φραγκούλης, Μανώλης Λιδάκης, Φωτεινή Δάρρα, Ειρήνη Δερέμπεη κ.ά. Η σκηνοθετική επιμέλεια είναι του Ηλία Μαλανδρή.


    Πηγή:ναυτεμπορική
    tzouv
    19.08.2006, 15:54
    Πολυ καλη κινηση μπραβο τους.Συγχαρητηρια Μανωλη που μας ενημερωνεις συνεχως...
    ageras
    19.08.2006, 15:56
    Το μέλος tzouv στις 19-08-2006 στις 15:54 έγραψε...
    Παράθεση:

    Πολυ καλη κινηση μπραβο τους.Συγχαρητηρια Μανωλη που μας ενημερωνεις συνεχως...




    tolaruba
    19.08.2006, 18:47
    νομιζω οτι πολλοι απο μας θα δωσουν το παρων!!!!πληροφοριες που βρισκουμε?
    megaloserwtikos
    06.09.2006, 03:56
    Εντυπώσεις...
    Μόλις γύρισα από την συναυλία στο Ηρώδειο. Σε ένα κατάμεστο Θέατρο, απολαύσαμε 3 υπέροχες φωνές.
    Τι είδα...
    Ο Μ. Λιδάκης, φωνή βαριά, μεστή, μας παρέσυρε με τις ερμηνείες του σε τραγούδια του Χατζιδάκι, όπως ''στην ποταμιά σωπαίνει το κανόνι'', ''που τα πάνε το παιδί'', αλλά και άλλων όπως Μικρούτσικου, τραγούδησε έξοχα το ''ερωτικό'', υπέροχος και στον ''μαύρο ήλιο'' του Ξαρχάκου. Στο τελευταίο μέρος ερμήνευσε τραγούδια του Θεοδωράκη.
    Η Φ. Δάρρα, ερμήνευσε κυρίως Δ. Παπαδημητρίου, όπως ''πάμε ξανά στα θαύματα'', ''το στάλσιμο'', ''χρώμα δεν αλλάζουνε τα θαύματα'', αλλά και Χατζιδάκι ''το πέλαγο είναι βαθύ'', αλλά και Θεοδωράκη ''Μαρίνα'', '' αν θυμηθείς στο ονειρό μου''.
    Ο Μ.Φραγκούλης, προσεγμένος, μελετημένος όπως πάντα, με πολύ καλή τεχνική, πολύ καλός από την ''περιμπανού'' , από '' το αστέρι του βοριά'', έξοχος στο ''από έρωτα πεθαίνουν τα κλαριά'' αλλά και στο ''σκόρπιο αίμα'' του Ξαρχάκου.
    Κάποια στιγμή εν μέσω απαγγελίας στίχων από την κυρία Δέσποινα Μπεμπεδέλη (πολύ καλή στο ''κοιμήσου αγγελούδι μου'' του Θεοδωράκη), ερμήνευσε ''μάνα μου και Παναγιά'', ''μέρα μαγιού''.
    Ο νέος Α. Σμυράκης στο ''μεγάλη παρασκευή'' (Ξαρχάκος-Γκάτσος) πολύ καλός.

    Τι δεν μου άρεσε. (που σημαίνει θα ρίξω λίγο ''θάψιμο'' να εκτονωθώ)

    Η Δάρα στο ''Μαρίνα πρασινό μου αστέρι'' άνοιγε τόσο τις φράσεις και τις καταλήξεις σε στυλ ''κοιτάξτε τι αναπνοή έχω, δείτε ωραίο διάφραγμα''... λυπήσου μας όμως. Τραγούδα κι άσε την επίδειξη φωνητικών δυνατοτήτων. Αλλες πάλι στιγμές σήκωνε τα χέρια να μας παρασύρει να χτυπάμε παλαμάκια ρυθμικά. Πεσ το εσύ καλά και αν μας αρέσει θα χτυπάμε και παλαμάκια, δεν χρειάζεται όλη την ώρα να μας παροτρύνεις.

    Οταν έχουμε ακούσει και ανατριχιάσει με τον Μπιθικώτση που λέει ''Που να βρω την ψυχή μου το τετράφυλλο δάκρυ'' στο ''Αξιον εστί'', δεν λέω να πάτε να βρείτε τον Μπιθικώτση να το ξαναπεί, αλλά να το διεκπεραιώνει ο... Γρηγόρης Βαλτινός!!!
    Ας το έλεγε έστω ο Φραγκούλης...

    Η κυρία Μπεμπεδέλη, σπουδαία ηθοποιός, αλλά το μελό σε κάποια ποιήματα, σε στιγμές θα μπορούσε να λείπει. Αλλά και οι θεατρινισμοί τύπου, συγκινήθηκα, κρύβω το προσωπό μου.... με όλο το σεβασμό στο ταλέντο της, ας έλειπαν.
    Ο Λιδάκης έχει πιο δυνατή φωνή προφανώς, αλλά δεν χρειαζόταν να καλύπτει τον Φραγκούλη σε στιγμές...

    Και φτάνουμε στο τελευταίο μέρος...
    Κύριοι καταλαβαίνω άνθρωποι είστε κι εσείς, ένα μυαλό έχετε, κουρασμένοι μπορεί να είστε, αλλά είναι παντελώς απαράδεκτο να μην ξέρετε τα λόγια, να μπαίνετε άλλη στιγμή ο ένας άλλη στιγμή ο άλλος, όχι όπου κι όπου, αλλά στο περήφημο '' Της αγάπης αίματα'', η ερμηνεία κυρίως από την μεριά του Λιδάκη, ήταν απαράδεκτη εντελώς.
    Στα 2-3 τελευταία τραγούδια της συναυλίας, έβλεπες κόσμο να φεύγει ακατάπαυστα, ίσως από φόβο μήπως κατακρεουργήσουν και κανα άλλο τραγούδι.
    Ο Λιδάκης όμως δεν σταμάτησε εκεί, σε μια συγκινητική στιγμή αμέσως μετά που ο Βαλτινός απήγγηλε από το ''άξιον εστί'' του Ελύτη, πήγε και έπιασε συζήτηση με την καθισμένη κάπου στην σκηνή (και ασχέτως) κυρία Μπεμπεδέλη. Αλλά και πιο μετά σε ένα πιο ρυθμικό σημείο του Αξιον εστί, κοινούνταν ανόητα στον ρυθμό (τύπου τραλαλά-τραλαλά), η χτυπούσε παλαμάκια με... ανοιχτές παλάμες! Ασε που επειδή βρέθηκε στο Ηρώδειο, χρησιμοποιούσε χειρονομίες τύπου ''περάστε'', ''μετά από σας'', η γύρναγε το σώμα του σαν ρομποτάκι στα χειροκροτήματα και καλά πιο επίσημα... έγραφαν πολύ ψεύτικα...
    Ο Φραγκούλης αν εξαιρέσουμε ότι στο ''μέρα μαγιού'' ξεχάστηκε και έκανε μια παυσάρα, πριν μπει στο ρεφρέν, ήταν τελικά ο πιο σωστός απόψε.

    Στο τέλος το κοινό σηκώθηκε και έφευγε, οι καλλιτέχνες έφυγαν από την σκηνή... αλλά ξαφνικά είδαμε ένα θαύμα! Ο Λιδάκης και ο Φραγκούλης ξαναβγήκαν λες και το κοινό τους κάλεσε (!) και μας είπαν ένα τραγούδι του Ξαρχάκου!
    Κι ενώ είπαμε ''άντε πάμε τέλειωσε'' βγαίνει η Δάρα και λέει ''να σας πω κι εγώ ένα τραγούδι, θέλετε;'' ''Ναι'' είπαν 5-6 κάπου κάποιοι και είπε ένα του Παπαδημητρίου...
    Εφευγα, αλλά κοιτούσα μην βγει και ο Βαλτινός και μας πει ''να σας πω και εγώ κανα ποίημα, ξέρω κι έναν Σεφέρη..;''
    Ελεος...οργανωθήτε λιγάκι.

    ΥΓ. Να διευκρινήσω ότι και τον Λιδάκη, αλλά και τον Φραγκούλη τους αγαπώ και τους ακούω πάρα πολύ, γι αυτό ίσως είμαι και τόσο αυστηρός... και δεν σημαίνει ότι δεν πέρασα καλά. Αλλά στο ''της αγάπης αίματα'' για να μιλήσω πιο σοβαρά ο Λιδάκης ήταν αδικαιολόγητος. Αλλά εντελώς.





    με την πρώτη σταγόνα της βροχής, σκοτώθηκε το καλοκαίρι...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : megaloserwtikos στις 06-09-2006 04:04 ]


    aggeliki
    06.09.2006, 10:56
    Ήμουν κι εγώ χθες εκεί...

    Ωραία βραδιά με πανέμορφα τραγούδια...
    3 σπουδαίες φωνές...
    Συμφωνώ σε γενικές γραμμές με τον megaloserwtikos...

    Το βασικό που δεν μ'άρεσε ήταν η βιασύνη του κόσμου να φύγει!Αυτό συμβαίνει σε όλες τις συναυλίες!Και πραγματικά δεν καταλαβαίνω γιατί!
    Όσο για την κίνηση του Λιδάκη είναι γνωστό ότι έχει πρόβλημα με την κινησή του πάνω στη σκηνή!Είναι πολύ άγαρμπος(αν και εγώ το βρίσκω χαριτωμένο)!Στο ερωτικό ήταν πολύ καλός...
    Ο Φραγκούλης έχει αδυνατίσει πάρα πολύ!
    Α!Και στο τέλος που βγήκε η Δάρα και είπε να σας πω κι ένα τραγουδάκι τα ναι ήταν πολύ περισσότερα απο 5-6...Και αν πρόσεχε κανείς, πολύς κόσμος ξανακάθισε για να την απολάυση.Αυτό συναίβει και με τους Φραγκούλη, Λιδάκη, Βαλτινό στο Δίχτυ που τραγουδήσαν στο ανκόρ!

    Σημειώνω ότι τελευταία τον Λιδάκη και τον Φραγκούλη ειδικά τους έχω παρακολουθήσει πάρα πολλές φορές και γι'αυτό δεν έχω ιδιαίτερο πρόβλημα.Ήταν αυτοί που ήταν πάντα!

    Αυτά από μένα!
    megaloserwtikos
    09.09.2006, 01:16
    Αγγελική πιθανό να φεύγουν κάτα την διάρκεια της συναυλίας, είτε γιατί δεν τους αρέσει κάτι, είτε γιατί υπάρχει κάποιος προσωπικός λόγος.
    Αλλά φοβάμαι ότι σε πολλές περιπτώσεις τα πράγματα είναι ακόμα χειρότερα. Εχουμε μάθει από την συνήθεια της τηλεόρασης, που βλέπουμε κάτι για λίγο και αλλάζουμε κανάλι. Ετσι δεν έχουμε την υπομονή να δούμε κάτι ως το τέλος του.
    Δεν ξέρω και εγώ πως να το αποδώσω.
    Στο Γαλάτσι τις προάλλες κάποιοι έφυγαν από την ''μελαγχολική και λυρική'' συναυλία του Λουδοβίκου.
    Είναι απίστευτο που δεν είχαν την καλοσύνη να πάνε τουλάχιστον από τις πάνω εξόδους, αλλά έφυγαν από σκηνής, μπρος από τους καλλιτέχνες !!!
    Σε μια υπέροχη συναυλία, ότι χειρότερο ήταν τελικά το κοινό.
    Δεν είχαν την ευγένεια, να σκεφτούν ότι περνώντας από σκηνής θα διακόψουν την συγκέντρωση των μουσικών, αλλά θα αποσπάσουν και την προσοχή του κοινού.