ελληνική μουσική
    610 online   ·  210.866 μέλη
    tzouv
    22.08.2006, 01:24
    Ελεος πλεον.Δεν παει αλλο αυτη η κατασταση.Καθε χρονο τα ιδια.Καινε καινε καινε...
    Εχουν καταστρεψει τα παντα.Καποτε πρειπει να σταματησει αυτο.Αυτη τη στιγμη καινε και την Χαλκιδικη.Σταματηστε επιτελους.Κατι πρεπει να κανουμε.Φιλοι του παραδεισου να ενωθουμε εναντια σ'αυτους που καινε το οξυγονο και την ομορφια της φυσης για να χτισουν τα πολυτελη σπιτια τους......Να κανουμε κατι....
    sea_like_eyes
    22.08.2006, 04:20
    ο παραδεισος..καιγεται..το ειπε και ο πανουσης<<καιω τα δαση,φτιαχνω μεζονετες..>>... ντροπη και αισχος......
    XeniaRodo
    22.08.2006, 09:27
    Eγώ έχω πει.
    Όσους έμπρηστές πιάνουν πρέπει να τους κόβουν τα χέρια στην πλατεία, και όλο αυτό να μεταδίδεται ζωντανά από την τηλεόραση. Nα δούμε μετά αν θα το ξανακάνει κανείς....
    raisa
    22.08.2006, 09:48
    Φτάνει κύριοι εμπρηστές!Φ-Τ-Α-Ν-Ε-Ι...
    Έχετε καταστρέψει τα πάντα!

    Πέρα από τα δάση που έγιναν στάχτη και τα δεκάδες σπίτια που θεωρούνται πλέον μη κατοικήσιμα μπορούσε να σκοτωθεί κόσμος!Το διανοείστε; Παιδάκια που βρίσκονταν εκεί για διακοπές...

    Απίστευτο μου φαίνεται το πόσο κενοί είναι κάποιοι άνθρωποι.

    Η φωτιά δεν έχει σβήσει ακόμη...

    ελπίζω σύντομα να τη σταματήσουν
    uNick
    22.08.2006, 09:50
    .....ή, ακόμα καλύτερα, να τους καίνε τα χέρια!!!!!!!! Να τους μένει και ένα... σουβενίρ!!!!!

    KAKOFONIKS
    22.08.2006, 10:30
    Και μετά λένε η φύση μας εκδικείται ε πως να μη μας εδικείται με τις μαυλακίες που κάνουμε έμμεσα ή άμεσα ?
    pastella
    22.08.2006, 11:51
    Δεν ξερω ποσοι απο εσας εχετε παει στα μερη που καηκαν χτες, αλλα πραγματικα η καταστροφη ειναι ανυπολογιστη. Χτες απο τηλεφωνικη επικοινωνια το μετωπο της φωτιας στις 2 το πρωι ηταν στα 20 χμ!!!

    Και δεν μιλαμε μονο για το δασος. Μιλαμε για εξοχικα σε κατοικημενες περιοχες εντος σχεδιων πολης (οχι σε δασικες εκτασεις) που καταστραφηκαν. Αυτα ηταν ονειρο ζωης πολλων ανθρωπων που εκαναν οικονομιες για να τα αποκτησουν.

    Μιλαμε για πολλες επιχειρησεις απο τις οποιες ζουσαν ανθρωποι και εργαζοταν, ειδικα τωρα τους καλοκαιρινους μηνες για να βγαλουν τα προς το ζην απο τον τουρισμο για τους μηνες μεχρι το επομενο καλοκαιρι (ξενοδοχεια, βενζιναδικα,σουπερμαρκετ...η φωτια δεν κανει διακρισεις). Δεν τα υπολογισαν μαλλον καλα οι εμπρηστες...

    Ο δυνατος ανεμος που αλλαζε κατευθυνση καθε 5 λεπτα δεν βοηθουσε. Ο δρομος για να φτασει κανεις εκει περνα μεσα απο δασος,οποτε ειναι πολυ δυσκολο για πυροσβεστες να φτασουν.

    Στη Χανιωτη πολλοι ανθρωποι κατεφυγαν στην παραλια για να μην τους πλησιασουν οι φλογες. Εκει ηταν ασφαλεις. Το λιμεναρχειο Μουδανιων εκανε εκκληση σε ολα τα παραπλεοντα σκαφη να σπευσουν να μεταφερουν τον κοσμο σε ασφαλεστερο σημειο. Αυτο που μου εκανε τρομερη εντυπωση ειναι οτι ο κοσμος στην παραλια περιμενε ποσες ωρες και δεν πηγαν παραπλεοντα! Μεγαλο καραβι δεν μπορει να παει γιατι δεν εχει λιμανι εκει για να δεσει...

    Απο τον Ν.Μαρμαρα το θεαμα ηταν τρομακτικο... η μιση χερσονησος της Κασσανδρας κοκκινη στις φλογες...

    Για οσους δεν εχετε παει εκει... Κριμα που δεν ειχατε την ευκαιρια στη ζωη σας να δειτε την ομορφια της φυσης, το δεσιμο του δασους, του πευκου με την υπεροχη θαλασσα.

    Συγνωμη που ισως ακουγομαι συναισθηματικη, αλλα αφενος εχω εξ αιματος δεσιμο με τη Χαλκιδικη, αφετερου ειναι απο τους αγαπημενους προορισμους για μπανιο

    Και να φανταστει κανεις οτι η τελευταια φορα που πηγα εκει ηταν για να μοιρασω διαφημιστικα του Μασουτη...
    St_Anger
    22.08.2006, 11:53
    Εγώ θα έλεγα πως αν ήταν δυνατόν να βρούμε που μένει το κάθε άτομο από αυτόυς τους άθλιους να κάψουμε το σπίτι τους μαζί με αυτους και την οικογένεια τους για να νιώσουν και αυτοί λίγο πως ένιωσαν οι άνθρωποι που που έχασαν εκτός από την περιουσία τους και κάποιον άνθρωπο δικό τους! Ώρες ώρες πιστεύω πως η εκδίκηση είναι κάτι που χρειάζετε σε τέτοιους ανθρώπους! Πρέπει να το πληρώσουν με το ίδιο νόμισμα.......!
    GinaDanis
    22.08.2006, 12:58
    Διέπραξαν έ γ κ λ η μ α...
    ageras
    22.08.2006, 13:01
    Κρίμα..κρίμα.......
    Τι να πω...
    Ντροπή!!!!!!!!
    Αυτοί οι "άνθρωποι" δεν είναι για σκότωμα αλλά για επίπονα και αργά βασανιστήρια....

    Bruce_Dicki13
    22.08.2006, 13:15
    Ρε παιδια εγω ακουσα οτι απο κεραυνο πηρε φωτια !!!
    tzouv
    22.08.2006, 13:19
    οχι μαλλον θα μπερδευτηκες γιατι ειπαν σε καποια φαση οτι ειδαν κεραυνους αλλα παρακαλουσαν γι'αυτο μηπως και βρεξει και βοηθησει την κατασταση.Δεν μπορει να υπαρχουν τοσο μετωπα απο ενα κεραυνο....
    Ozzakos
    22.08.2006, 14:39

    Δεν έχω στεναχωρεθεί πιο πολύ σε όλη την ζωή μου....
    Κάποιοι που δεν αγαπάν την Χαλκιδική αποφάσισαν χθές μέσα στον καύσωνα να την καταστρέψουν.....
    Κάψαν την Χαλκιδική
    ήμουν εκεί και δεν περιγράφεται αυτό που έζηασα ο απόλυτος πανικός μια φρίκη...
    Το σκεφτομαι και παιθένω.....
    όσοι έχουν πάει στην χαλκιδική καταλαβένουν για το τη φρίκη μιλάω
    Το ωραιότερο στολίδι της βόρειας Ελλάδας κάηκε....
    Δεν ξέρω τι να πώ...
    Ας τημωρηθούν οι ένοχοι....αν τους βρουν ποτέ σε αυτό το κράτος........

    Δεν έχω στεναχωρεθεί πιο πολύ σε όλη την ζωή μου....
    Κάποιοι που δεν αγαπάν την Χαλκιδική αποφάσισαν χθές μέσα στον καύσωνα να την καταστρέψουν.....
    Κάψαν την Χαλκιδική
    ήμουν εκεί και δεν περιγράφεται αυτό που έζηασα ο απόλυτος πανικός μια φρίκη...
    Το σκεφτομαι και παιθένω.....
    όσοι έχουν πάει στην χαλκιδική καταλαβένουν για το τη φρίκη μιλάω
    Το ωραιότερο στολίδι της βόρειας Ελλάδας κάηκε....
    Δεν ξέρω τι να πώ...
    Ας τημωρηθούν οι ένοχοι....αν τους βρουν ποτέ σε αυτό το κράτος........
    Εγώ αυτό που ξέρω είναι ότι κινδύνευασν φίλοι μου ναι καλά ακούσατε και μάλιστα ένας απο αυτούς δεν έχει πλέον σπίτι.........Ντροπή αγαπητό κράτος!!!!!
    Ρε παιδιά σε περιοχή που έχει 30χλμ. δασική περιοχή έχουν 10 πυροσβεστικά και 30 πυροσβέστες!!!!ΕΛΕΟΣ!!!!!!!!!!!!!!
    Ozzakos
    22.08.2006, 14:43
    Και κάτι ακόμα......
    Προχθές ήμουν χανιώτη και πήγα στον Μασούτη κάτι να πάρω μάλλον δεν θα ξαναπάω πια.....
    Προχθές έκανα μπάνιο στο Μολο ένα απο τα ιστορικότερα Beach Bar της Χαλκιδικής αλλα δεν θα ξαναπάω πια.......
    Σταματήστε τους Εμπρησμούς!!!!!!!!!!
    houlina
    22.08.2006, 20:02
    έχω πάει χαλκιδική και είναι υπέροχα...είναι πραγματικά κρίμα!!!!!
    doritsa78
    22.08.2006, 20:28
    ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ ΑΜΑΝ ΜΕ ΤΙΣ ΦΩΤΙΕΣ.ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΕΙ ΑΥΤΗ ΗΚΑΤΑΣΤΑΣΗ.ΛΙΓΟ ΠΡΑΣΙΝΟ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΝΑ ΑΝΑΠΝΕΟΥΜΕ.
    Feggarenia261
    22.08.2006, 21:19
    Οτι και να λέμε εδω μέσα είναι μόνο λόγια. Κρίμα και τιμωρά σ αυτούς που το καναν και τέτοια λέμε όλοι. το θέμα είναι τι μπορεί να γίνει στην πράξη. και Αυτο δυστυχώς δεν μπορεί να γίνει απο εμας τους 10 16 που ενδιαφέρθηκαν...
    thank
    22.08.2006, 23:24
    Το μέλος St_Anger στις 22-08-2006 στις 11:53 έγραψε...
    Παράθεση:

    Εγώ θα έλεγα πως αν ήταν δυνατόν να βρούμε που μένει το κάθε άτομο από αυτόυς τους άθλιους να κάψουμε το σπίτι τους μαζί με αυτους και την οικογένεια τους για να νιώσουν και αυτοί λίγο πως ένιωσαν οι άνθρωποι που που έχασαν εκτός από την περιουσία τους και κάποιον άνθρωπο δικό τους! Ώρες ώρες πιστεύω πως η εκδίκηση είναι κάτι που χρειάζετε σε τέτοιους ανθρώπους! Πρέπει να το πληρώσουν με το ίδιο νόμισμα.......!



    τώρα ... το θέμα με την οικογένειά τους ... ε .. θέλει λίγο κοίταγμα κατά την ταπεινή μου γνώμη.

    Πέρα από το συγκεκριμένο, λυπάμαι αν στενοχωρήσω κάποιους, αλλά ακόμα και στο χειρότερο έγκλημα, η λογική της αυτοδικίας, του λυντσαρίσματος κλπ είναι λίγο επικίνδυνη. Οκ, προφανώς ειναι φόρουμ και ο καθένας γράφει απολύτως ότι νοιώθει και ότι του κατέβει, αλλά όσο νάναι η παράθεση της πλέον αποτελεσματικής τιμωρίας σαν σχόλιο δεν ειναι ότι καλύτερο. Θα καταλήξουμε σε διαγωνισμό. Απλά το αναφέρω. Ευχαριστώ.
    Other_side
    23.08.2006, 05:55
    Ε. Δεν τον λένε και St_Anger (με αγγλική προφορά Θάνο) έτσι τυχαία!

    Τώρα όσο αφορά τις πυρκαγιές, βλέπε προηγούμενη συζήτηση με τίτλο "Σταματήστε!" αρχικά και μετά νομίζω "Στο Λίβανο σκοτώνουν παιδιά". Για να καταλάβεις το κλίμα της αδιέξοδου, είσαι πράγματι ανίκανος να κάνεις κάτι για ν'αλλάξει όλο αυτό το φιάσκο κατ'εμέ. Είναι που...ίσως να...βγαίνουν πολιτικοί που μας εκπροσωπούν πραγματικά και επιτρέπουν ή κλείνουν τα μάτια μπροστά στους επανειλλημένους βιασμούς της Ελληνικής φύσης.

    Κάποτε την τιμούσαμε. Μετά γίναμε Χριστιανοί.

    Ίσως βρεθεί και πάλι κάποιος να ανεβάσει φωτογραφίες, ίσως μια κούκλα παιδιού καμένη, ίσως ένα πτώμα δεν ξέρω αν υπήρχαν θύματα. Αλλά εδώ δεν μας παίρνει και πολύ. Μιλάμε για κάτι που έγινε στη χώρα μας. Λίγο σεβασμό έτσι; Θέλω πολύ να δω αν θα ανεβάσει κανείς ανάλογες φωτογραφίες...πολύ θα με ξαφνιάσει κάτι τέτοιο.

    Σταματήστε; Ναι εντάξει. Εμείς, μάλλον εσείς τους αφήσατε να ανέβουν στις θέσεις στις οποίες βρίσκονται και όπως αναφέρω και προηγουμένος...αφήνουν τέτοια εγγλήματα να περάσουν για ατυχήματα. Και έλα πραγματικά να μου πεις εσύ μετά, πως αν σε 5 χρόνια δεν αφήσουν το οικόπεδο σε μια καλύτερη τιμή επειδή ακριβώς δεν χρειάστηκαν ιδιαίτερα έξοδα για την αρχική "διαμόρφωση" του, έλα να μου πεις εσύ πως ο αγοραστής δεν δέχτηκε να το αγοράσει λόγο συνείδησης. Εντάξει ποιός τα θυμάται τώρα αυτά μετά από 1-2 μήνες;

    Εδώ ακόμα και για το Λίβανο βλέπω σταμάτησαν μέχρι και οι φωτογραφίες ν'ανεβαίνουν που ήταν πράγματι άκρος χρήσιμες στην όλη επίλυση του θέματος.

    Χρειάζεται μια επανάσταση...και χρόνος.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Other_side στις 23-08-2006 06:06 ]


    Aiolos_m
    23.08.2006, 09:40
    Χρειαζόμαστε τους πνευματικούς μας ανθρώπους...