ελληνική μουσική
    849 online   ·  210.851 μέλη

    Τι λατρευουμε σε μια μπάντα;

    tzouv
    08.09.2006, 01:52
    Επηρεασμενος λιγο απο την ταινια των doors που ειδα πριν λιγες μερες ηθελα να ανοιξω αυτο το τοπικ για να ρωτησω τελικα τι λατρευουμε σε μια μπαντα...Τον frontman η ολοι την μπαντα.Εαν ισχυει το δευτερο γιατι τοτε ολες οι αφισες που εχουμε με τους doors απεικονιζουν μονο τον Morrison και οχι τους αλλους.Αξιζε δηλαδη μονο ο Τζιμης πχ και κρατηθηκε το συγκροτημα....
    Σχολιαστε.....

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 08-09-2006 09:57 ]


    poison_girl
    08.09.2006, 02:56
    Φιλτατε tzouv,πολυ ενδιαφερον θεμα για συζητηση...

    κ εχω να πω αμα λατρευεις κυριολεκτικα μια μπαντα δεν γινεται να λατρευεις μονο τον frontman γιατι αυτο που σε κανει να την λατρεψεις ειναι αποτελεσμα συλλογικης δουλειας-προσπαθειας!
    Βεβαια σχεδον παντα ο frontman προβαλεται περισσοτερο απ τους αλλους κ αυτος ειναι ο λογος που μπορει-μπορει λεω-να την "ψωνισει" κ να κανει σολο καριερα καποια στιγμη (αυτο εννοειτε πως δεν ισχυει για ολους).

    Οσο για τον Τζιμακο-κατα την γνωμη μου παντα-δεν πιστευω οτι ηταν ο μονος που αξιζε απ τους Doors!κ ειναι αληθεια πως η φατσα του ειναι πασιγνωστη κ χιλιοτυπωμενη!!!!

    St_Anger
    08.09.2006, 11:34
    Βασικά πιστεύω και εγώ ότι θες δεν θες θα λατρέψεις όλοι την μπάντα για τον λόγο που μας είπε και η potion_girl! Ωστόσο, μπορεί για κάποιον λόγο να λατρέψεις ένα πρόσωπο μέσα στην μπάντα (όπως έγω ας πούμε γουστάρω το τρελό στυλ που έχει ο ulrich στους metallica! Πολλές φορές όμως στις διάφορες εμφανίσεις (στις αφίσες π.χ.) βλέπουμε μόνο τον frontman (όπως στους doors) λόγω του ότι είναι ο "leader" τις "ομάδας"!
    KAKOFONIKS
    08.09.2006, 12:02
    Η αλήθεια είναι οτι κάποιος που δεν έχει ιδέα απο μουσική σίγουρα θα κοιτάξει τον frontman κάποιος μουσικός όμως θα κοιτάξει όλη την μπάντα . Ο frontman είναι επιφορτισμένος επικοινωνεί με το κοινό και για αυτό ίσως μετά απο μια συναυλία είναι αυτό που μένει σαν ανάμνηση αλλά απο την άλλη αν δεν υπάρχει μπάντα δεν υπάρχει frontman!
    JaNick
    08.09.2006, 12:24
    Στους Doors σίγουρα σινέβαινε αυτο....Τώρα υπάρχουν συγκροτήματα όπως οι Black Sabbath που κατα τη διάρκεια της καριέρας τους ο frontman λίγα έλεγε (άσχετα τι έγινε μετά....) Προσωπικά με τη μεγάλη μου αγάπη τους Iron Maiden, υπάρχουν περίοδοι που με πόρωνε και απο ένα μέλος της μπάντας...Στην αρχή ήμουν πορωμένος με τον Gers...(εξ ού και το nickname μου....) Τώρα είμαι πορωμένος με τον Steve Harris....Ποτέ βέβαια δεν σταμάτησε να με πορώνει ο Dickinson αλλα ποτέ περισότερο απο τα άλλα μέλη....
    Το θέμα είναι για πιο συγκρότημα μιλάμε....Γιατί όταν ένα συγκρότημα εχει δημιουργηθεί απο τον κιθαρίστα ή (καλη ώρα) απο τον μπασσίστα ε, δεν μπορεί να σε πορώνει μόνο ο frontman....Αυτα....
    yiannisyiannis
    08.09.2006, 12:38
    Πάντως, στην εποχή μας, ο κόσμος -ως επί το πλείστον- ενδιαφέρεται για την παράσταση, το show στην νεοελληνική, είτε με frontman είτε χωρίς. Κάποτε……λατρεύαμε τη μουσική και τους στίχους. Σήμερα η μουσική περνάει σε δεύτερη μοίρα, οι δε στίχοι στην τρίτη και βάλε.
    Γι’ αυτό το λόγο άλλωστε, αν το καλοσκεφτείτε, ο κόσμος δεν ασχολείται πια με στερεοφωνικά υψηλής πιστότητας (hi-fi). Κάποτε ήταν μια μαγική περιπέτεια να συγκεντρώσεις χρήματα για να αγοράσεις ένα καλό πικάπ, ενισχυτή και ηχεία. Έψαχνες σε καταστήματα στερεοφωνικών που μύριζαν βινύλιο, δοκίμαζες ήχους από ηχεία διαφορετικών εταιρειών κλπ. κλπ.
    Σήμερα υπάρχουν βέβαια τα DVD και τα SACD αλλά δεν τα βλέπω να προχωρούν. Επειδή πάνω απ’ όλα είναι το show, σχεδόν όλοι χρησιμοποιούν mp3 players. Αφού έτσι κι αλλιώς η μουσική που παράγεται και πουλιέται είναι υποδεέστερης ποιότητας, χωρίς ποιοτικές απαιτήσεις, ο αλγόριθμος του mp3, παρότι απωλεστικός, την αποδίδει μια χαρά.
    Sweetdreamer
    08.09.2006, 16:55
    Εξαρτάται από τον frontman {ή τη frontwoman} τα πάντα όμως είναι συνάρτηση και της χημείας που υπάρχει μεταξύ των μελών μιας μπάντας και στο τι δίνουν προς τα έξω..... τι αίσθηση γεννούν σε όσους τους ακούν.........
    black_devil
    08.09.2006, 18:08
    Frontman. Το λέει η λέξη. Ο αντρας μπροστά. Απο αυτο και μόνο καταλαβαινει κανείς γιατι προβάλεται περισσότερο. Ασχετα όμως με την προβολή του το κοινο θα τον ξεχωρίσει μόνο αν έχει κάτι το πάρα πολυ ιδιαίτερο ή αντον ενδιαφέρει πιο πολύ ο τραγουδιστής παρα το τραγούδι. Αν σε ενδιαφέρει όμως περισσοτερο η μουσική αυτή καθ' αυτή αναγνωρίζεις όλη την μπάντα.
    spery
    14.09.2006, 18:46
    Σίγουρα ο frontman κάνει όλο το «παιχνίδι».Επικοινωνεί με το κοινό,
    προσπαθεί να μεταδώσει την ενέργεια και το πάθος του, δίνοντας τον
    καλύτερο εαυτό του(τις περισσότερες φορές). Γι’αυτό και προβάλλεται
    περισσότερο από όλους. Χωρίς την μπάντα του όμως,κατά την άποψή μου,
    κανείς δεν θα ήταν τόσο δυναμικός. Η ερμηνεία του κάθε καλλιτέχνη,
    επηρεάζεται από την μουσική που τον συνοδεύει και το αποτέλεσμα εξαρτάται
    από την σύμπραξη αυτών των δυο. Επομένως,η μπάντα είναι πολύ σημαντικό
    συστατικό στοιχείο. Θεωρώ ότι θα έπρεπε να δίνεται περισσότερη προσοχή σε
    αυτήν. Να αναγνωρίζεται η ποιότητα ενός live σε όλο του το σύνολο,όχι μόνο
    στον τραγουδιστή.

    faltsoo
    14.09.2006, 19:50
    ton DRUMER





    Hastaroth
    14.09.2006, 22:37
    Εμένα πάντως κανείς δέν μέ λάτρεψε (ευτυχώς δηλαδή....)


    antreas_dr
    15.09.2006, 00:42
    Yπάρχουν διάφοροι λόγοι για να λατρέψεις μιά μπάντα!
    Ο πρώτος για μένα πρέπει να είναι το έργο τους...
    Βεβαίως για να μην κρυβόμαστε πίσω απο το δάχτυλο μας (δεν μπορούμε άλλωστε γιατί έχουμε πάρει κάτι κιλάκια τώρα τελευταία) σημάντικο ρόλο παίζει ο φροντμαν. Δεν είναι τυχαίο οτι αρκετές μπάντες έχουν πάρει τα ονόματα τους απο τον/τους frontman τους (βλεπε Bon Jovi, Allman Brothers Band, Aφοι Κατσάμπα)
    Βεβαίως αντίστοιχα υπάρχουν μπάντες που έχουν πάρει όνομα απο τα ιδρυτικά τους μέλη χωρίς αυτά να έιναι ο frontman τους (βλέπε Van Halen, Fleetwood Mac κλπ)
    Η ενέργεια που βγάζουν πάνω στη σκηνή την ώρα του live είναι ένα στοιχείο που επηράζει, η ψυχή και το δεσιμό τους (οχι αυτό που λέμε είναι για δέσιμο...)


    Aiolos_m
    15.09.2006, 00:45
    Τις γυναίκες που τραγουδάνε...κι αν δεν τραγουδάνε...δεν τη λατρεύουμε
    vasilis23
    05.12.2006, 22:22
    Εγω νομιζω οτι μετρανε τα παντα...απο τον frontman και την επικοινωνια με το κοινο του...μεχρι την αψογη εκτελεση των κομματιων απο τους μουσικους...γιαυτο και αλλωστε λεγεται και συγκροτημα!Ενας μονος του δεν μπορει να κανει τιποτα...
    mavroula
    05.12.2006, 22:29
    τη μουσική
    το ότι είναι ένα - κι ας έχουν σουπερ φροντ μαν.....

    το ότι έχουν ποιότητα (συνήθως) και διάρκεια στο χρόνο και οι ίδιοι σαν μουσικοί και τα τραγούδια τους.
    στους μπιτλς για παράδειγμα δεν ήταν ο τραγουδιστής αυτός που έκανε τη διαφορά...
    στους σαντάνα επίσης..