ελληνική μουσική
    852 online   ·  210.851 μέλη
    gate
    22.02.2003, 01:14
    Συχνά μια φράση που ακούμε, μια άποψη ή μια σκέψη, μπορεί να γίνει αφορμή για τους πιο έντονους προβληματισμούς μας, μπορεί να μας δώσει την απάντηση που ζητάμε ή να μας δώσει την ευκαιρία να δούμε τα πράγματα με άλλο μάτι..., από διαφορετική οπτική γωνία, έτσι όπως δεν είχαμε συνηθίσει να τα βλέπουμε.
    Συχνά μια ολιγόλογη φράση, ένα γνωμικό, μπορεί να συμπυκνώνει όλο το νόημα της σκέψης μας ή τα συναισθήματά μας και να μας κάνει να σκεφτόμαστε, όταν την ακούμε ή τη διαβάζουμε: "αυτό είναι...", "αυτό ήθελα να πω...", "αυτό σκεφτόμουν..." ή ακόμα και "τι όμορφο, να και κάτι που δεν είχα σκεφτεί...".

    Εγώ τα έχω πει αυτά χιλιάδες φορές...

    Να μερικά λόγια που έγιναν αποδέκτες αυτών των αντιδράσεών μου:

    - "Για να γίνει κανείς αυτό που είναι, δεν πρέπει να έχει την παραμικρή ιδέα γι΄αυτό που είναι"
    - "Νωρίς το πρωί, όταν αρχίζει η μέρα, όταν όλα είναι φρέσκα, στο χάραμα της δύναμης του καθενός, είναι διαστροφή να διαβάζεις ένα βιβλίο!"
    - "Τελικά κανείς δεν μπορεί να βγάλει περισσότερα από τα πράγματα, συμπεριλαμβανομένων και των βιβλίων απ' όσα ήδη ξέρει. Γιατί ποτέ δε θα ακούσει κανείς εκείνο, στο οποίο δεν έχει πρόσβαση μέσω της εμπειρίας του. Ας φανταστούμε τώρα μια ακραία περίπτωση: ότι ένα βιβλίο μιλάει μόνο για γεγονότα, τα οποία βρίσκονται έξω από τη δυνατότητα κάθε συχνής και σπάνιας εμπειρίας - ότι είναι η πρώτη γλώσσα γι αμια νέα σειρά εμπειριών. Στην περίπτωση αυτή απλώς δε θα ακουστεί τίποτα, αλλά θα υπάρξει η ακουστική ψευδαίσθηση ότι εκεί πουδεν ακούγεται τίποτα δεν υπάρχει τίποτα..."
    -"Στο χειροκρότημα υπάρχει πάντα ένα είδος θορύβου - ακόμα και όταν χειροκροτάμε τους εαυτούς μας"
    - "Οι σκέψεις είναι οι σκιές των συναισθημάτων μας - πάντα σκοτεινότερες, κενότερες και απλούστερες από αυτά"

    (Όλα τα παραπάνω ανήκουν στον Νίτσε. Τα 3 πρώτα από το έργο του: "Ιδε ο άνθρωπος" και τα αλλά 2 από τη "Χαρούμενη επιστήμη")

    -"Όταν στο δρόμο της Θήβας, ο Οιδίπους συνάντησε τη Σφίγγα κι αυτή του έθεσε το αίνιγμάτ ης, η απόκρισή του ήταν: ο άνθρωπος. Τούτη η απλή λέξη χάλασε το τέρας. Έχουμε πολλά τέρατα να καταστρέψουμε. Ας αναλογισθούμε την απόκριση του Οιδίποδα" (Γ.Σεφέρης)

    -"Η ζωή δε μοιράζει όλα της τα δώρα παρά την ημέρα όπου μυείται κανείς στην τέχνη του ευγενικού βίου"
    -"Μπορεί να βρίσκουν ενδιαφέρον στην επικίνδυνη ζωή. Ενδιαφέρει όμως να κάμουν διάκριση ανάμεσα στο να ζεις αντιμετωπίζοντας τον κίνδυνο και να ζεις επικίνδυνα"
    -"Αυτοί πουζητούν αν καταστρέψουν μάλλον τους ανθρώπους παρά τις μεθόδους, καταλήγουν να τις υιοθετήσουν. Ξεπλανεμένοι απότην ιδέα πως οι μέθοδοι εξαφανίζονται με τους υποκινητές τους, φτάνουν να γίνουν χειρότεροι από αυτούς τους ανθρώπους που ήθελαν να εξοντώσουν"
    (Όλα τα παραπάνω ανήκουν στον Mahatma Gandi)

    -"Είσαι ριζοσπάστης σημαίνει πως πιάνεις τα πράγματα από τη ρίζα. Κι η ρίζα του ανθρώπου είναι ο ίδιος ο άνθρωπος" (Κ. Μαρξ)

    -"Ένα μέρος του παρελθόντος είναι φυσικό να πεθαίνει.
    Η θνησιμότητά του όμως μας μολύνει επικίνδυνα, αν προσκολληθούμε σε αυτό με ιδιαίτερη αγάπη και προσήλωση.
    Ένα μέρος του παρελθόντος μένει πάντα ζωντανό και
    κινδυνεύουμε ιδιαίτερα, αν καταφρονήσουμε τη ζωντάνια του" (Γ. Σεφέρης)

    -"Εφόσον δεν υπήρξα ούτε ανίδεος ούτε θεατής, πρέπει να αναρωτηθώ αν δεν είμαι ένοχος" (Κίρκεγκορντ)

    -"Ο τρόπος με τον οποίο η αλήθεια λέγεται ωφελεί τον άνθρωπο περισσότερο από την ίδια την αλήθεια" (Μπυφφόν)

    -"Η ζωή απόκτά νόημα όταν απομακρυνόμαστε όσο το δυνατόν περισσότερο γίνετια από την αφελή προσπάθεια προς μια διαρκή εγωιστική ευχαρίστηση και θέτουμε τον ευατό μας στην υπηρεσία κάποιου πράγματος. Στην περίπτωση που θα πάρουμε στα σοβαρά την υπηρεσία αυτή που προσφέρουμε, το "νόημα" θα έρθει από μόνο του" (Έρμαν Έσσε)

    -"Η αγάπη σε κάνει τρελλό,
    το μίσος αδύναμο.
    Κάπου ανάμεσα επιζείς" (Αγνώστου)

    -"Ο μοναχισμός δεν οδηγεί στη Βασιλεία του Θεού από μόνος του παρ' εκτός αν βιώνεται ως μετάνοια μέχρι τελευταίας αναπνοής. Δηλαδή γυρνώντας το νου προς το Θεό, το λόγο του Θεού.
    Το ίδιο και η ποίηση. Άλλωστε και τα δύο έχουν να κάνουν με το λόγο, τη βίωσή του και την έκφρασή του. Κάθε χριστιανός προτρέπεται να διακρίνει "παν ρήμα αργό" από το έγκαιρο.
    Όποιος ασχολείται με το λόγο, ασχολείταικαι με τη σιωπή"
    (τα λόγια αυτά είναι κάποιου αγιορείτη μοναχού με το όνομα Συμεών. Είχε δώσει πριν κάποια χρόνια συνέντευξη σε μια εφημερίδα και μου είχε κάνει εντύπωση. Επρόκειτο για έναν αληθινό ποιητή. Διαβάστε και τι άλλο είχε πει:
    -"Απολαμβάνω τον ουρανό με τα σύννεφα, τον ήλιο, τη σελήνη και τα άστρα, τη γη, το δάσος και τα όρη, με τα ζώα, τα φυτά και τα βράχια. Είναι όλα αυτά ένα εκθαμβωτικό, ελπιδοφόρο, μυστικό ραβασάκι. Είναι μια ερωτική επιστολή που σου αφήνει ο Θεός, ο Αγαπημένος, για να έρθεις κοντά του, πολύ κοντά του")

    - "Η ευτυχία είναι ένα άρωμα. Δεν μπορείς να αλείψεις με αυτό τους άλλους, χωρίς να πάρεις και εσύ μερικές σταγόνες" (Λιούις Μαν)

    Και ασφαλώς δεν μπορώ να μην αναφέρω και κάτι από τον αγαπημένο μου Λεό Μπουσκάλια :

    "Ξεχνάμε, πως ακόμη και οι πιο σίγουροι ανάμεσά μας, χρειάζονται επιβεβαίωση από καιρό σε καιρό. Δεν συνειδητοποιούμε ότι, μερικές φορές, ο άλλος νιώθει απομακρυσμένος ή ξεκομμένος ή ότι εμείς οι ίδιοι γινόμαστε πιο χαλαροί στις σχέσεις μας. Λέγοντας "Σ΄αγαπώ" υπονοούμε ότί "Δεν σε θεωρώ σαν κα΄τι δεδομένο. Η δύναμη που μας έχει ενώσει εξακολουθεί να μας κρατά μαζί".
    Το κενό που δημιουργείται μεταξύ των ανθρώπων, γεφυρώνεται πολύ εύκολα με τα σωστά λόγια στη σωστή στιγμή. Καθώς οιανθρώπινες σχέσεις αλλάζουν αναπόφευκτα, είναι σημανιτκό να βεβαιωνόμαστε ότι μερικά πράγματα παραμένουν σταθερά. Τα "Ζητώ συγγνώμη", "Σ΄έχω ανάγκη", "Σ΄αγαπώ", είναι δραστικοί τρόποιο ενίσχυσης αυτής της επιβεβαίωσης..."


    Περιμένω και από εσάς...

    "χωρίς μουσική η ζωή θα ήταν ένα σφάλμα" Νίτσε

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από:: gate στις 22-02-2003 18:11 ]
    Astron
    22.02.2003, 05:19
    Πολύ ενδιαφέρον topic, εύγε!
    Θα θελα να προσθέσω μερικές προτάσεις του Νίτσε απ' το "Έτσι μίλησεν ο Ζαρατούστρα"

    «Αν ήθελα να κουνήσω αυτό το δέντρο με τα χέρια μου, δε θα το μπορούσα. Μα ο άνεμος που δεν τον βλέπουμε, το τυραννεί και το λυγίζει, όπως θέλει. Κάτω από αόρατα χέρια λυγίζουμε και τυραννιόμαστε κι εμείς με τον χειρότερο τρόπο»

    «Αλήθεια, όποιος λίγα κατέχει, από λίγα κατέχεται.»

    «Τί θα δημιουργούσαμε αλήθεια αν υπήρχαν Θεοί;»

    «Από τότε που υπάρχουν άνθρωποι, ο άνθρωπος χάρηκε πολύ λίγο αυτό μόνο είναι, αδελφοί μου, το προπατορικό μας αμάρτημα!
    Κι όσο μαθαίνουμε να χαιρόμαστε περισσότερο τόσο περισσότερο ξεμαθαίνουμε να κάνουμε κακό στους άλλους και να εφευρίσκουμε θλίψεις.»

    «Όποιος δεν πιστεύει τον εαυτό του λέει πάντα ψέματα.»
    ZOI
    22.02.2003, 16:17
    loipon to axioma mu gia ti zoi einaiira to dromo to ligotero taxidemeno ki auto ekane oli ti diafora.auto thelo na mporo na leo meta apo xronia.endiaferon thema!ep autou exo na proteino ena vivlio pou to eho vrei se palaiopoleio opote einai ligo apithano na to vreite ala axizei ton kopo:fos ek fotos megalon tou pneumatos k tis tehnis vasilios tousis.einai gemato apofthegmata k risis.

    episis kati pou xehasa :eutihismenos autos pou mporei na leei kathe vradi ezisa.oratios
    Astron
    23.02.2003, 14:29
    ΖΟΙ το πρώτο που είπες είναι απ' τον κύκλο των χαμένων ποιητών;
    Το λέω γιατί έχω σημειώσει το εξής ρητό απ' αυτήν την ταινία:
    "-Δυο δρόμοι χαραγμένοι στο δάσος
    κι εγώ διάλεξα τον λιγότερο ταξιδεμένο.
    Και αυτό είναι που έκανε τη διαφορά!"

    και βέβαια ας μην ξεχνάμε το λακωνικό και σοφό "Άδραξε τη μέρα"


    Θυμήθηκα τώρα μια επιγραφή -νομίζω στα Ισπανικά- που είχα δει, αλλά δεν ξέρω ποιος το είχε γράψει:
    -Διαβάτη πρόσεξε, δρομος δεν υπάρχει. Τον δρόμο τον φιάχνεις περπατώντας.


    (Εκτός απ' τη μεταφορική έννοια, στην Ελλάδα έχει και κυριολεκτική!)


    Άλλο ένα που έχει σχέση και με την τέχνη (δεν θυμάμαι από πού είναι)

    -Οι άλλοι θα ξεχάσουν κάποτε
    τι είπες ή τι έκανες.
    Αλλά δεν θα ξεχάσουν ποτέ
    πώς τους έκανες να αισθανθούν.

    Κι άλλο ένα του Herbert Prochnow που είναι περισσότερο ανθρωπολογική παρατήρηση παρά ρητό:
    Η πόλη είναι μια μεγάλη κοινωνία αποτελούμενη από μοναχικούς ανθρώπους.


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από:: Astron στις 23-02-2003 14:30 ]
    gate
    23.02.2003, 21:20
    Quote:

    On 2003-02-23 14:29, Astron wrote:

    .....-Διαβάτη πρόσεξε, δρομος δεν υπάρχει. Τον δρόμο τον φιάχνεις περπατώντας......
    ....-Οι άλλοι θα ξεχάσουν κάποτε
    τι είπες ή τι έκανες.
    Αλλά δεν θα ξεχάσουν ποτέ
    πώς τους έκανες να αισθανθούν.....




    Από τα καλύτερα που έχω διαβάσει...
    Giorgos
    03.03.2003, 04:52
    Quote:

    On 2003-02-23 14:29, Astron wrote:
    ΖΟΙ το πρώτο που είπες είναι απ' τον κύκλο των χαμένων ποιητών;
    Το λέω γιατί έχω σημειώσει το εξής ρητό απ' αυτήν την ταινία:
    "-Δυο δρόμοι χαραγμένοι στο δάσος
    κι εγώ διάλεξα τον λιγότερο ταξιδεμένο.
    Και αυτό είναι που έκανε τη διαφορά!"




    Παύλο, οι στίχοι που αναφέρεις ανήκουν στον μεγάλο Αμερικανό ποιητή Robert Frost και είναι παρμένοι από το υπέροχο ποίημά του "The road not taken". Το παραθέτω ολοκληρωμένο, γιατί πραγματικά αξίζει τον κόπο:

    THE ROAD NOT TAKEN

    Two roads diverged in a yellow wood,
    And sorry I could not travel both
    And be one traveler, long I stood
    And looked down one as far as I could
    To where it bent in the undergrowth;
    Then took the other, as just as fair,
    And having perhaps the better claim,
    Because it was grassy and wanted wear;
    Though as for that the passing there
    Had worn them really about the same,
    And both that morning equally lay
    In leaves no step had trodden black.
    Oh, I kept the first for another day!
    Yet knowing how way leads on to way,
    I doubted if I should ever come back.
    I shall be telling this with a sigh
    Somewhere ages and ages hence:
    Two roads diverged in a wood, and I-
    I took the one less traveled by,
    And that has made all the difference.


    "Οι άνθρωποι που πετυχαίνουν σ' αυτόν τον κόσμο είναι αυτοί που προχωρούν και διαλέγουν τις συνθήκες και τις περιστάσεις που θέλουν, κι όταν δεν τις βρίσκουν, τις δημιουργούν." (George Bernard Shaw)

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από:: Giorgos στις 03-03-2003 04:55 ]

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από:: Giorgos στις 03-03-2003 04:57 ]
    ZOI
    03.03.2003, 15:59
    ta logia einai ontos enos poiiti distihos den thimomoun to onoma giati ta eiha diavasei se ena arthro!!!alla o giorgos mas dieukoline!!den einai ekpliktiko to noima????eidika gia kapoiois san emas pou asholountai me mousiki kai stihous!!!einai kairio na paroume to ligotero taxidemeno dromo!!!!
    GLafki
    05.03.2003, 02:54
    einai mia frash pou eida kapote se mia analafrh teen movie kai omws mou emeine entona sto myalo.......
    TO make an impact you have to go to the extremes!!
    Gia na kaneis thn diafora prepei na ftaseis sta oria!!!
    gate
    13.03.2003, 01:29
    "Αυτό που αξίζει δεν είναι ο νους,
    αλλά αυτό που τον κατευθύνει, δηλαδή το ήθος, η καρδιά, οι ευγενικές ιδιότητες και οι προοδευτικές ιδέες"
    Ντοστογιέφσκι
    GLafki
    15.03.2003, 04:20
    "Kapoia stigmh h aytou megaleioths o eaytos mas tha mpei sthn aithousa tou thronou tou me tous aylikous tou,to nou kai thn kardia kai tha apofasisei gia th zwh tou!!!"
    Tasos Athanasiadhs
    gate
    18.04.2003, 22:32

    Ο «δεκάλογος της γυναίκας» ή ο «Δεκάλογος της Zωής», όπως τον επινόησε ο καραγκιοζοπαίχτης Γιάνναρος...:

    "...
    1. Ο Πατριάρχης είναι ο άρχων του λαού

    2. Ο βασιλιάς βασιλεύει και αυτός

    3. Ο στρατιώτης πολεμά και για τους δύο

    4. Ο πολίτης θρέφει και τους τρεις

    5. Ο δικηγόρος μπερδεύει και τους τέσσερις

    6. Ο γιατρός ξεκάνει και τους πέντε

    7. Ο φαρμακοποιός φαρμακίζει και τους έξι

    8. Ο παπάς συχωράει και τους εφτά

    9. Ο νεκροθάφτης θάφτει και τους οχτώ

    10. Ο διάβολος παίρνει και τους εννέα

    Κι αυτό το αθώο πλασματάκι που λέγεται γυναίκα γεννάει και τους δέκα...."
    ZOI
    19.04.2003, 20:47
    ποια η αληθεια?που η αληθεια?
    ποιος ο χρονος που ζησαμε?
    ποιος ο χρονος που αναχωρουμε?
    η μεγαλη σοφια κρυβεται στα εγκατα της γης
    οπως και η οριστικη αληθεια
    δε θα τη βρουμε ποτε
    εκεινο που εχει σημασια ειναι να την αναζητουμε.


    ινδος μοναχος
    gate
    20.04.2003, 12:59

    "όπου κι αν πάω , βρίσκω έναν ποιητή που έχει πάει εκεί πριν από εμένα".

    Sigmund Freud
    ZOI
    20.04.2003, 14:43
    η δημοκρατια και η ελευθερια αυτοματως γινονται ανιερες οταν στο ονομα τους χυνεται αιμα αθωων.
    μαχατμα γκαντι

    οποιος εχει κοιταξει στα ματια εναν στρατιωτη που πεθαινει στο πεδιο της μαχης το σκεφτεται πολυ καλα προτου αποφασισει να ξεκινησει εναν πολεμο
    οτο φον βισμαρκ
    gate
    23.04.2003, 01:23
    Ο Καβάφης διηγείται από τη ζωή του:

    "...Ένας νέος ποιητής μ' επεσκέφθηκε. Ήταν πολύ πτωχός, εζούσε από την φιλολογική του εργασία, και με φαίνονταν σαν κάπως να λυπούνταν βλέποντας το καλό σπίτι που κατοικούσα, τον δούλο μου που τον έφερε ένα καλά σερβιτό τσάι, τα ρούχα μου τα καμωμένα σε καλό ράπτη. Eίπε· "Tι φρικτό πράγμα να έχει κανείς να παλεύει να βγάζει τα προς το ζην, να κυνηγάς συνδρομητάς για περιοδικό σου, αγοραστάς για βιβλίο σου".

    Δεν θέλησα να τον αφήσω στην πλάνη του και τον είπα μερικά λόγια, περίπου σαν τα εξής. Δυσάρεστη και βαρειά η θέσις του -αλλά τι ακριβά που με κόστιζαν εμένα οι μικρές μου πολυτέλειες. Για να τες αποκτήσω βγήκα απ' την φυσική μου γραμμή κι έγινα ένας κυβερνητικός υπάλληλος (τι γελοίο), και ξοδιάζω και χάνω τόσες πολύτιμες ώρες την ημέρα, στες οποίες πρέπει να προστεθούν και οι ώρες καμάτου και χαυνώσεως που τες διαδέχονται. Tί ζημιά, τί ζημιά, τί προδοσία. Eνώ εκείνος ο πτωχός δεν χάνει καμιά ώρα· είναι πάντα εκεί, πιστό και του καθήκοντος παιδί της Tέχνης.

    Πόσες φορές μες στην δουλειά μου μ' έρχεται μια ωραία ιδέα, μια σπάνια εικόνα, σαν ετοιμοκαμωμένοι αιφνίδιοι στίχοι, και αναγκάζομαι να τα παραμελώ, διότι η υπηρεσία δεν αναβάλλεται. Έπειτα σαν γυρίσω σπίτι μου, σαν συνέλθω κομμάτι, γυρεύω να τ' ανακαλέσω αλλά πάνε πια. Kαι δικαίως. Mοιάζει σαν η Tέχνη να με λέγει "Δεν είμαι μια δούλα εγώ· για να με διώχνεις σαν έρχομαι, και να 'ρχομαι σαν θες. Eίμαι η μεγαλύτερη Kερά του κόσμου. Kαι αν με αρνήθηκες -προδότη και ταπεινέ- για το ελεεινά σου καλό σπίτι, για τα ελεεινά σου καλά ρούχα, για την ελεεινή καλή κοινωνική σου θέση, αρκέσου μ' αυτά λοιπόν, (αλλά πού μπορείς ν' αρκεσθείς) και με τες λίγες στιγμές που όταν έρχομαι συμπίπτει να είσαι έτοιμος να με δεχθείς, βγαλμένος στην πόρτα να με περιμένεις, όπως έπρεπε να είσαι κάθε μέρα..."

    (ANEKΔOTA ΣHMEIΩMATA ΠOIHTIKHΣ KAI HΘIKHΣ, I΄)
    ZOI
    25.04.2003, 21:04
    υπαρχουν γυναικες που οσο κι αν ψαξει κανεις δεν εχουν μεσα τους τιποτε,αλλα ειναι σκετες μασκες.ειναι να λυπαται κανεις τον ανδρα που σχετιζεται με τετοια-σχεδον σαν φαντασματα,κατ'αναγκην ανικανοποιητα-πλασματα.ωστοσο ακριβως αυτες μπορουν να διεγειρουν με τον πιο εντονο τροπο τον ποθο του ανδρα.ψαχνει να βρει την ψυχη τους και ψαχνει ακαταπαυστα.
    νιτσε
    βεβαια υπαρχουν και τετοιοι ανδρες!


    σε τεσσερις τοιχους ολα χαμενα
    πνιγμενος σε στιχους που λενε για μενα

    δε θελω συμπονοια μονο εσενα
    μα σε πηρε η νυχτα γι'αυτο καληνυχτα
    οπου και να 'σαι εγω θα σε σκεφτομαι
    λιγο ακομα....
    ενος ασημου ποιητη!
    gate
    29.04.2003, 00:01
    "..Δε γνωρίζει τίποτα και νομίζει ότι τα ξέρει όλα.
    Αυτό τον οδηγεί σαφέστατα σε μια πολιτική καριέρα.."

    (George Bernard Shaw)


    ZOI
    06.06.2003, 13:51
    οταν φθονεις καποιον ομολογεις οτι εισαι χειροτερος απο αυτον.αριστοτελης
    ZOI
    06.06.2003, 22:12
    το μεγεθος οπως και η ομορφια βρισκεται στα ματια εκεινου που τα βλεπει.
    σαιξπηρ

    εκεινοι που δεν μπορουν να θυμηθουν το παρελθον ειναι καταδικασμενοι να να το ξαναζησουν.
    σανταγιανα

    ευτυχισμενος οποιος εχει μελετησει και μαθει την ιστορια
    ευρυπιδης


    τα μεγαλα ποταμια απο τις μικρες πηγες πηγαζουν
    ντ.εβερεττ

    φτανει μονο ενα προσωπο να σας λειπει και το παν ειναι ερημια΄
    λαμαρτινος(μαγος εισαι?)

    ο ερωτας ειναι μιγμα απο μελι και χολη.μερικες φορες ειναι γλυκος αλλα τις πιο πολλες φαρμακι
    πλατων(ειδες ευα τι λεει ο μεγαλος?)

    τα παιδια σου δεν ειναι υποστατικα σου.ειναι οι γιοι και οι κορες της λαχταρας της ζωης.για τη ζωη τους εισαι το μεσο και οχι η αρχη.μπορεις να τους δωσεις την αγαπη σου,δεν μπορεις να τους επιβαλλειςτις ιδεες σου.εισαι το τοξο απο το οποιο εκτοξευονται σαν ολοζωντανα βελη.καμε καλε τοξοτη ωστε καθε σαϊτα που κρατας στα χερια σου να σημαινει χαρα.
    χαλιλ γκιμπραντ


    ο ομορφος ειναι ομορφος οσο μπροστα σου στεκει,μα ο αγαθος ειναι ομορφος και αργοτερα και παντα.
    σαπφω


    η αγαπη ειναι πολεμος,ανακωχη,ειρηνη,θανατος και ζωη που βασιλευουν εκ περιτροπης.
    ντ.αμπουαζ

    μη θες να φτασεις σε κορφες
    τη μοναξια αν φοβασαι
    οσο ανεβαινεις πιο ψηλα
    τοσο πιο μονος θα σαι.
    γ.δροσινης


    τα εθνη πρεπει να ενθυμουνται για να διδασκονται
    θουκυδιδης

    η τρυφεραδα δεν περιγραφεται με λογια,την αισθανεσαι σαν μουσικη
    μαρκ τουαιην


    οσο αθλιος κι αν ειναι ενας ανθρωπος μενει παντα συνανθρωπος μας
    σενεκας

    τπτ δε στεγνωνει τοσο γρηγορα οσο τα δακρυα
    κικερων

    οταν χτυπαει δυνατα η καρδια,δεν ακουγεται η φωνη της λογικης
    λαμαρκ










    Anonymous
    08.06.2003, 20:52
    "Εν βυθώ η αλήθεια"
    ΔΗΜΟΚΡΙΤΟΣ

    "Θέλεις να σταθείς όρθιος;
    Γονάτισε!"