ελληνική μουσική
    946 online   ·  210.853 μέλη

    Ταλέντο στη μουσική:Αρκεί;Άν δεν υπάρχει;

    DavidDT
    19.09.2006, 18:36
    Εγώ πιστεύω οτι εάν υπάρχει ταλέντο μπορεί κάποιος να εξελιχθεί ευκολότερα σαν μουσικός παρα όταν δεν έχει.Επίσεις πιστεύω πως το ταλέντο δεν αρκεί.Απλά βοηθάει.
    Κάποιοι λένε: "Εάν δεν έχεις ταλέντο,δεν μπορείς να μάθεις μουσική"
    Εγώ πιστεύω πως η απάντηση είναι μια:"εξάσκηση"
    Με την εξάσκηση και με την αγάπη σ'αυτό που κάνει κάποιος,πετυχαίνει τα πάντα και ας μην έχει ταλέντο ή αλλιώς "μουσική φλέβα".


    Εσείς τι πιστεύτε; Συμφωνείτε; ή διαφωνείτε;
    maspa
    19.09.2006, 21:49
    Α! Να κι άλλος Κρητικός!

    Στο θέμα μας τώρα..... Όχι μόνο στη μουσική αλλά και γενικότεραα πιστεύω το εξής: Για να πετύχει κάποιος χρειάζεται δύο πράγματα,ταλέντο και δουλειά.Ο συνδυασμός αυτών των δύο θεωρώ ότι είναι το βασικότερο για να εξελιχθεί κάποιος (στην προκειμένη περίπτωση,στη μουσική.) Όπως κάθετι ακατέργαστο,έτσι και το ταλέντο χρειάζεται την "εξάσκηση",όπως λες κι εσύ.
    prochatz
    20.09.2006, 03:10
    Συμφωνώ κι εγώ με τη maspa. Για μένα, αν δεν έχεις το ταλέντο μέσα σου δεν πρόκειται να κάνεις τίποτα. Από την άλλη πλευρά, αν το έχεις, πάλι δε θα κάνεις τίποτα αν δεν το εξασκήσεις.
    Jimy
    20.09.2006, 08:14
    Εάν κάποιος έχει ταλέντο θα ξεκολλήσει πιο εύκολα σε κάποιες δύσκολες στιγμές απο κάποιον που δεν έχει ας πούμε όπως το 4χ4 στην άμμο αλλά σίγουρα όταν κάποιος δουλεύει θα πάει πιο μπροστά απο κάποιον που έχει ταλέντο μόνο,
    το ταλέντο είναι σαν κάποιος να σε παρακινεί όταν βαριέσει ας πούμε να μελετήσεις ή τα έχει φορτώσει στον κόκορα ας πούμε,σκέφτομαι έτσι γιατί έχω στο μυαλό μου κάποιον που μελετάει κλασσική αλλά και ανεξάρτητα απο αυτό το ταλέντο είναι σα μια μικρή ώθηση αλλά για την αρχή μόνο,πιστεύω το διάβασμα δε σε αφήνει ποτέ

    elpis27
    20.09.2006, 11:20
    Για την μουσική πρόοδο κάποιου 10% συμβάλλει το ταλέντο και 90% η δουλειά, η μελέτη.
    Εξάλλου το τι εννοεί κανείς ταλέντο διαφέρει...
    Για μένα για παράδειγμα ταλέντο είναι η μουσικότητα
    Και η μουσικότητα (πάλι για μένα) είναι η ικανότητα να περνάς το συναισθημά σου μέσα από τα χέρια σου ή την φωνή σου.
    Αν κάποιος δουλέψει σκληρά, ακόμα και "ταλέντο" να μην έχει θα αποκτήσει μια καταπληκτική τεχνική. Και ξέρω αρκετούς μουσικούς που στηρίχτηκαν πάνω σε αυτό χωρίς να έχουν ιδιαίτερη μουσικότητα.
    Αφήστε που συνήθως τα παιδιά που έχουν κάποιο μουσικό χάρισμα είναι πιο τεμπέλικα από τα άλλα που χρειάζονται διπλο κόπο για να καταφέρουν κάτι.
    Όταν συνδυάζονται και τα δύο το αποτέλεσμα είναι εκπληκτικό.
    assasinos
    20.09.2006, 11:24
    Στη ζωή δεν επιβιώνει ο Einstein αλλά ο Δαρβίνος!
    Η συστηματική δουλειά θα φέρει αυτό που λέμε ταλέντο...και δεν σημαίνει πως δεν είχες ταλέντο,απλά ότι το βοήθησες με τη συνεχή προσπάθειά σου να εκδηλωθεί, να βγεί από το λήθαργο!
    KAKOFONIKS
    20.09.2006, 11:47
    Το μέλος elpis27 στις 20-09-2006 στις 11:20 έγραψε...
    Παράθεση:

    Για την μουσική πρόοδο κάποιου 10% συμβάλλει το ταλέντο και 90% η δουλειά, η μελέτη.
    .



    Συμφωνώ απολύτως, καθέτως και οριζοντίως. Το να έχει κάποιος ταλέντο δεν πάει να πει κάτι. Γιατί? Πολύ απλά μπορεί να επαναπαυθεί στο οτι έχει ταλέντο και να μην εξασκηθεί καθόλου και να ξυπνησεί ένα πρωι και να καταλάβει ότι έκανε λάθος!

    Αυτά ! Χαίρε μεγάλε Δαυίδ!
    jorge
    20.09.2006, 11:56
    Συμφωνώ κι εγώ με την Elpis27.

    Επίσης να προσθέσω πως εχθρός κάποιου που έχει ταλέντο, δεν είναι μόνο η απραξία ή η τεμπελιά, αλλά και το οτι μπορεί να ψωνιστεί με το ταλέντο του και να περιμένει κάποιος, κάπου, κάποτε να βρεθεί να τον πάρει από το χέρι και να τον αναδείξει. Δυστυχώς αρκετοί καλλιτέχνες είναι έτσι.
    KAKOFONIKS
    20.09.2006, 12:22

    johnpsilos
    20.09.2006, 13:08
    Συμφωνώ με τον jorge...
    Απλά πιστεύω οτι μεταξύ δύο ανθρώπων που δουλεύουν το ίδιο (αν βέβαια θα μπορούσαμε να το πούμε αυτό) αυτός που έχει ταλέντο θα ξεχωρίσει... Και ειδικότερα αν φτάσει στο σημείο να καταλάβει το ταλέντο του και να μπορεί να το χρησιμοποιεί θα απογειωθεί σε σχέση με τον άλλο......

    Guys keep going....
    DavidDT
    20.09.2006, 15:38
    Και εγώ συμφωνώ με πολλούς απο εσάς,αλλά ιδιαίτερα με την elpis27 & με τον jorge στο θέμα περί ψωνίσματος.
    Αnyway,σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας





    Υ.Γ.Χαίρε μεγάλε Γιώργο (KAKOFONIKS)
    maspa
    20.09.2006, 15:52
    Sorry,αλλά περί ψωνίσματος θα διαφωνήσω.......Οι περισσότεροι ατάλαντοι είναι οι μεγαλύτερες ψωνάρες......(και δε μιλάω γι αυτούς που προσπαθούν αλλά γι αυτούς που έχουν βγάλει το δισκάκι τους και θεωρούν τον εαυτό τους φτασμένο έχοντας ένα στυλάκι......πολύ σπαστικό.Καλά,αυτογνωσία δεν έχουν αυτοί οι άνθρωποι;)
    vero
    20.09.2006, 16:10
    Εγω συμφωνω με ολους!!! Αλλα περι ψωνισματος εξαρταται απο τον χαρακτηρα του καθε ανθρωπου!!!!
    maspa
    20.09.2006, 16:16
    Το μέλος vero στις 20-09-2006 στις 16:10 έγραψε...
    Παράθεση:

    Αλλα περι ψωνισματος εξαρταται απο τον χαρακτηρα του καθε ανθρωπου!!!!



    Σωστό κι αυτό.....
    black_devil
    20.09.2006, 18:30
    Εγω πιστευω οτι ειτε εχεις ταλεντο, ειτε εξασκησαι ή και τα δυο, αν δεν το γουσταρεις αυτο που κανεις δεν προκειται να προχωρισεις σε καμια περιπτωση.
    rory166
    20.09.2006, 23:55
    σε περιπτωση που δεν υπαρχει το ταλεντο,θα πρεπει οπως και δηποτε να υπαρχει
    παααρα πολλη ορεξη για δουλεια και αγαπη για αυτο που κανει κανεις
    και μετα ολα τα αλλα ερχονται πιστευω

    ποτε μη στηριζεις τα ονειρα σου στα αστερια...αφου αυτα δεν στηριζονται πουθενα

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : rory166 στις 20-09-2006 23:56 ]


    poison_girl
    21.09.2006, 00:44
    Το μέλος rory166 στις 20-09-2006 στις 23:55 έγραψε...
    Παράθεση:

    σε περιπτωση που δεν υπαρχει το ταλεντο,θα πρεπει οπως και δηποτε να υπαρχει
    παααρα πολλη ορεξη για δουλεια και αγαπη για αυτο που κανει κανεις
    και μετα ολα τα αλλα ερχονται πιστευω

    ποτε μη στηριζεις τα ονειρα σου στα αστερια...αφου αυτα δεν στηριζονται πουθενα

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : rory166 στις 20-09-2006 23:56 ]






    συμφωνωωωω!!!!
    rory166
    21.09.2006, 00:47
    αυτο μας ελειπε..να μην συμφωνεις...
    melageorgiadoy
    21.09.2006, 09:53
    Εχω δει ατομα που δεν μπορουν ουτε να μετρησουν σωστα δεν ακουνε αυτα που παιζουν..και επιμενουν...Ειμενουν και πολλες φορες α καταφερνουν.Το ταλεντο ειναι σημαντικο και το πιστευω αυτο.Κανεις δεν γεννηθηκε μουσικος ολα ειναι θεμα εξασκησης και επιμονης!Υπαρχουν βεβαια και περιπτωσεις που θα επρεπε να τα εχουν παρατησει.Λιγη αυτογνωσια δεν πειραζει...
    poison_girl
    21.09.2006, 17:38
    Το μέλος rory166 στις 21-09-2006 στις 00:47 έγραψε...
    Παράθεση:

    αυτο μας ελειπε..να μην συμφωνεις...




    με σενα παντα συμφωνω!!!!!