ελληνική μουσική
    794 online   ·  210.857 μέλη

    Διαγωνισμός Θεάτρου Σκιών!

    xanthi
    21.09.2006, 22:31
    Από αύριο (22/9) μέχρι και τη Κυριακή (24/9) θα γίνει στην Πάτρα κ συγκεκριμένα στο θέατρο Απόλων Διαγωνισμός Θεάτρου Σκιών. Το θέατρο Σκιών ή αλλιώς ο Καραγκιόζης γεννήθηκε (αν κάνω λάθος χίλια συγνώμη, αλλά έτσι έχω μάθει από μικρή ) στην Πάτρα! Η είσοδος είναι ελεύθερη για το κοινό. Άρα πολλοί φίλοι του αγαπημένου αυτού καλλιτεχνικού είδους που τα τελευταία χρόνια έχει αρχίσει να χάνεται θα μπορέσουν να το παρακολουθήσουν. Την Κυριακή το βράδυ θα γίνει η απονομή του βραβείου στον νικητή. Το θέατρο Σκιών αν και είμαι μικρή έχει καταγραφεί στη μνήμη μου από τα πρώτα χρόνια της ζωής μου. Δεν πιστεύεται και εσείς πως είναι κρίμα που χάνεται σιγά σιγά ένας ωραίος καλλιτεχνικός θεσμός που είναι άμεσα συνδεδεμένος με την πατρίδα μας;

    Χαμένη μάχη είναι αυτή που δεν δόθηκε ποτέ...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : xanthi στις 21-09-2006 22:32 ]


    XeniaRodo
    22.09.2006, 10:07
    Mπράβο στους Πατρινούς γι' αυτήν την πρωτοβουλία. H τέχνη του ελληνικού θεάτρου σκιών αναπτύχθηκε στην Πάτρα και απ' ότι ξέρω η πόλη είχε μερικούς σημαντικούς καραγκιοζοπαίκτες παλιότερα....

    T ο M ο ν α δ ι κ ό Φό ρ ο υ μ γ ι α T ρ α γ ο υ δ ι σ τ έ ς σ τ η ν E λ λ ά δ α
    tragoudi.forumer.com




    περισσότερα στο
    www.karagioziz.gr

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : XeniaRodo στις 22-09-2006 10:16 ]


    επισυναπτόμενα: Sasproteinoume-Karagiozis.jpg 
    assasinos
    22.09.2006, 11:26
    Πάρα πολύ καλή κίνηση!
    Να θυμόμαστε και τα παιδικά μας χρόνια που και που!