ελληνική μουσική
    909 online   ·  210.856 μέλη

    Οι Enigma επιστρέφουν!

    CHE
    22.09.2006, 13:50

    Πολλοί θυμούνται τους γρηγοριανούς ψαλμούς και τη χορευτική μουσική στη μεγάλη επιτυχία των Enigma το 1990 με το τραγούδι «Sadness Part 1».
    Όπως γνωρίζετε ο χαρακτηριστικός ήχος τους οφείλεται στον συνθέτη Μισέλ Κρετού.
    Η επιτυχία τους βέβαια δεν σταμάτησε στο πρώτο σινγκλ που μπήκε στο Τοπ-10 σε 24 χώρες. Συνεχίστηκε με τα επόμενα τέσσερα άλμπουμ, φτάνοντας συνολικά τις πωλήσεις 35 εκατομμυρίων CD παγκοσμίως ενώ τα άλμπουμ τους στην Ελλάδα τους φέρνουν πρώτους σε πωλήσεις στο ξένο ρεπερτόριο.


    Στις 25 Σεπτεμβρίου (ημερομηνία κυκλοφορίας στην Ελλάδα) ο Κρετού επιστρέφει με το έκτο άλμπουμ του «Α Posteriori», ένα μείγμα ήχων που δημιουργήθηκαν αποκλειστικά στο συνθεσάιζερ και τον υπολογιστή του.


    Για το νέο άλμπουμ, ο εγκέφαλος των Enigma εμπνεύστηκε από όσα αγάπησε στην παιδική του ηλικία. Τον «Εξωγήινο» και τις «Στενές επαφές τρίτου τύπου» του Στίβεν Σπίλμπεργκ, τον Ιούλιο Βερν, τον Γαλιλαίο, τον Λεονάρντο Ντα Βίντσι, τον «Μικρό Πρίγκιπα», τους μύθους της Ιούς και τον Γαλαξία της Ανδρομέδας.


    - Όταν ήμουν μικρός κοιτούσα τ' άστρα. Με συνάρπαζαν οι γαλαξίες, οι πλανήτες, το σύμπαν. Το νέο άλμπουμ συνδυάζει το πάθος μου για το Διάστημα και την επιστημονική φαντασία με τους ήχους της μουσικής.
    Το κεντρικό θέμα της δουλειάς μου είναι ο ήχος και όχι κάποια ιδεολογία. Ένας ήχος συμπυκνωμένος, πρωτίστως ορχηστρικός. Η μουσική μου δεν ήταν ποτέ εγκεφαλική. Μιλά μόνο στο συναίσθημα, όχι στη λογική.
    Ήθελα η μουσική να μην είναι τόσο στομφώδης όπως σε προηγούμενες δουλειές μου.
    Γύρισα στην απλότητα της πρώτης περιόδου των Enigma, σε κάτι λιγότερο πολύπλοκο. Άλλωστε, κάθε φορά που κάνω έναν δίσκο βασική προτεραιότητα είναι να αλλάξω τον ήχο σε σχέση με τον προηγούμενο, να κάνω κάτι διαφορετικό.

    Ο Κρετού ηχογραφεί τα άλμπουμ των Enigma στο δικό του στούντιο στην Ίμπιζα, όπου ζει εδώ και χρόνια. Στον νέο δίσκο του τα έχει κάνει όλα μόνος του. Ακόμα και οι φωνές που ακούγονται σε ελάχιστα σημεία είναι τεχνητές.
    - Ηχογράφησα τα πάντα μόνο με ένα συνθεσάιζερ και έναν υπολογιστή. Δεν μου αρέσει να δουλεύω με άλλους στο στούντιο. Στο παρελθόν είχα κάποιους για τα φωνητικά αλλά τώρα τα κάνω όλα μόνος μου. Είναι πολύ πιο εύκολο και πρακτικό. Η αλήθεια είναι πως δεν χρειάζομαι κανέναν άλλο.

    Η διαδικασία της ηχογράφησης δεν είναι το μοναδικό σημείο που κάνει τον Ρουμάνο συνθέτη να διαφέρει από τους συναδέλφους του. Αντίθετα με τους περισσότερους καλλιτέχνες, ο Κρετού δεν παρουσιάζει ποτέ τη μουσική του στο κοινό.
    - Δεν δίνω συναυλίες. Δεν έχω παίξει ποτέ σε κόσμο. Προτιμώ να κάθομαι μόνος μου στο στούντιο και να παίζω. Ίσως αλλάξω γνώμη κάποια μέρα αλλά δεν το νομίζω.
    kalouka
    22.09.2006, 14:08
    μου αρέσει η ατμοσφαιρική μουσική τους περιμένω να ακούσω τη νεα τους δουλειά

    ageras
    23.09.2006, 14:14
    Οι Enigma είναι από τις πιο μυστήριες μπάντες που έχω ακούσει.
    όπως σωστα προαναφέρθηκε η ατμοσφαιρική τους μουσική καθώς και το "μυστήριο" που υπάρχει σε αυτήν, τους καθιστά αναμφισβήτητα μοναδικούς στο είδος τους.
    Εν αναμονή λοιπόν της κυκλοφορίας...