ελληνική μουσική
    669 online   ·  210.851 μέλη

    Η ενασχόληση με τις νότες σε νεαρή ηλικία «τρέφει» τον εγκέφαλο

    vouliakis
    22.09.2006, 14:30
    Καναδοί ερευνητές ενθαρρύνουν τους γονείς που δίνουν χρόνο και χρήμα προκειμένου να χαρίσουν μουσική παιδεία στα παιδιά τους. Σύμφωνα με δημοσίευμα της εφημερίδας Το Βήμα (21/9/2006), οι ερευνητές παροτρύνουν τους γονείς να συνεχίσουν, καθώς ανακάλυψαν ότι τα μικρά παιδιά που παρακολουθούν μαθήματα μουσικής εμφανίζουν καλύτερη μνήμη, ενώ παράλληλα παρουσιάζουν και καλύτερες επιδόσεις σε τεστ ανάγνωσης, γραφής αλλά και Μαθηματικών.

    Οι ειδικοί του Πανεπιστημίου Μακ Μάστερ του Τορόντο συνέκριναν, όπως αναφέρουν στην ιστοσελίδα του επιστημονικού εντύπου 'Brain', παιδιά ηλικίας από τεσσάρων ως εξι ετών, που έκαναν μαθήματα μουσικής επί ένα έτος, με συνομηλίκους τους οι οποίοι δεν παρακολουθούσαν τέτοια μαθήματα.

    Οι ερευνητές πραγματοποίησαν στη διάρκεια του έτους τέσσερις μετρήσεις της εγκεφαλικής δραστηριότητας στις δύο ομάδες και ανακάλυψαν ότι στον εγκέφαλο των παιδιών που ασχολούνται με τη μουσική εμφανίζονται αλλαγές στην ανάπτυξη του εγκεφάλου από τους τέσσερις κιόλας πρώτους μήνες των μαθημάτων. Πρόκειται για την πρώτη μελέτη που αποδεικνύει ότι η απόκριση του εγκεφάλου σε μικρά παιδιά, που λαμβάνουν μουσική παιδεία, αλλάζει μέσα σε διάστημα μικρότερο του ενός χρόνου, σε σύγκριση με άλλα παιδιά που δεν ασχολούνται με τη μουσική.

    Οι 12 μικροί εθελοντές (έξι από τους οποίους παρακολουθούσαν μαθήματα σε ωδείο, ενώ οι υπόλοιποι όχι) υπεβλήθησαν σε ένα μουσικό τεστ κατά το οποίο τους ζητήθηκε να διαχωρίσουν διαφορετικές αρμονίες, ρυθμούς και μελωδίες. Παράλληλα υπεβλήθησαν σε τεστ μνήμης κατά το οποίο κλήθηκαν να ακούσουν μια σειρά αριθμών την οποία έπρεπε να απομνημονεύσουν και να επαναλάβουν.

    Προηγούμενες μελέτες έχουν δείξει ότι τα μεγαλύτερα σε ηλικία παιδιά που παρακολθούν μαθήματα μουσικής εμφανίζουν καλύτερα σκορ στα τεστ ευφυϊας σε σχέση με τα παιδιά που παρακολουθούν μαθήματα υποκριτικής. Το αξιοσημείωτο στοιχείο της νέας μελέτης αφορά το ότι η μουσική φαίνεται να βοηθά στη βελτίωση άλλων ικανοτήτων, όπως η λεκτική και η μαθηματική. Οι ερευνητές σχεδιάζουν τώρα να μελετήσουν την επίδραση της μουσικής στον εγκέφαλο ενηλίκων.

    Πηγή: e-Paideia.net


    Tziamourani
    22.09.2006, 22:51
    Όντως έτσι είναι και κρίμα που δεν γίνονται τέτοιες έρευνες στην Ελλάδα όπως στο εξωτερικό. Στην Αμερική οι φυσικοί που ασχολούνται τα τελευταία χρόνια με την λειτουργεία του εγκεφάλου λένε ότι η μουσική έχει και παιδαγωγικό ρόλο στα μαθηματικά. Εκείνοι που ακούν Μοτσαρτ (συγκεκριμένη σονάτα),ισχυρίζονται, παρουσιάζουν μεγαλύτερες ικανότητες στα Μαθηματικά και την λογική σκέψη.

    KAKOFONIKS
    23.09.2006, 11:51
    Όντως αυτό ισχύει. Πρόσφατα το διάβασα και σε ένα επιστημονικό περιοδικό.
    Δεν είναι μαγικό. Με πόσα πράγματα συνδιάζεται η μουσική και σε πόσα πράγματα χρησιμεύει!
    rompa
    04.10.2006, 10:31
    Μην ξεχνάμε άλλωστε ότι η μουσική κλίμακα είναι κατασκευή των Πυθαγορείων και σχετίζεται άμεσα με λόγους - κλάσματα
    uNick
    04.10.2006, 11:01
    Χωρίς να θέλω σε καμία περίπτωση να υποβαθμίσω το αποτέλεσμα της μελέτης που αναφέρεται στο άρθρο (είναι άλλωστε μόνο μια από τις πολλές μελέτες που κινούνται προς την ίδια κατεύθυνση)... μήπως τα συμπεράσματα των συγκεκριμένων ερευνητών θα ήταν πιο "στέρεα" αν η έρευνα γινόταν σε πολύ περισσότερα παιδιά? Ο αριθμός των 12 παιδιών που αναφέρεται στο άρθρο είναι μάλλον μικρός για να μιλάμε για ασφαλή συμπεράσματα. Θα έλεγα ότι αποτελεί περισσότερο ένδειξη ότι η μελέτη αυτή είναι προς την σωστή κατεύθυνση, παρά απόδειξη ότι τα πράγματα είναι όντως έτσι...

    Ξαναλέω ότι δεν προσπαθώ να υποβαθμίσω την μελέτη και τα αποτελέσματά της... Είμαι άλλωστε της ίδιας άποψης όσον αφορά την επίδραση της μουσικής στο "ξεδίπλωμα" των δυνατοτήτων του ανθρώπινου εγκεφάλου.

    rory166
    04.10.2006, 12:04

    Ειμαι χαζουλης...
    Αα ρε μανα και στα'λεγα..."θελω να μαθω κιθαρα"....ΟΟΟΧΙ ΕΣΥ!!Εκει,χορο να πας να μαθεις..

    eua
    04.10.2006, 12:29
    Πάντως εγώ που ασχολήθηκα με τις νότες απ΄τα έξι μου, δε μπορω να καυχηθώ για την εξυπνάδα μου, πόσο μάλλον για τη μνήμη μου... οπότε καλά έκανε η μαμά και σε έστελνε χορο rory 166 τουλάχιστον σου μεινε μια χάρη στις κινήσεις (υποθέτω)!
    Ωστόσο uNick να η απόδειξη οτι η έρευνα ηταν ολοκληρωμένη.. βρέθηκε και η εξάιρεση που επιβαβαιώνει τον κανόνα!!
    sintorin
    04.10.2006, 12:31
    pantos fainetai oti ta nea pairnoun xronia gia na ftasoun mexri tin ellada........auti i ereuna exei ginei edo kai xronia ston kanada kai episis stin ameriki......
    kathe xrono, stin aponomi ton grammy awards, o proedros tis akadimias otan kanei ton prologo tou gia tin enarksei, einai to proto pragma pou leei se olous gia ta teleutaia 15 xronia.............sunistei stous goneis na entharunoun ta paidia tous na mathoun na paizoun ena mousiko organo....exei apodixtei oti i gnosi mousikon organon voithoun se anaptiksi periferias tou egkefalou pou xreisimopieitai sta mathimatika, fusiki kai ales paromies epistimes.

    Tora fusika oi ellines goneis pou kseroun panta ti einai kalo gia ta paidia tous, sigoura to exoun eidi aporipsei.......edo pou ta leme, ti kseroun auta ta xazo-amerikanakia......
    uNick
    04.10.2006, 13:32
    @ sintorin

    Μην τα ισοπεδώνεις όλα φίλε μου. Το άρθρο στο οποίο αναφέρεται το αρχικό post είναι απλώς ένα από τα πολλά που δημοσιεύονται τα τελευταία χρόνια...

    Πάντως στο σχόλιο για τους ελληνάρες γονείς δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω. Δυστυχώς η συντριπτική πλειοψηφία τους κάπως έτσι βλέπει τα πράγματα. Μακάρι να ακούγανε και λίγο παραέξω από το μυαλουδάκι τους και να δέχονταν τη νέα γνώση αντί να μένουν κολλημένοι στις προσωπικές τους αντιλήψεις...
    Πιές μια μπυρίτσα να δροσιστούμε.



    @ eua

    Ο Γιώργος είναι μονίμως η εξαίρεση των πάντων... Δεν μου λες κάτι νέο!
    Πιές κι εσύ μια μπυρίτσα.

    sintorin
    04.10.2006, 13:41
    Παράθεση:

    Το μέλος uNick στις 04-10-2006 στις 13:32 έγραψε...

    @ sintorin

    Μην τα ισοπεδώνεις όλα φίλε μου. Το άρθρο στο οποίο αναφέρεται το αρχικό post είναι απλώς ένα από τα πολλά που δημοσιεύονται τα τελευταία χρόνια...

    Πάντως στο σχόλιο για τους ελληνάρες γονείς δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω. Δυστυχώς η συντριπτική πλειοψηφία τους κάπως έτσι βλέπει τα πράγματα. Μακάρι να ακούγανε και λίγο παραέξω από το μυαλουδάκι τους και να δέχονταν τη νέα γνώση αντί να μένουν κολλημένοι στις προσωπικές τους αντιλήψεις...
    Πιές μια μπυρίτσα να δροσιστούμε.


    Den thelo na isapedoso, aplos akouo kati pragmata pou ta ksero apo xronia ekso, kai etsi mou tin dinei.....diladi prepei se mia stigmi i ellada na arxisei na skeptetai megali, kai oxi mikri.....telos panton....kai dustuxos ksekinaei apo tous goneis....kai oxi mono megalis ilikias, ala kai mikris, milame gia 30, 40 xronon goneis, to opio einai polu katathliptiko gia mena....telos panton...alo topic.....
    nasai kala....cheers.......
    eua
    04.10.2006, 15:22
    ποιος αποκάλεσε τον rory εξαίρεση?
    Εγώ πάντως όχι! Ούτε τον είδα, ούτε τον ξέρω.. ενώ εμένα? με βλέπω κάθε μέρα!



    uNick
    04.10.2006, 15:28
    Ακριβώς εκεί μπερδευτήκαμε... Εγώ δεν ξέρω εσένα, αλλά ξέρω τον Γιώργο, και επειδή ταιριάζει στην περιγραφή θεώρησα ότι μιλούσες για εκείνον... Πάντως είναι αλήθεια αυτό που είπα πριν, ότι δηλαδή ο Γιώργος είναι μονίμως μια εξαίρεση! Όσο για εσένα...... θα σου πώ όταν σε γνωρίσω.

    rory166
    04.10.2006, 15:34
    Παράθεση:

    Το μέλος uNick στις 04-10-2006 στις 15:28 έγραψε...

    Εγώ δεν ξέρω εσένα, αλλά ξέρω τον Γιώργο, και επειδή ταιριάζει στην περιγραφή θεώρησα ότι μιλούσες για εκείνον... Πάντως είναι αλήθεια αυτό που είπα πριν, ότι δηλαδή ο Γιώργος είναι μονίμως μια εξαίρεση!





    Emilia_
    11.10.2006, 20:56
    Η αλήθεια είναι ότι όταν ασχοληθείς ουσιαστικά με το κομμάτι της μουσικής κ αρχίζεις να φεύγεις πλέον απτό να το κανείς εμπειρικά+για να περνάς όμορφα την ώρα σου τότε καταλαβαίνεις ότι έχεις να κανείς με κάτι τόσο όμορφα οργανωμένο...Το κανείς πλέον συνειδητά.Βέβαια απτην άλλη αν το σκεφτείς,ίσως χάνεται λιγάκι αυτή η μαγεία,του να λειτουργεί μέσα σου η μουσική μόνο με τις αισθήσεις..Βάζεις μέσα τη λογική.Σίγουρα επιρρεαζει την εξυπνάδα των παιδιών.Πρώτο κ καλύτερο,είναι η πιο ιδανική τροφή για να αναπτυχθεί η φαντασία τους..Ti θα ήμασταν όμως χωρίς τη μουσική....Ε; :-Ο
    XeniaRodo
    04.01.2007, 09:55
    Eγώ το θεωρώ λογικό το αποτέλεσμα την έρευνας. Άλλοστε όσο πιο πολύ παιδεύεις το μυαλό σου με κάτι τόσο πιο πολύ το "εξασκείς". Έτσι δεν είναι. Kαι η μοσυική είναι ένας πολύ καλός τρόπος να το κάνεις αυτό. Mακάρι να είχα ασχοληθεί κι εγώ από μικρή, αλλά οι γονείς μου το θεωρούσαν περιττό
    IxNiLaTiS
    04.01.2007, 10:58
    Εμένα μάλιστα μου το απαγόρευσαν γ
    ια να μην με αποσπά (και καλά) από τα μαθήματά μου.

    ¨άλλες εποχές τότε. …

    IxNiLaTiS
    04.01.2007, 11:00
    Τώρα που το σκέπτομαι,
    στην αρχαία Ελλάδα η ενασχόληση των εφήβων με την μουσική
    ήταν στο υποχρεωτικό μέρος της εκπαίδευσης – παιδείας τους.

    Δεν ανέπτυξαν τυχαία τέτοιον πολιτισμό …

    evangelia_
    04.01.2007, 18:55
    Κάτι 'ξέραν οι αρχαίοι...