ελληνική μουσική
    1043 online   ·  210.853 μέλη

    Παιχνιδια η/υ που σας εχουν συγκινησει

    LittleJohn
    03.10.2006, 15:40
    Εχετε ποτε ασχοληθει με παιχνιδια στον υπολογιστη ή σε κονσολες(φορητες και μη) οπως Playstation?Σας εκανε ποτε καποιο παιχνιδι εντυπωση ωστε να ασχολειθειτε μαζι του και να σας παρασυρει ακομα και αν δεν ειστε fan του αθληματος?Αν ναι τοτε εδω μπορειτε να μας μιλησετε γι αυτο και να μας πειτε για τις εντυπωσεις σας και τη μαγεια ή απλως την ευχαριστη ωρα που σας προσεφερε οσο παλιο κι αν ειναι αυτο το παιχνιδι.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : LittleJohn στις 03-10-2006 18:52 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : LittleJohn στις 03-10-2006 18:53 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : LittleJohn στις 03-10-2006 18:53 ]


    matthias16
    03.10.2006, 15:49
    παλιοτερα που ασχολιομουν με play station ειχα τεραστιο κολλημα με το final fantasy 8.εκτος απο τα καλα γραφικα που ειχε για την εποχη η πλοκη και η δραση ηταν αφταστα!
    αργοτερα στον υπολογιστη επαιζα πολυ στρατηγικης κυριως το age of empires gold,warlord battlecry και παρεμφερη.
    ενταξει κορυφη απο ποδοσφαιρακια το pro5

    poison_girl
    03.10.2006, 19:24
    το καλυτερο κατα τη γνωμη μου παιχνιδι για υπολογιστη ειναι το sims!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1

    k playstation Kingdom hearts
    meltica
    03.10.2006, 19:51
    Όταν ήμουν στην ηλικία της poison girl(και λιγουλάκι πιο μεγάλη για να λέμε την αλήθεια) ήμουν και γω πορωμένη με τα The Sims.

    Το θέμα με αυτό το παιχνίδι είναι ότι είναι πολύ παρεξηγημένο, καθώς το κατηγορούν ότι δεν έχει δράση. Μπορεί όντως να μην έχει ιδιαίτερη δράση, αλλά στην ουσία έχει ψυχολογικό υπόβαθρο όσο και αν ακούγεται γελοίο. Δηλαδή πέρα από το να φτιάξεις έναν χαρακτήρα και να τον οδηγήσεις στην επιτυχημένη ζωή, έχει σημασία πως θα είναι αυτός ο χαρακτήρας- αν σου μοιάζει δηλαδή- τι προσδοκίες έχεις από αυτόν, τι προσωπικά στοιχεία θα του αποδώσεις... Μπορεί να λέω και βλακείες.

    Το μόνο σίγουρο με αυτό το παιχνίδι είναι ότι δεν είναι για πολύ, μετά το βαριέσαι.
    vero
    03.10.2006, 21:36
    Το καλυτερο ειναι το Age of the empires 1,2,3,4 τωρα μαθαινω το τερτατο
    prochatz
    04.10.2006, 01:30
    Παράθεση:

    Το μέλος vero στις 03-10-2006 στις 21:36 έγραψε...

    Το καλυτερο ειναι το Age of the empires 1,2,3,4 τωρα μαθαινω το τερτατο




    Παίζεις Age!!!??? Μπράβοοοοοοοοοοοοοο...

    "Τι να την κάνω τη ζωή μου;
    Στο παραμύθι θα τη ρίξω να πνιγεί.
    Να παραμυθιαστεί η ψυχή μου
    να σε πιστέψει πάλι από την αρχή.
    Να σε πιστεύει όταν μ' αγγίζεις
    τις νύχτες όταν ψιθυρίζεις
    όταν λες...
    Θα 'μαι κοντά σου όταν με θες..."

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : prochatz στις 04-10-2006 01:30 ]


    Giorgos_arazei
    04.10.2006, 02:14
    Paidia ena einai TO paixnidi kai ti lete eseis ego t'akouo verese!
    Resident evil:nemesis
    audioslave
    04.10.2006, 19:58
    Max Payne kai Age of Empires...theika....
    poison_girl
    05.10.2006, 20:57
    Παράθεση:

    Το μέλος meltica στις 03-10-2006 στις 19:51 έγραψε...

    Όταν ήμουν στην ηλικία της poison girl(και λιγουλάκι πιο μεγάλη για να λέμε την αλήθεια) ήμουν και γω πορωμένη με τα The Sims.

    Το θέμα με αυτό το παιχνίδι είναι ότι είναι πολύ παρεξηγημένο, καθώς το κατηγορούν ότι δεν έχει δράση. Μπορεί όντως να μην έχει ιδιαίτερη δράση, αλλά στην ουσία έχει ψυχολογικό υπόβαθρο όσο και αν ακούγεται γελοίο. Δηλαδή πέρα από το να φτιάξεις έναν χαρακτήρα και να τον οδηγήσεις στην επιτυχημένη ζωή, έχει σημασία πως θα είναι αυτός ο χαρακτήρας- αν σου μοιάζει δηλαδή- τι προσδοκίες έχεις από αυτόν, τι προσωπικά στοιχεία θα του αποδώσεις... Μπορεί να λέω και βλακείες.

    Το μόνο σίγουρο με αυτό το παιχνίδι είναι ότι δεν είναι για πολύ, μετά το βαριέσαι.




    Καλα τα λες!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!μονο που εγω παιζω εδω κ κατι χρονια κ δεν το χω ακομα βαρεθει γιατι βγαινουν καινουρια συνεχειααααα!!!!!


    rompa
    06.10.2006, 19:03
    The Sims , X-files : Είχα κόλλημα με την σειρά...
    uNick
    06.10.2006, 21:50
    (διαγράφεται όλο το post...)

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : uNick στις 06-10-2006 23:14 ]


    Astron
    06.10.2006, 22:00
    Αν και έχω παίξει τα περισσότερα γνωστά παιχνίδια των τελευταίων 10 χρόνων, στη φράση "τα παιχνίδια που σας έχουν συγκινήσει" θα ταίριαζε με διαφορά το Baldur's Gate (1998). To baldur's gate που ήταν η πρώτη και πολύ επιτυχημένη μεταφορά του Dungeons and Dragons και των κανόνων του στις οθόνες των υπολογιστών.

    Η ατμόσφαιρα του παιχνιδιού ήταν μαγική όπως και το σενάριο. Ξεκινούσες ως ένας φαινομενικά ασήμαντος μαθητής στο Candlekeep όπου σε μεγάλωσε ένας σοφός μάγος, ο Gorion. Δεν γνωρίζεις τί απέγιναν οι πραγματικοί σου γονείς. Η δράση ουσιαστικά ξεκινά με το φόνο του Gorion από άγνωστες δυνάμεις μέσα σε μια ατμόσφαιρα μυστηρίου, όπου απομένεις μόνος σου.. Για να μην πολυλογώ μετά από άπειρες περιπέτειες, ανατροπές και συγκινήσεις και μετά από 2 expansions και 2 τίτλους (baldur's gate 1 + 2) μαθαίνεις ότι είσαι το παιδί του θεού του φόνου "Bhaal"! Στο τέλος μάλιστα σου δίνεται η επιλογή να γίνεις ...θεός.

    Η επιτυχία του συγκεκριμένου παιχνιδιού ήταν πρωτοφανής.
    Η μεταφορά των dungeons and ragons σε υπολογιστή συνεχίστηκε και με άλλα παιχνίδια όπως το σαφώς κατώτερο Icewind Dale και αργότερα από την bioware το παιχνίδι "Neverwinter Nights" που βγήκε το 2002 και σημείωσε επίσης τεράστια επιτυχία αφού έδινε και στους παίκτες την δυνατότητα να δημιουργήσουν τις δικές τους ιστορίες και να τις παίξουν online με άλλους παίκτες. Στο τέλος του μήνα θα βγει το Neverwinter Nights 2 που αναμένεται να γίνει best seller.
    (Για όσους δεν γνωρίζουν το dungeons and dragons είναι παιχνίδι ρόλων-RPG και ένας τεράστιος αριθμός παιχνιδιών έχουν επηρεαστεί από αυτό και την μυθολογία του-η οποία με τη σειρά της έχει ως αφετηρία την μυθολογία του Τόλκιν)

    Όσον αφορά τα sims, στην αρχή μου φάνηκαν ενδιαφέροντα και το είδα κατά κάποιο τρόπο σαν ένα πείραμα τεχνητής νοημοσύνης. Στην πραγματικότητα όμως μετά από λίγο καιρό γίνεται επαναλαμβανόμενο. Στα μέσα του μήνα θα βγει το expansion για τα sims 2 με τίτλο "Pets" που όπως είναι προφανές θα δώσει την δυνατότητα στους παίκτες να έχουν και κατοικίδια όπως σκυλιά, γάτες κλπ

    Τέλος μιλώντας για "συγκινήσεις" νομίζω ότι θα είναι αδικία να μην αναφέρουμε το παγκόσμιο φαινόμενο των έξι εκατομμυρίων online παικτών που ακούσει στο όνομα World of Warcraft. Για να καταλάβετε τον αριθμό, μέχρι να βγει το world of warcraft, ένα online παιχνίδι ήταν επιτυχημένο αν είχε έναν αριθμό 150 χιλιάδων συνδρομητών! Στο τέλος του Νοέμβρη αναμένεται το expansion του World of Warcraft με τίτλο "Burning Crusade".
    Orfeus
    06.10.2006, 22:04
    Παράθεση:

    Το μέλος uNick στις 06-10-2006 στις 21:50 έγραψε...

    Σε άλλη περίπτωση, όταν χτυπάς κάποιον, αντί για την φράση: "θα το μετανιώσεις", ακούγεται: "για αντίποινο, θα σου γ..... την αδερφή!"...


    ’ψογος!!! Συγχαρητήρια...


    LittleJohn
    07.10.2006, 00:16
    Παιδια ας πω λοιπον και γω τη δικη μου γνωμη.Prince Of Persia FOREVER!!!!!!!!!Η τριλογια ειναι ΦΟΒΕΡΗ!!!!!!!!!!
    Ξεκιναω λοιπον απο το πρωτο The Sands Of Time.Το σεναριο παρα πολυ ομορφο.Το καλυτερο απο την τριλογια θα ελεγα.Μαγευτικο και πολυ δελεαστικο απο την αρχη ως το τελος.Τα γραφικα για την εποχη απλα υπεροχα.Η ατμοσφαιρα επισης φανταστικη.Το gameplay και αυτο τελειο με πολλες και αξεχαστες μαχες.Η μουσικη απλα μαγευτικη θυμιζει ανατολη και σε ταξιδευει.

    Το δευτερο ειναι το Warrior Within.Πολυ καλο σεναριο με συνοχη οχι οπως αλλοι τιτλοι που εχουν απλως ενα σεναριο απλο και υποτυπωδες.Γραφικα παλι τελεια.Το πιο δυνατο στοιχειο ειναι το gameplay.Πανω απο 50 κινησεις και ακροβατικα.Ο πριγκηπας πραγματικα χορευει μαζι με τα σπαθια σε ορισμενες κινησεις.Τα συγχαρητηρια μου στα παλικαρια της UBISOFT.Οσο για τη μουσικη φοβερα heavy metal ακουσματα κατα τη διαρκεια των μαχων.Πραγματικη πορωση.
    Και τελος.........
    Το The Two Trones.Σεναριο παλι παρα πολυ ωραιο.Γραφικα ΑΞΕΠΕΡΑΣΤΑ!!!!!!!!!!!!!!!
    Στη μουσικη του με απογοητευσε λιγο.Δεν ξερω αλλα μου φαινεται πως ακουγοταν τα ιδια κομματια αρκετα συχνα.Αυτα ομως τα λιγα ειναι υπεροχα.Και εδω το gameplay φτανει στο αποκορυφωμα του.Παλι free-form fighting system με 2 ακομα ακροβατικες κινησεις και ο διεφθαρμενος εαυτος του πριγκηπα που προσθετει και αλλες περιπου 20 κινησεις στο παιχνιδι.Η αλυσιδα την οποια χρησιμοποιει φανταστικη ιδεα.Επισης εφαρμοζεται ενα νεο συστημα το speed kill system με το οποιο πιανεις τους εχθρους στον υπνο και τους βγαζεις γρηγορα απο τη μεση.Στο τριτο υπαρχουν και πολλα bosses τα οποια σας κοβουν την ανασα.Ιδιαιτερα το πρωτο.Τελος το παιχνιδι εχει και 2 αρματοδρομιες!!!!!!!!!
    Αυτα λοιπον για την αγαπημενη μου τριλογια.Σας την συνιστω ανεπιφυλακτα.
    Μακαρι η UBISOFT να συνεχισει και να δημιουργησει και συνεχεια της τριλογιας.Να γινει τετραλογια και βαλε!!!!!!!!!!!!!!!!!
    tolis_ch
    07.10.2006, 06:00
    Και για οσους ειναι κολημενοι με τη μπαλα οπως εγω,χαλαρα Football Μanager!!!!!!!!!!!για οποιον εχει το μικροβιο του προπονητη της εξεδρας!!!!!!!
    nightwhisper
    07.10.2006, 14:09
    Παράθεση:

    Το μέλος poison_girl στις 03-10-2006 στις 19:24 έγραψε...

    το καλυτερο κατα τη γνωμη μου παιχνιδι για υπολογιστη ειναι το sims!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1

    k playstation Kingdom hearts



    ωπ!
    η αληθεια ειναι οτι το the sims το θεωρω καπως ανουσιο παιχνιδι αλλα εχω να ομολογησω οτι ειναι το μονο με το οποιο εχω κολλησει μεχρι μ..... μερες νυχτες μεχρι τελικης πτωσης...και καθε φορα που βγαινει καινουγιο expansion εκει που λεω δεν θα το πςρω καν ,να μαι παλι πο το βραδυ μεχρι το ξημερωμα να κολλαω με τους φιλους μου τους goth που τους εχω κανει πια βασιλιαδες με τα ολα τους...
    ε ρε..δεν παμε καλα καθολου..
    matthias16
    10.10.2006, 23:52
    δεν αναφερθηκαμε στο μεγαλυτερο παιχνιδι ολων των εποχων!!
    METAL GEAR SOLID SNAKE
    ποσες φορες τ εχω τερματισει.......
    assasinos
    11.10.2006, 01:04
    Sanitarium

    Ούτε τρελλά γραφικά...
    Ούτε τρομερές μουσικές...
    ψυχολογικό θρίλερ σε παιχνίδι... 3CD
    lianameladaki
    11.10.2006, 16:20
    εμενα το sims μου φαινεται καπως βαρετο... παντως παλιοτερα ειχα κολλησει ασχημα με ενα ψιλοαγνωστο παιχνιδακι το dangeon keeper .....κολλημα....!
    xaxa100
    15.10.2006, 01:47
    έτσι είναι