ελληνική μουσική
    776 online   ·  210.851 μέλη

    τελικα....sorry seems to be the hardest word???

    poison_girl
    08.10.2006, 00:15
    Σας ειναι δυσκολο να ζητησετε σε καποιον συγγνωμη??Γενικα πιστευετε οτι το συγγνωμη ειναι λεξη ή πραξη, ή συνδυασμος των 2?


    rompa
    08.10.2006, 00:49
    Το θέμα δεν είναι μόνο να ζητάς - αυτό είναι εύκολο - το ζήτημα είναι να την εννοείς . Μου αρκεί να το ακούσω αν βλέπω ότι είναι αληθινή . Εγώ ζητάω αρκετά εύκολα.
    johnpsilos
    08.10.2006, 01:53
    Αν αναγνωρίσω το λάθος μου ζητάω αμέσως συγνώμη χωρίς σκέψη και την εννοώ...
    Και θέλω και το ίδιο να κάνουν οι άλλοι και σε μένα...
    nicchristie
    08.10.2006, 12:10
    Κι εγώ λέω το συγγνώμη εύκολα.
    Αρκεί να πιστεύω πως έχω κάνει κάποιο λάθος και
    πως ο άλλος αξίζει τη συγγνώμη μου.
    maroulaki_321
    08.10.2006, 14:39
    Κι αν όντως έχεις κανει λάθος....και ο άλλος παρόλο που κάνει λάθη δεν ζητάει ποτέ συγνώμη...τότε εσύ ζητάς συγνώμη απο αυτόν?

    Εγώ όχι. Ακόμα και στη συγνώμη θέλω "ίση" αντιμετώπιση.
    nicchristie
    08.10.2006, 15:55
    Παράθεση:

    Το μέλος maroulaki_321 στις 08-10-2006 στις 14:39 έγραψε...

    Κι αν όντως έχεις κανει λάθος....και ο άλλος παρόλο που κάνει λάθη δεν ζητάει ποτέ συγνώμη...τότε εσύ ζητάς συγνώμη απο αυτόν?

    Εγώ όχι. Ακόμα και στη συγνώμη θέλω "ίση" αντιμετώπιση.



    Λυπάμαι αλλα εγώ αυτό το βρίσκω εγωιστικό.

    Από τη στιγμή που έχω κάνει λάθος δε θα σκεφτώ αν ο άλλος θα ζητούσε συγγώμη αν ήταν στη θέση μου, αλλά θα φροντίσω να διορθοθώ εγώ...
    ...όχι μόνο για τον άλλο αλλά και για μένα.

    No hard feelings?!

    sea_like_eyes
    08.10.2006, 21:09
    προτιμω να λεω sorry..δεν ξερω γιατι,ομως το<<συγνωμη>>οταν μου το λενε..μου φαινεται εντελως ψευτικο
    sea_like_eyes
    08.10.2006, 21:14
    προτιμω να λεω sorry..δεν ξερω γιατι,ομως το<<συγνωμη>>οταν μου το λενε..μου φαινεται εντελως ψευτικο
    sindy-windy
    08.10.2006, 21:18
    για να πει καποιος και να ζητησει συγγνωμη , το βασικοτερο ειναι να το εννοει, σιγουρα πρεπει να ριξει τον εγωισμο του και να το κανει, στην αρχη ειναι δυσκολο, αλλα αν ο αλλος αποδεκτει τη συγγνωμη σου τοτε αισθανεσαι πολυ καλυτερα.
    maroulaki_321
    09.10.2006, 00:10
    Παράθεση:

    Το μέλος nicchristie στις 08-10-2006 στις 15:55 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος maroulaki_321 στις 08-10-2006 στις 14:39 έγραψε...

    Κι αν όντως έχεις κανει λάθος....και ο άλλος παρόλο που κάνει λάθη δεν ζητάει ποτέ συγνώμη...τότε εσύ ζητάς συγνώμη απο αυτόν?

    Εγώ όχι. Ακόμα και στη συγνώμη θέλω "ίση" αντιμετώπιση.



    Λυπάμαι αλλα εγώ αυτό το βρίσκω εγωιστικό.

    Από τη στιγμή που έχω κάνει λάθος δε θα σκεφτώ αν ο άλλος θα ζητούσε συγγώμη αν ήταν στη θέση μου, αλλά θα φροντίσω να διορθοθώ εγώ...
    ...όχι μόνο για τον άλλο αλλά και για μένα.

    No hard feelings?!





    εχει νόημα για μένα να ζητησω συγνωμη και να προσπαθησω να διορθωθω για εναν ανθρωπο που το αξιζει. γιατι σε τελικη..ολα σχετικα ειναι. και το σωστο και το λαθος.
    λιγακι εγωιστικο ειναι σιγουρα, αλλωστε ομολογουμενως κουβαλαω εγωισμο μεσα μου.
    ετσι λειτουργω απλα. μου αρεσουν οι ισοτιμες σχεσεις.
    Zefuros
    09.10.2006, 00:41
    Το θέμα είναι να το εννοείς οταν το λες...

    υπάρχουν βέβαια πολλές κατηγορίες ανθρώπων...

    μία είναι αυτή που έχει το συγγνώμη για καραμέλα, και ουσιαστικά σε κοροιδέυει.

    Άλλη είναι αυτή που δεν τολμά να παραδεχτεί τα λάθη και δεν ζητάει ποτέ...

    Το ουσιαστικό είναι όταν αναγνωρίζουμε τα λάθη μας, να έχουμε και το θάρρος να ζητήσουμε και μια ειλικρινή συγγνώμη
    ariel4217
    09.10.2006, 11:50
    Για μένα πάντως sorry seems to be the hardest word... Δεν ξέρω γιατί, αλλά δε μου είναι εύκολο να το πω. Από την άλλη θεωρώ πολύ πιο εύκολο όταν έχω κάνει λάθος (και το αναγνωρίζω, γιατί είμαι και ελαφρώς ξεροκέφαλη) να κάνω κάτι για να δείξω στον άλλο ότι μετάνιωσα, μια ευγενική χειρονομία ή κάτι τέτοιο, ελπίζοντας ότι θα καταλάβει τι σημαίνει!
    Μιλάμε για σοβαρές καταστάσεις, έτσι; Αν σκουντήσω κατα λάθος κάποιον στο δρόμο, φυσικά και θα πω "συγνώμη"!
    LittleJohn
    09.10.2006, 22:09
    Εγω δεν εχω προβλημα αν ξερω πως ειμαι λαθος
    renabill
    08.06.2007, 15:47
    Πιστεύω πως το να πεις συγγνώμη δεν είναι ντροπή η δύσκολο αν έχεις μετανιώσει ή φταίξει σε κάτι. Το να μην πείς είναι χειρότερο γιατί τότε είσαι εγωιστής και δεν βλέπεις τα πράγματα ξεκάθαρα.Τώρα αν δεν φταεί κάποιος δεν το βρίσκω και σωστό να ζητά συγγνώμη με το παραμικρό γιατί τότε οι άλλοι τον εκμεταλλέυονται.
    PROFBASILHS
    08.06.2007, 16:23
    einai tromera dyskolo pragma , an to ennoeis pragmatika omws.

    melkat06
    08.06.2007, 17:00
    Εφόσον είμαι λάθος, θα ζητήσω συγνώμη..


    StavmanR
    23.06.2007, 22:35
    Το "sorry" όχι, αλλά το "συγνώμη" σίγουρα...
    StavmanR
    25.06.2007, 13:30
    Το να ζητήσει κανείς συγνώμη είναι μία κατεξοχήν επικοινωνιακή δραστηριότητα. Η συγνώμη από μόνη της προσφέρει μόνο την τόνωση του εγωισμού του "πληγέντος", καθώς αναλαμβάνει ρόλο του ισχυρού ("είχα δίκιο τελικά"). Όσο για το ότι ζητώ συγνώμη γιατί έκανα κάτι σωστό ή κάτι λάθος, μπορεί να μου περιγράψει κανείς το σωστό και το λάθος; Αν ρίξετε μία ματιά στις παραθέσεις του οποιοδήποτε φόρουμ θα διαπιστώσετε ότι οι έννοιες σωστό και λάθος έχουν υποκειμενική χροιά και κινούνται σε ένα ευρύτατο ηθικό και αισθητικό φάσμα. Επιπρόσθετα, κάτι που είναι φαινομενικά σωστό πρόσκαιρα μπορεί να είναι τραγικό μακροχρόνια και το αντίθετο.
    Η έννοια της αυτοκάθαρσης είναι εσωτερική και όχι εξωγενής. Η μεταμέλεια αφορά μόνο εμάς και μόνο τότε έχει νόημα, όταν δηλαδή αποτελεί δραστηριότητα ατομικής εξέλιξης. Ο καθένας επιλέγει τους συντρόφους και τους φίλους του. Αν κάποια πτυχή του χαρακτήρα του φαίνεται στον άλλο ανυπόφορη, είναι καλό να αλλάξει φίλο κι όχι να ζητάει συγνώμες και μεταμέλειες. Ακόμα, αν πραγματικά κάποιος αισθάνεται κάτι περισσότερο από ενστικτώδεις σεξουαλικές έλξεις (αφορά ερωτικές σχέσεις) και αυτοπροστατευτική ανάγκη για τρικ κοινωνικοποιημένης αμυντικής θωράκισης (αφορά φίλους και γνωστούς), δεν έχει ανάγκη να ακούσει τη συγνώμη του άλλου, τη νιώθει. Κι όταν μία συγνώμη είναι βεβιασμένη και εξαναγκασμένη, τότε καταλήγουμε σε γνωστές εκφάνσεις της ιστορίας: "κι όμως η γη γυρίζει" (Γαλιλέος, μετά τη συγνώμη από την ιερά εξέταση)

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : StavmanR στις 25-06-2007 13:35 ]


    Liza32
    28.06.2007, 03:12
    Ζητάω συγνώμη μόνο όταν φταίω. Η συγνώμη είναι καί λέξη καί πράξη. Δεν έχει νόημα να ζητήσουμε συγνώμη για κάτι και μετά να επαναλάβουμε τα ίδια λάθη.