ελληνική μουσική
    876 online   ·  210.854 μέλη

    ΕΠΕΙΓΟΝ: Βοηθεια σχετικά με DJ set PIONEER

    pastella
    11.10.2006, 01:35
    Γεια σας!

    Αυριο θα κανω (παλι) ενα παρτυ σε μαγαζι και σημερα εμαθα οτι για τις πρωτες 3-4 ωρες θα καταληξω να ειμαι ο DJ...

    To μαγαζι διαθετει κονσολες PIONEER (δεν προσεξα ακριβως μοντελο δεν εχει σημασια). Ουτε δηλαδη ακριβως πως λεγονται δεν ξερω. Το μονο που ξερω ειναι πως δεν εχει τυχει να χειριστω κονσολα σε παρτυ, κανα 2-3 φορες που επαιξα μουσικη απο laptop επαιξα, μια με TRAKTOR DJ και την αλλη με Windows Media Player...

    Στο παρτυ αναμενεται να ερθουν φοιτητες και πολυς κοσμος που δεν θα ξερει οτι εγω απλα ετυχε να κανω τον DJ και θελω το παρτυ να παει καλα τουλαχιστον απο αποψη μουσικης.

    Θα εκτιμουσα ειλικρινα καποιες μικρες συμβουλες σχετικες με χειρισμο κονσολας (πχ ενα μικρο tutorial στα γρηγορα). Δεν θελω να κανω ουτε εφε ουτε διαφορα, απλα να αλλαζω τα κομματια ομαλα (οχι το τι κομματι θα επακολουθησει, η αλλαγη να ειναι ανθρωπινη) και να μην πατησω κανενα λαθος κουμπακι....

    Επισης αν εχετε να προτεινετε τιποτα κομματια (πρεπει να ακουστουν και Mainstream κομματια, ευτυχως δεν θα παιξω σκυλαδικα!) πειτε ρε παιδια!

    Ειμαι σε κατασταση πανικου γενικα!!!!

    Ευχαριστω εκ των προτερων οσους θα προσφερθουν για απαντηση!

    ΥΓ Αμα θελετε να ερθετε στο παρτυ στη Σαλονικη ΠΜ σε μενα!
    NORTHWIND
    11.10.2006, 11:06
    Καλημερα! no panic!....
    Ειναι τα πιο απλα cdplayer που εχεις γνωρισει...
    τα κουμπια τους ειναι τα ιδια με ολα τα αλλα !!!
    Υπαρχουν μοντελα που πατας eject και ανοιγουν για να βαλεις το CD και μοντελα
    που απλως εχουν μια σχισμη βαζεις το CD εκει και το "ρουφαει",φυσικα πατωντας
    eject το "φτυνει".....
    Οταν διαλεξεις ενα τραγουδι και το βαζεις και παιζει για να το ακουσεις ή για να το
    μιξαρεις με αλλο μπορεις να πατας το CUE για να πηγαινει στην αρχη ή να δουλεψεις με τη "ροδα" που υπαρχει στο επανω μερος της συσκευης για να βρεις ακριβως το σημειο που θελεις!
    Γενικα θα ενθουσιαστεις και πολυ φοβαμαι οτι θα θελεις να τα αγορασεις κι εσυ!
    Δε θα εχεις προβλημα αφου ξερεις το Tractor DJ !
    Ενα αλλο καλο προγραμμα αλλα αρκετα "βαρυ" ειναι το ΒΡΜ pro....της Αlcαtech!
    Αυτο που πρεπει να φροντισεις ειναι να εχεις ετοιμα τα CD σου για να μην αγχοθεις με το ψαξιμο και 6 κομματια standby σε περιπτωση που παθεις "εγκεφαλικο"!
    Πιστευω οτι θα τα πας μια χαρα.... αρκει να εχεις ΚΕΦΙΑ !
    ΟΙ ΜΗΧΑΝΕΣ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΓΙΑ ΜΑΣ !
    Καλη επιτυχια!
    pastella
    14.10.2006, 16:16
    Northwind σε ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια σου, συγνωμη που αργησα να απαντησω τοσο.

    Ναι τελικα ειναι πολυ απλες κονσολες
    Απλα αν δεν εχεις παιξει ποτε σε μαγαζι και μαλιστα παιζεις πρωτη φορα σε κονσολες και σε χωρο που δεν τον ξερεις (δεν μ εδειξαν ουτε ρυθμισεις ηχου και μερικες φορες τα μπασα και τα πριμα ηταν....) κανεις πολλες βλακειες και στην τελικη δεν κανεις γεφυρες.

    Σαλατα τα εκανα!Ευτυχως επαιζα για την πλακα μου κ για λιγη ωρα, το αφεντικο θα με απελυε!