ελληνική μουσική
    677 online   ·  210.857 μέλη

    Ojos de Brujo... Greciaaaaaaaaaa!!!

    beatlus
    11.10.2006, 16:41
    Οι Ojos de Brujo θα εμφανιστούν στις 8 Δεκεμβρίου στην "Υδρόγειο" της Θεσσαλονίκης και στις 9 Δεκεμβρίου στην Αθήνα στο Ιδρυμα Μείζονος Έλληνισμού!!!
    Η "on stage" θα μας δώσει την ευκαιρία να δούμε από κοντά ένα από τα... εκρηκτικότερα σχήματα που κυκλοφορούν παγκοσμίως
    Τα "μάτια του μάγου" από την Καταλονία είναι μια πολυμελής μπάντα με στοιχεία από hip hop, electronica, ethnic ήχο και μπόλικο φλαμένγκο!!!

    EvdokiaPreka
    11.10.2006, 18:52
    Επιτέλους και κάποιος που μίλησε για την υπέροχη αυτή μουσική collectiva! Γενικότερα η μουσική σκηνή της Βαρκελώνης είναι απίστευτα ζωντανή και θεωρώ ότι αξίζει κανείς να την παρακολουθεί (κατέχω μεγάλο και πλούσιο υλικό εάν ενδιαφέρεται κανείς...αν, λέω...). Μόλις έμαθα για τη συναυλία πέταξα τη σκούφια μου. Μαζί με τους Ojos De Brujo ας σημειώσουμε επίσης:
    α) Συναυλία της Sophie Solomon των Oi Va Voi στις 4/11 Gagarin
    β) James Taylor Quartet στις 18/11 Fuzz Club
    γ) Morrissey στις 25/11 Κλειστό Γήπεσο Φαλήρου
    δ) Cesaria Evora στις αρχές Δεκεμβρίου
    Και έπονται πολλά ακόμα live ακόμη, χρήματα και διάθεση να υπάρχει!
    beatlus
    11.10.2006, 19:22
    Ευδοκία, ενδιαφέρονται κι άλλοι εδώ μέσα για τη συναυλιάρα των Ojos και μου φαίενται πως θα φτιάξουμε -τελικά- παρέα για να πάμε...
    Επίσης, για τις περισσότερες από τις υπόλοιπες που ανέφερες το ενδιαφέρον είναι ζωηρότατο
    EvdokiaPreka
    11.10.2006, 19:34
    Αγαπητέ beatlus,
    Χαίρομαι τα μάλα που η πολυπολιτισμική μας παρέα μεγαλώνει καθώς δε σου κρύβω ότι νιώθω ολίγον εγκλωβισμένη από την σημαντική κυριαρχία του σκυλάδικου και του ανούσιου.Υπάρχουν ποικίλες μουσικές που περιμένουν ανοιχτά και γόνιμα αυτιά και μυαλά...Άντε να λέμε που και που και καμιά αλήθεια (καλά, το βάρυνα, μη με παρεξηγείς).Φιλιά πολλά!!
    incomplete_angel
    11.10.2006, 22:39
    Φέτος τους ανακάλυψα από μια φίλη. Αντε να δούμε τι γίνεται στο live...
    Deos
    12.10.2006, 14:24
    Ελπίζω να τα πούμε τόσο στους Ojos De Brujos όσο και στον Morissey (αλλά και Duran Duran στις 22/10..)
    semplice
    24.10.2006, 21:07
    Για τους Ojos De Brujo στις 9 Δεκεμβρίου στην Αθήνα εγώ είμαι μέσα!


    XeniaRodo
    24.10.2006, 21:09
    ρε παιδιά τι μέρα πέφτει?
    semplice
    24.10.2006, 21:13
    Σάββατο 9 Δεκεμβρίου !

    Της Αγίας Αννας νομίζω!
    Λες να πάνε όλοι στην Αννούλα
    τη Βίσση και να μην έρθει κανείς??


    Οι λέξεις έχουν κι άλλο φλούδι παρά μέσα όπως τα μύγδαλα και η υπομονή.

    Γιάννης Ρίτσος

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : semplice στις 24-10-2006 21:13 ]


    beatlus
    24.10.2006, 21:21
    Εννοείται κι εγώ μέσα είμαιιιιιιιιιιιιι!!!
    XeniaRodo
    24.10.2006, 21:30
    καλύτερα να μην έχει πολύ κόσμο...
    λίγοι και καλοί, να το απολαύσουμε...
    incomplete_angel
    08.11.2006, 12:11
    Ojos De Brujo στο Ίδρυμα Μείζονος Ελληνισμού στις 9 Δεκέμβρη.
    Εισιτήριο 45 ευρώ. Metropolis

    …Μπλέκουμε στις χίλιες σφαίρες της σιωπής…
    …Ανοίγουμε τα φτερά μας για να χαθούμε στο πουθενά…
    …Κάπου εκεί ίσως να βρούμε ένα άλλο χρώμα για την ψυχή μας…

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : incomplete_angel στις 21-11-2006 12:22 ]


    XeniaRodo
    21.11.2006, 10:03
    ποιός θα πάει συναυλία;
    nefos
    08.12.2006, 19:30
    Οι Ojos De Brujo στη Θεσσαλονίκη και στην Αθήνα

    «Μας ενώνει ο ρυθμός»

    Περισσότερο κολεκτίβα καλλιτεχνών παρά μπάντα, με συναυλίες όπου τα βίντεο και οι χορογραφίες μπλέκονται με τους ρυθμούς ενός μπάσταρδου φλαμένκο που χάνεται σε χιπ χοπ φωνητικά, πανκ θόρυβο και φανκ κιθάρες, οι Ojos De Brujo έρχονται από τη Βαρκελώνη σήμερα στη Θεσσαλονίκη και αύριο στην Αθήνα. Λίγο πριν από τις συναυλίες τους ο Γαλλοαμερικανός Μαξ Ράιτ, που παίζει κρουστά, μίλησε στην «Ε».

    Ojos De Brujo: «Το όνομά μας "Τα μάτια του μάγου" προέρχεται από την τσιγγάνικη παράδοση όπου κάθε φυλή είχε έναν μάγο, θεραπευτή και μελλοντολόγο. Για μας σημαίνει τη διορατικότητα, την κριτική και το γεγονός ότι θέτουμε ερωτήσεις σε μια σειρά από κοινωνικά ζητήματα».

    Το νέο άλμπουμ «Techari»: «Ο τίτλος μεταφράζεται ως "ελεύθερος" στη γλώσσα Κάλο των Τσιγγάνων της Ισπανίας. Αντιπροσωπεύει την αυτόνομη δράση μας μέσα στη μουσική σκηνή. Από το δεύτερο άλμπουμ ακόμα, ελέγχουμε την παραγωγή και τη διάθεση στην αγορά των τραγουδιών μας αλλά και τις συναυλίες μας. Ετσι δεν εξαρτιόμαστε ούτε από πολυεθνικές ούτε από σπόνσορες».



    Ηχος: «Αυτό το ηχητικό κράμα δεν προέκυψε συνειδητά. Μοιραζόμαστε όλοι την αγάπη για το φλαμένκο αλλά ο καθένας μας προέρχεται από διαφορετικούς χώρους, από το πανκ, το χιπ χοπ, την τζαζ, τη φανκ. Αλλά μας ενώνει όλους ο ρυθμός, ένας ρυθμός των κρουστών που ξεκινάει από το φλαμένκο και φτάνει ώς τη μουσική της Κούβας. Η μουσική είναι ένα μέσο επικοινωνίας που μας επιτρέπει να διασπείρουμε τις ιδέες και τα συναισθήματά μας σε ό,τι αφορά την κοινωνική δικαιοσύνη και την ισότητα στη σημερινή πραγματικότητα».

    Φλαμένκο: «Δεν παίζουμε φλαμένκο αλλά φτιάχνουμε μουσική κλέβοντας από το φλαμένκο. Το θεωρούμε τέχνη και τρόπο ζωής. Είναι η μουσική των νομάδων που έχει ενσωματώσει στοιχεία από τη σεφαραδίτικη μουσική, την παράδοση της Ανατολικής Ευρώπης αλλά και της Βόρειας Αφρικής. Κι αυτή η πλούσια ιστορία του το κάνει να μένει ζωντανό μέχρι σήμερα και να προσαρμόζεται στο χρόνο».

    Φιλοσοφία: «Είμαστε μπάντα επειδή μαζευόμαστε και συνθέτουμε τραγούδια αλλά και κολεκτίβα επειδή ελέγχουμε μόνοι μας τα οικονομικά μας. Κάνουμε όλες τις βαρετές δουλειές, από το κλείσιμο συναυλιών μέχρι τα δελτία Τύπου. Και παράλληλα έχουμε όλοι την ίδια ευθύνη, πράγμα που μας κάνει να νιώθουμε συμμέτοχοι στην μπάντα. Εφαρμόζουμε μια δημοκρατική διαδικασία που κάνει κάθε μας προσπάθεια, είτε είναι άλμπουμ είτε συναυλία, να εξελίσσεται αργά. Μας παρέχει όμως απεριόριστη ελευθερία».

    Πολιτική: «Κάθε πράξη είναι πολιτική. Δεν διαχωρίζουμε την πολιτική από την καθημερινότητά μας. Για μας το να προσφέρεις στους ανθρώπους αντί να είσαι ιδιοτελής είναι η βάση της πολιτικής μας φιλοσοφίας. Ετσι εκφράζουμε τη θέση μας μέσα από τη μουσική και με τους στίχους θίγουμε τα κακώς κείμενα χωρίς να ξεχνάμε ότι η ζωή είναι μια γιορτή».

    Από τους δρόμους: «Το φλαμένκο προέρχεται από τους δρόμους, τις φτωχογειτονιές, από τους πλανόδιους Τσιγγάνους μουσικούς και έγινε η φωνή των αντιστεκόμενων στους κυρίαρχους. Ειδικά η ρούμπα, η καταλανική εκδοχή του φλαμένκο, είναι μια μουσική για φιέστες που χρησιμοποιήθηκε όμως για να εκφράσει την αγωνία των καταπιεσμένων. Η μουσική μας είναι το μίγμα των ήχων που ακούγονται από τα μπαλκόνια στα μπάριος της Βαρκελώνης».

    * Οι Ojos De Brujo παίζουν σήμερα στην Υδρόγειο της Θεσσαλονίκης (έναρξη 21.30- είσοδος 35 ευρώ) και αύριο στο Πολιτιστικό Κέντρο «Ελληνικός Κόσμος» (έναρξη 21.30 - είσοδος 45 ευρώ).


    ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΑΝΑΣΤΑΣΟΠΟΥΛΟΣ
    enet - 08/12/2006


    XeniaRodo
    09.12.2006, 10:45
    Eγώ θα είμαι εκεί.....
    beatlus
    09.12.2006, 12:00
    Εγώ είμαι ήδηηηηηηηηη εκεί!
    Ojossssssssssss!!!!!
    antreas_dr
    09.12.2006, 12:14
    Είμαι με το εισητήριο αγκαλιά...... γουτσου γουτσου
    incomplete_angel
    09.12.2006, 22:26
    Μου φάνηκε ακριβό το εισητήριο ρε παιδιά...Δεν δίνω 45...Εύχομαι να περάσετε όμορφα!Περιμένουμε εντυπώσεις!
    beatlus
    10.12.2006, 14:46
    Εχω να πω, πως οι ίδιοι οι Ojos απορούσαν με την τιμή του εισιτηρίου (ρεπορτάζ), κάτι που έχει να κάνει με τους διοργανωτές...
    Ωστόσο, ήταν σούπεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεερρρρρρρρρρρρρρρρρρρ!!!!!!!!!!!!!!!!
    antreas_dr
    10.12.2006, 18:04
    Ήταν τέλεια!
    Απο τις καλύτερες συναυλίες που έχω πάει.

    Απίστευτη ενέργεια πάνω στη σκηνή, με μια μίξη απο Flamenco, Punk, Hip Hop και δεν ξέρω εγω τι άλλο....

    Πραγματικά απολαυστικοί!