ελληνική μουσική
    815 online   ·  210.851 μέλη

    Πώς εξηγειτε τα όνειρα;

    giotadeldimou
    12.10.2006, 20:36
    Έγω πιστεύω πως τα όνειρα θέλουν να μας δείξουν κάτι!!!!
    Αν δεν υπήρχαν τα όνειρα τι θα γινόμασταν???
    Το ξέρατε ότι βλέπουμε τουλάχιστον 10 όνειρα στις 2 ώρες???Αλλά δεν τα θυμόμαστε την άλλη μέρα???
    Γράψτε τα πιο περίεργα όνειρα που έχετε δει όσα θυμάστε!!!!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 12-10-2006 21:18 ]


    rockatzou
    12.10.2006, 21:10
    θα ηθελα να ειπω οτι τα ονειρα δημιουργουνται με βαση του θορυβου που υπαρχει πχ. μπορει μεσα στον υπνο σου να ακουσεις μια βροντη και την ιδια στιγμη θα δημιουργηθει ονειρο οτι βρισκεσαι μεσα στο νερο ή κατι αλλο, Αυτο γινεται ωστε να μην ξυμνησεις αποτομα και φοβηθεις!!! Ενα περιεργο ονειρο που ειδα ειναι οταν ημουνα μεσα σε ελικοπτερο και επεσε!!!! Αυτο το ονειρο εχει εδω και χρονια που ειδα!!!!
    Mesoxoritis
    12.10.2006, 21:43
    Έχω ακούσει ότι τα όνειρα καθρεφτίζουν τα μηνύματα του υποσυνείδητού μας! Κι εγώ θεωρώ ότι κάτι θέλουν να μας δείξουν! Όσοι έχουν διαβάσει την ''Ουράνια Προφητεία'' θα γνωρίζουν ήδη ότι σύμφωνα με τον συγγραφέα, τα όνειρα μας προειδοποιούν για καταστάσεις και συμπτώσεις που θα συμβούν στην πραγματικότητα.. Εμένα μου αρέσει αυτή η άποψη, ωστόσο μέχρι τώρα δεν έχω δει κάτι που να αποδεικνύει οποιαδήποτε από τις παραπάνω θεωρίες...
    valia1984
    12.10.2006, 22:33
    Βλέπουμε ό,τι ακριβώς υπάρχει στο υποσεινήδητό μας...είτε αυτό είναι κάτι που συνέβει την ίδια μέρα είτε είναι κάτι που θέλουμε να κάνουμε..
    Εμένα τα όνειρά μου τέτοιου είδους είναι!!!

    Πολύ πιθανόν να υπάρχουν και άτομα που βλέπουν προφητικά όνειρά αλλά εμένα δεν μου έχει συμβεί μέχρι τώρα.
    Astron
    14.10.2006, 21:23
    Ο Φρόιντ είχε ασχοληθεί με την ερμηνευτική των ονείρων ιδιαίτερα.
    Τα όνειρα είναι όπως σωστά έγραψε ο Mesoxoritis μηνύματα του υποσυνειδήτου. Συνήθως δηλώνουν κάποια επιθυμία, ή απωθημένη σκέψη που προσπαθεί να βρει διέξοδο προς το συνειδητό. Τα όνειρα βέβαια υφίστανται λογοκρισία από τους εαυτούς μας με αποτέλεσμα είτε να αποκρύπτονται πράγματα, είτε να μετατοπίζονται. Δηλαδή πχ, μπορεί να έχεις άγχος σχετικά με κάποιον συγκεκριμένο άνθρωπο, αλλά στο όνειρο να δεις παρόμοια συναισθήματα για κάποιον άλλον.
    Στην ουσία πρόκειται δηλαδή για όλα αυτά που δεν συνειδητοποιούμε ή δεν παραδεχόμαστε στην καθημερινότητα.
    Είναι ο τρόπος εκτόνωσης των απωθημένων και των επιθυμιών μας.


    Τα προφητικά όνειρα δεν ξέρω με ποιο τρόπο το εννοεί η Βάλια, αλλά το όνειρο σίγουρα δεν είναι κάτι το μεταφυσικό ή ανεξήγητο. Τείνουμε να το θεωρούμε μεταφυσικό ή αλλόκοτο επειδή μας δημιουργεί τόσο έντονα συναισθήματα ενώ δεν είναι υπαρκτό.

    Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με τα όνειρα μπορείτε να επισκεφθείτε την σχετική σελίδα της wikipedia εδώ:
    Dreams
    rompa
    15.10.2006, 22:24
    Συχνά βλέπω θέματα που με απασχολούν στην καθημερινότητά μου και κάποιες ανησυχίες μου.Συχνό όνειρό μου ήταν ένα ασανσέρ που έπεφτε..και κατέληγε σε χειρουργείο.Οι επεμβάσεις αποτελούσαν το μεγαλύτερο φόβο μου μέχρι που έκανα μία και ... μου πέρασε
    sylvester1979
    16.10.2006, 06:50
    Χαιρετώ.
    Προσωπικά έχω παρατηρήσει οτι τα όνειρα που βλέπω, περιορίζονται σε ερεθίσματα που έλαβα κάποιες συγκεκριμένες ώρες της ημέρας. Συνήθως μεσημεριανές ώρες.
    Άλλοες φορές ένα όνειρο περιέχει κωδικοποιημένα γεγονότα που με απσχόλησαν σε διαφορετικές χρονικές στιγμές και εξ αυτών άλλα είναι σημαντικά και άλλα είναι παντελώς άσχετα.
    Πάντως, πολλές φορές μου τυχαίνει τη στιγμή που βλέπω όνειρο να αντιλαμβάνομαι οτι κοιμάμαι. Δηλαδή να βλέπω όνειρο, έχοντας παράλληλα επίγνωση του γεγονότος και μάλιστα πολλές φορές παίζω κι όλας με αυτό που βλέπω. Έχει τύχει να βλέπω όνειρο, να το αντιλαμβάνομαι και κάνοντας απλά τη σκέψη, να πετάω στο όνειρο μου. Εν ολίγοις μια κατασκευή σεναρίου σε πραγματικό χρόνο, συνειδητά. Καλό ε?
    Γενικά πάντως πιστεύω οτι το όνειρο είναι ΄μια αρκετά πολύπλοκη διαδικασία. Τώρα μου ήρθε μια πολύ καλή ιδέα. Θα ανοίξω ένα θέμα για την υπνοβασία που με γοητεύει ιδιαίτερα σαν φαινόμενο. θα σας δω εκεί λοιπόν....
    Tziamourani
    16.10.2006, 18:55
    Συμφωνώ με όλους σας και κυρίως με τον Astron...

    γιατί όμως μερικές φορές ενώ είναι τόσο έντονα τα όνειρά μας δεν τα θυμόμαστε την επομενη μέρα?
    Astron
    16.10.2006, 19:04
    Παράθεση:

    Το μέλος Tziamourani στις 16-10-2006 στις 18:55 έγραψε...

    Συμφωνώ με όλους σας και κυρίως με τον Astron...

    γιατί όμως μερικές φορές ενώ είναι τόσο έντονα τα όνειρά μας δεν τα θυμόμαστε την επομενη μέρα?



    Πολύ απλά γιατί συνεχίζεις να κοιμάσαι και τα ξεχνάς.
    Για να θυμηθείς ένα όνειρο (που σε ξύπνησε) το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να σηκωθείς και να το καταγράψεις.

    sindy-windy
    16.10.2006, 19:08
    τα ονειρα , πηγαζουν απο το υποσυνειδητο . Μεσα απο τα ονειρα καποιος μπορει να δει καποια πραγματα για τα οποια ηταν πολυ ανγχωμενος κατα τη διαρκεια της μερας η πολυ ενοχλημενος. Ακομη οταν εισαι ερωτευμενος μπορει να δεις ενα σχετικο ονειρο με ενα προσωπο το οποιο θες πολυ αλλα δεν εχεις
    meltica
    17.10.2006, 11:38
    Παράθεση:

    Το μέλος Astron στις 14-10-2006 στις 21:23 έγραψε...

    Ο Φρόιντ είχε ασχοληθεί με την ερμηνευτική των ονείρων ιδιαίτερα.
    Τα όνειρα είναι όπως σωστά έγραψε ο Mesoxoritis μηνύματα του υποσυνειδήτου. Συνήθως δηλώνουν κάποια επιθυμία, ή απωθημένη σκέψη που προσπαθεί να βρει διέξοδο προς το συνειδητό. Τα όνειρα βέβαια υφίστανται λογοκρισία από τους εαυτούς μας με αποτέλεσμα είτε να αποκρύπτονται πράγματα, είτε να μετατοπίζονται. Δηλαδή πχ, μπορεί να έχεις άγχος σχετικά με κάποιον συγκεκριμένο άνθρωπο, αλλά στο όνειρο να δεις παρόμοια συναισθήματα για κάποιον άλλον.
    Στην ουσία πρόκειται δηλαδή για όλα αυτά που δεν συνειδητοποιούμε ή δεν παραδεχόμαστε στην καθημερινότητα.
    Είναι ο τρόπος εκτόνωσης των απωθημένων και των επιθυμιών μας.


    Τα προφητικά όνειρα δεν ξέρω με ποιο τρόπο το εννοεί η Βάλια, αλλά το όνειρο σίγουρα δεν είναι κάτι το μεταφυσικό ή ανεξήγητο. Τείνουμε να το θεωρούμε μεταφυσικό ή αλλόκοτο επειδή μας δημιουργεί τόσο έντονα συναισθήματα ενώ δεν είναι υπαρκτό.

    Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με τα όνειρα μπορείτε να επισκεφθείτε την σχετική σελίδα της wikipedia εδώ:
    Dreams



    Συμφωνώ απόλυτα. Τώρα όσο για την διήγηση ενός ονείρου... βλέπω πολλά και περίεργα όνειρα καθημερινά. Είναι ολόκληρα σενάρια οπότε βαριέμαι να γράφω...
    YoungAngel
    28.10.2006, 20:38
    Τα όνειρα φέρνουν στην επιφάνεια τις επιθυμίες που έχει κάθε άνθρωπος και δεν μπορεί να τις πραγματοποιήσει ή τουλάχιστον έτσι νομίζει.
    valia1984
    28.10.2006, 20:43
    Παράθεση:

    Το μέλος Astron στις 14-10-2006 στις 21:23 έγραψε...

    Ο Φρόιντ είχε ασχοληθεί με την ερμηνευτική των ονείρων ιδιαίτερα.
    Τα όνειρα είναι όπως σωστά έγραψε ο Mesoxoritis μηνύματα του υποσυνειδήτου. Συνήθως δηλώνουν κάποια επιθυμία, ή απωθημένη σκέψη που προσπαθεί να βρει διέξοδο προς το συνειδητό. Τα όνειρα βέβαια υφίστανται λογοκρισία από τους εαυτούς μας με αποτέλεσμα είτε να αποκρύπτονται πράγματα, είτε να μετατοπίζονται. Δηλαδή πχ, μπορεί να έχεις άγχος σχετικά με κάποιον συγκεκριμένο άνθρωπο, αλλά στο όνειρο να δεις παρόμοια συναισθήματα για κάποιον άλλον.
    Στην ουσία πρόκειται δηλαδή για όλα αυτά που δεν συνειδητοποιούμε ή δεν παραδεχόμαστε στην καθημερινότητα.
    Είναι ο τρόπος εκτόνωσης των απωθημένων και των επιθυμιών μας.


    Τα προφητικά όνειρα δεν ξέρω με ποιο τρόπο το εννοεί η Βάλια, αλλά το όνειρο σίγουρα δεν είναι κάτι το μεταφυσικό ή ανεξήγητο. Τείνουμε να το θεωρούμε μεταφυσικό ή αλλόκοτο επειδή μας δημιουργεί τόσο έντονα συναισθήματα ενώ δεν είναι υπαρκτό.

    Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με τα όνειρα μπορείτε να επισκεφθείτε την σχετική σελίδα της wikipedia εδώ:
    Dreams




    Θα συμφωνήσω απόλυτα με το Φρόιντ.
    Λέγοντας προφητικά (ίσως δεν χρησιμοποιώ τη σωστή λέξη) εννοώ
    ένα όνειρο που μπορεί να δει κάποιος και μετά να βγει αληθινό, κάτι σοβαρό όμως..
    maspa
    28.10.2006, 22:22
    Έχω να πω εγώ για τα όνειρα!!! Πολλά!!!!
    Κατ'αρχήν εκτός της άποψης σχετικά με το υποσυνείδητο(κοινώς: "ό,τι έχει η γριά στο λογισμό της το θωρεί στο όνειρό της"!) την οποία σέβομαι και τη δέχομαι απόλυτα, πιστεύω όμως πως δεν είναι η μόνη. Τα όνειρα έχουν πολλαπλές σημασίες. Είναι και κατά κάποιο τρόπο μεταφυσικό ζήτημα...
    Θα σας διηγηθώ δύο όνειρα για να καταλάβαιτε τι εννοώ.....

    1. Ζούσα λέει στην εποχή της κατοχής του '40 σε ένα χωριό.Μαζί μου συγχωριανοί... Προχωρούσαμε λέει μες στο χωριό με αρχηγό εμένα(!) μπροστά μπροστά όταν κάποια στιγμή εμφανίστηκε μπροστά μας ένας γερμανός και μου έριξε με το όπλο στο δεξί μου χέρι ενώ όλοι οι υπόλοιποι κατάφεραν να γλιτώσουν. Θυμάμαι ακόμα τι ένιωθα στον ύπνο μου. Είχα πέσει κάτω και κρατούσα το χέρι μου, κρατούσα την ανάσα μου. Δεν ένιωθα όμως πόνο ακριβώς... Εκείνη τη στιγμή ξύπνησα!! Είχα πλακώσει μες στον ύπνο μου το δεξί μου χέρι και είχε μουδιάσει! Ωστό η ιστορία με κατοχή κλπ οφειλόταν στο ότι είχα διαβάσει την προηγούμενη μέρα ένα βιβλίο της Ζωρζ Σαρήη του οποίου τα γεγονότα διαδραματίζοταν εκείνη την εποχή! (καθαρά υποσυνείδητο!)

    2. Αυτό το όνειρο ήταν πολύ προσωπικό για αυτό δε θα το διηγηθώ Το μόνο που μπορώ να σας πω και είναι και η ουσία του ονείρου είναι πως είδα στον ύπνο μου έναν άνθρωπο που δεν το είχα δεί ποτέ μα ποτέ στη ζωή μου και σε μια βδομάδα τον γνώρησα!