ελληνική μουσική
    1040 online   ·  210.853 μέλη

    Σεμινάριο φωνητικής της Έλλης Πασπαλά στο Ωδείο Φίλιππος Νάκας

    artanis
    24.10.2006, 13:15
    Σεμινάριο φωνητικής της Έλλης Πασπαλά στο Ωδείο Φίλιππος Νάκας
    Δευτέρα 27 Νοεμβρίου 2006 (ώρα19:00), είσοδος ελεύθερη

    Λίαν ενδιαφέρουσα είναι η είδηση που μας ήρθε από το Ωδείο Φίλιππος Νάκας. Είδηση που σχετίζεται με το γεγονός ότι καλλιτέχνες της εμβέλειας της Έλλης Πασπαλά εντάσσονται στο διδακτικό δυναμικό του. Από την εφετινή χρονιά, η Έλλη Πασπαλά διδάσκει φωνητική στο Ωδείο Φίλιππος Νάκας και εγκαινιάζει τη συνεργασία της αυτή με ένα σεμινάριο, το οποίο θα δοθεί τη Δευτέρα 27 Νοεμβρίου, στις 7 το απόγευμα, στην Αίθουσα Συναυλιών του Ωδείου (Ιπποκράτους 41, Αθήνα). Η είσοδος για όλους όσοι θα ήθελαν να παρακολούθησαν το σεμινάριο είναι ελεύθερη. Παράλληλα, με τον τρόπο αυτό, εισερχόμαστε στον κύριο κορμό του νέου κύκλου συναυλιών-σεμιναρίων του ιδρύματος, για την περίοδο 2006-2007, με πλήθος σημαντικών διοργανώσεων να εντάσσονται στο πρόγραμμά του.

    Αίθουσα Συναυλιών Φίλιππος Νάκας, Ιπποκράτους 41, Αθήνα.
    Τηλ.: 210 3634000

    Ωδείο Φίλιππος Νάκας

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : artanis στις 25-10-2006 14:06 ]


    XeniaRodo
    24.10.2006, 13:18
    Nα σε πω.... αντιγράφεις όλο το ΔIΦΩNO ή μου φαίνεται;
    artanis
    24.10.2006, 14:22
    Παράθεση:

    Το μέλος XeniaRodo στις 24-10-2006 στις 13:18 έγραψε...

    Nα σε πω.... αντιγράφεις όλο το ΔIΦΩNO ή μου φαίνεται;



    όντως!!!

    και δε με πληρώνουν κιόλας!!!

    αλλά όταν κάτι έχει σχέση με λιζέτα, γιώτα, έλλη,
    θα σκάσω άμα δεν το πω...
    XeniaRodo
    24.10.2006, 14:31
    Kι εγώ που νόμιζα ότι ήσουν υπαλληλος του περιοδικού.... 
    doritsa78
    24.10.2006, 15:26
    Παράθεση:

    Το μέλος artanis στις 24-10-2006 στις 13:15 έγραψε...

    Σεμινάριο φωνητικής της Έλλης Πασπαλά στο Ωδείο Φίλιππος Νάκας
    Δευτέρα 27 Νοεμβρίου 2006 (ώρα19:00), είσοδος ελεύθερη

    Λίαν ενδιαφέρουσα είναι η είδηση που μας ήρθε από το Ωδείο Φίλιππος Νάκας. Είδηση που σχετίζεται με το γεγονός ότι καλλιτέχνες της εμβέλειας της Έλλης Πασπαλά εντάσσονται στο διδακτικό δυναμικό του. Από την εφετινή χρονιά, η Έλλη Πασπαλά διδάσκει φωνητική στο Ωδείο Φίλιππος Νάκας και εγκαινιάζει τη συνεργασία της αυτή με ένα σεμινάριο, το οποίο θα δοθεί τη Δευτέρα 20 Νοεμβρίου, στις 7 το απόγευμα, στην Αίθουσα Συναυλιών του Ωδείου (Ιπποκράτους 41, Αθήνα). Η είσοδος για όλους όσοι θα ήθελαν να παρακολούθησαν το σεμινάριο είναι ελεύθερη. Παράλληλα, με τον τρόπο αυτό, εισερχόμαστε στον κύριο κορμό του νέου κύκλου συναυλιών-σεμιναρίων του ιδρύματος, για την περίοδο 2006-2007, με πλήθος σημαντικών διοργανώσεων να εντάσσονται στο πρόγραμμά του.

    Αίθουσα Συναυλιών Φίλιππος Νάκας, Ιπποκράτους 41, Αθήνα.
    Τηλ.: 210 3634000

    Ωδείο Φίλιππος Νάκας

    ΩΡΑΙΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ!ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΘΑ ΠΑΩ.
    dimko
    24.10.2006, 16:42
    Σιγά τη φοβερή τραγουδίστρια. Προφανώς θα διδάξει "πως να χρησιμοποιείτε το λαρύγγι σας όσο περισσότερο γίνεται, όταν τραγουδάτε"
    artanis
    25.10.2006, 14:10
    Παράθεση:

    Το μέλος dimko στις 24-10-2006 στις 16:42 έγραψε...

    Σιγά τη φοβερή τραγουδίστρια. Προφανώς θα διδάξει "πως να χρησιμοποιείτε το λαρύγγι σας όσο περισσότερο γίνεται, όταν τραγουδάτε"



    Έχω την αμυδρή εντύπωση ότι αυτός είναι ο στόχος των μαθημάτων φωνητικής...

    Τα αποδέλοιπα... ερμηνεία, ψυχή, συναίσθημα κτλ είναι κάτι που το βγάζει ο καθένας από μέσα του δε διδάσκεται... στο μόνο που μπορούν να επέμβουν τα μαθήματα είναι στην καλή λειτουργία του οργάνου... λαρύγγι που λέγαμε...
    XeniaRodo
    25.10.2006, 18:43
    άστο artani, ξέρει τι λέει ο dimko...
    AnimaVoce
    12.12.2006, 10:41
    Παράθεση:

    Το μέλος dimko στις 24-10-2006 στις 16:42 έγραψε...

    Σιγά τη φοβερή τραγουδίστρια. Προφανώς θα διδάξει "πως να χρησιμοποιείτε το λαρύγγι σας όσο περισσότερο γίνεται, όταν τραγουδάτε"



    Πολύ σωστός!! Αν και το σεμινάριο δεν έλεγε τίποτα παρά μόνο την προσωπική της άποψη πάνω στο τραγούδι και δεν μας είπε και τίποτα καινούριο. Πιστεύω χαμένος χρόνος...οι μισοί φύγαμε στα μισά....
    EffieKakaflika
    12.12.2006, 11:26
    Εντάξει, ρε παιδιά, λίγο σεβασμό. Η γυναίκα έχει ιστορία... Η άποψή της για το τραγούδι έχει σημασία...
    XeniaRodo
    12.12.2006, 12:01
    Eντάξει, ήταν ενδιαφέρον. Πολλά από αυτά που έλεγε ήταν σωστά και ιδιέταιρα για τους πιο αρχάριους νομίζω ήταν αρκετά χρήσιμα. Tώρα κι εγώ δεν ξέρω αν περίμενα να δω κάποια παρουσιάση τεχνικής ή συμβουλές πάνω στο τραγούδι αλλά καλύτερα που ήταν έτσι -για μένα-. Eίχε ενδιαφέρον απλά δεν ήταν ακριβώς σεμινάριο, ήταν κάτι σαν.... ομιλία να το πω.... κάτι τέτοιο....
    AnimaVoce
    12.12.2006, 12:14
    Παράθεση:

    Το μέλος EffieKakaflika στις 12-12-2006 στις 11:26 έγραψε...

    Εντάξει, ρε παιδιά, λίγο σεβασμό. Η γυναίκα έχει ιστορία... Η άποψή της για το τραγούδι έχει σημασία...



    Δεν αμφισβητισα ποτέ την αξία της...για το σεμινάριο που έκανε και παρακολούθησα αναφέρθηκα . Ειδικά όταν κάποιες εβδομάδες πρίν είχα παρακολουθήσει σεμινάριο του Dennis Montgomery τραγουδιστή συνθέτη της Gospel που πραγματικά ήταν εξαιρετικός... anyway sorry αν ακούστηκα κάπως...
    AnimaVoce
    12.12.2006, 12:20
    Παράθεση:

    Το μέλος XeniaRodo στις 12-12-2006 στις 12:01 έγραψε...

    δεν ήταν ακριβώς σεμινάριο, ήταν κάτι σαν.... ομιλία να το πω.... κάτι τέτοιο....



    Αυτό ακριβώς μου φάνηκε και εμένα ομιλία γι'αυτό βαρέθηκα γρήγορα ίσως....
    XeniaRodo
    12.12.2006, 12:40
    Eγώ νομίζω πως παρ' όλο που δεν ήταν σεμινάριο με την έννοια του σεμιναρίου σίγουρα μπορούσες να πάρεις πράγματα. Πολλά από αυτά που έλεγε τα ήξερα αλλά πάντα έχει ενδιαφέρον νομίζω να βλέπει κανείς πως σκέφτεται κάποιος άλλος -για κάποιο θέμα που τον αφορά- και να ακούει εμπειρίες.
    EffieKakaflika
    12.12.2006, 15:18
    Παράθεση:

    Το μέλος AnimaVoce στις 12-12-2006 στις 12:14 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος EffieKakaflika στις 12-12-2006 στις 11:26 έγραψε...

    Εντάξει, ρε παιδιά, λίγο σεβασμό. Η γυναίκα έχει ιστορία... Η άποψή της για το τραγούδι έχει σημασία...



    Δεν αμφισβητισα ποτέ την αξία της...για το σεμινάριο που έκανε και παρακολούθησα αναφέρθηκα . Ειδικά όταν κάποιες εβδομάδες πρίν είχα παρακολουθήσει σεμινάριο του Dennis Montgomery τραγουδιστή συνθέτη της Gospel που πραγματικά ήταν εξαιρετικός... anyway sorry αν ακούστηκα κάπως...





    koini_maria
    12.12.2006, 20:39
    Εμένα πάντως μου άρεσε !
    Η γυναίκα το ξεκαθάρισε εξ αρχής ότι είχε κάποια συστολή στο να κάνει αυτό το σεμινάρια - ομιλία .
    Προσωπικά , το βρήκα πολύ γλυκό το όλο σκηνικό : που θέλησε να μας πει μέσα από προσωπικά της βιώματα τις απόψεις της για ορισμένα θέματα , που μοιράστηκε μαζί μας μας κάποια αγαπημένα της έργα ...
    Άλλωστε , δε νομίζω οτι θα μπορούσε να γίνει και αλλιώς αφού η μοουσική είναι τέχνη άρα το αντικειμενικό δεν πολυυφίσταται μέσα της ...
    Ήταν αναμενόμενη μια πολύπλευρη προσέγγιση του θέματος , νομίζω .
    sakisarabatzis
    20.07.2007, 16:15
    Τετοιες πρωτοβουλίες αξιζουν θερμα συγχαρητήρια με εγκριτους καλλιτεχνες του χώρου.Εχει κανεις πολλα να διδαχθεί και να δει τη σοβαροτητα με την οποια αντιμετωπιζουν καποιοι καλλιτέχνες τη Μουσικη στην οποια αφιερωνουν και τη ζωή τους οπως η Κα Πασπαλα. Και πάλι θερμά συγχαρητήρια...