ελληνική μουσική
    1040 online   ·  210.853 μέλη

    Ήχος από κασετόφωνο σε κομπιούτερ

    okanenas
    27.10.2006, 13:52
    Μήπως ξέρει κάποιος να μου πει πώς μπορώ να εισάγω στο κομπιούτερ
    ήχο από κασετόφωνο (από κασέτα δηλαδή).

    ευχαριστώ

    SOKRATISKARAVIDAS
    27.10.2006, 13:56
    με μια καρτα ηχου
    semplice
    27.10.2006, 14:12
    Καραβίδας το ..παρασύνθημα ζητάει ο άνθρωπος .!το ξέρουμε?
    Την κάρτα ήχου οκ ,την έχουμε!Μετά τι κάνουμε?



    Κάποια καλώδια χρειάζονται (προφανώς μιλάμε για εσωτερική εγγραφή),κάποιες ρυθμίσεις αλλά δεν τα
    γνωρίζω.Αν ξέρει κάποιος ας βοηθήσει..

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : semplice στις 27-10-2006 14:26 ]


    SOKRATISKARAVIDAS
    27.10.2006, 14:26
    κι εσυ τι εισαι?Ο δικηγορος του?
    semplice
    27.10.2006, 14:32
    Για τι δικηγόρους μιλάς?Δεν θέλει να το πάει στα δικαστήρια το θέμα ο άνθρωπος,εδώ θέλει να το λύσει.
    Ψήνεσαι να ψάξεις να μας πεις περισσότερα για το πως γίνεται αυτή η εγγραφή?
    Μπορεί να ενδιαφέρει και άλλους.Εχω και εγώ κάτι παλιές κασέτες που θα τις αποτελειώσει ο χρόνος αν δεν το έχει κάνει ήδη.
    Ψήνεσαι ε?Αντε περιμένουμε λοιπόν





    SOKRATISKARAVIDAS
    27.10.2006, 14:34
    ολες οι καρτες εχουν τα καλωδια που λεει ο semplice.συνδεεις λοιπον το κασετοφωνο σου με RCA στο pc σου και ανοιγεις ενα προγραμμα οπως το NERO κι ακολουθεις τις οδηγιες.Ειναι πολυ ευκολο.Εγω το εκανα πολυ ευκολα και γρηγορα πριν πολυ καιρο αλλα δεν θυμαμαι πως.......ψαξτο θα τα καταφερεις.
    jorge
    27.10.2006, 14:43
    Παιδιά είναι απλό:

    1) Αγοράζετε ένα στερεοφωνικό καλώδιο που να έχει και από τις 2 του μεριές "καρφιά", δηλαδή τα βυσματάκια που έχουν τα γνωστά μας ακουστικά. Προσοχή: το καλώδιο προσέξτε να είναι στερεοφωνικό και όχι μονοφωνικό.

    2) Συνδέετε τη μια άκρη στην έξοδο των ακουστικών του κασετοφώνου ή - ακόμα καλύτερα - στο Line Out που έχει.

    3) Συνδέετε την άλλη άκρη στο Line-In του υπολογιστή

    4) Στα Record Properties τσεκάρετε το Line-In, ώστε αυτή να είναι η "πηγή" της εγγραφής.

    5) Με ένα πρόγραμμα εγγραφής ήχου (προτείνω το Cool Edit, απλό & εύχρηστο) ή με αυτό που έχουν τα Windows, ξεκινάτε την εγγραφή πατώντας και το Play του κασετοφώνου

    6) Πειραματίζεστε με τις εντάσεις με προσοχή, ώστε ποτέ η είσοδός σας να μη φτάσει στα "κόκκινα".
    jorge
    27.10.2006, 14:46
    Εναλλακτικά και για καλύτερα αποτελέσματα, και εφόσον το κασετόφωνο έχει υποδοχές "κόκκινο-άσπρο", χρησιμοποιήστε καλώδιο που η μια του άκρη να είναι διπλή και να καταλήγει σε 2 αρσενικά βύσματα κόκκινο-άσπρο.

    Τα είπα όσο πιο απλά μπορούσα, καλή τύχη.
    semplice
    27.10.2006, 14:56
    thanks jorge
    dimko
    27.10.2006, 15:42
    Πολύ σωστά. Προτείνω πρόγραμμα εγγραφής το WaveLab Lite, οι μισές κάρτες το δίνουν δωρεάν.
    okanenas
    27.10.2006, 16:48
    ευχαριστώ πολύ παιδία για τηv βοήθεια ....