ελληνική μουσική
    860 online   ·  210.855 μέλη

    Χ.Αλεξίου-Σ.Μάλαμας-Αλ.Ιωαννίδης (Παλαί ντε Σπορ)

    karelia
    02.11.2006, 21:02
    Μιας και πλέον είναι κατά 90% βέβαιο,
    μπορεί να γραφτεί ως είδηση.

    Τη Πέμπτη,23 Νοεμβρίου
    η Χάρις Αλεξίου,ο Σωκράτης Μάλαμας,και ο Αλκίνοος Ιωαννίδης
    θα δώσουν συναυλία στο Παλαί Ντε Σπορ,
    στη Θεσσαλονίκη.
    SiokouIro
    02.11.2006, 22:26
    Μα καλά, κι αυτοί οι χριστιανοί μεσοβδόμαδα το κανόνισαν???

    Χάθηκαν τα Σαββατοκύριακα ή έστω οι Παρασκευές???

    Τεσπα, ας μην είμαστε και αγνώμονες....
    giorth
    24.11.2006, 16:57
    Γειά σας και χαρά σας!!
    Ήμουνα και γω μέσα στο τεράστιο πλήθος των οχτώ χιλιάδων ακροατών!!
    Η αλήθεια είναι πως δεν πήγα από την αρχή (21.15 μα καλά τότε βρήκαν να ξεκινήσουν στην ώρα τους!;) αλλά παρακολούθησα τη συναυλία μέχρι το τέλος της.
    Από τη στιγμή που αγόρασα το εισιτήριο δεν έβλεπα την ώρα για τη συναυλία!!
    Με το που μπήκα μέσα εντυπωσιάστηκα από αυτό που έβλεπα!!
    Μέχρι ένα σημείο περνούσα υπέροχα...οι καλλιτέχνες εναλλάζαν μεταξύ τους τα κομμάτια και τίποτα δεν προμήνυε αυτό που θα επακολουθούσε....μετά από ένα σημείο η Αλεξίου άρχισε να τραγουδάει για κανα 30-40λεπτο λαϊκά....οι περισσότεροι βέβαια γύρω μου το διασκέδασαν αλλά εγώ είχα απογοητευτεί....σκέφτηκα όμως δεν μπορεί θα περάσει αυτή η...λαϊκή περίοδος....
    Μετά όμως φάνηκε ο πραγματικός χαρακτήρα της συναυλίας....η συναυλία δεν θα έπρεπε να γράφει
    Χάρις Αλεξίου
    Σωκράτης Μάλαμας
    Αλκίνοος Ιωαννίδης

    αλλά
    Χάρις Αλεξίου (φιλική συμμετοχή Μάλαμας και Αλκίνοος).

    Η Χαρούλα είχε το μονοπόλιω σχεδόν όλων των τραγουδιών.
    Χαρακτηριστικό είναι για μένα το παρακάτω περιστατικό:
    Η Αλεξίου ερμήνευε τον "Βόσπορο" και ο Αλκίνοος την συνόδευε με ακουστική κιθάρα. Όλα καλά θα μου πείτε....το...αξιοπερίεργο είναι πως ο προβολέας φώτιζε μόνο την Αλεξίου....ο Αλκίνοος εκείνη τη στιγμή αντιμετωπίστηκε σαν ένας απλός μουσικός....

    Σε καμμία περίπτωση δεν είμαι ικανός να κρίνω το μέγεθος και την ιστορία που κρύβεται πίσω από το όνομα "Χάρις Αλεξίου" απλά νομίζω πως δεν θα έπρεπε να παραγκωνιστούνε σε τόσο μεγάλο βαθμό ο Σωκράτης και ο Αλκίνοος. Περιμένω να ακούσω τα σχόλια και από άλλους που παρακολούθησαν τη συναυλία....
    Επισημαίνω πως κλείνω τα 18 μου χρόνια τον επόμενο Απρίλιο οπότε σε περίπτωση που διαφωνείτε μαζί μου αντιμετωπίστε με σαν ένα άμυαλο νέο.
    Εγώ το μόνο που έχω να πω είναι πως απογοητεύτηκα πλήρως χθες....Θα περνούσε τάξεις καλύτερα έτσι και ο χρόνος μοιραζόταν στα τρια και όχι με αυτό τον τρόπο....

    Ευχαριστώ όσους ξοδέψαν το χρόνο τους για να διαβάσουν αυτά που έγραψα.

    Τα σέβη μου,
    Χρήστος
    aggeliki
    24.11.2006, 19:37
    Φυσικά και έγινε έτσι!Το concept ήταν αυτό!Η Χάρις Αλεξίου τραγουδάει τραγουδοποιούς!
    Μην ξεχνάμε ότι η Αλεξίου είναι η ερμηνεύτρια και οι άλλοι δύο τραγουδοποιοί!

    Τώρα αν ο προβολέας δεν φώτιζε τον Αλκίνοο, δεν φταίει και γι'αυτό η Αλεξίου!

    Η Αλεξίου είναι η τραγουδίστρια που έχει αγαπήσει όλη η Ελλάδα(ή σχεδόν όλη).Αυτό και μόνο την αναγκάζει να υπερτερεί στο χρόνο που βρίσκεται στη σκηνή.

    Σημασία έχει πως και οι 3 τους χαιρόντουσαν που ήταν μαζί στη σκηνή.Όλοι τους αισθανόντουσαν μεγάλη τιμή-ο καθένας από την πλευρά του- που βρισκόταν στο πλάι του άλλου!
    Μην ξεχνάμε στο τέλος της συναυλίας η Αλεξίου είπε "Είναι τιμή μου που παίζω με τους δύο αυτούς κυρίους"
    Fler
    24.11.2006, 20:34
    Ήμουν κι εγώ εκεί παιδιά!Ναι, ήταν υπέροχα..Η ατμόσφαιρα ιδιαίτερα ζεστή και μαγευτική σε πολλές στιγμές..Η αλήθεια είναι ότι εγώ δεν αντιλήφθηκα σε μεγάλο βαθμό αυτό που παρατήρησε ο Χρήστος, γιατί και ο Μάλαμας κατείχε σημαντική θέση στην όλη βραδιά, αφού του δόθηκε αρκετό μερίδιο για το ''δικό του'' πρόγραμμα..Ίσως ο Ιωαννίδης να υστερούσε λίγο, αλλά μου φαίνεται απόλυτα φυσικό, δεδομένης της μεγάλης δισκογραφίας που κουβαλάνε στην πλάτη τους οι άλλοι δύο..Πάντως όλα ήταν αρμονικά, ούτε καν ασχολήθηκα με αυτό το θέμα..

    Έφυγα με τις καλύτερες εντυπώσεις και με μια ανεβασμένη διάθεση..

    karelia
    24.11.2006, 20:50
    Τρία σημεία τόσο ξεχωριστά.

    1.Τραγούδι:Μινοράκι.
    ο Αλκίνοος έχει τελειώσει το πρώτο κουπλέ/ρεφρέν.Ξεκινάει το δεύτερο κουπλέ η Χαρούλα.Ο Αλκίνοος κρατώντας τη κιθάρα του,τη πλησιάζει σιγα σιγά την ώρα που εκείνη ερμηνεύει.Γέρνει και ακουμπάει το κεφάλι του στον ώμο της Χαρούλας,και μένει εκεί για μερικά δευτερόλεπτα.Όταν σηκώνει το κεφάλι του,της φιλάει το χέρι,και είναι φανερά συγκινημένος,σου έδινε την αίσθηση ότι ήταν παραδομένος στο μεγαλείο του τραγουδιού,της συγκίνησης που αποπνέει,και στην ίδια τη Χαρούλα...

    2.Αφού έχει τελειώσει το πρόγραμμα,έχουν βγει δυο φορές ξανά και πλέον είναι έτοιμοι να αποχωρήσουν.Κάνουν να φύγουν,και ο Αλκίνοος σταματάει τη Χαρουλα.Κάτι συζητάνε στα γρήγορα.Ο Αλκίνοος σαν να της λέει να πούνε κάτι ακόμη.Η Χαρούλα φαίνεται να δυσανασχετεί,,σα να μη θέλει.Ο Αλκίνοος επιμένει.Τελικά,για τελευταία φορά παίρνουν τις θέσεις τους..Ξεκινάει το όλα σε θυμίζουν...ο Αλκίνοος μπαίνει...στο ρεφρέν η Χαρούλα..καθώς προχωράει το τραγούδι η ίδια είναι πολύ συγκινημένη,σχεδόν δεν μπορεί να συνεχίσει..τη πλησιάζει ο Μάλαμας και τη χαιδεύει
    στα μαλλιά.τη κρατάει αγκαλια και συνεχίζουν να τραγουδάνε μαζί.Σιγά-σιγά πλησιάζει και ο Αλκίνοος..και οι τρεις τους ερμηνεύουν το τραγούδι απτο ίδιο μικρόφωνο..όμως δεν είναι μόνο αυτό είναι κ κάτι παραπάνω..είναι μια εικόνα που δεν περιγράφεται ούτε με χίλιες λέξεις..Οι δύο κύριοι την έχουν αγκαλιάσει Και μεταφορικά,με τη καρδιά τους.Η εικόνα είναι μαγική,σχεδόν θεατρική.βλέπεις μία γυναίκα να πονάει,και δυο Κύριοι την παρηγορούν μόνο με "τη γλωσσα του σώματος".Όταν τελειώνει το τραγούδι,ο Αλκίνοος και ο Σωκράτης της δίνουν συγχόνως από ένα φιλί.Ο Αλκίνοος από δεξιά,και ο Σωκράτης από αριστερά.Σηκώνουν τα βλέμματά τους προς το κόσμο,και η Χαρούλα με το Σωκράτη (αυτούς πρόλαβα να δω)είναι δακρυσμένοι.

    3.Κάτι που μου έκανε εντύπωση δεν έχει να κάνει με το "πάνω στη σκηνή".Και ενώ για πολύ κόσμο μπορεί να είναι ασήμαντο,σε μένα "είπε" τόσα πολλά...Ένας κύριος,τριγύρω στα 65-70χρονών,τυφλός,έχει έρθει υποβασταζόμενος,για να Ακούσει τη Χαρούλα...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : karelia στις 24-11-2006 20:53 ]


    spathasref
    24.11.2006, 20:59
    Παράθεση:

    Το μέλος giorth στις 24-11-2006 στις 16:57 έγραψε...

    Γειά σας και χαρά σας!!
    Ήμουνα και γω μέσα στο τεράστιο πλήθος των οχτώ χιλιάδων ακροατών!!
    Η αλήθεια είναι πως δεν πήγα από την αρχή (21.15 μα καλά τότε βρήκαν να ξεκινήσουν στην ώρα τους!;) αλλά παρακολούθησα τη συναυλία μέχρι το τέλος της.
    Από τη στιγμή που αγόρασα το εισιτήριο δεν έβλεπα την ώρα για τη συναυλία!!
    Με το που μπήκα μέσα εντυπωσιάστηκα από αυτό που έβλεπα!!
    Μέχρι ένα σημείο περνούσα υπέροχα...οι καλλιτέχνες εναλλάζαν μεταξύ τους τα κομμάτια και τίποτα δεν προμήνυε αυτό που θα επακολουθούσε....μετά από ένα σημείο η Αλεξίου άρχισε να τραγουδάει για κανα 30-40λεπτο λαϊκά....οι περισσότεροι βέβαια γύρω μου το διασκέδασαν αλλά εγώ είχα απογοητευτεί....σκέφτηκα όμως δεν μπορεί θα περάσει αυτή η...λαϊκή περίοδος....
    Μετά όμως φάνηκε ο πραγματικός χαρακτήρα της συναυλίας....η συναυλία δεν θα έπρεπε να γράφει
    Χάρις Αλεξίου
    Σωκράτης Μάλαμας
    Αλκίνοος Ιωαννίδης

    αλλά
    Χάρις Αλεξίου (φιλική συμμετοχή Μάλαμας και Αλκίνοος).

    Η Χαρούλα είχε το μονοπόλιω σχεδόν όλων των τραγουδιών.
    Χαρακτηριστικό είναι για μένα το παρακάτω περιστατικό:
    Η Αλεξίου ερμήνευε τον "Βόσπορο" και ο Αλκίνοος την συνόδευε με ακουστική κιθάρα. Όλα καλά θα μου πείτε....το...αξιοπερίεργο είναι πως ο προβολέας φώτιζε μόνο την Αλεξίου....ο Αλκίνοος εκείνη τη στιγμή αντιμετωπίστηκε σαν ένας απλός μουσικός....

    Σε καμμία περίπτωση δεν είμαι ικανός να κρίνω το μέγεθος και την ιστορία που κρύβεται πίσω από το όνομα "Χάρις Αλεξίου" απλά νομίζω πως δεν θα έπρεπε να παραγκωνιστούνε σε τόσο μεγάλο βαθμό ο Σωκράτης και ο Αλκίνοος. Περιμένω να ακούσω τα σχόλια και από άλλους που παρακολούθησαν τη συναυλία....
    Επισημαίνω πως κλείνω τα 18 μου χρόνια τον επόμενο Απρίλιο οπότε σε περίπτωση που διαφωνείτε μαζί μου αντιμετωπίστε με σαν ένα άμυαλο νέο.
    Εγώ το μόνο που έχω να πω είναι πως απογοητεύτηκα πλήρως χθες....Θα περνούσε τάξεις καλύτερα έτσι και ο χρόνος μοιραζόταν στα τρια και όχι με αυτό τον τρόπο....

    Ευχαριστώ όσους ξοδέψαν το χρόνο τους για να διαβάσουν αυτά που έγραψα.

    Τα σέβη μου,
    Χρήστος


    Έχεις απόλυτο δίκιο σε αυτά που γράφεις για τα προβλήματα που είχε χθες η συναυλία. Ξέχασες όμως να αναφέρεις τα δύο χαρακτηριστικότερα σημεία. Πρώτον, η Χαρούλα υποτίμησε πολύ το έργο της, και δεν είπε σχεδόν τίποτα από όσα συγκλονιστικά έχει ερμηνεύσει στην -όντως- θρυλική πορεία της. Αντί να πει π.χ. το "Δι' Ευχών", είπε μία χαζομάρα του Θεοφάνους ("γιατί δεν τους αντέχω" κ.λ.π. κ.λ.π.). Ήμαρτον, που λέει και ο Γεωργίου... Δεύτερον, και χειρότερο κατά την άποψή μου, υποτίμησε τους συμπρωταγωνιστές της στη σκηνή. Αν είναι δυνατόν να ξεχνάει και να μπερδεύει τους στίχους του Μάλαμα!!! Όσο για το χρόνο του Αλκίνοου, ήταν αντιστρόφως ανάλογος της αποδοχής του από το κοινό. Δηλαδή ελάχιστος...
    Η παρουσία των τριών επάνω στη σκηνή, ως συμβολισμός, ήταν όντως συγκλονιστική, αλλά λόγω μικροτήτων δεν είχε τα αποτελέσματα, τα οποία θα μπορούσε και θα έπρεπε να έχει...

    Υ.Γ.: Παρά τα όσα παράπονα μπορεί να σημειώνουμε, ως "μίζεροι" που είμαστε, πρέπει να προβληθεί το όλο γεγονός. Πρέπει να το τρίψουμε ως πατσαβούρα στα μούτρα όλων αυτών, οι οποίοι υποστηρίζουν πως "το μαγαζάκι του έντεχνου έχει κλείσει" και πως "το έντεχνο δεν πουλάει". Και ο νοών νοείτω...
    karelia
    24.11.2006, 21:03
    Μία σημείωση μόνο.
    αυτή η "χαζομάρα" που λες είναι γραμμένη από την ίδια.
    spathasref
    24.11.2006, 21:09
    Από όποιον και να είναι γραμμένο αυτό το τραγούδι, θεωρώ πως είναι πολύ κατώτερο από πάρα πολλά άλλα, τα οποία θυσίασε χθες. Ζητώ όμως ειλικρινά συγγνώμη για την άγνοιά μου.

    Πάρε τη ζωή στα δυο σου χέρια,
    τις γροθιές σου χτύπα στα μαχαίρια,
    θα έφευγαν τα σύννεφα, φαντάσου,
    αν κουνούσες λίγο τα φτερά σου...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : spathasref στις 24-11-2006 21:14 ]


    SiokouIro
    24.11.2006, 23:03


    Φίλε /φίλη spathasref

    Σε ό,τι αφορά στην 'αμνησία' της Χαρούλας στους στίχους του Μάλαμα, να σε ενημερώσω ότι αυτό δυστυχώς είναι ένα γνωστό πρόβλημα που έχει, πολλές φορές ξεχνάει τους στίχους ακόμη και τραγουδιών που έχει γράψει η ίδια...

    Αυτό είναι κάτι που το είχε πάντα νομίζω...

    Κατ' εμέ, αν και μερικές φορές είναι λίγο αστείο να τα μπερδεύει, ωστόσο, θεωρώ ότι είναι πολύ γλυκό αυτό γιατί φανερώνει το τρακ και την αμηχανία της μπροστά στο κοινό. Αυτό κάτι μου λέει..Αυτή η γυναίκα, δεν έχασε ποτέ τον αυθορμητισμό και την παιδικότητά της, νιώθει δέος και ταραχή (αν έχει τύχει κανείς να τη δει απο κοντά στα πρώτα τραγούδια πόσο τρέμει το μικρόφωνο!!)! Δεν έγινε ποτέ μια στυγνή επαγγελματίας του στυλ, τώρα ήρθα να πω τα κομμάτια μου, να τα τσεπώσω και να φύγω!!!

    Γι' αυτό και διαφέρει παρασάγκας από πολλούς άλλους!!

    Αυτά απο μένα...
    alkyoni
    28.01.2007, 19:16
    Θα μου πειτε...που το θυμηθηκες τωρα αυτο το θεμα!!!

    Περασαν περιπου 2 μηνες απο αυτην την αξεχαστη, ξεχωριστη,μαγικη (οτι και να πουμε μεσα ειμαστε...) συναυλια στο Παλε ντε σπορ και νομιζω μερικα γεγονοτα ή εμπειριες που ζησαμε αποκτουν μεγαλυτερο "βαρος" μετα απο ενα χρονικο διαστημα, παρα οταν τα ζουμε εκεινη την ωρα , που μας φαινονται σαν "ονειρο". Ελπιζω να με καταλαβαινετε...

    Μιας και εγινα μελος της ομορφης παρεας σας μολις εχθες, αλλα νιωθω μερος της εδω και πολυυυυυ καιρο λογω της παρακολουθησης του φορουμ πολυ συχνα μεσα στην εβδομαδα, θα ηθελα να μοιραστω μαζι σας καποιες απο τις φωτογραφιες που εβγαλα απο εκεινη την συναυλια.

    Καποιες μαλιστα, ειναι και απο τις στιγμες που τοσο ωραια περιεγραψε παραπανω ο φιλος karelia.

    Να ειστε ολοι καλα, και καλη συναυλιακη χρονια με αγαπημενους ελληνες αλλα και ξενους καλλιτεχνες












    επισυναπτόμενα: IM000098_yp_re_.jpg IM000149_yp_re_.jpg IM000172_yp_re_.jpg IM000119_yp_re_.jpg 
    pastella
    28.01.2007, 19:51
    Εκπληκτικες φωτογραφιες alkyoni, για μας που χασαμε τη συναυλια

    ΟΚ... Ας προσπαθησω να το ξεπερασω
    karelia
    28.01.2007, 20:04
    H τελευταία φωτογραφία είναι από το όλα σε θυμίζουν,100%
    ευχαριστούμε alkyoni.!
    alkyoni
    28.01.2007, 20:20
    Ναι, αγαπητε karelia, η τελευταια ειναι απο το "ΟΛΑ ΣΕ ΘΥΜΙΖΟΥΝ"

    Κι οντως ολες μας θυμίζουν τι ωραια που ηταν...
    Αγαπητη Christine, γι αυτο τις εβαλα περισσοτερο, για οσους ελειπαν ,αλλα και οσους δεν ειχαν φωτογραφιες...

    (Εχω κι αλλες αλλα βλεπω ειναι περιορισμενος ο χωρος εδω...
    Μπορω να βαλω στο αλμπουμ κι αλλες? ή υπαρχει κι εκει περιορισμος στα 150kb? )
    pastella
    28.01.2007, 20:54
    Βαλε βαλε! 'Η κανε κι αλλο ποστ εδω.