ελληνική μουσική
    973 online   ·  210.856 μέλη

    βασικός εξοπλισμος για αρχή

    jacamar
    03.11.2006, 20:56
    καλησπέρα θα ήθελα την βοήθειά σας. Ξεκίνησα φέτος σε ιδιοτική σχολή μαθήματα μουσικής τεχνολογίας, και έχω μπλεξει σχετικά με τον εξωπλισμό που θα χρειαστώ.]
    Θέλω την αποψή σας για ηχεία, μικρόφωνο, κονσόλα, synth και αν πρέπει η όχι να αγοράσω Mac. Δουλεύω με cubase και nuendo
    ευχαριστώ
    anastasisk
    04.11.2006, 00:04
    Καλησπερα,
    "σπουδαζω" κι εγω κατι παρομοιο.Συγχαρητηρια για την επιλογη σου!
    Το θεμα ειναι να ξερεις ακριβως για τι το θελεις τον εξοπλισμο σου.Αν τον θες δηλαδη μονο για τις προπτυχιακες σπουδες σου τοτε θα αρκεστεις στα λιγα (σχετικο ειναι αυτο) και καλα (σχετικο ειναι αυτο).Να μπορεσεις να παρακολουθεις τα της σχολης σου δηλαδη και αμα λαχει να πειραματιζεσαι κι εσυ ο ιδιος.
    Αν παλι θες να αγορασεις κατι "καλο (σχετικο ειναι αυτο)" που θα σου χρησιμευσει και στο μελλον και εισαι ΤΟΣΟ σιγουρος,τοτε δεν εχεις παρα να ψαξεις παρα πολυ καλα τις διαφορες σελιδες του διαδυκτιου,να μπεις σε φορουμ,να ανταλλαξεις αποψεις και με αλλους συναδελφους σου,να μιλησεις με τους καθηγητες σου και με τους συμμαθητες σου.
    Η γνωμη μου ειναι παντως να μην βιαστεις να κανεις κατι.Ψαξε το οσο μπορεις και σε "παιρνει" χρονικα.Μην κανεις ασκοπες κινησεις.
    Ηχεια:Πηγαινε στα διαφορα μαγαζια της περιοχης που μενεις και δοκιμασε,ακουσε οσο πιο πολλα μπορεσεις.Ακου τους καθηγητες σου και ψαξου το διαδυκτιο.Ψαξου και για καλα ακουστικα ΕΚΤΟΣ κι αν εχεις καλυψει ηχομονωτικα τον χωρο σου.
    Μικροφωνο:Εξαρταται για τι το θελεις.Οπως ξερεις κι εσυ,χρειαζομαστε πολλων ειδων μικροφωνα.
    Κονσολα:Eξαρταται και παλι για τι θελεις να κανεις...Τι θα ηθελες να ηχογραφεις?Πολλων ειδων και παλι κονσολες υπαρχουν (Εκτος των τριων standard κατηγοριων οπως ξερεις).
    Synth:Γιατι χρειαζεσαι synth και οχι master midi controller?
    Περι Mac,Cubase κλπ κλπ.:Αν δουλευεις με Cubase και pc γιατι να παρεις Mac?

    Ο δικος μου εξοπλισμος ειναι ο εξης:
    Mini Macintosh 1.66 GHz Intel Core Duo.Εργαζομαι με Logic Express 7 (ενω στην σχολη μου εργαζομαστε με Logic Pro 7.Δεν αντιμετωπιζω κανενα προβλημα προς το παρον και ουτε προκειται ν'αντιμετωπισω γιατι οταν ηρθε η στιγμη ν'αποφασισω τι πρεπει να παρω,μιλησα (πολυ) με τους καθηγητες μου (κυριως) και με καθοδηγησαν αυτοι.Αν ειχα περισσοτερα χρηματα και βεβαια θ'αγοραζα Macintosh G5 και Logic Pro 7 αλλα......και με αυτα κανω πολυ καλα την δουλεια μου και το κυριοτερο,"παρακολουθω" (ξερω τι μου γινεται) τα μαθηματα που γινονται στην σχολη με τον εξοπλισμο που εχω.
    Κονσολα:Yamaha MX 12/4 (Δεν χρειαζομαι κατι καλυτερο μεχρι να τελειωσω την σχολη (την βρηκα σε τιμη ευκαιριας)).
    Μικροφωνο:Ενα μικροφωνο το οποιο δεν το ξερει ΟΥΤΕ η μανα του (χαχαχαχαχαχαχαχα).Ισα ισα για να ηχογραφω τη φωνη μου και αν χρειαστω καποιον μουσικο να ερθει στο σπιτι μου,τοτε (εαν δεν εχει ο ιδιος μικροφωνο (πραγμα σπανιο)),θα δανειστω (οπως κι εχω κανει πολλες φορες (ειτε απο την σχολη ειτε απο γνωστους μου).
    Keyboard:Casio CTK 591
    Kαρτα ηχου:Emagic emi 2|6
    Midi Interface:Emagic mt|4
    Δεν βρισκω τον λογο να βαλω π.χ Cubase προς το παρον γιατι θα μου ειναι παντελως αχρηστο για τις σπουδες μου.

    Οπως βλεπεις κι εσυ ο ιδιος,θα πρεπει να σκεφτεις τι θες ακριβως να κανεις,ποσα λεφτα διαθετεις ποσο χρονο εχεις για να το ψαξεις.Προσωπικα,χρειαστηκα 6 μηνες για να βρω τα λεφτα που επρεπε.Πριν τα βρω (τα χρηματα) ομως,ψαχνομουν για να δω τι ειναι καλυτερο για την περιπτωση μου.Διαβασε,ρωτα και αποφασισε!Ειμαστε πραγματικα τυχεροι που κανουμε πραγματικοτητα οτι ακριβως θελουμε στην ζωη μας.

    Αυτα ειχα να πω επανω στον προβληματισμο σου.Πιστευω να σε βοηθησα εστω και λιγακι!
    jacamar
    04.11.2006, 13:00
    Ναι συμφωνώ με τα λεγόμενά σου το πρόβλημά μου είναι ότι υπάρχει υπερπροσφορά πραγμάτων πρόβλημα χρημάτων σε λογικά πλαίσια δεν έχω οπότε έχω πολλές επιλογές και έχω πελαγώσει! Έχεις δίκιο βεβαια πρέπει να τα δω κ από κοντά. Καλώς!!!!!!!! Σε ευχαριστώ !