ελληνική μουσική
    925 online   ·  210.853 μέλη

    Yoko Ono new cd ...I am a witch...

    ageras
    22.11.2006, 02:14
    SmileyCentral.com

    Mετά από έναν εκνευρισμό για κάποια θέματα είπα να χαλαρώσω και να ψάξω καμμια είδηση να σας παραδώσω!!!!

    Λοιπόν,η χήρα του Λένον Yoko Ono, ετοιμάζεται να κυκλοφορήσει ένα cd με τα τραγούδια της ερμηνευμενα από διάφορα συγκροτήματα όπως:The Flaming Lips, Peaches, Le Tigre, Polyphonic Spree, Antony, Porcupine Tree, Cat Power κ.α.
    Η δουλειά θα έχει τίλτο "Yes i am a witch!!!!"SmileyCentral.com
    και αναμένεται στην αγορά στις αρχές του 2007.

    Να και τα τραγούδια:
    * Hank Shocklee — "Witch Shocktronica Intro"
    * Peaches — "Kiss Kiss Kiss"
    * Shitake Monkey — "O'Oh"
    * Blow Up — "Everyman...Everywoman"
    * Le Tigre — "Sisters O Sisters"
    * Porcupine Tree — "Death Of Samantha"
    * DJ Spooky — "Rising"
    * Apples In Stereo — "No One Can See Me Like You Do"
    * The Brother Brothers — "Yes, I'm A Witch"
    * Cat Power — "Revelations"
    * Polyphonic Spree — "You And I"
    * Jason Pierce — "Walking On Thin Ice"
    * Antony And Hahn Rowe — "Toy Boat"
    * The Flaming Lips — "Cambridge 1969/2007"
    * The Sleepy Jackson — "I'm Moving On"
    * Hank Shocklee — "Witch Shocktronica Outro"
    * Craig Armstrong — "Shiranakatta (I Didn't Know)"



    www.manpas.musicheaven.eu


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : ageras στις 22-11-2006 02:15 ]


    anastasisk
    22.11.2006, 02:41
    Ωραια κομματακια!!!!Ευχαριστουμε για την ενημερωση!!














































    (Ποιος σε εκνευρισε?)
    ageras
    22.11.2006, 02:51
    Παράθεση:

    Το μέλος anastasisk στις 22-11-2006 στις 02:41 έγραψε...

    Ωραια κομματακια!!!!Ευχαριστουμε για την ενημερωση!!
    (Ποιος σε εκνευρισε?)


    Η αδικία και η σαπίλα στον επαγγελματικό μου χώρο..Δεν βαριέσαι!!!!

    Αντε cheers



    www.manpas.musicheaven.eu



















































    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : ageras στις 22-11-2006 02:52 ]


    kifa
    22.11.2006, 09:44
    Παράθεση:

    Το μέλος ageras στις 22-11-2006 στις 02:51 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος anastasisk στις 22-11-2006 στις 02:41 έγραψε...

    Ωραια κομματακια!!!!Ευχαριστουμε για την ενημερωση!!
    (Ποιος σε εκνευρισε?)


    Η αδικία και η σαπίλα στον επαγγελματικό μου χώρο..Δεν βαριέσαι!!!!

    Αντε cheers



    www.manpas.musicheaven.eu



    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : ageras στις 22-11-2006 02:52 ]





    χμ ....






    EffieKakaflika
    22.11.2006, 10:12
    Yes, she is! Indeed!!! (για την Yoko)

    Για τον Μανωλάκη μας:
    Έχω δει πολύ πρόσφατα το σάπιο πρόσωπο αυτού του χώρου και σε καταλαβαίνω απόλυτα...



    Ζωή, μου χρωστάς και σου χρωστώ...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : EffieKakaflika στις 22-11-2006 12:04 ]


    beatlus
    22.11.2006, 17:17
    Κι όμως Εφάκι μου, η Γιόκο Ονο δεν είναι witch, όπως πολλάκις έχει υπονοηθεί ή χαρακτηριστεί ευθέως... Το πιστεύω απόλυτα αυτό... Αρκεί κάποιος να διαβάσει τη βιογραφία του Λέννον ή γενικότερα να εξετάσει τη ζωή του και την ανθρώπινη πλευρά του, για να καταλάβει τον ρόλο και τη σημασία της Γιόκο Ονο... Οχι, βέβαια πως είναι αγία...
    EffieKakaflika
    23.11.2006, 10:33
    Καλημέρα Σωτηράκη
    Έχω διαβάσει την βιογραφία του Lennon, κάποτε είχα κόλλημα μαζί του, και είχα συμπεράνει ότι ούτε βέβαια αυτός ήταν άγιος, αλλά κι εκείνη ήταν (και είναι) ένα εγωκεντρικό πλάσμα, σχεδόν τρελλή θα την έλεγα, αν και έχει αποδειχθεί ότι τρελλή δεν είναι και καθόλου μάλιστα. Δεν ξέρω, ίσως να κάνω και λάθος, αλλά αυτή την εντύπωση έχω σχηματίσει χρόνια τώρα.

    XeniaRodo
    23.11.2006, 12:54
    Παράθεση:

    Το μέλος ageras στις 22-11-2006 στις 02:51 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος anastasisk στις 22-11-2006 στις 02:41 έγραψε...

    Ωραια κομματακια!!!!Ευχαριστουμε για την ενημερωση!!
    (Ποιος σε εκνευρισε?)


    Η αδικία και η σαπίλα στον επαγγελματικό μου χώρο..Δεν βαριέσαι!!!!

    Αντε cheers



    www.manpas.musicheaven.eu




    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : ageras στις 22-11-2006 02:52 ]





    και δυστυχώς αυτά γίνονται και σε άλλους χώρους... όχι απαραίτητα "της νύχτας"


    T ο M ο ν α δ ι κ ό Φό ρ ο υ μ γ ι α T ρ α γ ο υ δ ι σ τ έ ς σ τ η ν E λ λ ά δ α
    tragoudi.forumer.com

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : XeniaRodo στις 23-11-2006 12:57 ]


    kalouka
    06.02.2007, 09:30
    Η ζωή τελικά είναι όμορφη. Συμπλήρωσα τα εβδομήντα τέσσερά μου χρόνια, χωρίς να συνειδητοποιήσω το πέρασμα του χρόνου. Και συνεχίζω να είμαι δημιουργική».

    Η Γιόκο Ονο, η διάσημη χήρα του Τζον Λένον, η γυναίκα που κατηγορήθηκε ότι διέλυσε τους Beatles, συνεχίζει να είναι «ερωτευμένη με τη ζωή». Γι' αυτό και κυκλοφορεί τώρα ένα άλμπουμ όπου στο εξώφυλλο παραδέχεται «Yes, I'm Α Witch» (Ναι, είμαι μάγισσα), ενώ στο εσωτερικό μια σειρά από νέες μπάντες και μουσικοί διασκευάζουν κλασικά τραγούδια της -και κάποια που συνυπέγραψε με τον Λένον- διατηρώντας από τις αυθεντικές εκτελέσεις μόνο τη φωνή της.

    Ετσι οι ηχητικοί σουρεαλιστές Flaming Lips σπέρνουν το χάος στο «Cabridge 1969» των Ονο -Λένον και ο ρηξικέλευθος Dj Spooky προσθέτει σκοτεινή ελεκτρόνικα στο «Rising». Ο Τζέισον Πιρς των Spiritualized βουλιάζει σε ένα κιθαριστικό όργιο το αβαντγκάρντ «Walking On Thin Ice». Ενώ ο Αντονι των Anthony And The Johnsons αναδεικνύει την περίτεχνη μελωδία του «Toyboat», «ένα γενναίο και εκλεπτυσμένο τραγούδι γεμάτο αθωότητα» όπως το αποκαλεί. Η Γιόκο Ονο, όταν σκέφτηκε αυτό το άλμπουμ, δεν γνώριζε πολλά ονόματα της σύγχρονης μουσικής σκηνής. «Συνήθως άκουγα τα τραγούδια του Τζον και του γιου μου του Σον. Από τους νέους μουσικούς ήξερα μόνο τον Εμινεμ». Τέσσερα χρόνια όμως, πριν, είχε προσφέρει το τραγούδι της «Walking On Thin Ice», από το ,81, για να κυκλοφορήσει ένα άλμπουμ με διαφορετικά ρεμίξ του από νέους καλλιτέχνες. Το τραγούδι είχε ιδιαίτερη συναισθηματική αξία για την ίδια αφού το ηχογράφησε μια νύχτα πριν δολοφονηθεί ο Λένον. «Εξέφραζε ακριβώς την εύθραυστη ψυχική μου ισορροπία εκείνης της περιόδου» λέει η Ονο. «Και αφού μου το ζήτησαν μάλλον σε όλους αρέσει να "περπατάνε σε λεπτό πάγο", όπως λένε οι στίχοι, νιώθοντας το φόβο και την έξαψη».


    Το άλμπουμ παραδόξως πήγε καλά εμπορικά και η Ονο αποφάσισε να επαναλάβει το πείραμα τώρα με περισσότερα τραγούδια της και επιλέγοντας η ίδια μπάντες από όλο το φάσμα της της μουσικής σκηνής. Και ο προβοκατόρικος τίτλος απλά «περιπαίζει το στερεότυπο που δημιουργήθηκε από τότε που γνώρισα τον Τζον» όπως εξηγεί. «Θα μπορούσα να γράψω ολόκληρο βιβλίο για τις κατηγορίες που έχω δεχθεί» συνεχίζει, «από το μύθο ότι ήμουν η αιτία διάλυσης των Beatles μέχρι ότι εκμεταλλεύθηκα τη δολοφονία του Τζον για να χτίσω την καριέρα μου. Κι όμως, από τα τέσσερά μου χρόνια, στην Ιαπωνία, βρισκόμουν σε μουσικό σχολείο, όπου κάτω από αυστηρή πειθαρχία διδάχθηκα αρμονία και σύνθεση. Ημουν μουσικός και εικαστική καλλιτέχνις. Από το ,66 όμως που συνάντησα σε μια γκαλερί του Λονδίνου τον Τζον, αποδέχθηκα μοιρολατρικά τη θέση μου, να είμαι η γυναίκα δίπλα στον Λένον».
    «Κατάφερα όμως να επιβιώσω, την περίοδο μετά τη δολοφονία του» λέει τώρα, «και να συνεχίσω να δημιουργώ». Κάνει εκθέσεις των εικαστικών της έργων, «που στην πλειονότητά τους αφορούν τη θέση της γυναίκας στην κοινωνία μας, που δεν έχει αλλάξει και πολύ, παρά τα όσα διατείνονται οι φεμινίστριες». Διαχειρίζεται τα δικαιώματα του έργου του Λένον, «αν και οι μπίζνες δεν είναι η ειδικότητά μου». Και τώρα αποφασίζει να κάνει γνωστή την ξεχασμένη από το ,80 μουσική της σε ένα νέο κοινό. Αλλά συνεχίζει να είναι και μαχήτρια υπέρ της ειρήνης όπως τα χρόνια του '60. «Μόνο που τώρα πια» όπως λέει «οι κυρίαρχοι είναι πολύ πιο ευφυείς. Ξέρουν τι κάνουν και αντί να συνδιαλέγονται ή να συγκρούονται με όσους από εμάς εναντιωνόμαστε στους πολέμους τους, απλώς μας αγνοούν. Και δυστυχώς εμείς τους το επιτρέπουμε».

    ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ - 05/02/2007