ελληνική μουσική
    665 online   ·  210.857 μέλη
    ANASTASIA_KOZI
    28.11.2006, 16:11
    Η Μελίνα Ασλανίδου γεννήθηκε στη Στουτγκάρδη και πολύ σύντομα επέστρεψε με την οικογένεια της στην Ελλάδα όπου μεγάλωσε στην Παραλίμνη Γιαννιτσών.

    Η πρώτη της επαφή με την μουσική ξεκίνησε σε πολύ μικρή ηλικία με την συμμετοχή της στη χορωδία Παραλίμνης.Εκεί ήρθε σε επαφή με την μουσική της Θράκης.

    Στην διάρκεια των μαθητικών της χρόνων συμμετείχε ενεργά στην οργάνωση χορωδιών και θεατρικών παραστάσεων.

    Σε ηλικία 18 ετών πηγαίνει στην Θεσσαλονίκη για σπουδές Μικροβιολογίας στην σχολή ΕΥΚΛΕΙΔΗ.Ενώ λίγο μετά ξεκινά να τραγουδάει στα μουσικά φοιτητικά στέκια.Το 1996 γνωρίζει τον Χρήστο Μητρέντζη και ένα χρόνο μετά συνεργάζεται μαζί του στην μουσική σκηνή ''ΚΕΠΕΓΚΙΑ''.

    Το 1998 συνεχίζουν την ίδια συνεργασία στο πέτρινο του Μύλου.
    Σε λίγο καιρό γνωρίζει τον Φώτη Θεοδωρίδη και τον Γιάννη Κίρμο.

    Το 2000 η Μελίνα,ο Φώτης και ο Γιάννης δημιουργούν το συγκρότημα ''ΕΜΠΡΟΣ ΕΜΕΙΣ'' και συνεχίζουν τις εμφανίσεις τους στον ίδιο χώρο.

    2001 η χρονιά σταθμός!Δημιουργούνται οι Απέναντι και κυκλοφορούν το cd single ''Το παρελθόν θυμήθηκα'' με το τραγούδι ''Τι σου 'κανα και πίνεις'' το οποίο γνωρίζει πολύ μεγάλη επιτυχία.Αυτή είναι η πρώτη επαφή της Μελίνας με την δισκογραφία.Παράλληλα πραγματοποιούν εμφανίσεις σε διάφορες πόλεις της Ελλάδας και την Κύπρο.

    Το 2002 η Μέλίνα αποχωρεί από το το συγκρότημα και κατηφορίζει στην Αθήνα.Τον ίδιο χειμώνα ο Γιώργος Νταλάρας της προτείνει συνεργασία και εμφανίζονται μαζί στο Ζυγό.Το καλοκαίρι πραγματοποιεί στο πλάι του συναυλίες στην Ελλάδα και στο εξξωτερικό.Επίσης συμμετέχει στο αφιέρωμα που γίνεται για τον Λευτέρη Παπαδόπουλο που διοργανώνεται στις Πρέσπες.

    Ο επόμενος χρόνος τη βρίσκει για ακόμη μια χρονιά στο Ζυγό στο πλευρό του Γιώργου Νταλάρα.


    Το 2003 κυκλοφορεί η πρώτη προσωπική δουλειά της Μελίνας με τίτλο ''Πέρασμα''.

    Συνεχίζει με το cd ''Τρεις ευχές''.και το ''Παιχνίδι είναι.


    Αυτό το κορίτσι με την σπουδαία λαική χροιά είναι κάτι το εκπληκτικό για το ελληνικό λαικό τραγούδι στην Ελλάδα.

    Ευχαριστούμε ΜΕΛΙΝΑ ΑΣΛΑΝΙΔΟΥ!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 28-11-2006 16:15 ]


    aggeliki
    28.11.2006, 18:22
    Όμορφη φωνή.
    Από τις πιο ελπιδοφόρες του χώρου.Δεν είναι τυχαίες οι συνεργασίες της.
    mousikofilh
    28.11.2006, 22:04
    Πάρα πολύ καλό το Mελινάκι.
    Πολύ καλή φωνή,με όμορφα τραγούδια και με σπουδαίες
    συνεργασίες στο ενεργητικό της.
    Έχει να δώσει πράγματα στο μέλλον.

    sentoni
    28.11.2006, 23:29
    . . . έλα Μελινάκι . . . ! Εξαιρετική
    THEOG
    29.11.2006, 03:21
    Όμορφη φωνή και γλυκιά παρουσία.Μακάρι αυτή η κοπέλα να συνεχίσει με σταθερά βήματα να ανεβαίνει.
    jorge
    29.11.2006, 12:58
    Ωραία χροιά, συμπαθητική παρουσία, προσεγμένη δισκογραφία. Στα αρνητικά της (που όμως διορθώνεται) είναι η άσχημη σκηνική της παρουσία (είναι σαν να έχει συνεχώς τρακ και αμηχανία).
    xanthoulak
    29.11.2006, 15:08
    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 29-11-2006 στις 12:58 έγραψε...

    Στα αρνητικά της (που όμως διορθώνεται) είναι η άσχημη σκηνική της παρουσία (είναι σαν να έχει συνεχώς τρακ και αμηχανία).



    Εγώ διαφωνώ πάρα πολύ μ' αυτή την άποψη. Τη ξέρω πολλά χρόνια, από τότε που τραγουδούσε στη Θεσ/νίκη και αυτό που με είχε εντυπωσιάσει από την αρχή ήταν η άνεσή της. Δε ξέρω αν εννοείς τα video clip που είναι στημένα, στη σκηνή όμως αν τη δεις από κοντά, είναι πολύ άνετη και γελαστή.
    Να πω ότι επειδή υπήρξε και φίλη μου, μπορώ να εγγυηθώ για την αμεσότητά της αλλά κυρίως για την απλότητά της. Ενα χαρούμενο παιδί είναι η Μελίνα, με μια καταπληκτική και ζεστή φωνή αλλά κυρίως με καλές επιλογές στα τραγούδια που ερμηνεύει!
    jorge
    29.11.2006, 15:20
    Παράθεση:

    Το μέλος xanthoulak στις 29-11-2006 στις 15:08 έγραψε...

    Εγώ διαφωνώ πάρα πολύ μ' αυτή την άποψη. Τη ξέρω πολλά χρόνια, από τότε που τραγουδούσε στη Θεσ/νίκη και αυτό που με είχε εντυπωσιάσει από την αρχή ήταν η άνεσή της. Δε ξέρω αν εννοείς τα video clip που είναι στημένα, στη σκηνή όμως αν τη δεις από κοντά, είναι πολύ άνετη και γελαστή.


    Και άνετη και γελαστή είναι, αλλά με αυτό το "χαμογελάω συνεχώς" σε κάθε ευκαιρία χαλάει την ερμηνεία της πολλές φορές. Όταν λες ένα λυπημένο τραγούδι, ένα τραγούδι χωρισμού για παράδειγμα, πρέπει να δείχνεις λυπημένος ακόμα και στο χειροκρότημα. Η άποψή μου έχει προέλθει κι εμένα από τις ζωντανές της εμφανίσεις (πρόσφατα δίπλα στον Νταλάρα).

    Είναι πάντως συμπαθέστατη και οτι λέω είναι ασφαλώς καλοπροαίρετο. Νομίζω άλλωστε και η ίδια θα ήθελε να ακούσει τις όποιες διαφορετικές απόψεις.
    DELFINOKORITSO
    29.11.2006, 17:18
    Παράθεση:

    Το μέλος sentoni στις 28-11-2006 στις 23:29 έγραψε...

    . . . έλα Μελινάκι . . . ! Εξαιρετική

    ΕΕΕΕΕΕ ΣΕΝΤΟΝΙ ΜΟΥ
    ΜΕΓΑΛΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ