ελληνική μουσική
    650 online   ·  210.857 μέλη
    tsaboukos
    30.11.2006, 19:42

    THE GATHERING LIVE IN GREECE 04/02/2007





    Πέντε μέλη.

    Μια αιθέρια γυναικεία φωνή που υπνωτίζει.

    Σκοτεινές, επικές μελωδίες που συναντιούνται στο σταυροδρόμι της Goth και Doom μουσικής.

    Νότες που τέρπουν το μυαλό και μουδιάζουν τις αισθήσεις.

    Στίχοι που ταλαντεύονται μεταξύ ουρανού και γης, πραγματικότητας και ονείρου.

    Δημιουργοί: The Gathering

    Χαράζοντας μια πορεία που συγκεντρώνει στοιχεία από το Doom, Death, Goth, Progressive και «Συμφωνικό» Βlack metal, οι The Gathering ικανοποιούν όλα τα μουσικά γούστα. Η Anneke van Giersbergen, σε αντίθεση με άλλες front women που αρέσκονται στο να προκαλούν χωρίς λόγο και αιτία, παγιδεύει το ακροατήριό της με τραγούδια που στοιχειώνουν τις αισθήσεις και λαμβάνουν μία σχεδόν ποιητική υπόσταση... Οι στίχοι των The Gathering συνθέτουν ένα παραμύθι το οποίο θα διηγηθούν στο Ελληνικό κοινό τους μέσα στην πιο απόκοσμη και μυστηριώδη metal ατμόσφαιρα στις 2 εμφανίσεις τους σε Θεσσαλονίκη και Αθήνα αντίστοιχα.
    Πηγή:www.didimusic.gr

    STAY HEAVY!!!!
    http://blogs.musicheaven.gr/tsaboukos

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : tsaboukos στις 30-11-2006 19:43 ]


    rory166
    30.11.2006, 19:48

    Vangelis86
    01.12.2006, 18:14
    Παράθεση:

    Το μέλος tsaboukos στις 30-11-2006 στις 19:42 έγραψε...

    Σκοτεινές, επικές μελωδίες που συναντιούνται στο σταυροδρόμι της Goth και Doom μουσικής.


    Χαράζοντας μια πορεία που συγκεντρώνει στοιχεία από το Doom, Death, Goth, Progressive και «Συμφωνικό» Βlack metal, οι The Gathering ικανοποιούν όλα τα μουσικά γούστα.


    E?
    poison_girl
    01.12.2006, 22:22
    pwpw n akousw to Eleanor live kai tpt allo de 8elw!!!!!
    rompa
    31.12.2008, 16:25
    Οι The Gathering ετοιμάζουν νέο "απόλυτα κιθαριστικό" album το οποίο θα κυκλοφορήσει τον Απρίλιο Ο ντράμερ των THE GATHERING Hans Rutten εξέδωσε την ακόλουθη ανακοίνωση στο επίσημο website της μπάντας:

    "Η αναμονή τελείωσε. Λοιπόν... σχεδόν!"

    "Είμαστε πολύ ευτυχείς και περήφανοι να ανακοινώσουμε την κυκλοφορία του ένατου studio album μας τον Απρίλιο του 2009! Το album θα λέγεται "The West Pole". Προφανώς θα είστε περίεργοι για το ποιος τραγουδάει στον νέο μας δίσκο. Έχουμε βρει μία νέα (γυναίκα) τραγουδίστρια, και θα έχουμε 2 (επίσης γυναίκες) guest τραγουδίστριες στο "The West Pole"."

    "Μπορούμε να φανταστούμε ότι οι οπαδοί μας είναι ανυπόμονοι να ακούσουν λίγη από την νέα μας μουσική . Εντούτοις, δεν θα βάλουμε νέα τραγούδια online αυτή την χρονιά. Ο λόγος είναι ότι μερικοί από τους (πολλούς) guest μουσικούς μας χρειάζεται ακόμα να ηχογραφήσουν και προτιμούμε να παρουσιάσουμε μόνο τις ολοκληρωμένες εκδόσεις των τραγουδιών. Μόλις μιξάρουμε και κάνουμε το mastering του album θα βάλουμε μερικά κομμάτια στο διαδίκτυο και φυσικά θα ενημερωθείτε με όλες τις πιθανές λεπτομέρειες. Πιστεύουμε, ότι μετά το άκουσμα των νέων τραγουδιών, θα συμφωνείτε ότι άξιζε την αναμονή!"

    "Είμαστε πολύ, πολύ περήφανοι και αισθανόμαστε ότι έχουμε κάνει κάτι πραγματικά ξεχωριστό. Η παραγωγή του album έγινε από τον Renι Rutten, θα περιέχει 9 κομμάτια και θα κυκλοφορήσει από την δικιά μας δισκογραφική εταιρεία, την Psychonaut Records. Θα είναι πολύ εξωστρεφές, με rock προσανατολισμό, ζωντανό album. Τυπικό THE GATHERING, αλλά με πολλά νέα στοιχεία. Αυτήν την φορά είναι απόλυτα κιθαριστικό. Στα σίγουρα."

    "Το "The West Pole" θα είναι διαθέσιμο μέσω του δικού μας webshop ένα μήνα πριν την κανονική ημερομηνία κυκλοφορίας. Όπως στο DVD μας "A Noise Severe", θα κάνουμε ξεχωριστά πακέτα. Περισσότερα νέα θα ακολουθήσουν σύντομα."

    "Σας ευχόμαστε πολύ καλά Χριστούγεννα και μια καταπληκτική Νέα Χρονιά!"

    Ευχές,
    Εκ μέρους των GATHERING
    Hans Rutten

     

    www.metaleagle.com


    Zeta-MLTN
    10.01.2009, 01:12

    Αναμένουμε!!Κάθε album τους ήταν πάντα ξεχωριστό και εξερευνούσε νέα μονοπάτια... Σίγουρα κι αυτό θα είναι μοναδικό.


    rompa
    03.11.2009, 12:38

    Οι The Gathering ανακοίνωσαν πρόσφατα στην ιστοσελίδα τους τις περιοχές που θα δώσουν συναυλίες στα πλαίσια της The West Pole/20th anniversary European tour .

    Χθες πρόσθεσαν 2 ακόμα ημερομηνίες που αφορούν την Ελλάδα. Αυτές είναι σε  Θεσσαλονίκη και Αθήνα στις 27 και 28 Φεβρουαρίου αντίστοιχα στα Block 33 club και Gagain 205 . {#emotions_dlg.rockon}{#emotions_dlg.clap}


    rompa
    21.02.2010, 11:55

    Σε μία βδομάδα θα είναι ΕΔΩ!!! Προσωπικά άφησα το εισιτήριο για τελευταία στιγμή, ελπίζω να μην υπάρχει πρόβλημα ... Βρήκα στο avopolis.gr μία ενδιαφέρουσα συνέντευξη της νέας τραγουδίστριας .. από την οποία απομονώνω τα εξής ..

    Και αρέσει στους fans σας το τελευταίο σας άλμπουμ;

    Η αντίδρασή τους ήταν καλή, πάρα πολύ καλή θα έλεγα, σε σημείο ώστε εκπλαγήκαμε από την ανταπόκριση, καθώς υπήρξαν μεγάλες αλλαγές στους Gathering τον τελευταίο καιρό. Και σε τέτοιες περιπτώσεις μπορείς να περιμένεις τα χειρότερα. Όμως ζήσαμε ακριβώς το αντίθετο. Τύχαμε υπέροχης αντιμετώπισης από τους fans, στηρίζουν άλλωστε τη μπάντα εδώ και χρόνια. Είμαστε χαρούμενοι για όλα αυτά.

     

    Μπήκες στη μπάντα πριν από μερικούς μήνες. Πώς είναι το κλίμα με τους παλαιότερους;

    Το κλίμα είναι καλό, νιώθω να περιτριγυρίζομαι από πολύ γλυκούς ανθρώπους. Είναι ωραίο που οι Ολλανδοί δεν είναι και ιδιαίτερα διαφορετικοί από τους Νορβηγούς. Καταλαβαίνω βέβαια ότι οι Gathering πορεύτηκαν για πολλά χρόνια χωρίς εμένα, ενώ ασχολούνται και με το label τους – τέτοια θέματα απασχολούν πολλές φορές τους υπόλοιπους. Αλλά γενικά υπάρχει μια ωραία ατμόσφαιρα, περνάμε μαζί πολύ καλά και ήρεμα.

     

    Ποιο είναι το αγαπημένο σου κομμάτι των Gathering από όλη την πορεία τους;

    Νομίζω ότι πρέπει να χωρίσω τη μουσική τους στα δυο, σε αυτά που τραγούδησα εγώ και στα παλαιότερα τους, γιατί πρόκειται για δυο εντελώς διαφορετικά πράγματα. Αλλιώς σκέφτομαι όσα κομμάτια έχω πει εγώ και αλλιώς αυτά που έχει ερμηνεύσει άλλο άτομο. Από το West Pole λατρεύω να λέω το “No Bird Call” και το ομώνυμο – βασικά μου αρέσουν όλα! Αχ, είναι δύσκολη ερώτηση! (γέλια). Υπάρχουν πολλά ωραία... Προβάραμε αρκετά από τα παλιότερα κομμάτια των Gathering και τώρα παίξαμε το “In Motion #1” από το Mandylion δυο-τρεις φορές. Το έχουμε αλλάξει σχετικά και είναι ένα «καινούργιο» παλαιότερο κομμάτι. Αλλά πρέπει να διαλέξω πολλά ακόμα τραγούδια!

     

    Φοβάσαι μήπως συγκριθείς με την Anneke van Giersbergen;

    Αν φοβόμουν δεν θα έπαιρνα αυτή τη δουλειά. Οπότε δεν θα έλεγα ότι με φοβίζει μια τέτοια σύγκριση. Θα μπορούσα να πω ότι στην πραγματικότητα είναι ίσως λίγο βαρετό μερικές φορές, αλλά πρέπει να ζήσω με αυτό. Ανήκω πια σε μια μπάντα η οποία είχε άλλη τραγουδίστρια για δεκατρία χρόνια και είναι έτσι φυσικό ο κόσμος να αντιπαραβάλλει τις δυο φάσεις – είχε συνηθίσει στην προηγούμενη σύνθεση. Το μόνο που θέλω είναι να κάνω ό,τι κάνω όσο καλύτερα μπορώ και να διασκεδάζω με αυτό. Για να είμαι ειλικρινής δεν μπορώ να εστιάσω σε αυτή την προσπάθεια. Είναι βέβαια φυσικό να κάνει κάτι τέτοιο ο κόσμος, αλλά πρόκειται και για κάτι που δεν θέλω να σκέφτομαι πολύ.

    Πιστεύεις δηλαδή ότι υπάρχουν fans οι οποίοι σταμάτησαν να ακολουθούν τους Gathering εξαιτίας της αλλαγής τραγουδίστριας;

    Πιθανόν. Δεν ξέρω βέβαια όλους τους fans της μπάντας. Οι Gathering υπάρχουν εδώ και πολύ καιρό, δεν ξέρω, ίσως υπάρχουν και κάποιοι που σταμάτησαν να τους παρακολουθούν.

    Εσύ τι θα έλεγες σε κάποιον θαυμαστή της μπάντας που απογοητεύτηκε από τον ερχομό σου;

    Δεν μπορείς να τους πεις τίποτα, γιατί έχει να κάνει με το προσωπικό κριτήριο, με το προσωπικό γούστο. Αν δεν σ’ αρέσει κάτι, τότε δεν σου αρέσει, είναι απλό. Σε αυτή την περίπτωση όλα είναι εντάξει – εκείνη έχει ένα άλλο συγκρότημα, μπορείς να πας και να ακούσεις αυτό. Δεν μπορείς να αλλάξεις κανέναν. Αν κάτι δεν σου αρέσει, μπορείς να κάνεις κάτι άλλο.

     

     

    Αυτά ... Πώς σας φάνηκε το νέο άλμπουμ ?


    rompa
    01.03.2010, 10:19

     

     

    Το χθεσινό live πολύ καλό! Αισθητή η απουσία της Anneke αλλά η Silje ήταν αξιοπρεπέστατη και στάθηκε στο "ύψος" των προσδοκιών μας. Το setlist θα μπορούσε να ήταν και καλύτερο αλλά φαίνεται ότι είναι προσαρμοσμένο στις φωνητικές ικανότητες της Silje. Ακούσαμε "Saturnine", "Marooned", "Even the spirits are afraid", "Leaves", "Travel" ....

     

     

     


    https://www.youtube.com/watch?v=Z4dmmnuGKaULink

    >

     

     


    https://www.youtube.com/watch?v=T30xRbZ4SKMLink

    >

     

     

     

    και κομμάτια από το νέο δίσκο όπως το "No one Spoke", "The West Pole" .

     




    Νέες συζητήσεις
    στην ίδια κατηγορία